הסינגולריות מתקרבת? גוגל עוברת מעולם של מובייל לעולם של למידת מכונה

google.ai

לגוגל הייתה מנטרה אחת מרכזית באירוע הפתיחה של כנס המפתחים שערכה אתמול, ולמרבה ההפתעה – היא לא הייתה קשורה לעולם הסלולר. גוגל טחנה שוב ושוב את המשפט – “Mobile First to Ai First”. מה זה אומר? מה יכול להיות יותר חשוב ממובייל? הבה נבדוק.

לפני שנתחיל, נציב מעט מגבלות סמנטיות – תמחקו את המושג “בינה מלאכותית” מהלקסיקון שלכם. אף על פי שהמושג אינו שגוי מהיסוד, הוא מטעה ומבלבל, ומעלה מחשבה על מחשב בעל תבונה דומה לשלנו. המחשבים שלהם אינם תבוניים במובן המסורתי, הם בסך הכל לומדים – ויש הבדל גדול בין השניים (עוד על כך בהמשך). מחקתם? יופי, בואו נתחיל.

בכל נושא בו עסקה גוגל אמש (ד’), היא הציבה בצורה כזו או אחרת את למידת המכונה בתפקיד מרכזי. החל מהיכולות החדשות של גוגל תמונות (שמבוססות כולן על למידת מכונה), דרך שיפורים ל-Google Assistant וכלה באנדרואיד שזכתה לספריית TensorFlow Lite חדשה.

על למידת מכונה

אז מה בעצם מניע את הגל החדש הזה, ההתמקדות האובססיבית של אחת מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם? התשובה היא מידע. המון המון מידע. וגם דרכים לעבד אותו, להפיק ממנו תועלת משמעותית. את ההתפתחות האסטרונומית הזה מאיץ אך ורק חוק אחד, חוק מור, עליו תוכלו לקרוא עוד כאן (או לשמוע עליו בפרק המעולה של חיות כיס מבית שאול אמסטרדמסקי). בקצרה, מדובר בחוק המכתיב גידול מעריכי בעוצמת המעבדים, שבתורם הופכים כשירים לעיבוד וניתוח כמויות עצומות של מידע בצורה מהירה ויעילה יותר מאי פעם.

מבלי להיכנס לפרטים, למידת מכונה (Machine Learning) היא הדרך של מחשבים ללמוד לעשות דברים מתוך התבוננות במידע קיים, מבלי שיצטרכו להיות מתוכנתים ידנית לבצע את המשימה לשמה הם נועדו. המתכנתים מתכננים את האלגוריתמים כך שידעו כיצד ללמוד (יותר קשה מכפי שזה נשמע), ואז מספקים להם כמויות אדירות של מידע עליו יוכלו להתאמן ולהשתפר.

באמת חשבתם שגוגל כל כך נחמדה כשהיא הציעה לאחסן עבורכם את כל התמונות שלכם, בחינם, וברזולוציה גבוהה? היא פשוט רצתה מאגר ענק של תמונות עבור האלגוריתמים שלה, על מנת שתוכל לאמן אותם על מאגר תמונות אסטרונומי – גדול בהרבה משהייתה מסוגלת להשיג לבדה. מדובר אפוא בעסקת החבילה הנפוצה ביותר ברשת – “נאחסן את המידע שלכם, אם תתנו לנו להשתמש בו”.

אם בשנים האחרונות גוגל נראתה ממוקדת למדי בלמידת המכונה, זוהי רק ההתחלה. אתמול היא הכריזה על תחילתו של עידן חדש במחשוב – עידן בו לא רק התוכנה נתפרת עבור למידת מכונה, אלא גם החומרה. עצם קיומה של חומרה ייעודית ללמידת מכונה היא לא חדשה מרעישה – שבב ה-TPU היעיל והעוצמתי של גוגל הוכרז עוד בשנה שעברה, אך היישום הנרחב שלו הוא הבשורה האמיתית.

גוגל הכריזה אתמול כי תקים מרכזי מידע (Datacenters) שתוכננו במיוחד ללמידת מכונה, מלאים בשבבי ה-TPU המתקדמים שלה. אם לגוגל יש מטרה שהיא מוכנה להקדיש עבורה מבנה עצום הצורך מגה-וואטים של חשמל, המתפרש על פני מאות ואלפי מטרים מרובעים, מעסיק עשרות או אפילו מאות עובדים, ומלא ברבבות מעבדים שלא מסוגלים אפילו להריץ מערכת הפעלה – חייבת להיות למטרה הזאת חשיבות גדולה במיוחד.

המעגלים בשבבי ה-TPU (ראשי תיבות של Tensor Proccessing Unit) תוכננו במיוחד עבור עיבוד יעיל של ספריית למידת המכונה הפופולרית והחופשית של גוגל, אשר עונה לשם TensorFlow. כל שבב כזה מציע עד 180 טרה-פלופ של עוצמת עיבוד בנקודה עשרונית (Floating Point), והם מסוגלים להיות מאוגדים יחדיו בשכבות של עד 64 שבבים כל אחת.

גוגל הכריזה כי היא תציע שימוש בשבבי ה-TPU שלה דרך פלטפורמת חישוב הענן Google Cloud Engine – וזו בשורה גדולה למפתחים. השימוש במעבדים יעילים כל כך שנתפרו במיוחד עבור המשימה יוזיל את עלויות השימוש בצורה ניכרת, ויאפשר למפתחים מרחבי העולם להתנסות מעתה בעולם הלמידה החדש והמהפכני (אלו עם תארים מתקדמים במדעי המחשב, כמובן – לא מדובר בעניין של מה בכך).

שבב ה-Cloud TPU של גוגל
שבב ה-Cloud TPU של גוגל

סינגולריות?

סונדאר פיצ’אי, מנכ”ל גוגל, הציג אתמול עובדה מסקרנת ומלחיצה במיוחד בנוגע למעבדות ה-Machine Learning של גוגל. הוא הציג פרוייקט בשם AutoML, שמסוגל לשפר אלגוריתמים ללמידת מכונה באמצעות למידת מכונה. שמעתם נכון – אלגוריתם של למידת מכונה מנתח גרסאות שונות של אלגוריתמים ללמידת מכונה. נשמע לכם כמו מדע בדיוני? לא טעיתם.

הדבר המלחיץ בכל העסק הוא שסונדאר הוא ממש לא הראשון שחשב על זה. עוד במאה ה-20 (ואולי אפילו לפני כן) עתידנים וסופרי מד”ב רבים הגו את הרעיון של בינת-על מלאכותית – בינה מלאכותית כל כך חכמה שהיא מתכננת בינת-על יותר חכמה ממנה, שבתורה מתכננת בינת-על יותר חכמה ממנה, וחוזר חלילה. בני האדם, כמובן, נטושים הרחק מאחור. הרגע בו המחשבים יהפכו לתבונים יותר מאיתנו מכונה בידי רבים “סינגולריות” – בדיוק כמו הסינגולריות של חור שחור, הנקודה ממנה אין דרך חזרה.

לא כל כך מהר…

מאז ומעולם גוגל הושוותה לסקיי-נט, רשת הרשע המופיעה בסדרת הסרטים “שליחות קטלנית”. אז עכשיו הדמיון אולי נראה קרוב מתמיד, אך אל דאגה, הוא עדיין מאוד רחוק. בסרטים מתוארת בינה מלאכותית כללית, אחת שמסוגלת לבצע כל מטרה, ויש לה סט חוקים בסיסי (הגיון) – בדיוק כמונו. האלגוריתמים שמזהים תמונות כיום, טובים ככל שיהיו, מסוגלים לעשות את המשימה הזו והמשימה הזו בלבד – תנו להם כל משימה אחרת והם ייכשלו כישלון חרוץ (בניגוד אלינו). גם ה-Google Assistant, שאולי נדמית אנושית וחושבת, היא בסך הכל אשליה – תוכלו לגלות זאת בשיחה קצרה עמה על נושאים שהם מעבר לקביעת תזכורות ושליחת מסרונים.

אף שלפעמים תשמעו הצהרות מפחידות אודות למידת מכונה, האמת היא שהעתיד של אינטליגנציה מלאכותית סופר-מרושעת עדיין מאוד מאוד רחוק. זה נכון שאנחנו לא בדיוק יודעים מה הולך בתוך אלגוריתמים של למידת מכונה (כיוון שהם בונים את עצמם), אך אין משמעות הדבר שכלואה שם איזו תודעה מרושעת שמסתתרת ומתכננת להשתלט על העולם.

העובדה שמחשבים מסוגלים ללמוד (ומסוגלים ללמוד איך ללמד את עצמם טוב יותר) לא מעניקה להם אפילו לא קמצוץ או שמץ של התודעה האנושית ושל ה-“רצון חופשי” שהמוח שלנו כל כך אוהב להתגאות בו. בין זיהוי דפוסים בפיקסלים (מורכבים ככל שיהיו) ובין פיתוח רגשות, תחושות ורצונות קיימת תהום אדירה שקשה לתאר במילים. אז מה אם המחשב מסוגל לזהות פודל בתמונה, בדיוק כמונו? זה לא אומר שהוא מרגיש, חושב או בוחר כמונו – יש לו עוד דרך כבירה עד שיוכל לעשות את זה.

מהפכת למידת המכונות נמצאת כיום בחיתוליה, ותתפוס בשנים הקרובות תאוצה מעריכית שלא נתפסת בידי חושייה הלינארים של האנושות. מהחלפת עובדים במשק, נהיגה בכביש, ואפילו החלטת החלטות הרות גורל – מהפכת למידת המכונה תשנה מן היסוד כמעט כל היבט, בצורה משמעותית הרבה יותר מזו של מהפכת המובייל.

ואנחנו? תפקידנו להתיר למחשבים ולמתכנתים לעשות את שלהם – לשבת מן הצד ולצפות, או להצטרף אליהם. לא לנסות ולהפריע למהפכה המתקרבת באמצעות הפצת פחד חסר ביסוס, שכן המהפכה ממילא נרקחת בימים אלו במעבדות גוגל ואין שום דרך לעצור אותה. סביר להניח כי למידת המכונה תפתור בשנים הקרובות כמעט את כל הבעיות שלנו, וכמובן תיצור כמה חדשות. דבר אחד בטוח – המהפכה תקרה, והיא קרובה משנדמה לנו.

השוואת מפרטים