בלתי ניתנת לעצירה: פייסבוק הכניסה 8 מיליארד דולר ברבעון הראשון

מארק צוקרברג בועידת F8 של פייסבוק (קרדיט תמונה: Facebook) מארק צוקרברג בועידת F8 של פייסבוק (קרדיט תמונה: Facebook)

בשנה שעברה הזהיר מארק צוקרברג מכך ש-2017 תהיה חלשה יותר מקודמתה ולנו אין מה לחפש דוחות מפוצצים. ובכן 2017 כבר כאן, אך פייסבוק לא מפסיקה להפתיע. הדו”ח לרבעון הראשון שפרסמה פייסבוק אמש (ד’, 3.5) היה מצוין וכלל  גידול ניכר בהכנסות ובמשתמשים.

הרשת החברתית הכניסה ברבעון הראשון 8 מיליארד דולר, 49% יותר מהרבעון המקביל ויותר מתחזיות האנליסטים. מתוך זה נשארו בידיה 3 מיליארד דולר כרווח, שהם 1.04 דולר למניה, הרבה יותר גבוה מהצפי ל-0.87 בלבד.

התחזיות הנמוכות יחסית של האנליסטים נבעו בחלקן מכך שצוקרברג עצמו אמר בשנה שעבר שפייסבוק לא תוכל לצמוח לאורך זמן כפי שהינו רגילים עד כה. הסיבה העיקרית: פשוט אין יותר מקום בפיד לשים פרסומות (מבלי שזה יפגע בחווית השימוש). אך כאמור, אזהרות לחוד ומציאות לחוד. אולי אין מקום, אבל מפרסמים ותקציבי פרסום יש בהמוניהם.

צוקרברג מתעקש לממש הבטחות

אפילו בצירוף משתמשים חדשים יש נתון שעשוי להפתיע אתכם. כמעט 80 מיליון משתמשים חדשים נוספו לרשת החברתית ברבעון האחרון, רובם מאיזור אסיה והפסיפיק. עתה יש לפייסבוק כמעט 2 מיליארד משתמשים חודשיים (1.94 מיליארד ליתר דיוק). מספר המשתמשים היומיים עומד על 2.28 מיליארד (57 מיליון יותר מהרבעון הסוגר של 2016).

נתוני הקהילות של פייסבוק, רבעון ראשון 2017
תמונה: Mark Zuckerberg / Facebook

בשיחת המשקיעים חזר צוקרברג על התחזית לפיה בקרוב המשקיעים יראו ירידה בצמיחה ועלייה בהוצאות הפיתוח (שוב בטענת חוסר המקום בפיד). לאחר שחזר על כך הגיבו המשקיעים במכירת המניה וזו איבדה כ-2% במסחר המאוחר. אולם, לאחר מהלך עלייה מרשים של כ-31% מאז תחילת שנה שעברה, 2% ירידה רק מדגדגים אותה.

צנזור הלייב

פייסבוק זכתה לאחרונה ליחסי ציבור רעים ולחץ ציבורי לאחר שלפני שבועיים אדם רצח עובר אורח אקראי ברחוב ושידר את הרצח ואת ההימלטות שלו בלייב בפייסבוק. לפייסבוק לקח שעות עד שהורידו אותו מהשידור. מכיוון שהיו עוד פשעים קשים ששודרו בלייב בשנה האחרונה, פייסבוק מנסה לעצור את הסחף.

צוקרברג אמר כי הוא מתכוון לשכור 3,000 עובדים נוספים מסביב לעולם שכל תפקידם יהיה לעלות על שידורי לייב שכוללים אלימות ותכנים לא ראויים. הם יצטרפו ל-4,500 מודרטורים עובדי החברה שתפקידם לסנן תכנים פוגעניים. בשלב מסוים יש לצפות שמחשב יוכל לזהות מתי יש אלימות על המסך, אך משימת זיהוי עדינה שכזו עדיין נותרה כיתרון של בני אדם על מכונות.

השוואת מפרטים