אפל חושפת את iMac Pro: מחשב המק החזק ביותר אי פעם

אפל הפתיעה את כולם בכנס המפתחים WWDC, כשחשפה את iMac Pro – מחשב All-In-One עוצמתי יותר מאי פעם, ולמעשה מחשב המק החזק ביותר אי פעם. לאחר שמחשב ה-Mac Pro הנוכחי (“פח האשפה השחור”) הזדקן והתיישן, קהילת המקצוענים פנתה בתחינה לאפל על מנת שתשיק עבורה מחשב סופר-עוצמתי חדש, ולאחר שזו הדהימה את העולם ב-2012 עם העיצוב הקומפקטי של דגם ה-Mac Pro הקודם, החליטה אפל שהטכנולוגיה התקדמה דיה וכעת ניתן לשלב תחנת עבודה עוצמתית היישר אל תוך מעטפת iMac רגילה וקומפקטית.

המשימה לא הייתה קלה, כמובן – על אף התקדמות הטכנולוגיה, רכיבים עוצמתיים עדיין פולטים המון חום, אותו קשה לפזר במעטפת כה קטנה. על מנת להתגבר על הבעיה, תכננה אפל מערכת קירור חדשה ועוצמתית במיוחד המנתבת את האוויר בצורה מתוחכמת ומעלה את הספק הקירור ב-80 אחוזים בהשוואה לדגמי ה-iMac הקודמים.

מתחת למכסה המנוע (העשוי במקרה זה מזכוכית והמון המון פיקסלים) תמצאו חבילת ביצועים מרהיבה, שדחיקתה לבליטה הקטנה מאחורי הפאנל נדמית בלתי אפשרית במבט ראשון. לב ליבו של המחשב מורכב ממעבד Xeon עוצמתי (המיועד לשרתים) בתצורה של עד 18 ליבות. לצד המעבד תמצאו עד 128 גיגה-בייט של זיכרון פעולה (RAM), מסוג מתקן שגיאות (ECC) – זיכרון אמין הדרוש לחישובים קריטיים, דוגמת ניתוח מערכות או תפעול שרת.

44 מיליון פיקסלים בשניה

ככל הנראה, המרכיב המפתיע ביותר בחבילת הביצועים העוצמתית של המחשב הוא כרטיס המסך. אפל תשלב ב-iMac Pro את סדרת כרטיסי Vega מבית AMD, סדרה מהפכנית שטרם הושקה וצפוייה להציג ביצועים גבוהים, אשר עשויים לגרום למתחרה הירוקה לרעוד מפחד. כרטיסי המסך שישולבו במחשב יציעו זיכרון מהיר במיוחד מסוג HBM2, בנפח של עד 16 גיגה-בייט ובמהירות תעבורה של עד 400 גיגה-בייט בשנייה. עוצמת העיבוד תעמוד על 11 טרה-פלופ בנקודה צפה של 32 ביט או 22 טרה-פלופ בנקודה צפה של 16 ביט.

על האחסון ינצחו עד ארבעה טרה-בייט של אחסון PCIe SSD מהיר, בקצב תעבורה של שלושה גיגה-בייט בשנייה. בגזרת החיבורים תמצאו חבילה מפתה במיוחד, שלא מעידה כלל על אופיו הצנום של המחשב – תקבלו כאן ארבעה חיבורי Thunderbolt 3 (עם קצב נתונים של עד 40GB/s כל אחד), חיבור Ethernet בקצב 10 גיגה-ביט, וקורא כרטיסי זיכרון מסוג  SD הפועל בתקן UHS-II המתקדם והסופר-מהיר.

חיבורי ה-Thunderbolt 3 וכרטיס המסך העוצמתי מאפשרים למחשב להפעיל זוג מסכי 5K חיצוניים, בנוסף למסך ה-5K המוטמע בו. בסך הכל, מסוגל המחשב לדחוף למעלה מ-44 מליון פיקסלים בכל שניה. אפל שילבה מעל המסך האיכותי מצלמת FaceTime ברזולוציית Full HD, שתספק איכות שיחה איכותית במיוחד בשילוב ארבעה מיקרופונים איכותיים.

המחיר, כצפוי, גבוה

במחשב שולב פאנל איכותי במיוחד בגודל 27 אינץ’ (זהה בגודל וברזולוציה ל-iMac 5K הקודם), עם אפשרות לכיוונון צבע מקצועי ולצבע בעומק של 10 ביט (HDR). ה-iMac Pro מציע מעמד מתכתי אותו ניתן להסיר, ולהתקין מתלה VESA סטנדרטי להתקנה על הקיר. במחשב שולב ספק כוח עוצמתי בהספק של 500 וואט, שיזין את שלל הרכיבים הרעבים.

מחשב ה-iMac Pro יושק בחודש דצמבר עם מפרט התחלתי המורכב ממעבד Xeon בעל שמונה ליבות, 32 גיגה-בייט של RAM, וטרה-בייט של אחסון SSD. הגרסה הבסיסית תאלץ אתכם לפרט מ-4,999 דולרים בלבד (כ-18,000 שקלים חדשים לפני מסים), מחיר שאמנם נשמע אסטרונומי, אך לדברי אפל נמוך מהמקובל בשוק למפרט שכזה. עדכונים נוספים אודות המחשב העוצמתי צפויים להגיע בהמשך השנה.

השוואת מפרטים