מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

גאדג'טי מסקר: ASUS ZenBook UX510 – חוויה ביתית משודרגת
| יום שלישי, 20 בדצמבר 2016, 18:02 | גאדג'טי מסקר, מחשבים

לאחרונה מתפתחת מגמה מעניינת מאוד בשוק המחשבים הניידים: היכן שבעבר משתמשים ביתיים היו צריכים לשלוח את היד עמוק לכיס ולהוציא סכומים גבוהים מאוד עבור מחשבים ניידים בעלי תכונות גבוהות כשל מחשבים נייחים, נמצאים כיום מחשבים ניידים עממיים מאוד במחיריהם.

בין אם מדובר בכונני SSD עתירי נפח (שבעבר הלא כל כך רחוק היו מותרות של ממש במחשבים ניידים), מסכים בעלי רזולוציות ענק עם פאנלים איכותיים בעלי זוויות צפיה רחבות וכל מנעד הצבעים, וכמובן חומרה משודרגת – היום ניתן למצוא את כל אלו ברבים מאוד מהמחשבים הניידים הביתיים בעלי תג מחיר שאינו עולה על 5,000 שקלים. אחד מהם הוא כוכב הביקורת הזו, ה-ASUS ZenBook UX510.

בהשראת ה-Zen

ה-ZenBook UX510 הוא עוד מחשב נייד מסדרת ה-ZenBook – סדרה המתאפיינת בעיקר במחשבים ניידים אלגנטיים במיוחד בעיצובם, אשר מטשטשים לרוב את הגבולות בין השוק הביתי לעסקי בזכות המראה היוקרתי והנקי שלה; אך שוב, אילו אינם מחשבים ניידים כה יקרים לרוב.

באתר הבית שלה, היטיבה ASUS לתאר את המחשב הנ"ל כמה שנשמע כחוויה הביתית המושלמת, כאשר היא מגיעה במעטפת דקיקה, קלה ואלגנטית מאוד, המצויידת במסך בגודל 15.6" על רזולוצית ענק של 4K או פאנל IPS ברזולוצית Full HD, זאת יחד עם חווית סאונד משופרת, מקלדת מוארת וכמובן חומרה מהשווקים הגבוהים.

מפרט טכני: ASUS ZenBook UX510

 • מסך: 15.6 אינץ', בעל גימור מט מסוג לד
 • רזולוצית תצוגה: 3840×2160 פיקסלים (4K).
 • מעבד: Intel Core i7 6500U
 • זיכרון: 16GB DDR4-2133Mhz
 • נפח אחסון: כונן קשיח 1TB SATA3 במהירות 5400 סל"ד
 • מאיץ גראפי: NVIDIA GeForce 950M 4GB
 • קישוריות: 802.11 AC (בעל תמיכת WIDI) ו-Bluetooth 4.1
 • סוללה: 48 Whrs
 • מערכת הפעלה: Windows 10 Pro
 • משקל: 2 ק"ג (כולל סוללה)
 • אחרים: מקלדת מוארת, קורא כרטיסים, מצלמת רשת ברזולוצית HD

מחשב נייד זה, כמו כל נייד, מגיע בשלל וריאציות שונות, ומתחיל בארץ במחיר מומלץ לצרכן של 5,150 שקלים בוריאציה הזולה ביותר, אף שבפועל ניתן למצוא אותו גם במחיר נמוך בהרבה. הביקורת מתייחסת למפרט המחשב הנבדק כפי שמפורט למעלה ומחירו גבוה יותר בהתאמה.

מבט מהיר

הדבר הראשון שעלה לי לראש כשהוצאתי את המחשב מהאריזה (הסטנדרטית לחלוטין שלו, אגב) הייתה המחשבה שממש כיף להחזיק בו. הוא בהחלט דקיק וקליל להפליא. מבחינת המראה, אלגנטיות היא בהחלט המילה המתאימה במקרה שלנו: קווי המתאר ה"מעוגלים" בסגנון של ASUS, יחד עם הגוון הכסוף והמבריק עושים את העבודה.

גב מחשב ASUS Zenbook UX510

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

הנייד עצמו מצופה בשכבה דקה אך קשה של אלומיניום, גם במגש המקלדת שלו. יש לזקוף לזכותו את עיצוב האלומיניום המחליף את הפלסטיק הסטנדרטי. אפרופו מגש המקלדת – הסגנון העיצובי הזה מעט גורע מהנוחות באזור זה לטעמי, והיא מרגישה מעט חלקלקה.

הלאה לכניסות ויציאות: מחשב זה הינו מסוג Ultrabook לכל דבר, מה שאומר שהצדדים הדקיקים למדי שלו מעלימים כל כניסה או יציאה גדולה מדי. במחשב נייד זה, כמו בהרבה מחשבים ניידים דקיקים אחרים שיצאו בזמן האחרון, לא נמצא יציאת רשת (וכמובן שלא כונן תקליטורים מובנה).

כניסות ויציאות מחשב ASUS Zenbook UX510

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

עובדה זו אומרת שמחשב נייד זה מסתמך על המצאותה של רשת WIFI חזקה בסביבה, ובכלל בריבוי רשתות WIFI הפתוחות לגלישה בכל רחבי העולם. במידה והמשתמש מעוניין לקבל את מלוא רוחב הפס, זה חייב בהכרח להתחבר באופן קווי. על כן – זהו יתרון שיש עימו חיסרון גדול. עם זאת לא מדובר במקרה "אייפון 7 וכניסת האזוניות": זוהי מגמה ההולכת וגדלה במחשבים ניידים רבים. עבור מי שזקוק לכניסת רשת, כבר קיימים בשוק פתרונות דוגמת כרטיסי רשת חיצוניים המתחברים לכניסת USB קיימת.

חוץ מעניין שנוי במחלוקת זה, המחשב מכיל את כל מה שנצטרך – פחות או יותר: ארבעה כניסות USB 3.0, יחד עם עוד כניסת USB Type-C אחת (מערך כניסות גדול יותר מהממוצע). במחשב זה גם ישנו קורא כרטיסים וחריץ נעילה, כמו כן כניסות קול סטנדרטיות ויציאת HDMI אחת.

כניסות ויציאות מחשב ASUS Zenbook UX510

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

מגש המחשב

תחילה, עם פתיחת מגש המערכת משהו היה חסר, ומסתבר שאלו היו נורות החיווי, שמשום מה בדגם זה נמצאות בצד ימין משמאל לכניסות ה-USB, שזהו מיקום לא רק מוזר אלא לא נוח במיוחד – עכשיו בכל פעם שיש צורך לבדוק את חיווי המחשב (האם זה דולק \ ישן או מבצע תהליך עיבוד) יש להטות באופן חד את המבט הצידה או להזיז את המחשב. כפתור ההפעלה אף הוא ממוקם במקום מוזר, אך תודה לאל – על המגש עצמו למעלה בצד ימין, כחלק ממערך המקשים של המקלדת.

עם זאת, ברורה לי הסיבה מדוע נעשה שימוש במיקומים לא סטנדרטיים אלו. כעת ישנו מקום על המגש למקלדת מלאה, ולמשטח עכבר גדול במיוחד, והתמונה בהחלט נראית טוב: המקלדת המלאה בעלת מרווחים מדוייקים, ומשטח העכבר מסוגל להכיל את כל התנועות שנצטרך לעשות, גם במהירות הזזה איטית (אך סטנדרטית).

עם זאת, ועל אף המקום הרב שיש למשטח העכבר, לצערי חסר לו דבר אחד בכדי להפוך אותו למוצלח באמת – וזהו ציפוי מסוג אחר ממגש המקלדת: כאמור, המשטח החלקלק כל כך של המגש יוצר תחושה לא נעימה באצבע בעת השימוש במגש העכבר, כזו הנותנת הרגשה של חוסר שליטה מסויים על סמן העכבר, ובעצם הורגת את כל הרעיון של משטח עכבר נוח יותר לשימוש. חבל.

מקשי מקלדת ומשטח עכבר מחשב ASUS Zenbook UX510

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

לעומת העכבר, מקלדת המחשב היא לחלוטין ללא רבב – בלשון המעטה. תחילה יש לציין לטובה את תאורת המקשים שצרפה חברת ASUS לדגם זה – תאורת LED לבנה ונעימה שאינה בוהקת מדי בחושך (וגם אם כן – ניתן לשלוט על בהירותה ואף לכבות אותה דרך מקשי הפונקציה). כברירת מחדל, התאורה נכבית לאחר כמה דקות ללא שימוש במקלדת. המשתמש יכול להגדיר דרך התוכנה המצורפת על מנת שאלו יהיו דולקים תמיד.

מבחינת נוחות השימוש במקשים, זהו אחד מהדגמים הסטנדרטיים שנהנתי הכי הרבה מלהקליד בהם. המקשים לא גבוהים, אך הם מרגישים כך – והם בהחלט נותנים פידבק. המרווח בינהם, והמקשים המרווחים באופן כללי מאפשרים כתיבה מהירה ללא כל עצירה פתאומית או "דילוג" לאות כלשהי ליד, מה שמאוד מיטיב עם משתמשים שירצו לעשות בו שימוש לצורכי לימוד, פיתוח או סתם פעילות רחבה מאוד ברשת.

מקשי מקלדת מוארים במחשב ASUS Zenbook UX510

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

מסך ומולטימדיה

זהו החלק היותר מעניין במחשב זה. כאמור, דגם ה-UX510 בסקירה זו מצוייד במסך ברזולוצית ענק של 4K, ומערך רמקולים ממותגים של Harman-Kardon. אם נשים בצד את הדקיקות והאלגנטיות של מחשב זה, גולת הכותרת של ASUS עבור מחשב זה היא אולי המסך.

שמחתי לגלות שהמסך מצופה מט, וזה אולי הדבר האחרון שצריך להיות למחשב זה בכדי שאומר שהוא מתאים במיוחד לצרכים עסקיים ולסטודנטים. עם זאת, ציפוי המט אינו כשל מסכים נייחים או כזה המצוי במחשבים ניידים יקרים ממש, וניתן לראות בחושך השתקפות של תאורה חזקה, אם כי ממש בצורה מועטת. באור יום ובמצב רגיל, כמעט שלא קיימות השתקפויות כלל.

גולת הכותרת של המסך במחשב של ASUS היא ללא ספק החדות. המסך הזה חד כתער, זאת הודות לרזולוצית ה-4K היוצרת צפיפות פיקסלים גבוהה מאוד של 282. הטקסט כה חד, כך שגם קריאת הטקסטים הקטנים ביותר מתאפשרים, מה שלא ניתן לקבל במסך רגיל, ואילו הטקסטים הרגילים נראים לעין חלקים לחלוטין, גם במבט קרוב מאוד, כאילו מסך זה לא היה מורכב מפיקסלים כלל.

בנוסף, היכולת של מסך זה לעשות upscalling מתכנים הקטנים בהרבה במקרה הזה כמו Full HD ואף SD היא מדהימה. תכני ה-Full HD המוצגים במסך זה חדים ביותר, כך שזה מגיע לרמה שניתן לברור כל שיערה ושיערה בראשם של השחקנים, כל זיף פנים או פרטים קטנים אחרים שבמצב רגיל פשוט ולא שמים לב אליהם. גם במשחקים ובהצגת תמונות בתוכן של Full HD התמונה מתעוררת לחיים באותו האופן.

תצוגת המסך ב-ASUS Zenbook עם סרטון בלייד ראנר

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

בנוסף, כמו עם הוידיאו, גם במשחקים המסך עושה upscalling טוב מבכל מסך שראיתי לתכני Full HD, אמנם עדיין מציג תמונה לא חדה כשל רזולוציה לא מיטבית, אך בהרבה פחות מכל מסך אחר שבו נתקלתי. לעומת זאת, במסך זה לא יכולתי יותר להבדיל בשינוי בתכנים המנוגנים או משוחקים ברזולוציה של 4K, וזאת בגלל גודלו של המסך וצפיפות הפיקסלים, כך שעל פי עיניי שימוש בתכני 4K מיותרים לחלוטין במסך זה, באופן אירוני.

באשר לצבעי המסך, גם כאן לא נצפתה כל אכזבה – הצבעים יפים והגוונים אכן נכונים, על אף שבמקרה שלנו זהו אינו מסך בעל פאנל IPS. לעומת הצבעים היפים, מצאתי את האופי הכללי של המסך קריר מדי, והוא לחלוטין בוהק יתר על המידה במקרים מסויימים.

לעומת עניינים סובייקטיבים כמו האופי הכללי של התמונה, היכולים להמצא כדבר חיובי מבעד עיניים אחרות, דברים קבועים יותר המכריעים את איכות התמונה כגון רמת השחור וזוויות הצפיה הן לחלוטין במקום. הסצנות החשוכות טובות מאוד יחסית למחשב ברמת המחיר הנ"ל. הניגודיות אינה מהגבוהות, אך ברמה טובה מספיק, ורחוק לחלוטין מלהיות כשל פאנלים סטנדרטיים. לסיום, בהירות המסך אף היא מקבלת ציון גבוה מאוד, עם רמת בהירות שלא תבייש שום מסך מחשב נייח ואיכותי.

לוגו הרמן קרדון במחשב

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

וכעת לרמקולים המיוחדים-משהו אותם סיפקה לנו ASUS. הסאונד של הרמקולים הוא בהחלט לא סטנדרטי גם כן. היכן שבמחשבים ניידים רגילים הוא ישמע נורא שטוח, צורמני וחסר חיים, כאן הוא נשמע ההפך הגמור. כמובן שגם בנייד זה לא נשמע בס, אך תדרי הביניים הנמוכים מלאים מספיק בשביל שפיצוצים לדוגמה לא ישמעו מלאכותיים מדי. גם את רוחב הבמה אציין לטובה, שפעמים רבות נשמעה רחבה הרבה יותר מהמחשב עצמו, ואת הירידה לפרטים הקטנים שלא ציפיתי מרמקולים אלו לעשות.

ביצועים וסוללה

לצערי, כאשר מדברים על מהירות התגובה של המחשב הנ"ל, נמצאת נפילה משמעותית. אמנם לדגם אשר סופק לביקורת זה ישנו מעבד חזק וכמות זיכרון עשירה מאוד, אך הוא כולל כונן קשיח בלבד, ואף במהירות איטית של 5400 סיבובים לדקה.

העובדה שבמחשב זה לא מצוי כונן SSD עבור הרצתה של מערכת הפעלה מורגשת מאוד, ולרעה. פעמים רבות זחל המחשב או קפא, ומצב זה הורגש במיוחד בעת התקנה של תוכנות או העברת קבצים. זמן העליה של מערכת ההפעלה אף הוא גבוה למדי. כיום ישנה חשיבות גדולה עבור כונני SSD או לפחות קשיח מהיר עבור הפעילות הרבה אשר נעשית ברקע עם הכונן הראשי, ולא בכדי כונני SSD מצורפים כיום כמעט לכל מחשב נייח וברבים מהניידים (גם בדגם של מחשב זה, אך לא במקרה שלנו).

יחד עם זאת, במחשב נמצא כרטיס מסך מסוג NVIDIA GeForce GTX 950M. במקרה רגיל, זהו כרטיס מסך הנחשב ככזה המסוגל להריץ משחקים בהגדרות נמוכות בצורה שחיקה. אך שוב, המקרה שלנו שונה: כאן סופק כרטיס מסך זה על מנת להאיץ את העיבוד של תכני 4K, במסך שכאמור, כולל את אותה רזולוצית ענק.

כל משחק שניסיתי ברזולוציה זו, גם משחק שנחשב ישן יחסית או ישן בהחלט, לא יכול היה לרוץ על קצב פריימים של יותר מ-15 עד 20FPS, גם עם ההגדרות הנמוכות ביותר. מחשב זה לחלוטין לא מתאים לגיימינג, ואם תרצו לעשות כן בכל זאת – תהיו חייבים להסתפק ברזולוציה של Full HD – שכאמור תראה טוב בהרבה במסך זה, אך עדיין מטושטשת יחסית.

אבל, בסעיף זה יש בהחלט נקודות טובות מאוד עבור מחשב ה-ASUS Zenbook UX510. נתחיל מהטוב ביותר: הסוללה שלו. על אף מסך בעל רזולוציה ענקית ובהירות גבוהה מאוד, החזיק מחשב נייד זה בשימוש רגיל הכולל מולטימדיה פרק זמן מרשים של 6 וחצי שעות. 

עם כונן SSD ורזולוצית Full HD, אני בהחלט יכול לראות את הדגם הנ"ל מצליח להחזיק מעמד קרוב ל-10 שעות שלמות, אך גם פרק זמן של 6 וחצי שעות הוא מרשים, ויכול לכסות עבור רבים יום שלם. עוד אציין לטובה את יעילותו של המחשב: זה אינו מתחמם יתר על המידה, גם במצבים הקיצוניים ביותר, והוא נשאר שקט בכל מצב.

מחשב ASUS Zenbook UX510

מחשב ASUS Zenbook UX510 (צילום: גאדג'טי)

לסיכום

ASUS ZenBook Pro UX510 הוא מחשב נייד מאוד מעניין. הוא לוקח את הטכנולוגיות החדשות ביותר ומכניס אותן פנימה בדגם זה, כשהוא שומר על תג מחיר שפוי מאוד יחסית.

ה-UX510 יכול לספק חוויה טובה מאוד של מחשב נייד אישי, ובעיקר יטיב עם סטודנטים ואנשי עסקים (או בקיצור – אנשים אשר מסתובבים עם מחשב בכל מקום) בזכות כמה תכונות עיקריות: הוא המחשב נייד ביותר, כשהוא דקיק וקליל במיוחד, ומחזיק מעמד ללא חיבור לחשמל מספר רב מאוד של שעות. כמו כן, המסך מצופה המט שלו ימנע השתקפויות המקשות על עבודה איתו בסביבות מזדמנות, כגון קרני שמש או תאורה מלאכותית חזקה.

כמחשב אישי, ימצאו אותו משתמשים כיוצר חוויה מדהימה עבור מולטימדיה, עם סרטים בעלי חדות מהסוג שניתן לראות במסכי קולנוע, ולאלו מאיתנו שלא אוהבים להשתמש באוזניות, חווית ההאזנה דרך הרמקולים של המחשב, הן עבור וידיאו והן עבור מוסיקה, היא טובה מספיק ומשתווה לזו שמעניקים רמקולים ביתיים פשוטים.

מי שלא יהנה מדגם זה הם המשתמשים התובעניים ביותר: מחשב זה לא מתאים בשום אופן או צורה עבור גיימינג, וגם עם שימוש בדגם זה בעל מסך Full HD חווית המשחק היא מוגבלת מאוד. בנוסף, אם דגם זה נרכש עם הגרסה הכוללת את הכונן הקשיח בלבד, אין לצפות ממנו כלל וכלל לתפקד במהירות, וכמובן שעל עבודות כבדות אין בכלל על מה לדבר. המצב ישתפר באופן דרסטי בתנאי שדגם זה ירכש עם כונן SSD – ויעשה כמתאים גם לשימושים כבדים, אם כי עד גבול מסויים בשל מעבד בעל זוג ליבות בלבד.

מה אהבנו?

 • מסך חד כתער ובעל איכות מרשימה
 • סוללה בעלת פרק זמן גבוה מאוד
 • קל מאוד לנשיאה
 • נוח מאוד להקלדה
 • ביצועי סאונד טובים למדי
 • אינו מתחמם ולא מרעיש

ומה לא?

 • ביצועים חומרתיים מוגבלים מאוד
 • אינו מתאים למשחקים כלל
 • לא כולל כניסת רשת
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות