אפל מכריזה על macOS High Sierra: אותה המערכת, רק אפוייה יותר

מערכת ההפעלה macOS High Sierra (תמונה: Apple) מערכת ההפעלה macOS High Sierra (תמונה: Apple)

באירוע המפתחים השנתי שקיימה אמש (ב’), הכריזה אפל על העדכון השנתי למערכת ההפעלה macOS. שמו של העדכון החדש הוא High Sierra, והוא מציע שיפורים ושינויים מינוריים בלבד לעומת הגרסה הקודמת, Sierra. סמנכ”ל פיתוח התוכנה של החברה, קרייג פדריגי, הרגיע את הצופים לגבי השם התמוה וציין כי מחלקת השיווק קבעה כי הוא “Fully Baked”.

השינוי הגדול ביותר במערכת החדשה נמצא למעשה מתחת למכסה המנוע – מדובר במערכת ניהול הקבצים החדשה העונה לשם APFS (ר”ת של Apple File System), אשר תוכננה במיוחד עבור מחשבי אפל. המערכת החדשה בטוחה, יציבה ומהירה יותר, ותומכת בצורה טובה יותר ביכולת הגיבוי המובנית במחשבי אפל, העונה לשם Time Machine. המערכת החדשה תותקן כברירת המחדל במחשבים חדשים שיימכרו, וגם בעלי מחשבים ישנים יוכלו לפרמט אלייה את מחיצותיהם.

מערכת ההפעלה macOS High Sierra (תמונה: Apple)
מערכת ההפעלה macOS High Sierra (תמונה: Apple)

גם דפדפן ספארי (Safari) קיבל שדרוג נאה לביצועים, בדמות שיפור של שמונים אחוזים בביצועי ה-JavaScript. הביצועים נמדדו במהלך שימוש ביכולות המוטמעות בגרסה האחרונה של תקן EcmaScript, גרסת ES2015, הכוללות בין היתר הצהרה על ערכים באמצעות let ו-const, פונקציות “חץ” מקוצרות, תמיכה מובנית בייבוא מודולים, מחלקות, פרמטרים ברירת מחדל, פיזור מערכים, עיבוד א-סינכרוני באמצעות “הבטחות” ועוד. בשלב זה ES2015 טרם נכנסה לשימוש מלא בצד הלקוח (על מנת לשמור על תאימות עם דפדפנים ישנים), לכן בשלב זה לא ברור מהם יתרונות הביצועים של גרסת הספארי החדשה.

גרסת הספארי החדשה מציעה גם שיפורים לאבטחה ולפרטיות. לטענת פדריגי, הדפדפן יעשה שימוש ב-“למידת מכונה” על מנת לזהות מזהי פרסום העוקבים אחר המשתמש ברחבי הרשת, ולאחר מכן הוא ינטרל אותם. שדרוג חשוב נוסף הוא חסימה של ניגון סרטים אוטומטי לאחר עליית הדף – חטא חמור שאתרי חדשות רבים חוטאים בו. שינויים מינוריים נוספים כוללים הקטנת נפחה של אפליקציית ה-Mail ב-35 אחוזים, השקתה של תשתית Metal API לעיבוד גרפי יעיל, והוספת מגוון כלי עריכה לאפליקציית Photos.

המערכת החדשה זמינה להורדה עבור מפתחים בגרסת הדגמה ראשונית כבר עכשיו, תושק בגרסת בטא פתוחה בהמשך החודש, ותשוחרר בגרסה רשמית לציבור הרחב במהלך הסתיו.

השוואת מפרטים