-פרסומת-

מעריץ מספר 1: וורן באפט לא מפסיק לקנות אפל ומתחרט שלא קנה גוגל

| יום שלישי, 9 במאי 2017, 16:30 | כלכלי
חנות אפל בפאלו אלטו

חנות אפל בפאלו אלטו (קרדיט: אפל)

וורן באפט, אחד האנשים העשירים בעולם שעשה את הונו מהשקעות חכמות ארוכות טווח, סיפק בסוף השבוע כמה אבחנות מעניינות על סקטור הטכנולוגיה. כל זאת במסגרת הכנס השנתי של בעלי המניות בחברתו ברקשייר האת’וואי שמתקיים באומהה, נברסקה. עם זאת, ספק רב אם גם המעריצים של באפט היו מוכנים להפתעה הבאה.

על פי מסמכים שהוגשו ל-SEC (המקבילה האמריקנית לרשות ניירות ערך), חברת ההשקעות של באפט כמעט ושילשה את אחזקתה בחברת אפל ברבעון האחרון. לאחר שבסוף 2016 היתה שווה אחזקתו 7.1 מיליארד דולר, נכון ל-31 במארס, שווי אחזקתו של באפט באפל עלתה ל-19.2 מיליארד דולר.

אייפונים ורהיטים זה אותו דבר

את ההסברים נתן באפט לרשת CNBC אתמול: “מדהים איך שאפל מצליחה להדהד בקרב הלקוחות שלה“. מכיון שבאפט התפרסם בעיקר בזכות השקעות “מסורתיות”, הוא ניסה להסביר את הקסם של אפל דרך עולם הרהיטים (ברקשייר האת’וואי מחזיקה ברשת רהיטים גדולה): “ברהיטים למדתי איך לקוחות מגיבים למחיר. אנשים רוצים את המוצר (הטוב – ג’.ד), הם לא רוצים את המוצר הכי זול“.

למרות שהמכירות קצת האטו ברבעון האחרון, באפט אומר כי נאמנות הצרכנים נשארה גדולה מאוד, בעיקר כי האייפון הוא מוצר “מאוד מאוד חשוב עבור האנשים שבנו סביבו את כל החיים שלהם. לא משנה אם אתה בן 8 או בן 80“.

הבעת האמון הזו שמגיעה מגורו ההשקעות הידוע, הקפיצה אתמול את מניית אפל ב-2.7% לעבר שיא חדש. ערך של 153 דולר למניה, מזניק את השווי של אפל מעבר לרף ה-800 מיליארד דולר, השווי הגבוה ביותר של חברה מעולם. אחריה ובהפרש גדול נמצאת אלפאבית (גוגל) עם שווי של 659 מיליארד דולר,  הבאות בתור הן מיקרוסופט ואמזון עם 534 ו-452 מיליארד דולר בהתאמה, כאשר פייסבוק מזדנבת לא הרחק מאחור עם שווי של כ-436 מיליארד דולר.

מניית אפל מתחילת 2017 ועד היום (מקור: Finviz.com)

מניית אפל מתחילת 2017 ועד היום (מקור: Finviz.com)

נכון לסוף הרבעון הראשון, החזיקה חברת ההשקעות של באפט ב-133.65 מיליון מניות אפל שהן 2.6% מכל המניות הצפות שיש בחוץ. זה הופך את ברקשיייר האת’וואי לבעלת המניות הרביעית בגודלה באפל. בתיק ההשקעות של ברקשיייר האת’וואי, הפכה אפל להשקעה השנייה בגודלה. אחרי ענק הבנקאות וולס פארגו ויותר מקוקה קולה ו-IBM.

נואש מ-IBM

בעבר אמר באפט כי הוא לא מעוניין להשקיע בסקטור ההי-טק מכיון שהוא לא משקיע בדברים שהוא אינו מבין בהם. ההשקעה היחידה שלו בטכנולוגיה היתה בחברת IBM, השקעה זו לא הניבה לו תוצאות טובות במיוחד עד היום.

רגע לפני כנס המשקיעים, הידוע בפסטיבל לחובבי השקעות ערך, חשף באפט כי למעשה ההשקעה שלו באפל באה על חשבון IBM. נכון לסוף הרבעון האחרון הוא קיצץ כשליש מסך המניות שלו בחברה הוותיקה. בסוף 2016 היו בידיו 81 מיליון מניות בשווי 13.5 מיליארד דולר ומאז מכר 27 מיליון מניות בשווי של 4.2 מיליארד דולר.

החשיפה הזו הכתה במניית IBM, באותו יום (ה’ שעבר) נפלה המניה בעוד 3% (מחיקה של כ-4.5 מיליארד דולר) כמה ימים לאחר שנפלה 5% בעקבות פרסום דו”ח מאכזב, זה גרם למחיקה של 9 מיליארד דולר משוויה.

באפט הסביר את עמדתו בקשר ל-IBM בראיון לCNBC: “אני כבר לא מעריך את IBM באותה דרך כמו שהערכתי לפני שש שנים כשהתחלתי לקנות אותה. חשבתי שהיא תהיה יותר טובה. היא גדולה וחזקה אבל יש לה גם מתחרות גדולות וחזקות” . זה מאורע יחסית נדיר, באפט מודה שטעה בהנחות הבסיס שלו אז כשנכנס להשקעה במניה.

אף פעם לא מאוחר ללמוד?

עכשיו וורן באפט מבין שטעה לאורך השנים: טכנית, אפל נחשבת חברת טכנולוגיה, אבל ההבדל בינה לבין קוקה קולה הרבה יותר קטן ממה שרובנו חושבים. הרי שתיהן מוכרות חוויה לצרכן הקצה. באפט הבין קצת באיחור שאפל היא חברה מוטת קמעונאות.

צ’ארלי מאנגר, סגנו ואחד מהמועמדים לרשת את וורן באפט, אמר כך: “נמנענו במשך שנים ממניות טכנולוגיה כי הרגשנו שלא היה לנו יתרון בזה, בזמן שלאחרים היה. לא רצינו להתחרות במשהו שאחרים טובים בו יותר. בדיעבד, הטעות הגדולה ביותר שלנו בתחום היא שלמעשה יכולנו להבין לבד את גוגל אבל לא עשינו זאת“.

באפט סיפר בכנס שמייסדי גוגל באו אליו זמן קצר לאחר ההנפקה עם הצעה להשקעה. הוא ויתר. “היו לי המון הזדמנויות לשאול את השאלות וללמד את עצמי“, אמר באפט, “אבל פישלתי“. היום חברת הביטוח המפורסמת שלו, Geico, משלמת לגוגל 10-11 דולר לכל קליק. “כמעט ולא רואים עסקים כאלו“, אמר הסגן. כשהם מכים על חטא, הם לא מתכוונים רק לפספוס של גוגל, אלא גם לאמזון. לבאפט היתה תשובה של מילה אחת לשאלה למה לא קנה בעבר אמזון: “טיפשות“.

חדש! מעתה ניתן לקבל עדכונים על כתבות בנושאים שמעניינים אתכם דרך פייסבוק מסנג'ר. נסו בעצמכם:
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
ג'וש דוקרקר
אוכל ושותה חדשנות ועתידנות אבל גם אוהב לשאול "איך אני מרוויח מזה?". לא יכול להירדם מבלי שבדקתי על כמה עצר היום ה-S&P. אולי אלוהים נמצא בפרטים הקטנים אבל התמונה הגדולה תמיד הרבה יותר מעניינת.
תגובות לכתבה
 • Daniel W

  כמה טעויות שחשובות לתיקון :
  1) כול המניות נרכשו לפי הדוח הרבעוני האחרון של 2016, מאז הוא לא המשיך לקנות בגלל שהמחיר עלה כול כך.
  2) הציטוט שלו בנוגע לחניות הרהיטים לא נכון, הוא אמר שהוא עשה מחקר בחברת Nebraska furniture mart שבבעלותו ובדק איך לקוחות מגיבים לשינוים במחירים של פלאפונים שנמכרים באותן חנויות כגון כיצד הנחה של 10% על מכשיר אנדרויד משפיע על מעבר צרכנים מאייפון למתחרה אחר. הוא למעשה נתן כדוגמא נגדית את שאר המוצרים שנמכרים תחת אותה חברה כשונים מאוד מהתופעה שהוא צפה בסמארטפונים, אנשים עוברים מותג ללא בעיה בטלוויזיות או מכונות כביסה כתלות במחיר אבל בין אייפון לאנדרויד ההבדלים במחירים כבר פחות משפיעים ויש נאמנות גדולה יותר למותג.
  3) Geico שילמה בעבר 10-11 דולר לקליק, היום המחירים שונים בהרבה, הציטוט מתייחס לתקופה בה המייסדים הגיעו אליו לניסוח הS-1 של גוגל.

 • אור

  בעיות של עשירים..

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות