אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)

אייפון 7 (צילום: גאדג'טי)

האם הודעת אפל על פיתוח מעבד גרפי עצמאי הוא איום ריק מתוכן?

| יום ראשון, 7 במאי 2017, 15:17 | כלכלי

החברה הבריטית Imagination Technologies, זו שמספקת מעבדים גרפיים למכשירי האייפון פרסמה הודעה לבורסה על כך שהיא נאלצת לפתוח ב”הליכים לפתרון סכסוכים” מול אפל. אותו “סכסוך” החל לפני חודש כשאפל מסרה לחברה על כוונתה לפתח מעבדים גרפיים באופן עצמאי. בחברה לא פירטו מהם אותם דרכי לפתרון הסכסוך והאם הם כוללים מו”מ ישיר או פנייה לערכאות משפטיות.

המעבדים הגרפיים של Imagination מסדרת PowerVR מוטמעים כבר שנים בכל הקשת הרחבה של מוצרי אפל: אייפונים, אייפדים, אייפודים, ה-AppleTV וה-Apple Watch. החלטתה של אפל לפתח מעבד גרפי באופן עצמאי בשנתיים הקרובות התקבלה במסגרת תוכניתה להשיג שליטה טובה יותר על ייצור החלקים הדרושים לה, בעיקר אלו שמהותיים מאוד למכשירים שלה (כמו ה-GPU).

מכיון שאפל מהווה יותר מ-50% מהכנסותיה של Imagination, זו לא מתכוונת לוותר בקלות. עד עתה אפל לא סיפקה ל-Imagination שום הוכחה שתוכל לייצר מעבד גרפי ללא הידע הקודם שפותח במשותף איתה. לכן כתבה החברה בהודעה כי היא “שומרת על כל זכויותיה בקשר לשימוש בלתי מאושר בידע (תעשייתי) חסוי והקניין הרוחני שלה“.

מכיון שלדעתם אפל לא תוכל לפתח מעבד באופן עצמאי מבלי להפר כמה פטנטים, ב-Imagination פשוט לא מאמינים למה שאפל אומרת. מה שמביא אותנו לשאלה, למה לאפל להוציא איום ריק מתוכן, לכאורה?

סכסוך אספקה שני בזמן קצר

מכיון שאפל מחזיקה 8% מ-Imagination (בעלת המניות הרביעית בגודלה בחברה), עלו תהיות האם כל הסיפור הוא מהלך מכוון מצידה. באותו יום שפורסם מכתב “סיום היחסים” צנחה מניית Imagination בכ-70%. עכשיו יהיה לאפל הרבה יותר זול לקנות את החברה.

ייתכן שאפל באמת מתכוונת לפתח מעבד גרפי מתוצרת בית (וללא צורך בפטנטים משותפים קודמים שכבר הותאמו לה). אבל להזכירכם, אפל מנהלת כרגע גם מלחמה משפטית-עסקית-תקשורתית מול קוואלקום בנוגע לשבבי התקשורת במכשירי המובייל. לאחר שבמשך שנים אפל שתקה/שיתפה פעולה עם הסחטנות לכאורה של קוואלקום, עכשיו היא יצאה במתקפה מתוזמרת היטב.

קוואלקום מצידה טוענת שכל ההתנהלות האגרסיבית של אפל בנושא, ההאשמות בתקשורת ומעורבות רשויות בחקירות נועדו אך ורק מרצונה להוריד דרסטית את מחירי שבבי התקשורת שלה. בהחלט ייתכן שההתנהלות מול קוואלקום כמו גם מול Imagination הן עדויות למה שטים קוק מתרכז בו בימים אלו: להוריד דרמטית את עלויות האספקה של אפל. איום בפיתוח עצמאי לשם התמקחות עסקית או מהלך מכוון לרכוש את הספקית במחיר נוח, כנראה שהמטרה מקדשת את כל האמצעים.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות