-פרסומת-

צילום: גאדג'טי

הזווית הישראלית: כך עתידה אינטל לשנות מקצה לקצה את חווית הצפייה במשחקי ספורט
| יום שלישי, 6 בדצמבר 2016, 18:02 | טכנולוגיה, מקומי

בסוף השבוע שעבר נפגשו על כר הדשא של אצטדיון הקאמפ-נואו בברצלונה שתי הקבוצות הגדולות והמפורסמות ביותר בליגה הספרדית, כשמועדון הכדורגל של ברצלונה אירח בביתו את קבוצת ריאל מדריד. המפגש הזה, אשר מכונה על פי רוב גם בשם “הקלאסיקו”, מהווה מוקד משיכה לא רק לאוהדים הנלהבים של שתי הקבוצות, אלא גם לעשרות אלפי חובבי כדורגל מכל רחבי העולם – ביניהם נמנים לא מעט ישראלים. אולם הפעם, לנוכחות הישראלית באצטדיון הייתה משמעות גדולה הרבה יותר.

36 מצלמות חדשות ותמימות למראה שמוקמו ברחבי האצטדיון הן חלק ממערכת חדשנית שפיתח הסטארט-אפ הישראלי “ריפליי”, אותו רכשה חברת אינטל העולמית מוקדם יותר השנה. המערכת הישראלית הזו, אשר מכונה בשם Intel FreeD, מתעדת את כל המתרחש על הדשא מ-36 זוויות שונות, כך שבפועל יש לה כיסוי מלא על כל חלקה במגרש. אך משמעותו של הכיסוי המלא גדולה הרבה יותר: המערכת הישראלית מסוגלת להפיק תמונות איכותיות ומדויקות להפליא ב-360 מעלות, כך שניתן יהיה ליצור הילוכים חוזרים כפי שטרם נראו על מסך הטלוויזיה.

באינטל מאד אוהבים לציין ששיטת הצילום החדשה באצטדיון הקאמפ-נואו תאפשר לצופים בבית לחוות את משחקי הכדורגל דרך עיניהם של השחקנים. נכון לעכשיו זה מתחיל ומסתיים אמנם בהילוכים חוזרים ב-360 מעלות, מה שהוגדר עד לא מזמן כמטרת העל של הפרויקט, אך לטענת החברה, התהליך המרתק הזה נמצא רק בתחילת דרכו. “אנחנו נשנה את חווית הצפייה מקצה לקצה”, אמר ביום חמישי האחרון ג’יימס קרוואנה, מנכ”ל חטיבת הספורט של אינטל. “כולכם תוכלו לחוות את המשחקים באופן קרוב ומוחשי יותר”, הוא סיכם.

Intel FreeD

צילום: גאדג’טי

גאווה ישראלית במגרש

יחד עם 36 המצלמות הייחודיות שהותקנו בתוך אצטדיון הקאמפ-נואו, אל רחבת חדרי הבקרה שמחוצה לו הצטרף לאחרונה קרוואן ממנו מתבצע תפעול מלא של המערכת. עבודתו של חדר הבקרה הזה מתחילה כאשר מתקבלת הוראה להפקת הילוך חוזר, אז מתבצעת לכידה מהירה של נתונים מחומרי הגלם שהפיקו המצלמות, אלו עוברים לאחר מכן עיבוד שנמשך בין 15 ל-40 שניות ואז הם משודרים אל מאות מיליוני הצופים ברחבי העולם. בשידור המשחק ביום שבת האחרון קיבל חדר הבקרה הזה 6 בקשות להילוכים חוזרים.

בביקורנו בחדר הבקרה ביום חמישי האחרון היה קשה מאד שלא לשמוע את הדיבורים בשפה העברית. ואם יצא שבמקרה פספסתם, הרי שהמוצרים המוכרים שהונחו בפינת הקפה גם הם היו יכולים להסגיר זאת שהצוות שאחראי על תפעול המערכת מורכב ברובו מעובדים ישראלים. אף על פי שבחדר הבקרה ישנן 8 עמדות מחשב וקצת יותר מ-40 שרתים עוצמתיים שאחראים על עיבוד התמונה, את חדר הבקרה נדרשים לאייש שני אנשים בלבד בכדי לאפשר את הפקתם של ההילוכים החוזרים במהלך משחקי הכדורגל.

Intel FreeD

צילום: גאדג’טי

“חשוב מאד לציין שהכל קורה בשידור חי, וזה ממש לא מובן אליו. אנחנו מייצרים פיקסלים תלת ממדיים שמהם ניתן לגזור כל תמונה שנרצה. הלכידה, העיבוד, החיבור והשידור – הכל נעשה במקום”, מספר לנו יונתן לוין (35), דירקטור בקבוצת הספורט של אינטל העולמית ולשעבר סמנכ”ל הפיתוח העסקי בסטארט-אפ ריפליי. עוד סיפר לנו לוין שעל אף הרכישה של אינטל, פעילותו של צוות המחקר והפיתוח לא נפגעה כלל: הצוותים המקומיים ממשיכים לעבוד ממקום מושבם ברמת החיל בתל-אביב, וזה כולל גם את כל מה שקשור בתפעול הבינלאומי.

זוהי רק ההתחלה

“כבר בתחילת הדרך ידענו בריפליי שהטכנולוגיה הזו תגיע למקומות גדולים וחשובים כמו אצטדיון הקאמפ-נואו – ראינו את זה כמוצר חובה לכל מגרשי הספורט באשר הם”, מספר לוין. ומסתבר שלא רק בריפליי ראו זאת כך. עוד בטרם שילובה של טכנולוגיית Intel FreeD במגרשי הליגה הספרדית, התעניינו בטכנולוגיה החדשנית לא מעט ארגוני ספורט אחרים ברחבי העולם ובסופו של דבר היא שולבה בכמה מגרשי ספורט חשובים לא פחות, כמו אלו המשמשים את ליגות ה-NBA (כדורסל) וה-NFL (פוטבול) בארה”ב, וכן כמה מגרשי ספורט בדרום קוריאה.

Intel FreeD

צילום: גאדג’טי

הופעת הבכורה של Intel FreeD באצטדיון הקאמפ-נואו לא מסכמת עדיין את שיתוף הפעולה שנחתם בין אינטל ובין הליגה הספרדית (LaLiga). ממש בקרוב תוטמע הטכנולוגיה הישראלית גם באצטדיון סנטיאגו ברנבאו המשמש את קבוצת הכדורגל ריאל מדריד, כך שזו תהיה מוכנה לשידור הילוכים חוזרים ב-360 מעלות גם במשחק הקלאסיקו הבא, שייערך בעיר מדריד בחודש אפריל. בשלב מאוחר יותר תשולב הטכנולוגיה בכל יתר אתרי ומגרשי הספורט בהם מתקיימים משחקי הליגה הספרדית.

וגם לאחר מכן – המסע עוד רחוק מלהסתיים. לטענתו של לוין, הטכנולוגיה של אינטל מסוגלת להפיק גם קטעי וידאו ב-360 מעלות, אם כי נכון לעכשיו היכולת הזו עדיין לא בשלה מספיק. לוין מפתיע וטוען גם שהצופים בבית יוכלו לנצל בעתיד את יכולות הצילום של Intel FreeD למען צפייה במשחקי כדורגל באמצעות משקפי מציאות מדומה – ובשילוב ההבטחה לכך שבשלב מסוים תהיה לצופים עצמם היכולת לקבוע מאיזו זווית הם מעדיפים לצפות במשחק, זה בהחלט מסקרן, ונראה שהעתיד טומן בחובו חוויות צפייה כפי שטרם נראו עד כה.

intel-freed-team

בנוסף, כחלק מההתפתחות והצמיחה של Intel FreeD, הקבוצה מגייסת לצוותי הפיתוח הממוקמים ברמת החיל כ-30 עובדים בעלי מומחיות בתחומי Computer Vision ו-Image Processing, וכן אלגוריתמאים בעלי השכלה רלוונטית בתחומי ההנדסה ומדעי המחשב.

*הכותב הוא אורח אינטל בברצלונה, ספרד

חדש! מעתה ניתן לקבל עדכונים על כתבות בנושאים שמעניינים אתכם דרך פייסבוק מסנג'ר. נסו בעצמכם:
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
שלומי טורג'מן, עורך ומפתח ראשי
shlomi@gadgety.co.il
הדרומי שבחבורה. הנדסאי אלקטרוניקה ומחשבים, יוצא יחידה טכנולוגית בצה”ל, בעל ידע נרחב בפיתוח אתרי אינטרנט ובתכנון מערכות מידע, גיימר בעבר וכתב טכנולוגיה (חולה עד כדי אובססיה) בהווה. גוגל או אפל? -זה לא באמת משנה, העיקר שיהיה עשוי מתכת.
סלולרי: HTC 10 | מחשב: Apple Macbook Pro / iMac 27" 5K
תגובות לכתבה
 • יואב

  המפגש הזה ממש לא נקרא על פי רוב בשם ”סופר קלאסיקו”. יותר נכון רק בישראל קוראים למפגש בינהן סופר קלאסיקו. בכל יתר העולם קוראים לו ”אל קלאסיקו”

  • תודה על החידוד 🙂 מזל שבינתיים אני עיתונאי טכנולוגיה

   • יואב

    הטעות כולה של ערוץ הספורט ששטף לאנשים את המוח עם מושג שגוי שנים על גבי שנים. לזכותם הם הבינו זאת לפני שנתיים והפסיקו עם ההטעיה.

    וסתם לידיעה, רק למפגש אחד בעולם קוראים ”סופר קלאסיקו” – הדרבי של בואנוס איירס בין בוקה ג’וניורס לריבר פלייט.

 • 50smet

  ובינתיים שום מילה על שילוב הטכנולוגיה הישראלית הנ”ל במגרשי הכדורגל בישראל.

 • ‫תומר נימצן‬‎

  מדהים!

 • התמני

  כבוד ישראלי בשיאו של משחק הענקים !!!!

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות