-פרסומת-

אינטל משיקה את טכנולוגיית 3D XPoint עם כונן ה-SSD Optane P4800X

| יום שני, 20 במרץ 2017, 14:27 | חומרה, מחשבים
כונן SSD Optane מבית אינטל בטכנולוגיית 3D-XPoint (תמונה: Intel)

כונן SSD Optane מבית אינטל בטכנולוגיית 3D-XPoint (תמונה: Intel)

לפני כמעט שנתיים הכריזו אינטל ומיקרון על 3D XPoint – טכנולוגיית זיכרון חדשה ומהפכנית שמבטיחה לספק ביצועים המתקרבים לאלו של זיכרון נדיף (RAM) בנפחים ובתצורה של זיכרון NAND. כעת היא משיקה את הטכנולוגייה החדשה, עם כונן ה-Optane P4800X – והיא ללא ספק מקיימת את הבטחותיה.

הכונן החדש זמין בנפח של 375GB, עם נפחים כפולים ומכופלים (750GB ו-1.5TB) שיושקו בהמשך השנה. גולת הכותרת של הכונן החודש היא ללא מהירות הגישה שלו – כ-10 מיקרו-שניות (ואפילו פחות) לגישות קריאה וכתיבה, זאת בהשוואה לעשרות מיקרו-שניות של כונני NAND מובילים. אמנם ל-RAM מהירות גישה גבוהה בכמה סדרי גודל, אך עדיין מדובר בהישג מרשים בהתחשב בעובדה שתקני ה-PCI-Express וה-NVMe בהם נעשה שימוש מציבים מגבלה של ארבע מיקרו-שניות.

אחד היתרונות המרכזיים של הכונן החדש הוא יכולתו לספק ביצועים גבוהים גם תחת לחץ – אפילו בזרם רציף של שני גיגה-בייט כתיבות רנדומליות בשנייה, הוא עדיין מספק מהירות גישה שלא עולה על 30 מיקרו-שניות. הוא עושה זאת גם הודות לטכנולוגיה החדשנית, וגם הודות לבקר המתקדם (שטרם נחשף) – הוא מתהדר בשבעה ערוצי גישה, ארבעה שבבים לכל ערוץ, והוא מנצל את רוחב הפס בצורה מיטבית.

מהירות הגישה הרציפה לא נחשפה, אך אינטל טוענת כי היא אינה רלוונטית שכן הכונן מילא מיועד לפעולות של גישה וכתיבה רנדומלית. הכונן מתוכנן, למעשה, על מנת לספק ביצועים גבוהים ואמינים ביישומים בהם השהייה נמוכה היא קריטית (מערכות מבצעיות) – הכונן מתהדר באיכות שירות (QoS) גבוהה במיוחד עם זמני גישה נמוכים אותם הוא מתחייב לספק ב-99.999 אחוז מהזמן.

כונן ה-Optane החדש של אינטל

תמונה: Intel

הכונן החדש מסוגל לכתוב ולקרוא בלוקים של זיכרון ברזולוציות גבוהות בהרבה משל NAND – כך הוא מסוגל לנהל את המקום
ולשמור על ביצועים גבוהים גם כשהכונן מתקרב לקצה קיבולתו, מה שלא ניתן לומר על כונני NAND אשר ביצועיהם צונחים עם התמלאות הכונן. לכונן החדש עמידות כתיבה של 12.3 פטה-בייט, או 30 כתיבות מלאות בכל יום של שלוש שנות האחריות – די והותר גם לשימושי שרת אינטנסיביים.

הכונן החדש מוצע לרכישה כבר עכשיו עבור שותפות נבחרות של אינטל, במחיר מכובד של 1,520 דולרים (5,520 שקלים). הוא צפוי להוות שימושי במגוון יישומים עתירי-מידע הדורשים גישה מהירה, דוגמת בינה מלאכותית, למידת מכונה ומערכות מבצעיות.

מקורות
Intel
חדש! מעתה ניתן לקבל עדכונים על כתבות בנושאים שמעניינים אתכם דרך פייסבוק מסנג'ר. נסו בעצמכם:
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
עדן גוטליב
תלמיד תיכון במגמה מדעית הנדסית. טכנולוגיה זורמת בעורקיי מגיל 9. מתעניין בעיקר בתחום הסלולר והחומרה, עם פינה חמה בלב למעבדים. כשהידיים שלי לא על המקלדת, הן אוחזות בכידון האופניים (או במחשבון).
סלולרי: OnePlus One | מחשב: Apple Macbook Pro
תגובות לכתבה
 • itamar4444

  מעניין כמה שנים יקח לטכנולוגיה הזאת להגיע לשוק הביתי במחיר סביר מספיק כדי להפוך לנפוצה.

  • Anonimi

   אם אתה מתכוון מחיר סביר שיכול להיות בכל בית
   נראה לי שבארך 10 שני ויותר
   אפילו SSD פשוט יקר בטירוף
   שאם אתה תרצה לקנות 60gb תיצתרך לשלם 150₪ להכין פשוט שיש
   ובמחיר 150₪ יכולתה לקנות hard disk רגיל של 500gb
   בקיצור גם SSD כיום יקר יחסית ולא בכל בית .
   אז התיכנולוגיה החדשה הזאת של אינטל
   נראה לי שיעבור יותר מ10 שנים בשביל מחיר “סביר”

   • itamar4444

    אני חושב שההגדרה שלך לעממי קצת מחמירה מידי. לדעתי הפרש של 500₪ זה סביר בהחלט בייחוד כשההפרש בביצועים גדול כל כך. במצב היום לדעתי לרוב הצרכנים הפשוטים טיפשי לא לקנות ssd. אם קשיח רגיל עולה 150 אז תוספת 500₪ זה 650 אפשר למצוא ssd בנפח סביר. לדעתי ssd כבר יש גם עם לא בכל בית, ברוב המחשבים החדשים. אז השאלה שלי כמה זמן יקח להגיע למצב של היום עם הssd.

 • Android Developer

  אז מה המהירות של RAM באמת, אם מצד אחד הטכנולוגיה “מבטיחה לספק ביצועים המתקרבים לאלו של זיכרון נדיף ” , ומצד שני “ל-RAM מהירות גישה גבוהה בכמה סדרי גודל” ?
  כמה זה מתקרב? הרי רשמתם שהמהירות “כ-10 מיקרו-שניות (ואפילו פחות) לגישות קריאה וכתיבה, זאת בהשוואה לעשרות מיקרו-שניות של כונני NAND מובילים” , אז זה דווקא לא עד כדי כך יותר מהיר וקרוב ל RAM, לא?

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות