-פרסומת-

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

גאדג’טי מסקר: Samsung 55Q7F – דגם הכניסה לסדרת טלוויזיות ה-QLED החדשה
| יום ראשון, 30 ביולי 2017, 19:22 | גאדג'טי מסקר, טלוויזיות

עם פתיחתה של שנת 2017 הציגה סמסונג את סדרת המסכים החדשה שלה בקטגוריית ה-4K UHD, הנקראת Samsung QLED. אמנם סדרת הטלוויזיות החדשה מגיעה עם שם חדש, אך עדיין מדובר בפיתוח המתבסס על טכנולוגיית ה-Quantum Dot שראינו במסכי ה-SUHD של החברה בשנה שעברה, כאשר השם שנבחר מגיע לטעמנו משני מניעים: הראשון נוגע לדימיון המתבקש לשם של פאנלי ה-OLED, הנוכחים במוצרים של כמה מהמתחרות המובילות של סמסונג כמו סוני או LG, והשני מגיע מתוך הרצון לשווק מוצר חדש ומתקדם תוך שמירה על סדרת הטלוויזיות הקודמת, אותה החברה עדיין מוכרת.

הדור החדש של המסכים עשה לאחרונה דרכו לישראל ואנחנו בחרנו לקחת לבדיקה את הדגם הפשוט ביותר מבין מסכי ה-QLED החדשים, זהו דגם ה-Q7F אשר מציע פאנל LED שטוח בגודל 55 אינץ’ עם תצוגה ברזולוציית UHD בפריסה של 2160×3840 פיקסלים. דגם זה מייצג לטעמנו את הטכנולוגיה החדשה של החברה ומחירו, אף שאינו זול ועומד על כ-11 אלף שקלים, הוא הנמוך מבין דגמי הסדרה (ישנו גם דגם דומה בעל מסך קעור ב-1,000 שקלים יותר), מה שיהפוך אותו לאטרקטיבי מדגמים אחרים שמחיריהם מגיעים גם לעשרות אלפי שקלים.

עיצוב דקיק ומינימליסטי

אחד הדברים הראשונים בהם מבחינים במסך ה-55Q7F של סמסונג הוא עיצובו. מדובר באחד מהמסכים הדקים הקיימים כיום בשוק ובעובי של 45 מ”מ בלבד הוא גם מרשים מאוד באופן ויזואלי. הבחירה של סמסונג להפריד את מרכז המדיה של הטלוויזיה עם רכזת חכמה חיצונית אליה תחברו את כל הממירים והמכשירים האחרים, עזרה מאוד בשיפור הנראות של המסך עצמו, אשר מסתפק בשני חיבורים בלבד – כבל החשמל וכבל נוסף לחיבור הרכזת החכמה למסך הטלוויזיה.

על מנת שלא לפגוע בעיצוב המרשים והדקיק עם כבלים מכוערים שיוצאים ממנו, הציגה סמסונג שני פתרונות, הראשון בהם מאפשר הסתרתו של כבר החיבור לחשמל בתוך מעמד הטלוויזיה. חלקה האחורי של רגל הסטנד לטלוויזיה מתפרק וחושף מסילה המאפשרת העברת כבלים דרכה על מנת להסתירם – זה יעזור פחות כאשר הטלוויזיה תלויה על הקיר, אלא אם יש לכם שקע חשמל במקום אסטרטגי לצד או מאחורי המסך.

הפתרון השני אותו מציגה החברה מגיע ככבל אופטי דקיק ושקוף באורך 5 מטרים המחבר את הטלוויזיה לרכזת החכמה. כבל זה יאפשר גם למי שתולה את המסך על הקיר ולא מעוניין בכבל עבה המשתלשל מטה מהקיר אל הרכזת החכמה, להינות מכזה שנוכחותו לא ממש מורגשת. הרכזת עצמה מציעה לא מעט אפשרויות – תוכלו לחבר אליה עד 4 מכשירים באמצעות HDMI, ויש לה חיבור אופטי לאודיו, חיבורי אנטנה, כבל רשת סטנדרטי (ויש גם תמיכה ב-WiFi ובבלוטות’) ותמצאו בה גם רכזת USB.

מסגרת מסך הטלוויזיה עשויה מתכת וכך גם הרגלית המגיעה איתו, אך בצידו האחורי תמצאו כיסוי פלסטיק, זה מורכב מפאנל מתנתק המיועד לחיבור הרגלית או הזרוע הנצמדת אל הקיר. מתחת לכיסוי זה תוכלו למצוא גם את החריצים המיועדים לחיבור כבל החשמל והכבל האופטי המתחבר לרכזת החכמה.

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

השלט שמגיע לצד הטלוויזיה משלב גם הוא את אותם אלמנטים מינימלסטיים שמציג המסך. הוא עשוי מתכת, נוח למדי לאחיזה ביד וכולל מספר קטן של כפתורי שליטה ללא מקלדת מספרים מלאה. תמצאו בו תפריט שליטה ראשי לתזוזה ל-4 כיוונים עם כפתור הפעלה עגול באמצע, כפתורי שליטה בווליום ומעבר בין ערוצים, כפתור בית, כפתור הפעלה קולית וכפתור כיבוי. פרט לאלו, משלבת סמסונג בשלט גם מספר כפתורים שקועים לפעולות מיוחדות כמו חזרה לאחור, כפתור להתחלה ועצירה של ניגון ועוד.

בשל המיעוט בכפתורים השלט אינו עמוס והשימוש בו נוח למדי, אם כי הכפתורים השקועים דורשים זמן הסתגלות ארוך. פעמים רבות דרשו הכפתורים לחיצה חוזרת ולעיתים נלחצו בטעות כאשר אצבעותיי באו במגע עם כפתורים אחרים בשלט. אפשרות השליטה הקולית מציגה זיהוי טוב למדי, אך אינה תומכת בשפה העברית, מה שהופך אותה למיותרת עבור שימושים רבים. עם זאת, איתור אפליקציות בעזרתה בחנות בהחלט תרם לביצוע הפעולה במהירות, וכך גם במקרה של מעבר בין חיבורי HDMI שונים.

שלט רחוק למסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

שלט רחוק למסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

לראות טלוויזיה באור השמש

כדי להבין מה חידשה השנה סמסונג עם מסכי ה-QLED, בהשוואה לדגמי ה-SUHD שהוצגו בשנה שעברה, או באופן כללי יותר אל מול מסכי טלוויזיות אחרים הקיימים בשוק, יש להבין תחילה מה זה בכלל Quantum Dot. טכנולוגיית ה-Quantum Dot עושה שימוש בתאורת LED כחולה, זו עוברת דרך ננו-גבישים בגדלים שונים הנקראים גם Quantum Dots ומטרתם להפיץ את האור שקלטו באורכי גל שונים על גבי המסך, זאת בהתאם לגודלם הפיזי. היתרון של הטכנולוגיה הוא בהצגת בהירות גבוהה וצבעים עשירים יותר, אבל לסמסונג זה לא הספיק ובדגמי ה-QLED ערכה החברה מקצה שיפורים נוסף.

במסכי ה-QLED עטפה סמסונג את אותם גבישי Quantum Dot במעטפת העשויה סגסוגת מתכתית, כך שאלו יוכלו להיצמד כמה שיותר לקידמת המסך. דרך כך הצליחה סמסונג להשיג בהירות גבוהה יותר במסכים החדשים, כאשר בדגם הספציפי אותו לקחנו לבדיקה, מדובר בבהירות מירבית של 1500 ניט.

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

הבהירות אינה היתרון היחיד של מסך ה-QLED מדגם Q7F, אך היא גורם משמעותי בהצגת זוויות צפיה רחבות יותר ובכמות השתקפויות מצומצמת. בחדר בו מיקמתי את הטלוויזיה לצורך הבדיקה ישנה תאורה חזקה למדי של שמש ברוב שעות היום – הדבר לא הפריע כלל כאשר ישבתי מול המסך, והתמונה אף נראתה היטב גם בזוויות גדולות יותר. החיסרון בו לוקה מסך זה של סמסונג הוא בשמירה על אחידות ברמת הצבעים בזוויות צפיה שונות – הספיקה תזוזה קלה של הראש כדי להבחין בשינוי בצבעים על גבי המסך, כך שמספר אנשים שיצפו בטלוויזיה יחד מזוויות שונות יראו צבעים מעט שונים או דהויים, מה שעשוי לעצבן מעט אם תזמינו את החברים לראות אצלכם משחק כדורגל או אם תצפו בסרט עם כל המשפחה.

יתרון נוסף של טכנולוגיית ה-Quantum Dot החדשה של סמסונג מגיע בצד הצבעים, אלו עשירים מאוד, מספקים עד מיליארד גוונים שונים (לא ספרתי), ומציגים תמונה מרשימה למדי עבור תכנים המשודרים ב-HDR. לצערי, מעטים הם התכנים שמשודרים כיום ב-HDR, אך ניתן למצוא כמה תכניות מקור בשירותים של נטפליקס ואמזון או בסרטוני יוטיוב שיאפשרו לכם להינות מהחוויה.

הצבע השחור בדרך כלל משמש מדד ליכולותיה של הטלוויזיה, אך שלא כמו בפאנלי OLED, המסוגלים להציג תמונה שחורה לחלוטין, כאן עדיין מדובר בפאנל LCD-LED. ועם זאת, הצבעים השחורים במסך החדש של סמסונג קרוב למושלמים, כאשר חיסרון אחד בהם הוא בעת הצגת עצמים בהירים במיוחד על גבי רקע שחור, אז ניתן לראות תאורה זולגת החוצה וגורמת לצבע השחור לאבד מכוחו באיזורים מסוימים. אם שמעתם בעבר את המושג Local Dimming, דעו שבמקרה של המסך הזה הוא לא אידאלי, אך לטעמי אין בכך מלפגוע באיכות התמונה הכללית של מסך זה.

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מסך טלוויזיה Samsung 55Q7F (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

יכולות שיפור התמונה הן חלק חשוב לא פחות בטלוויזיות הנמכרות בישראל, ומאחר שהערוצים הנצפים ביותר אצלנו עדיין לא משדרים באיכות ראויה, חשוב שיפור איכות התמונה הזה, ובעיקר על מסכים גדולים. בסמסונג עשו עבודה טובה למדי בחלק זה, ולמרות שלא אתן בקרוב את תואר התמונה הטובה ביותר לערוצים 1, 2 או 10, הצפייה בהם בטלוויזיית ה-QLED של סמסונג בהחלט סבילה ואפילו נראית טוב על המסך הגדול. ציון גבוה יותר יקבלו ערוץ 1 החדש (כאן) וערוץ 10.

בצד האודיו מציג מסך הטלוויזיה Q7F איכות ועוצמה מרשימות. הרמקולים המשולבים במסך מספקים עוצמה של 40W ואוכל לומר שאין ממש צורך בהגברה עד הרף העליון – תוכלו לשמוע את כל הפיצוצים שתרצו באיכות מצויינת גם במחצית ואף פחות מעוצמת השמע. חיסרון אחד שמצאתי כאן הוא השימוש בויסות אוטומטי של עוצמת השמע, זה הנמיך באופן משמעותי את השמע ולא סיפק את אותם ביצועים להם מסוגלת הטלוויזיה בלעדיו.

ממשק משתמש נוח ואינטואיטיבי

מערכת ההפעלה אותה מריצה הטלוויזיה הינה טייזן (Tizen), אותה מפתחת סמסונג עבור מוצריה השונים. ממשק המשתמש של מערכת ההפעלה אינטואיטיבי למדי, אם כי מצאתי אותו מעט מסורבל מהדרוש. סמסונג מפרידה בין סוגי פעולות שונות, אלו מוצגות דרך תפריטים נפרדים בממשק המשתמש, כך שאם תרצו לעבור בין מכשירים שונים המחוברים לטלוויזיה (דרך HDMI2, HDMI1 וכן הלאה), תבחרו בהם דרך תפריט אחד, ואם תרצו לבחור בהפעלת אפליקציות כמו יוטיוב, נטפליקס או סלקום tv, תתבקשו לעשות זאת דרך תפריט נפרד. המעבר בין תפריטים הוא בסך הכל עוד לחיצת כפתור או שתיים, כך שלא מדובר בסיפור גדול.

דבר נוסף שניתן לעשות דרך ממשק המשתמש בטלוויזיה זה להגדיר את השלט החכם של סמסונג לשליטה במוצרים אחרים המחוברים אליה. מוצרים כמו אפל tv, אותו זיהתה הטלוויזיה של סמסונג לבדה מייד עם חיבורו, יהיו תענוג לשימוש כשידרשו שימוש רק בשלט אחד, אך לצערי לא כל מוצר מזוהה באופן אוטומטי. לשם כך, ניתן להגדיר מוצרים די בקלות גם באופן ידני, ובסמסונג סיפקו לכך ממשק נוח מאוד.

לא נתקלתי בבעיות בתקשורת של השלט החכם של סמסונג עם ממירים שונים, אך אניח כי לא 100% מהמכשירים יספקו תמיכה בפונקציה זו וכי במקרים מסוימים לא יפעלו כפתורים ספציפיים שזמינים בשלט המקורי של המוצר, גם בשלט החכם בטלוויזיה של סמסונג – דוגמה אחת לכך היא כפתור הבית באפל tv, שלא זמין דרך השלט של סמסונג.

מי שברשותו מכשיר נייד של סמסונג, יוכל להשתמש בו כדי לשדר תכנים מהטלוויזיה לנייד ולהיפך. לא מדובר בתכונה מרחיקת לכת, שכן רוב שירותי התוכן בהזרמה כיום מציעים גם אפליקציות לניידים שיודעות בדיוק היכן הפסקתם לצפות בתכנים ויתנו לכם להמשיך מאותה נקודה, אך מדובר בפיצ’ר שיעשה לכם חיים קלים יותר במקרה הקצה שבו תיגשו לקחת קולה מהמקרר בזמן שאתם צופים במשהו, ולא תרצו לפספס ממנו רגע.

השורה התחתונה

עם סדרת ה-QLED החדשה שלה, ובדגש על ה-55Q7F שבדקנו, סמסונג הצליחה להתעלות על עצמה במספר היבטים – התמונה עשירה בצבעים, השחורים עמוקים ולרוב מדויקים והאפשרות לצפות בטלוויזיה גם כאשר יש אור בחוץ והתריסים פתוחים, בהחלט מהווה יתרון משמעותי. הוסיפו לכך את השלט החכם המסוגל ללמוד לשלוט במוצרים השונים המחוברים לטלוויזיה, עוצמת שמע גבוהה ואיכותית למדי ומבנה בעיצוב מרשים וקיבלתם מוצר ברמה מהגבוהות בשוק כיום.

אבל זה לא אומר שלסמסונג עדיין אין מה לשפר כאן – זוויות הצפיה עדיין לא מושלמות ואף שתוכלו לצפות בתמונה גם מזוויות רחבות למדי, הצבעים בה לא יהיו מדויקים מכל זווית, וזה משהו שעשוי להפריע אם לא כל חברי הבית ישבו בזווית שמול המסך. ממשק המשתמש אינטואיטיבי למדי לשימוש, אם כי יכול היה להיות מסורבל פחות, בטח בעולם ההולך יותר ויותר לכיוון השימוש באפליקציות לצד הממירים וקופסאות הטלוויזיה השונות, והיינו שמחים לראות גם תמיכה בעברית דרך מנגנון ה-Voice בשלט.

במחיר של כ-11 אלף שקלים, דגם ה-Q7F בגודל 55 אינץ’ הוא הכניסה הזולה ביותר לסדרת הדגל QLED של סמסונג השנה, והוא מציע הרבה בתמורה. דגם זה קיים גם בגדלים של 65 ו-75 אינץ’, אך המחירים של אלו גבוהים באופן משמעותי.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
רונן מנדזיצקי
ronen@gadgety.co.il
עורך ראשי בגאדג’טי ומנהל החברה המפעילה את האתר. בעל תואר ראשון במדעי המחשב, בעבר עסק בתכנות ובניהול תיקים. אובססיבי במיוחד בנוגע לניסיון הבלתי נגמר להבין כיצד דברים עובדים ומקווה להמשיך ולחקור ללא סוף.
סלולרי: Huawei P20 Pro | מחשב: Apple Macbook Pro
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות