רבעון מצוין לפייסבוק: לראשונה מיליארד משתמשים מתחברים רק מהמובייל

פייסבוק מסנג'ר תמונה: Facebook

מכונת הכסף של הרשת החברתית הגדולה בעולם לא מפסיק להפתיע. פייסבוק דיווחה אמש על עוד רבעון חזק שבו ההכנסות טיפסו לשיא חדש ורשמה כמה נקודות ציון משמעותיות הן במספר המשתמשים וכן במקורות הצמיחה.

ההכנסות של פייסבוק ברבעון השלישי עלו ב-56% ל-7.01 מיליארד דולר, בשוק צפו רק 6.95 מיליארד דולר. זהו הרבעון השישי ברציפות שפייסבוק מנפצת את תחזיות השוק. בארבעת הרבעונים האחרונים ההכנסות עלו ב-50%. כדי להבין את סדר הגודל של ההצלחה אפשר לראות ש-5.7 מיליארד מסך ההכנסות הגיעו מהמובייל, רק סכום זה גדול יותר מההכנסות שרשמה פייסבוק ברבעון השלישי של 2015.

הרווח של פייסבוק ברבעון השלישי הסתכם ב-2.38 מיליארד דולר, עלייה של 166% לעומת שנה שעברה. במונחים של רווח למניה מדובר ב-1.09 דולר למניה, הרבה מעל קונצנזוס האנליסטים שחזו רק 97 סנט למניה. לפייסבוק יש כרגע 26.14 מיליארד במזומן בקופה.

אינסטגרם צומחת

מספר המשתמשים החודשיים ברשת החברתית עלה ב-4.7% ל-1.79 מיליארד, קצת מעל הציפיות. מספר המשתמשים היומיים עלה ל-1.18 מיליארד (שני שליש מתוכם במובייל). בפעם הראשונה, יש לפייסבוק מעל מיליארד משתמשים שמתחברים לאפליקציה רק ממכשיר המובייל שלהם. הנתונים מראים שלמרות החששות שסנאפצ’ט אולי גונבת משתמשים לפייסבוק (בעיקר הצעירים שבהם), בינתיים אין לה מה לדאוג.

אמנם הרשת החברתית עצמה היא מכונת המזומנים הראשית של פייסבוק, אבל אינסטגרם היא מנוע צמיחה עבורה. פייסבוק לא מפרטת את מקורות ההכנסה לפי פלטפורמות, אבל לפי הסברים של מנכ”ל הכספים, הפרסום באינסטגרם מתחיל לצבור תאוצה ולחזק את שורת המכירות של פייסבוק.

כמות הפרסומות הגיעה לשיא האפשרי

למרות כל הנתונים המעולים, מניית פייסבוק צללה במסחר המאוחר בכ-7%. בנוסף לתקופה הססנית בשוק קצת יותר משבוע לפני הבחירות בארה”ב, כמה הערות מצד סמנכ”ל הכספים בשיחת המשקיעים עוררו חשש. הסמנכ”ל ציין שבשנה הקרובה אין מה לצפות לשיעורי צמיחה גבוהים כמו שהתרגלנו לקבל מפייסבוק, זאת בגלל שהחברה לא מתכוונת להגדיל את כמות הפרסומות בפיד שרואה המשתמש.

מניית פייסבוק לאחר פרסום הדוחות לרבעון השלישי
מקור: Google Finance

שנית, הוא אמר שבשנה הבאה ההוצאות על פיתוח יוגדלו משמעותית כשהחברה תשקיע בבניית חוות שרתים נוספות ותשכור את מיטב המהנדסים לשם כך. ברבעון השלישי הסתכמו ההשקעות של פייסבוק ב-1.1 מיליארד דולר (15% מההכנסות).

אולי ברבעונים הבאים יהיו אתגריים יותר אבל אין ספק שצוקרברג מצליח להמציא את עצמו מחדש ועדיין נותרו לו מספר מנופים שיוכלו לספק צמיחה לפייסבוק בעתיד. עכשיו זה אינסטגרם ופיתוח הפוטנציאל של וואטסאפ והמסנג’ר עדיין בחיתוליו.

השוואת מפרטים