-פרסומת-

קוואלקום מתכוננת לתקן WiFi 802.11ax: מתמקדים בכמות

| יום רביעי, 15 בפברואר 2017, 11:28 | חומרה
מצגת קוואלקום בנושא תקן 802.11ax

יצרנית השבבים קוואלקום הכריזה על היצע הרכיבים הראשוני שלה לדור הבא של תקן האינטרנט האלחוטי Wi-Fi, העונה לשם 802.11ax. התקן החדש מתמקד בשיפור קיבולת הרשת המירבית, בניגוד לדורות הקודמים שהתקדמו בשיפור המהירות המירבית ללקוח בודד. המטרה החדשה הוצבה על מנת לשפר את תפקוד הטכנולוגיה באזורי גודש עמוסים.

שינוי הכיוון של תקן ה-Wi-Fi מתבקש למדי לאור התפתחות הטכנולוגיה בשנים האחרונות. מהירות התעבורה של צרכן יחיד גבוהה בהרבה מהנדרש – היא מסוגלת לשאת על גבה גם סרטוני 4K בקצב נתונים גבוה מבלי להתאמץ, וצוואר הבקבוק היחידי הוא רוחב החיבור של הנתב לאינטרנט.

הבעיה האמיתית של Wi-Fi מתגלה אך רק במקומות גדולים וצפופים, בהם העומס על הרשת גדול בכמה סדרי גודל מאשר ברשת ביתית רגילה. אם אי פעם ניסיתם להתחבר לרשת Wi-Fi באצטדיון, נמל תעופה עמוס או אפילו קניון שוקק חיים אתם וודאי מכירים את מהירות החיבור האיטית להחריד. ניתן כמעט לחוש בתדרים האלקטרומגנטיים העמוסים, נאבקים לאכלס את התעבורה שמציפה אותם.

802.11ax נלחמת בדיוק בתופעה הזו, ומסוגלת למלא את האוויר בכמות נתונים גבוהה פי 4 מאשר בדורות הקודמים, זאת תוך שימוש באותם התדרים בדיוק. אחד הרכיבים שהציגה קוואלקום אשר עושה שימוש בתקן החדש הוא IPQ8074, מערכת-על-שבב לראוטרים הבנוייה להתמודד עם עומסי תעבורה כבדים במיוחד.

IPQ8074 תומכת בעד 12 אנטנות להורדה ו-12 אנטנות להעלאה עם רוחב שידור של 80 מגה-הרץ, ומסוגלת להגיע למהירות תעבורה של עד 4.8 גיגה-ביט בשנייה לכלל המשתמשים – עשרה מגה-בייטים מכובדים לשנייה עבור כמעט 500 לקוחות. המערכת כוללת יכולות ארגון רשת שפיתחה קוואלקום שמקלה על תהליך ההגדרה ומנהלת את הרשת בצורה חכמה למיטוב ביצועים. המערכת תיוצר בתהליך 14 ננו-מטר חסכוני בחשמל ותשלב מעבד מתומן ליבות Cortex-A53 שיטפלו בפעולת המיתוג הענפה.

נפח תעבורה של פי 4 בהשוואה לטכנולוגיית 802.11ac

מערכת-על-שבב נוספת שהציגה קוואלקום היא ה-QCA6290, שבב תקשורת המאפשר למכשירים חכמים להתחבר אל רשת ה-Wi-Fi. היא תומכת בחיבור רב ערוצי של עד 8 אנטנות להורדה ו-8 אנטנות להעלאה, להשגת ביצועים מירביים כאשר הרשת פנוייה ואין עומס.

באמצעות שילוב של שני תדרי הפעולה יחדיו (5Ghz ו-2.4Ghz) היא מגיעה למהירות של עד 1.8 גיגה-ביט בשנייה. ניהול חכם של צריכת החשמל מאפשר לה לצרוך שליש מכמות החשמל של שבב רגיל מבלי לפגוע בביצועים, זאת הודות לניצול יכולות מתוחכמות של תקן 802.11ax.

קוואלקום תערוך ניסויים בשבבים החדשים עוד במחצית הזו של השנה הנוכחית. התקן החדש, לעומת זאת, צפוי להגיע לשוק אך ורק ב-2019 ולהחליף את תקן 802.11ac שכבר החל להזדקן.

מקורות
Qualcomm
חדש! מעתה ניתן לקבל עדכונים על כתבות בנושאים שמעניינים אתכם דרך פייסבוק מסנג'ר. נסו בעצמכם:
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
עדן גוטליב
תלמיד תיכון במגמה מדעית הנדסית. טכנולוגיה זורמת בעורקיי מגיל 9. מתעניין בעיקר בתחום הסלולר והחומרה, עם פינה חמה בלב למעבדים. כשהידיים שלי לא על המקלדת, הן אוחזות בכידון האופניים (או במחשבון).
סלולרי: OnePlus One | מחשב: Apple Macbook Pro
תגובות לכתבה
 • Gabriel

  אם זה משתמש ב8 אנטנות אז זה לא אותם התדרים… אלא פי 8 ערוצים. אם הם מיישמים פולריזציה כפולה אז זה כבר באמת חיסכון מבורך בספקטרום.

  • נדב

   מה זה פולריזציה?

   • Gabriel

    קיטוב (פולריזציה) זאת תכונה גיאומטרית של גלי רדיו.
    בתכלס, זה אומר שקיטוב אחד (נגיד אופקי) שקוף לקיטוב השני (נגיד אנכי) אפילו שהאותות יהיו באותו התדר. כלומר הרווחת ערוץ שידור נוסף.
    משתמשים בזה המון בשידורי לוויין למשל, אם יש לך ממיר לווייני בבית (ב yes אני מאמין שהם לא מראים) אז בדרך כלל יש את תדר הערוץ בתוספת הקיטוב, נגיד 11625 MHZ V ופה זה אומר vertical. יש ערוץ נוסף על H שזה horizontal.

    לא תמיד אפשר לנצל את הקיטובים הנוספים, זה תלוי בכל מיני פרמטרים. יכול להיות שב-wifi שעובד עם OFDM ועוד בסביבה ביתית זה לא פרקטי.

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות