חוקרים מצאו דרך זולה לייצר פאנלים סולריים באמצעות "דיו"

במחקר שנערך במעבדה הלאומית לאנרגיה מתחדשת של ארצות הברית, מצאו צוות חוקרים דרך חדשה לייצר פאנלים סולריים באמצעות נוזל דמוי דיו. השיטה החדשה עשוייה להוזיל משמעותית את מחיר ייצורם של פאנלים סולריים, ולהפוך אותם לדרך האידיאלית לייצור חשמל ממקורות מתחדשים.

הדיו החדשה עשויה מחומר בשם פרובסקיט, שהוא למעשה קבוצה של מספר חומרים בעלי מבנה קריסטלי המורכב ממספר חומרים שונים. הפרובסקיט מורכב מחומרים זולים בהרבה מסיליקון, אך יש לו שני חסרונות עיקריים: ראשית, לא קיימת דרך משתלמת כלכלית לייצר אותו בייצור מסחרי, ושנית, הוא מתכלה מהר בהרבה מהסיליקון. מבחינת היעילות, הפרובסקיט מתקרב ביעילותו ליעילות הסיליקון (כ-20 אחוזים), כך שבזמן שימוש לא קיים חיסרון משמעותי על פני הטכנולוגיה המקובלת כיום בשוק.

במחקר נעשה שימוש בפרובסקיט העשוי מיוד, עופרת, ומתילמוניום. בצורתו הרגילה, הפרובסקיט דורש תקופת ייבוש ארוכה בטמפרטורות גבוהות על מנת להתייצב על גבי המשטח – מה שמעלה משמעותית את מחיר הייצור וכמובן גם את המחיר הסופי. במחקר, נעשה ניסיון להחליף את היוד בכמויות שונות של כלור ולהוסיף "ממס שלילי", ליצירת פרובסקיט נוזלי שמסוגל להתייבש תוך דקה אחת בלבד ב-100 מעלות – הוזלה משמעותית בעלויות הייצור.

פאנלים סולריים

פאנלים סולריים (תמונה: CC0 Pixabay)

למרבה הצער, הבעיה הגדולה של הפרובסקיט נותרה גם בדיו החדשה – לאחר 3,000 שעות, 20 אחוזים מהחומר התכלו – זמן חיים קצר מדי עבור פאנל סולרי שנועד כמובן להתקנה ארוכת טווח ולהחזר ההשקעה הכלכלית. בנוסף, גם היעילות לא הייתה בשמיים – 17 אחוזים (19 עם ציפוי פולרן), נמוך במקצת משל הסיליקון. עם זאת, את הדיו החדשה ניתן ליישם במגוון שיטות ייצור יעילות, דוגמת ציפוי להב בו נמרח על המשטח ציפוי דק ואחיד והעודפים נדחפים באמצעות להב הנעה על המשטח.

המחקר החדש הוא אינו סיבה למסיבה, אך הוא מהווה צעד נוסף בדרך לפאנלים סולריים זולים ויעילים שיותקנו בכל גגות העולם. אט אט, מעבדות שונות ברחבי העולם פותרות את כל הבעיות של הטכנולוגיה המסובכת ויובילו אותנו (בתקווה) לעולם של אנרגיה נקייה.

מקורות
Ars Technica
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות