מחליפים ידיים: הרובוטים של בוסטון דיינמיקס עוברים מגוגל לסופטבנק

אלפבית

ענקית הטכנולוגיה היפנית, סופטבנק, לא עוצרת את המסע הרכישות שלה. החברה הודיעה ביום שישי האחרון כי תרכוש את אחת מחברות הרובוטיקה המתקדמות והמדוברות ביותר בעולם, בוסטון דיינמיקס, מידי אלפאבית (גוגל) בסכום שלא פורסם.

בוסטון דיינמיקס מוכרת לרובנו מהסרטונים בהם מופיעים רובוטים מתוחכמים דמויי בעלי חיים שמסוגלים ללכת מרחקים גדולים, לרוץ במהירות 45 קמ”ש ולקפוץ על שולחנות. גוגל רכשה את בוסטון דיינמיקס ב-2013 עת שהיתה במסע רכישות עצום (בדומה למסע הרכישות של סופטבנק עכשיו), וגם אז היה זה תמורת סכום לא ידוע (רמת הסודיות בחברות מהסוג הזה גבוהה יחסית לאחרות).

מאז עשתה בוסטון דיינמיקס בעיקר רעש תקשורתי. הסרטונים שלה זכו להצלחה ברשת אך החברה לא ממש הצליחה להוציא מוצר שלם בעל ערך לשוק. היא בעיקר הצליחה לזכות בתחרויות של DARPA השייך לפנטגון ובין לבין גם סיפקה ידע לפרוייקטים של DARPA בתחום הרובוטיקה.

אז למה אלפאבית מוכרת את בוסטון דיינמיקס? למעשה היו דיווחים על רצונה למכור את החטיבה (שנמצאת תחת אגף X בחברה) כבר משנה שעברה. מאז עזיבתו של מנהל החטיבה, אנדי רובין (מפתח-שותף אנדרואיד) ב-2014 הבינו באלפאבית שהסיכוי להוציא מוצר רציני בשנים הקרובות פוחת ולכן הוציאו אותה למכירה. לפי כמה דיווחים, בגוגל גם לא אהבו את הסרטונים שהוציאה בוסטון דיינמיקס שגרמו לציבור לתהות ולפחד מההתקדמות הרובוטית.

בנוסף למכירת בוסטון דיינמיקס רכשה סופטבנק מאלפאבית גם את Schaft, חברת רובוטיקה יפנית אחרת שרכשה ב-2013 באותו סבב קניות. החברה הזו מתמקדת יותר ברובוטים שהולכים/מתגלגלים על שתיים. המכירה בזוג מעידה על כך שלא רק היחסים עם דיינמיקס היוו סיבה למכירה, אלא שכל נושא הרובוטיקה כנראה לא התאים יותר לחזון העסקי של החברה.

סופטבנק לא אמרה האם רכישת בוסטון דיינמיקס תיכנס תחת קרן ה-93 מיליארד דולר שגייסה לאחרונה, אותה קרן שתחתיה נכנסות ההשקעות ביצרנית המעבדים ARM ויצרנית הכרטיסים הגרפיים nVidia. לסופטבנק יש תוכנית סדורה לאיך יראה העולם ב-300 השנים הקרובות, ניתן לשער שהרכישה מתאימה מאוד לחזון העתידני שלה. היא לא הולכת לעצור רק ברובוט Pepper שכבר מתחיל לקבל עבודות שונות.

השוואת מפרטים