משרדי גוגל (צילום: גאדג'טי)

משרדי גוגל (צילום: גאדג'טי)

גוגל לא מאכזבת: מפרסמת עוד דו"ח רבעוני מצוין וחידה מתמטית חדשה

| יום ראשון, 30 באוקטובר 2016, 15:55 | כלכלי

לא ניתן היה לצפות מאלפבית (גוגל) אחרת. ענקית החיפוש ברשת דיווחה ביום ה' לאחר נעילת המסחר על תוצאות הרבעון השלישי של השנה, תוצאות שעקפו את התחזיות כמעט בכל הפרמטרים החשובים.

קודם המספרים: ההכנסות של גוגל ברבעון השלישי (ללא תשלומים שמועברים לשותפים) הסתכמו ב-22.4 מיליארד דולר מול תחזיות ל-22 מיליארד דולר וגידול של 20% לעומת שנה שעברה. הרווח בשורה התחתונה עמד על 5.1 מיליארד דולר שהם 9.06 דולר למניה, הרבה יותר מהצפייה ל-8.61 דולר למניה.

יוטיוב מושכת קליקים

הנתונים המעניינים ביותר הגיעו מסטטיסטיקת ההקלקות: בצד השלילי, ברבעון השלישי ירד המחיר לקליק דרסטית, ב-11%. זה לא הרבעון הראשון שהמחיר עבור מודעה יורד בשיעור דו-סיפרתי. פייסבוק נוגסת בתקציבי הפרסום וגם סנאפצ'ט מתחילה לגרוף נתחי שוק. בינתיים המשקיעים "סולחים" לגוגל כי בשורה התחתונה היא מצליחה לספק את הסחורה, אבל זה לא יכול להימשך כך הרבה זמן. גוגל תצטרך להוכיח בהמשך הדרך שהיא יכולה לשים את המודעות בעוד מקומות מבוקשים (בעיקר מובייל, אבל לא רק). כדי להעלות את המחיר בחזרה.

בצד החיובי, גוגל הצליחה לקזז את הירידה במחיר עם גידול של 33% במספר ההקלקות. עיקר התוספת בקליקים הגיעה מאתרי גוגל בהם עלו מספרי ההקלקות ב-42% ורובם הגיעו מיוטיוב. גוגל משקיעה הרבה בשיפור יוטיוב למפרסמים בידיעה שיש יותר ביקוש לפרסום בוידאו.

רמת ההשקעות הגדולה מתבטאת גם בתחומים האחרים שאותם מפתחת אלפבית (סיבים אופטיים, בריאות, מכונית אוטונומית ועוד), להם היא קוראת להם Other Bets. הפעם הכניסה מהם אלפבית 197 מיליון דולר, אבל ההפסד התפעולי מהם הסתכם ב-865 מיליון דולר.

מקשיבה לשוק

עם פרסום הדו"ח הודיעה אלפבית על תוכנית Buy Back (רכישה עצמית של מניות) חדשה. על החברה מופעל המון לחץ מצד בעלי המניות לספק עוד סיבות להחזיק את המניה. הפעם מתכוונת אלפבית לרכוש בשוק מניות בשווי מדויק של 7,019,340,976.83 דולר.

כמו תמיד יש סיבה למספר הכל כך ספציפי הזה, מעין בדיחה מתמטית שמקשרת אותו עם מספר האותיות שבאלף-בית האנגלי. אז הפעם זה עובד כך: תעלו 26 (מספר האותיות) בחזקת הקבוע המתמטי e. להזכירכם, e הוא בסיס לוגריתם טבעי קבוע שערכו 2.71828. תוצאת החישוב היא 7019.3409783. (עדיין איתנו? יופי!) כל מה שנותר זה להכפיל במיליון. (בתוכנית של שנה שעברה המספר היה 5,099,019,513.59 וכדי להגיע אליו נדרש לשים את 26 תחת שורש ואז להכפיל במיליארד).

למחרת פרסום הדו"ח הגיבה מניית אלפאבית בעלייה של 2-4%, אך סיימה את המסחר עם עלייה קלה בלבד בגלל תנאי השוק הכלליים שהושפעו מפתיחת חקירת FBI חדשה נגד הילארי קלינטון בעניין המיילים. המניה נסחרת באיזור השיא כבר כמה זמן לאחר שטיפסה 15% בחצי השנה האחרונה. הנהלת אלפבית עושה את כל הצעדים הנכונים, אך ברבעונים הבאים יבדקו בשוק עד כמה גוגל יכולה להגיב ביעילות למתחרים הצעירים יותר בשוק הפרסום.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות