גאדג’טי מסקר: Apple iPhone 7 – עם עיצוב מוכר ושיפורים מתחת למכסה המנוע

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי) אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

בספטמבר האחרון הכריזה אפל על הדור האחרון של מכשירי האייפון – iPhone 7 והצליחה להפתיע עם מספר שינויים שלא התקבלו היטב. בחירתה של אפל שלא להציג עיצוב חדש למכשיר זו השנה השלישית יחד עם הסרת מחבר האוזניות ושילוב כפתור בית לא לחיץ הפועל יחד עם פידבק ממנוע ה-Taptic של החברה, גרמו לנו לחשוב כי מדובר בלא יותר ממוצר ביניים שמשמש כהכנה לדור הבא.

ובכל זאת, ביצעה אפל לא מעט שדרוגים מתחת למכסה המנוע וסיפקה שטח אחסון בסיסי גדול יותר, מצלמה משופרת, סוללה גדולה יותר ומעבד חזק הרבה יותר. לקחנו את ה-iPhone 7 בצבע השחור (מט) עם נפח אחסון של 128GB לבדיקה ארוכה למדי ולפניכם המסקנות.

גילוי נאות: המכשיר בסקירה זו הינו מכשירו האישי של הסוקר.

מה בקופסה

זוהי תכולת הקופסה המלאה:

 • אייפון 7
 • כבל טעינה והעברת נתונים Lightning ל-USB
 • מטען 5V-1A סטנדרטי
 • אוזניות EarPods עם חיבור Lightning
 • מתאם Lightning לחיבור 3.5 מ”מ עבור אוזניות
 • ספר הוראות\כתב אחריות
אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)
אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

עיצוב ואיכות בניה

עיצובו של האייפון 7 לא מציג חידושים רבים בהשוואה לדגמים הקודמים בסדרה (6 ו-6S). המכשיר מציע את עיצוב המתכת המוכר, שמתקן מעט את מראהו באמצעות שילובם של פסי האנטנה בשולי המכשיר כך שהם לא חוצים עוד את גבו. המצלמה עדיין בולטת אך מקבלת מראה מסוגנן מעט כאשר היא מוטמעת בשפיל מתכת היוצא מגב המכשיר ובחלקו התחתון ניתן למצוא שני גרילים, אחד מהם מסתיר את המקום בו שכן לו פעם חיבור האוזניות, שנעדר כעת מהמכשיר. באפל דאגו לסגנן עוד מעט את הדגם המעודכן של האייפון על ידי הוספה של שני צבעים חדשים: שחור מט (המופיע בתמונות סקירה זו) ושחור מבריק.

עיצובו של הדגם החדש לא מלהיב יתר על המידה, שכן כבר זכינו לראות קווי עיצוב אלו מוצגים לראשונה עם האייפון 6 בשנת 2014. עם זאת, באפל מוכיחים כי בהחלט ניתן לשפר את הקיים ויש לומר שהצבעים החדשים בהחלט מוסיפים לעיצובו של האייפון. עדיין מדובר במכשיר עמיד למדי, והתוספת של תמיכה בתקן IP67 לעמידות בפני מים ואבק אף מגדילה את יכולתו של המכשיר לעמוד בפני פגעים שונים. מבנה המתכת היוקרתי הינו עדיין בין החלקלקים שקיימים, אך בשוק כיום הפכה המתכת לסטנדרט כך שלא פשוט לחמוק מהחלקלקות הזו.

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)
אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

הכפתורים הקיימים משני צידי המכשיר ומשמשים לכיבוי\הפעלה ושליטה בעוצמת הווליום מספקים פידבק טוב למדי בלחיצה והם נוחים הרבה יותר לשימוש בהשוואה לדגמי האייפון הקודמים של אפל.

העדכון לכפתור הבית הוותיק הוא כנראה השינוי הגדול ביותר במכשיר האייפון 7 לעומת הדורות הקודמים. אפל שילבה את מנוע ה-Taptic תחתיו על מנת לספק פידבק שיקנה לנו תחושה של לחיצה אף שלא מדובר בכפתור לחיץ. דרך הגדרות המכשיר ניתן לשלוט בעוצמת הפידבק, כאשר העוצמה הגבוהה ביותר מספקת תחושה הקרובה למדי ללחיצה אמיתית. כעבור כשלושה חודשי שימוש במכשיר אוכל להעיד כי השינוי כבר אינו מציק, אך בהחלט נדרש זמן הסתגלות לשינוי.

כפתור הבית החדש באייפון 7 (צילום: גאדג'טי)
כפתור הבית החדש באייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

מאחר שכפתור הבית כבר אינו כפתור אמיתי, הוא לא ירגיש נוכח במידה שהמכשיר כבוי, וגם כאשר יונח האייפון על גבי השולחן, הפידבק שיחזיר מנוע ה-Taptic החבוי תחתיו לא יהיה מספק ויזכיר לנו שלא מדובר בכפתור אמיתי.

מסך ותצוגה

המסך ששולב באייפון 7 מציע גודל הזהה לקודמיו – 4.7 אינץ’, אולם התצוגה קיבלה מספר שיפורים משמעותיים. בהירות המסך גבוהה יותר ומאפשרת קריאה נוחה יותר תחת תאורה חזקה וגם החשכת התצוגה השתפרה ומאפשרת קריאה נוחה יותר בחשיכה מבלי לאמץ את העיניים יתר על המידה. לכך הוסיפה אפל אפשרויות בצד התוכנה המספקות שליטה בטמפרטורת הצבעים. מצב ה-Nightshift ב-iOS יציג בפניכם תאורה בעלת צבעים חמימים יותר וניתן להפעלה אוטומטית בהגדרה לפי שעות ביום.

תצוגת האייפון אינה המרשימה ביותר הקיימת בטלפונים כיום והרזולוציה שלה עדיין נמוכה בהשוואה לסמארטפונים שונים הקיימים בשוק. עם זאת, מספקת תצוגת מסך האייפון חדות גבוהה וצבעים הקרובים ככל האפשר למציאות – תכונה שמאפשרת לצפות במסך בהנאה וליהנות מקריאת טקסטים גם על גבי המסך הקטן.

חומרה וביצועים

האייפון 7, כמו קודמיו, מוכיח כי אפל יודעת כיצד לשמור על ביצועים גבוהים גם עם רכיבי חומרה שהיו מבזים כל יצרנית מכשירי אנדרואיד שהייתה מעזה להשתמש בהם. לא פעם כבר ציינו בסקירותנו כי לפחות בצד החומרה הצליחו היצרניות המובילות להגיע למיצוי בצד הביצועים ופעמים רבות אנו לא מצליחים למצוא כל דופי בביצועי המכשירים, וכך גם עם האייפון 7, שמתפקד היטב בעת גלישה ברשת, צפייה בוידאו והפעלת משחקים כבדים כקלים.

חומרת המכשיר כוללת מעבד Apple A10 מרובע ליבות בתדר מירבי של 2.3GHz, מאיץ גרפי PowerVR בעל שש ליבות, זיכרון עבודה (RAM) של 2 גיגה-בייט ורכיב אחסון בסיסי של 32 גיגה-בייט עם אפשרויות שדרוג ל-128 או 256 גיגה-בייט. (למפרט המלא – לחצו כאן)

מולטימדיה

סטריאו היא מילת המפתח המשמעותית ביותר עבור האייפון בצד המולטימדיה. אפל שילבה בדגמי סדרת האייפון 7 רמקול נוסף המשמש להאזנה לכלל התכנים, זה ממוקם בחלקו העליון הקדמי בנוסף לרמקול הוותיק שהיה ונשאר בחלקו התחתון של המכשיר. תוספת הרמקול החדש בהחלט מוסיפה לחווית השימוש במכשיר וגם כאשר תכסו בטעות את הרמקול התחתון כאשר תאחזו במכשיר, עדיין תוכלו לשמוע צלילים משלימים בוקעים מהרמקול העליון.

עוצמת הרמקול התחתון חזקה למדי וכל עוד לא תכסו אותו תוכלו ליהנות מצלילים נקיים גם ברמות עוצמת שמע גבוהות, אולם עוצמתו של הרמקול העליון מבישה לעומת השני. מדובר ברמקול שאולי מוסיף במעט לחווית השמע, אך רחוק מאוד מההגדרה של רמקול איכותי. בשיחות, לעומת זאת, אין כל תלונה. המתקשרים תמיד נשמעו היטב ובצליל נקי.

חריץ ייעודי בגודל 3.5 מ”מ לחיבור האוזניות אינו קיים באייפון 7 ותיאלצו להסתפק בעבודה עם אוזניות אלחוטיות או בחיבור אוזניות רגילות עם מתאם Lightning Port שמספקת אפל יחד עם קופסת האייפון 7. השינוי לא קל לעיכול וקולו מהדהד כל פעם מחדש כאשר אני מנסה לחבר את האוזניות החוטיות שלי אליו מבלי לשלוף תחילה את המתאם.

ניתן, כמובן, להשתמש באוזניות ה-Ear Pods של אפל, שמציגות איכות שמע טובה למדי ומגיעות באופן מובנה עם כבל לחיבור לחריץ ה-Lightning Port באייפון ללא צורך במתאם נוסף. החיסרון המשמעותי ביותר בחיבור האוזניות מבחינתי היה ברכב, בו הורגלתי בחיבור האייפון באמצעות כבל AUX למערכת. עם זאת, מי מכם שרכבו תומך בחיבור בלוטות’ יוכל להתממשק למערכת הרכב די בקלות.

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)
אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

נפח האחסון הבסיסי הקיים במכשיר האייפון גדל השנה ל-32GB, תוספת מצויינת עבור משתמשים המעוניינים לשמור יותר ויותר קבצים באופן מקומי על מכשיריהם, אך עדיין רחוק מלהספיק. עם הגידול בשימוש במצלמות הסמארטפונים, הן בצילום וידאו והן בתמונות, יתמלא במהירות האחסון הזמין באייפון, וכאשר תוסיפו אחסון מוסיקה לצידו יידרשו מכם אחת או יותר מהאפשרויות הבאות: גיבוי תמונות וויודאו שצילמתם בענן על ידי תשלום חודשי די נמוך של כדולר בחודש עבור 50GB של אחסון, שימוש בשירות אפל מיוזיק או כל שירות הזרמת מוסיקה אחר שלא ידרוש אחסון קבצים מקומי, רכישת דיסק און קי חיצוני להרחבת הזיכרון בעלות חד פעמית של כמה מאות שקלים או שדרוג לאייפון 7 בעל נפח אחסון של 128GB או 256GB שיעלה לכם לא מעט.

האייפון 7 אינו מכשיר שנועד עבור חובבי המולטימדיה. אף שהתצוגה מרשימה למדי, היא עדיין קטנה ולא תספק הנאה צרופה לאלו מכם שאוהבים לבהות בסרטים על גבי המסך. חווית השמע טובה ונקייה, אך כאמור אינה מוסיפה ממש על הדורות הקודמים של האייפון.

מערכת הפעלה וממשק משתמש

מערכת ההפעלה iOS 10 המגיעה באופן מובנה עם מכשירי האייפון 7 מתמקדת בפשטות שימוש ומציעה כלים שונים שיעזרו לצפות במידע המגיע מאפליקציות המערכת והצד השלישי. דוגמה טובה לכך היא הגישה המהירה לצפייה בהודעות המגיעות מאפליקציות שונות. באפל מציגים את ההתראות במכשיר כך שניתן להציץ לתוכן שבהן במהירות גם ללא צורך בפתיחת האפליקציות בפועל, ועבור אפליקציות מסוימות שמימשו את האפשרות – ניתן לקרוא בהרחבה הודעות גם דרך מסך הנעילה.

הדגש העיקרי בצד ההתראות מגיע ממנגנון ה-3D Touch המשולב במכשיר, זה שופר בהשוואה לדור האייפונים הקודם ומגיב טוב יותר לעוצמות שונות של לחיצה. אם במכשירי אייפון קודמים חוויתי הפעלה לא רצויה של מנגנון ה-3D Touch, עם האייפון 7 נדיר כי הדבר קורה. מנגנון ה-3D Touch הוא גם זה שמאפשר גישה מהירה לצפיה בהתראות בהרחבה – נגיעה בעוצמה קלה תקפיץ את חלון התצוגה המקדימה ותציג בפניכם הודעת מייל עם מספיק טקסט כדי להבין במה מדובר ואם באמת תרצו לגשת ולענות עליה כעת או לקבל את ההחלטה להגיב מאוחר יותר.

מרכז ההתראות ב-iOS 10
מרכז ההתראות ב-iOS 10

מרכז הבקרה במערכת ההפעלה קיבל מתיחת פנים גם כן, יחד עם תוספת של חלון נוסף המיועד לשליטה בנגן המוסיקה. עבור מי שנוהג להאזין למוסיקה באופן קבוע, החלון הנפרד מאוד (מאוד מאוד) שימושי ונוח בהרבה מהתצוגה הקטנה והדחוסה שהופיעה עבור שליטה בנגן בעבר. הבעיה העיקרית עם החלון הנוסף מגיעה יחד עם הצורך בתפעול יתר האפשרויות הקיימות במרכז הבקרה. גם לאחר מספר חודשי שימוש באייפון אני עדיין מוצא עצמי מתוסכל מהצורך בהחלקה בין שני חלונות מרכז הבקרה.

מוסיקה במרכז הבקרה החדש ב-iOS 10
מוסיקה במרכז הבקרה החדש ב-iOS 10

אפליקציית ההודעות (SMS) המובנית מאפשרת התקנת אפליקציות צד שלישי שיציגו תמונות, הנפשות (GIF) ואפשרות לציורים בנוסף לשליחת הודעות טקסט. מדובר במנגנון עשיר למדי עבור אפליקציית הודעות מובנית שצובר תאוצה בצד מפתחים צד שלישי שמציגים עבורה שלל יכולות חדשות שלא היו זמינות קודם.

אפליקציית ההודעות ב-iOS 10
אפליקציית ההודעות ב-iOS 10

“כפתור” הבית המשלב את חיישן הזיהוי הביומטרי לקריאת טביעות האצבע של המשתמש דורש כעת לחיצה לשם פתיחת המכשיר. אפשרות זו נוספה על מנת שנוכל להמשיך ולבהות במסך הנעילה לאחר הדלקת המסך גם מבלי לפתוח את נעילת המכשיר. זה פותר את הבעיה הקשה של מהירות הזיהוי הגבוהה של טביעות האצבע ואני שמח לומר שהאייפון 7 גמל אותי מהצורך ללחוץ על “כפתור” הבית בדרכים יצירתיות על מנת שאוכל להציץ ולו לרגע בההודעות המופיעות במסך הנעילה. ניתן כמובן לחזור למצב הקודם שאינו דורש לחיצה לשם פתיחת הנעילה של המכשיר דרך הגדרות כפתור הבית במכשיר (תחת תפריט Accessibility).

אפשרות נוספת שעוזרת בעבודה השוטפת עם המכשיר היא הדלקת המסך בעת הרמת המכשיר – עבור מי שאוהב לצפות בהודעות נכנסות דרך מסך הנעילה זוהי אפשרות מצויינת, ועבור מי שלא – ניתן לבטלה דרך הגדרות התצוגה במכשיר.

מערכת ההפעלה iOS ממשיכה להשתפר מדור לדור, כאשר את זריזות המעבר בין אפליקציות ומסכי הבית במכשיר אפל כבר פתרה לפני זמן די רב. אולם ישנה בעיה מרכזית עליה עדיין לא הצלחתי להתגבר – אפליקציית ההגדרות. אף שמדובר בכלי נוח המרכז את כלל הגדרות המערכת במקום אחד, גם כמשתמש אייפון ותיק עדיין איני מצליח להבין מדוע עלי לשוטט בין תפריטים כה רבים לשם ביצוע פעולות פשוטות כמו שינוי רזולוציית ההקלטה של סרטוני וידאו (שאינה ניתנת לשליטה דרך אפליקציית המצלמה המובנית).

אפליקציית ההגדרות מאפשרת שליטה רחבה מאוד במערכת ההפעלה, כזו שאף איפשרה לי לזהות לא מכבר כי אפליקציית Waze מנטרת אחר מיקומי באופן קבוע גם כאשר אינה פועלת כלל. אך אפשרויות רבות המופיעות באפליקציית ההגדרות ימצאו מעטים שידעו על קיומן ללא שיטוט ארוך בתפריטים הרבים, וזה חבל, כי אפשר לשפר משמעותית את חווית השימוש במכשיר גם בלי שתצטרכו לקרוא כתבות בסגנון “ההגדרות שלא ידעתם עליהן באייפון וישפרו לכם את חיי הסוללה”.

מצלמה

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)
אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

מצלמת האייפון היא כנראה החלק האהוב עלי ביותר במכשיר. היא בהחלט לא מספקת באיזורים מסוימים, אך התמונות אותן היא מפיקה ממשיכות להישאר כמה שיותר קרובות לצבעים בעולם האמיתי ולא מציגות תמונה מעובדת יתר על המידה – וזה בדיוק מה שמשתמשי האייפון אוהבים בה.

חיישן ה-12 מגה-פיקסל ששולב כבר באייפון 6S שומר על הרזולוציה זה דור נוסף, אך אפל מוסיפה שני שדרוגים דרושים – מייצב תמונה אופטי ומפתח צמצם של f/1.8. השניים תורמים רבות לשיפור תמונות המצולמות בתנאי תאורה בעיתיים וטוב לראות כי אפל מנסה לשפר את יכולת הצילום באייפון גם בלילה. אך יכולת זו עדיין לא מספקת ולא קרובה למה שמציעות המתחרות.

תמונות באור יום, לעומת זאת, מספקות צבעים מרשימים למדי, כאלו שאפשרו לי אף לזנוח מעת לעת את השימוש במצלמת ה-Mirrorless בה אנו עושים שימוש בגאדג’טי לצורך הסקירות והחלפתה במצלמת האייפון 7. אבהיר כי איני חושב שמדובר בתחליף, אך במקרים מסוימים, גם אם בודדים, בהחלט ניתן להפיק תמונות מרשימות למדי גם דרך מצלמת סמארטפון.

שיפורים משמעותיים הגיעו למצלמת ה-Face Time (סלפי) במכשיר האייפון 7, זו כוללת כעת חיישן 7 מגה-פיקסל (לעומת 5MP בדור הקודם) ולראשונה גם תמיכה בצילום וידאו ב-Full HD 1080p. גם כאן, לא מדובר במצלמה המרשימה ביותר הקיימת בשוק, אך ביצועיה מספקים תמונות סלפי נאות למדי ועשירות בפרטים, כאשר התמיכה ברזולוציה הגבוהה בוידאו מאפשרת שידורים טובים למדי בשיחות וידאו או בשיתוף בהזרמה לפייסבוק בשידור חי.

סוללה

הציפיה הגדולה ביותר מאפל מידי שנה היא לשיפור חיי הסוללה במכשיר האייפון. אפל אמנם מספקת חיי סוללה נאים עבור דגם הפלוס בסדרה, אך רוכשי האייפון 7 בעל מסך ה-4.7 אינץ’ נאלצים להמשיך ולחיות עם חיי סוללה קצרים למדי ומציעים עבור הסוללה קיבולת של 1960mAh בלבד.

ניהול נכון של אפשרויות הגישה של אפליקציות למשאבי מערכת (בעיקר התובעניים שבהם) יאפשרו לסחוט מהסוללה זמני שימוש ארוכים יותר, וכך גם אימוץ הרגלי שימוש בזבזניים פחות. אך זוהי ממש לא המטרה של האייפון, מכשיר שכל ייעודו בפשטות שימוש עבור המשתמשים בו.

את האייפון 7 תידרשו להטעין במהלך היום אם תרצו להינות ממנו גם בשעות הערב, ומנחם רק במעט זמן הטעינה הקצר יחסית הנדרש לשם השגת כמה עשרות אחוזי סוללה נוספים. טעינה מלאה עדיין מתבצעת בזמן של כשעה ועשרים עד שעה וחצי – זמן קצר, אך לא בהשוואה למכשירים בשוק המציעים סוללות בעלות קיבולת גבוהה בהרבה מזו של האייפון ותומכים באפשרויות טעינה מהירות יותר.

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)
אייפון 7 (צילום: גאדג’טי)

סיכום

האייפון 7 הוא ללא ספק האייפון הטוב ביותר של אפל עד כה, אבל זו הבטחה שכבר למדנו לקבל מצידה של אפל מידי שנה. השיפורים במכשיר לעומת הדור הקודם (6S) משמעותיים, אך לא ממש מצדיקים את השדרוג, אולם מי שמחזיק בידו דגמים ישנים יותר בסדרת האייפון ודאי יישמח לגלות את העדכונים הרבים שבוצעו במכשיר, גם אם הדבר אומר שיש לסבול את כפתור הבית החדש והחוסר בחריץ לחיבור האוזניות.

האייפון 7 זריז ולא מתקשה ולו במעט להריץ כל אפליקציה או משחק שתתקינו עליו וחשוב מכל – מצלמת המכשיר מספקת סוף סוף את המייצב האופטי שמשפר באופן משמעותי את יכולות המצלמה. סוללת האייפון עדיין רחוקה מלענות על הציפיות, אך שימוש חכם ביכולות שמספקת אפל דרך שליטה רחבה במתרחש במערכת ההפעלה תאפשר חיסכון גדול בתחום זה.

האייפון 7 הוא בין המכשירים המרשימים ביותר שקיימים בשוק כיום, אך הוא אינו חף בחסרונות, אשר המשמעותי בהם הוא המחיר הגבוה. אף שהייתי שמח לראות תמחור נמוך בהרבה עבור המכשיר, עדיין אין לי ספק כי מדובר בסמארטפון מצויין, גם אם לא משתלם במיוחד.

האריזה ותכולתה
10/10
עיצוב ואיכות בניה
9/10
חומרה וביצועים
10/10
מסך ותצוגה
9/10
מערכת הפעלה
9/10
מולטימדיה
7/10
סוללה
7/10
מצלמה
9/10
8.8
ציון כללי   ... ולא בהכרח ממוצע

מה אהבנו
 • ביצועים ללא דופי
 • מצלמה נהדרת
 • מסך
 • עמידות בפני מים
 • רמקולים בסטריאו
מה פחות אהבנו
 • הסרת שקע האוזניות
 • כפתור בית
 • מחיר

איפה קונים ומה המחירים?
 • יבואן רשמי: 3,750 שקלים
 • שוק פתוח: 3,600 שקלים

השוואת מפרטים