סדקים בהגנה: האם דנובו מחזירה את הכסף למפתחים שמשחקיהם נפרצו?

| יום שני, 12 בדצמבר 2016, 11:17 | משחקים

חברת בתסדה (Bethesda) הכריזה על הפסקת השימוש בשירות Denuvo במשחק Doom, שיצא בחודש מאי האחרון. החל מהעדכון החדש למשחק, "דום" כבר לא יהיה מוגן במערכת Denuvo, שנועדה להקשות על פריצת המשחק והפצתו באופן פיראטי. יש לציין כי במקרה זה, הגנת Denuvo לא הועילה בסופו של דבר ל-Doom, שנפרץ על ידי צוות CPY והופץ באופן פיראטי החל מספטמבר.

ההכרזה של בתסדה התקבלה באור חיובי על ידי הגיימרים, ששמחו לאור הסרת מכשול נוסף בהרצת המשחק. לטענת חלק מהמשתמשים, מערכת Denuvo גורמת לעומס על חלקים שונים במחשב, ויכולה להוביל לבלאי מזורז. לטענת אחרים, מדובר בעוד שיטת DRM שפוגעת בהם כצרכנים או בחוויית המשחק שלהם.

באופן כללי הגיימרים מייחסים את הסרת המערכת לרצונה הטוב של בתסדה, שמקבלת כי המערכת עשתה את שלה וכעת ניתן להסיר אותה, אחרי שרוב העותקים של המשחק כבר נמכרו. אולם, מגיב אנונמי ב-Reddit שהזדהה כמפתח משחקים, טוען כי יש דווקא סיבה אחרת להסרת המערכת מהמשחק Doom וממשחקים נוספים שהשתמשו במערכת ונפרצו, כמו Inside.

לטענתו, הגנת Denuvo מגיעה עם מעין "אחריות": אם המשחק נפרץ תוך פרק זמן מסוים, המפתח יכול לקבל בחזרה את כספו, ולו בלבד שיסיר את המערכת מהמשחק. כלומר, היות ו-Doom נפרץ, כנראה שבתסדה הולכת "להזדכות" על המערכת, ולקבל את כספה בחזרה. הדבר אפילו הגיוני יותר במקרה של Inside, שפותח על ידי סטודיו קטן שבהחלט ישמח לקבל בחזרה את ההשקעה במערכת היקרה.

"דנובו היא מערכת יקרה", כתב המגיב האנונימי בדיון ב-Reddit. "כדי להגן על משחק AAA, חברת Denuvo דורשת סכום גבוה בן שבע ספרות. […] אם המשחק שלך מוגן במערכת של Denuvo והוא נפרץ בפרק זמן מסוים (שלושה חודשים זה סביר), אתה לא חייב לשלם על Denuvo. בשביל לקבל את ההחזר הכספי, עליך להסיר את Denuvo  מהמשחק שלך", הסביר.

עם זאת, על אף הטענה ההגיונית לכאורה, יש לציין כי אמינותו של הכותב מוטלת בספק. המפתח האנונימי לא הזדהה, ומשתמשים אחרים ב-Reddit טוענים כי מדובר במתחזה. בין כה וכה אין ספק כי Denuvo אכן איכזבה כמה ממפתחי המשחקים שמוצריהם אכן נפרצו, למרות ההגנה, וייתכן בהחלט כי הפסקת השימוש בהגנת Denuvo אכן מגובה בשיקול כלכלי.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות