מקור: wikimedia

סיכום שנה בבורסה: אילו מניות הסעירו אותנו ומי המנצחת הגדולה של 2016?

| יום שני, 26 בדצמבר 2016, 19:00 | גאדג'טי, כלכלי

שנת 2016 היתה שנה טובה לבורסה, ובעיקר זו האמריקנית. מדד הנאסד"ק, שמייצג במידה מסוימת את סקטור הטכנולוגיה, עלה (עד למועד כתיבת שרות אלו) ב-8.7% וזאת כשמניות של חברות טכנולוגיה מובילות רבות אף רשמו שיאים חדשים.

עם זאת, היו כאלו שיצרו יותר עניין השנה וסיפקו לנו דרמה זמנית או תשואה יפה יותר מאחרות. אלו הסיפורים הפיננסיים שעשו את 2016:

הרשת החברתית עיסקית, לינקדאין, ספגה בתחילת השנה מכה רצינית עם פרסום דו"ח רבעוני שם התברר שהחברה לא תצמח ב-2016 כפי שקיוו האנליסטים. מניית החברה קרסה ב-43% בין לילה. לא רבים צפו ש-4 חודשים מאוחר יותר תנצל מיקרוסופט את נפילת המחיר ותרכוש את לינקדאין תמורת סכום עתק של 26.2 מיליארד דולר.

גופרו בהחלט יכולה לקחת את פרס המניה המאכזבת השנה. לאחר שבשנה שעברה נפלה המניה ב-74%, ב-2016 היא הוסיפה לצנוח בעוד 49%. לכמה חודשים באמצע השנה כבר היה נדמה שהיא עושה קאמבק כשעלתה 60% בעקבות ציפיות שונות, אבל כשהרחפן נכנס מאוחר לשוק עמוס מתחרים ולא ברור קורה עם חזון מצלמות 360 מעלות שהבטיח ניק וודמן, היא המשיכה לצנוח לעבר שפל חדש.

אחת העיסקאות המעניינות השנה היתה רכישתה של יצרנית המעבדים ARM הבריטית בידי תאגיד הענק היפני Softbank תמורת 32 מיליארד דולר (כשהנחת מטבע בסך 10% בפאונד שלאחר הברזיט כבר בפנים). סופטבנק ידוע בגיוון העסקי שלו והמייסד מוכר כאדם שיודע לראות מהלכים רחוק מאוד. בעתיד נראה את ההשלכות של מהלך עסקי זה שעניין במיוחד את סקטור הטכנולוגיה השנה.

סופטבנק רוכשת את ARM

מקור: ARM Holdings

רשת המיקרו-בלוגינג, טוויטר, בהחלט יכולה לקחת את פרס החוויה המטלטלת של השנה. כל דו"ח הקפיץ או הפיל אותה לפי טרנד צמיחת המשתמשים ובאמצע השנה התחילו לצוץ שמועות שיש מתעניינות רציניות לרכוש את החברה. דיווח אחד כזה מצד CNBC שהזכיר את גוגל וסייילספורס כמועמדות הקפיץ את המניה ב-22% ביום אחד.

כשבועיים מאוחר יותר כשהתברר ששום דבר מזה לא הולך לקרות וגם דיסני לא מחכה לטוויטר בתג מחיר של מעל ל-20 מיליארד דולר, קרסה המניה 30% ומאז המשקיעים מחכים לנס שיציל את החברה.

גרף מניית טוויטר

מקור: Finviz.com

המנצחת הגדולה

אחד הסגמנטים החזקים בשנה האחרונה היה סקטור ייצור השבבים. יצרניות השבבים הנישתיים (לא אינטל) זכו לרוח גבית עצומה כתוצאה מהצמיחה בביקוש לשבבים יעודיים לרחפנים, מוצרי IoT, מכוניות חכמות ועוד. המניה המנצחת שלנו לא קיפצה בעקבות כותרות מפוצצות, לא זינקה לה בשיעור דו-ספרתי ביום אחד. היא עשתה זאת מדרגה אחר מדרגה, בעבודה קשה ובעליונות טכנולוגית ושיווקית.

מדובר בחברת nVidia, יצרנית המאיצים הגרפיים. בתחום ליבה עיקרי זה היא שחררה השנה דור חדש של מאיצים גרפיים חזקים מסדרות ה-GTX 10XX שקיבלו גם גרסאות משודרגות / משונמכות / עסקיות / ניידות ומעדכנת תדיר בטכנולוגיות הדור הבא שעתידה לצאת בעוד זמן לא רב.

בזכות חדשנות טכנולוגית בסגמנט זה וקורטוב של גאונות שיווקית, קיבלה nVidia חוזים רבים לאספקת מאיצים והמכירות זינקו, מה שסידר לה דוחות רבעוניים מעולים. הדובדבן שבקצפת מבחינת המשקיעים הם סגמנטים בעלי צמיחה גבוהה בעלי דרישה לכח עיבוד חזק וש-nVidia יודעת לענות עליהן: כח עיבוד בחוות שרתים, דרישות ליכולות Deep Learning והטרנדי מכולם מכוניות חכמות ואוטונומיות.

המשקיעים רודפים אחר המניות

מניית nVidia זינקה השנה ב-233% כשלפני ימים בודדים היא רשמה שיא היסטורי נוסף. וזה היה רק תוספת ל-60% ב-2015. מקום ראשון במדד Nasdaq 100 ומקום שני מבין כל החברות מעל לשווי של 10 מיליארד דולר במדד נאסדק הכללי. רק AMD עוקפת אותה בסינון זה (עם תשואה של 304%) ולמעשה יצרניות השבבים תופסות את כל 4 המקומות הראשונים (יחד עם מיקרון ואפלייד מטיריאלס).

גרף מניית NVIDIA

מקור: Finviz.com

2016 הייתה שנה מעניינת בשווקים הבורסאיים, גם במגזרים הטכנולוגיים שבהם. עלייתם של מנועי צמיחה חדשים והתחזקות נוספת של התאגידים הגדולים המובילים צפויה להמשיך גם בשנה באה. אבל צריך לזכור שמניות זה עסק הפכפך ומה שהיה הטוב ביותר בשנה אחת לא בהכרח יהיה הטוב ביותר בשנה הבאה.

ואילו מהלכי שוק אתם חושבים שבלטו ב-2016?

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות