הדור השני של תהליך ה-10 ננו-מטר מבית סמסונג מוכן לדרך

שבב Exynos 9 שבב Exynos 9

לאחר שאינטל יצאה בסדרת הצהרות שיווקיות לגבי תהליך ה-10 ננו-מטר שלה, סמסונג לא נותרה חייבת והכריזה כי דור חדש ומשופר של תהליך ה-10 ננו-מטר שברשותה מוכן לייצור סדרתי.

כתוצאה ממותו של חוק מור, יצרניות השבבים מתקשות יותר ויותר להציג שיפורים שנתיים משמעותיים בתהליכי הייצור. הזמן הדרוש להקטנת תהליך הייצור רק הולך וגדל בכל דור והיצרניות נאלצות למצוא שיפורים במקומות אחרים. העולם המודרני לא עוצר לרגע ועצם קיומו מבוסס על צמיחה מתמדת – כך גם בתעשיית השבבים.

אינטל פתרה את הבעיה באמצעות אסטרטגיית שדרוגים חדשה, המבוססת על יותר ויותר דורות בכל תהליך ייצור, החולבים ממנו עוד ועוד ביצועים באמצעות מספר שדרוגי ארכיטקטורה מינוריים. האסטרטגיה החדשה כוללת מחזורים תלת שלביים שמשתרכים על פני הקטנת תהליך ייצור, שינוי ארכיטקטורה, ומיטוב הארכיטקטורה. ה-“מיטוב” נועד בעיקר למטרות שיווקיות, הוא מונע השהיות ארוכות בין דור לדור אך מציג שיפורי ביצועים זניחים למדי.

בעוד שאינטל מתמקדת בשיפורים הדרגתיים בארכיטקטורה, סמסונג עומלת על שיפורים הדרגתיים לתהליך הייצור. הדור הראשון של תהליך הייצור בגודל 10 ננו-מטר ענה לשם LPE, ר”ת של Low Power Early. הדור השני עונה לשם LPP, משמע Low Power Plus – שדרוגים מינוריים בתהליך הייצור, אשר מובילים לשיפורי ביצועים צנועים אך מדידים – צריכת חשמל נמוכה ב-15 אחוזים או לחילופין ביצועים גבוהים בעשרה אחוזים.

מערכת השבבים Snapdragon 835 בתהליך ייצור 10 ננומטר (קרדיט תמונה: Qualcomm)
מערכת השבבים Snapdragon 835 בתהליך ייצור 10 ננומטר (קרדיט תמונה: Qualcomm)

אף על פי שמדובר בשיפור מינורי למדי, הוא חיוני להתקדמות הטכנולוגיה שכן בשלב זה לא ברור מתי שבבי 7 ננו-מטר יגיעו אל השוק. לאחר דור ה-LPP, יגיע דור ה-LPU – דור שיתמקד בהקטנת גודל השבב ובהוזלת תהליך הייצור.

סמסונג טוענת כי הדור החדש מוכן לייצור סדרתי, לכן ככל הנראה יגיע אל השוק בחודשים הקרובים. בשלב זה לא ברור האם מערכות 10 ננו-מטר הקיימות כיום בשוק דוגמת ה-Snapdragon 835 וה-Exynos 8895 ישודרגו לתהליך זה, או שמא הוא יוצג רק במערכות חדשות לגמרי.

השוואת מפרטים