מעמק הסיליקון לוושינגטון: איך צפוי טראמפ להשפיע על עולם הטכנולוגיה?

דונלד ג'. טראמפ דונלד ג’. טראמפ (קרדיט: Gage Skidmore via Wikimedia Commons)

בניגוד לציפיות של רבים מראשי חברות הטכנולוגיה שבעמק הסיליקון, ניצח דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות. ניתן לומר שזה תפס את המגזר לא מוכן וענף הטכנולוגיה, שהיה בין הדומיננטיים והמשפיעים במשחק הפוליטי שקרע את ארה”ב, עתיד להתמודד עם שינויים.

הראשון והמיידי שבהם היא רמת הרגולציה על שוק התקשורת. כעיקרון, הצד הרפובליקני, ובמיוחד טראמפ כאיש עסקים, נוטים להיות נגד רגולציה ובעד הסרת חסמים ומגבלות.

המבחן המיידי יהיה בדמות עסקת המיזוג בין AT&T וענקית הבידור טיים-ורנר. החיבור בין תאגידי ענק והכוח שיווצר בידי החברה הממוזגת לאורך שרשרת אספקת שירותי התקשורת ואספקת התוכן מדאיג הרבה אמריקנים. כאמור, מצד אחד אמור טראמפ להיות נגד רגולציה, אבל במקרה הנ”ל הוא כבר ציין את עמדתו.

טראמפ מתנגד למיזוג הזה ואמר בכנס בחירות בחודש שעבר כך: “זו דוגמה למבנה כוח שאני אלחם בו. ממשל בראשותי לא יאשר את העיסקה  מפני שיותר מדי כח יהיה מרוכז בידי מעטים מדי“. הטרנד של מיזוגים ורכישות יאתגר את טראמפ בחודשים הראשונים לכהונה.

נייטרליות הרשת

נייטרליות הרשת היה אחד מעמודי התווך של ממשל אובמה והילרי קלינטון נתנה גיבוי מלא לחוק של משרד התקשורת בנושא. בעבר הצהיר טראמפ שהוא מתנגד לחוק נייטרליות הרשת, אך דעתו בנושא לא ברורה לגמרי.

טראמפ מודאג שמא נייטרליות הרשת תגרום להשתקה של דעות שמרניות בתקשורת. הוא ניסה להשוות את הנייטרליות לתקנות ישנות שנקראות Fairness Doc, לפיו רשתות שידור מחוייבות לתת זמן שידור שווה לדעות שונות.

מכיון שנייטרליות הרשת אינה עוסקת ברשתות טלוויזיה נדמה שטראמפ פשוט אינו מבין בנושא. אבל מנגד, לאור סדרת המיזוגים בין חברות טלוויזיה לבין ספקיות תקשורת,יתכן שהחשש הוא מפני זליגה של שליטה על תכנים מעולם הטלוויזיה לאינטרנט. ההערכה היא שהוא וצוותו ישנו במקצת את מדיניות נייטרליות הרשת מגרסתו כיום.

כספי החברות הגדולות

אחד הנושאים שנמצאים בחיכוך מתמיד בין הציבור והממשל האמריקני לבין חברות הטכנולוגיה הם הכספים שיש לתאגידים מעבר לים. יותר מ-200 מיליארד דולר מקופת המזומנים של אפל יושבת מחוץ לארה”ב, רובם של 100 מיליארד הדולר של מיקרוסופט יושבים בחו”ל גם כן, וכך גם אצל אמזון, גוגל וכל השאר. כשהכסף נשאר בחוץ, ארה”ב לא מקבלת את המס עליו.

נראה שממשל אובמה לא ממש נלחם כדי לקבל את המגיע לאזרחי ארה”ב מתאגידים אמריקניים, אבל טראמפ מתכוון לטפל בבעיה. טים קוק כבר אמר בעבר שהוא מוכן להחזיר את הכסף לארה”ב ברגע שרמת המס תהיה הוגנת וטראמפ בכל מקרה מתכנן הורדת מיסים אגרסיבית מאוד. ייתכן שטראמפ יוסיף תנאים להורדת המס בדמות החזרת חלק מקווי הייצור של החבורת לארה”ב. כך הוא ירוויח פעמיים.

איומי סייבר

מערכת הבחירות האחרונה הייתה ארוגה כולה במתקפות סייבר שהשפיעו על אווירת הבחירות. פריצות למחשבי צוותה של קלינטון, הדלפות המיילים של המועמדת לנשיאות שלא הקפידה על נהלי אבטחה וסיכנה מידע מסווג, ובין לבין גם חוותה ארה”ב מתקפת סייבר ענקית ששיתקה אתרים מרכזיים לשעות רבות.

טראמפ נוקט בגישה התקפית יותר בזירת הסייבר, לא ברור אם היו אלו דיבורי בחירות או שהוא באמת מתכוון לשנות גישה בזירה זו. אם כן, התחום כולו יהנה מתקציבים ממשלתיים לצד השקעות פרטיות.

הצפנה

זוכרים איך ממש לא מזמן סירבה אפל למסור ל-FBI ‘דלת אחורית’ כדי שזה יוכל לפרוץ לאייפון של המחבל מסן-ברנרדינו? בזמנו קרא טראמפ להטיל חרם על אפל בשל סירובה לעזור ל-FBI והתנגח בטים קוק באופן אישי.

כל החברות הגדולות התייצבו לצד אפל בטענה שפרטיות המשתמשים נמצאת בעדיפות עליונה (רק ביל גייטס היה בטוח שאפשר למצוא פשרה מתאימה). כשטראמפ יכנס לתפקידו הוא יצטרך להתמודד עם אותה חזית טכנולוגית מאוחדת. ייתכן שממשל בראשותו ינסה להחזיר לחיים הצעת חוק שתחייב את חברות הטכנולוגיה למסור מפתחות הצפנה בהינתן צו בית משפט. החוק שצפוי לכלול עונשים מסוימים על המסרבות, עלול לגרום להתנגשות קשה בין הצדדים.

האם טראמפ מעולם לא השתמש במחשב?

כמו בקמפיין שלו, טראמפ ממעט לדבר על טכנולוגיה ועל רמת השימוש שלו במחשבים ומכשירים. בחינה של העדפותיו לאורך השנים העלתה אפשרות שהוא בכלל מעולם לא נגע במחשב. ב-2007 הוא אמר בראיון שאין לו מחשב בבית או במשרד ואת המיילים שלו כנראה מקלידה המזכירה.

עד 2013 הוא הרשה לעצמו לזרום עם רוח הזמן ואמר בשנה זו שהוא כותב מיילים, אבל לעיתים רחוקות בלבד (ממש ההופכי מהמתחרה לו למירוץ שכנראה לא ידעה מתי להפסיק לשלוח מיילים מסווגים). בקמפייין לנשיאות הוא הרבה לצייץ, אבל גם את זה הוא נוהג להכתיב לצוות המדיה שלו.

הגישה של טראמפ לטכנולוגיה יכולה לעבוד לחיוב או לשלילה. מצד אחד, נראה שהוא אינו רוחש חיבה יתרה לחברות מעמק הסיליקון ודרכן. מצד שני, העקרונות שלו בדבר שוק חופשי יעיל והפחתת רגולציה יכולים לעזור לחברות הטכנולוגיה לפרוץ קדימה.

 

השוואת מפרטים