-פרסומת-

מתוך משחקי הכס (תמונה באדיבות HBO)

ביקורת סדרה: משחקי הכס, עונה 7 פרק 4 – HBO משוויצה, אנחנו מתרשמים
| יום שלישי, 8 באוגוסט 2017, 09:25 | בידור ופנאי

הפרק השבועי בעונה 7 של “משחקי הכס” נקרא “שלל המלחמה” (Spoils of War). זה הפרק הקצר ביותר בעונה הנוכחית ואחד מהקצרים בסדרה, כאשר אורכו 50 דקות, אך הוא ללא ספק יהיה גם אחד הפרקים הזכורים ביותר. אם כבר צפיתם בפרק, אתם יודעים בדיוק למה. אם לא, אז אולי כדאי שתלכו לצפות בו לפני שתמשיכו לקרוא, כי…

מכאן מתחילים ספוילרים לפרק הרביעי!

שקט בווינטרפל, בינתיים

כשטועים, יש להודות בזה. וכשטועים פעמיים, אולי כדאי בכל זאת להכחיש. אבל נודה, בייליש לא ניסה לחסל את בראן. ההפך המדויק הוא הנכון. השאלה היא, מה הוא מנסה להשיג? ישנו רצון תמים להאמין סוף סוף לבייליש, שרק רוצה להגן על ילדיה של קייטלין, אהובתו. אבל בשלב הזה קשה מאד לקנות את זה. נדמה שהוא הפך לדמות שאי אפשר כבר להציל, ואם בסוף יחליטו יוצרי הסדרה לנקות את מצפונו באיזשהו אופן קשה לראות כיצד יהיה זה אמין או מעניין. לא. בייליש עדיין משחק, והוא רוצה שלבראן יהיה פגיון מפלדה ולריאנית. אך בראן לא רואה בו כל שימוש.

הטעות השניה היא שחזיתי שאריה כבר המשיכה למעלה המלך. בפועל היא חזרה הביתה אחרי הכל. אחרי שאמרה לזאבה ניימיריה “זאת לא את”, מהדהדת את מה שאמרה לאביה בעונה הראשונה על עצמה, היא הגיעה בכל זאת למולדתה כדי להוכיח לכולם שזאת לא היא. היא לא ליידי, והיא לא חסרת אונים, ואין לה באמת מקום של ממש בווינטרפל. למעשה נדמה שהיא זה עתה הגיעה, וכבר מתכננת לעזוב דרומה לחסל את סרסיי. אך אולי יוצרי הסדרה ישאירו אותה עוד קצת זמן בצפון? אולי מספיק כדי שתתאחד שוב עם קלגיין “הכלב”?

בינתיים, נראה שהיא החליטה לנצל את ההזדמנות כדי להשפיל קצת את בריאן. תחילה נדמה היה שאריה רצתה להראות לפודריק שעליו להלחם בצורה שונה מול בריאן העצומה, אך נדמה שבסוף היא סך הכל רצתה להשוויץ בפני הנוכחים, וגם קצת בפנינו, הצופים בבית. נדמה שבריאן הייתה דווקא מרוצה מהמפגן, אך אריה גם חשפה קלפים רבים בפני לורד בייליש, וזה תמיד רעיון לא טוב בכלל.

אריה סטארק, משחקי הכס (באדיבות HBO)

אריה סטארק, משחקי הכס (באדיבות HBO)

בייליש ראה, כמובן, שהפגיון שהוא נתן לבראן הגיע לידיה. ספק אם הוא אדיש לכך. אם יתברר בסוף שזה היה חלק מהתכנית שלו, זה יהיה מכעיס מאד – אריה הרי עוד לא הייתה שם, ולמעשה נחשבה למתה. אבל נתאזר בסבלנות בינתיים ונחכה לגלות מה הוא זומם.

דראקאריס!

אחרי שג’ון הראה לדאינריז את ציורי הגיר שהוא צייר בזמן שהיא לא הסתכלה, החליטה מלכת הדרקונים שאין טעם להמשיך לדרוש ממנו לכרוע ברך. היא תרכב על דרקון ותגרום לממלכה לכרוע ברך. יחד עם צבא דותראקי ענק. כאן נראה ש-HBO החליטה להגשים כמה הבטחות.

את הצבא הדותראקי לא ראינו מעולם בפעולה. לא באופן מלא. בעונה הראשונה החלאסאר של דרוגו נחשב לאחד מהחלאסארים הגדולים שרכבו אי פעם, אך בשל התקציב הנמוך נאלצנו לצפות בשלושה-ארבעה פרשים בכל פעם, ולהאמין שהחלאסאר פשוט מתחבא מחוץ לפריים, איפה שהמצלמה פיספסה אותו בטעות. כעת, משדאני מנהיגה בעצמה חלאסאר גדול אף יותר מזה של דרוגו, והתקציב של הסדרה עוקף את התקציב של סרטים הוליוודיים קטנים, אנו זוכים סוף סוף לראות את הדותראקים נלחמים כמו שצריך.

ויש להוריד את הכובע בפני יוצרי הסדרה. כולם. המלבישים, המאפרים, בוני התפאורה, מפעילי הניצבים, עורכי הוידאו ועורכי הסאונד, כולם ללא יוצא מן הכלל עמלו כדי להביא לנו את המסר הכי פשוט והכי בסיסי שאנו שומעים כבר מתחילת העונה, ובמידה מסוימת מתחילת הסדרה – דאינריז טארגאריין היא האויבת הכי מפחידה שאפשר לדמיין.

גם אלמלא ג’יימי וברון היו נוכחים בשדה הקרב, שתי דמויות שאנחנו לרוב מחבבים, עדיין היינו משקשקים בשם הלאניסטרים המסכנים. צבא בית לאניסטר האדום הוא אחד הצבאות השנואים בהיסטוריית הטלויזיה והקולנוע, אך קשה היה לא לרחם עליהם בקרב האבוד הזה.

די היה בפרשים הדותראקים חסרי הרחמים בכדי לגרום לנו להזדהות עם הצד הלא סימפטי במלחמה הזאת. אך דרוגון האימתני שפורש את כנפיו ונושף להבות השורפות שיריון, בגדים ובשר עד אפר, הוא לא פחות מגיהנום מכונף. ולדאני יש שניים נוספים כאלה, רק מחכים להזדמנות להפגין את כישורי האקרובטיקה האווירית והמנגל ה”וול דאן בנשיפה אחת” שלהם.

הדותראקי נלחמים בלאניסטרים תחת מעטה של אש

מתוך משחקי הכס (תמונה באדיבות HBO)

ראינו את אחד הקרבות המרשימים ביותר בסדרה, אך היה זה קרב שולי לחלוטין – דרקון אחד מתוך שלושה, וצבא דותראקי שטובח בחלק קטן מצבא הלאניסטרים. צפוי לנו עוד הרבה יותר מזה, אך הקרב הראוותני הזה לא היה בזבוז אפקטים כלל וכלל. הרי כשאיגון הכובש הגיע לווסטרוז עם שלושת דרקוניו, הוא כבש אותה כמעט וללא מאמץ. סיפור זה מרגיש כמו אגדה, מעשיה לילדים. והנה, אנו רואים שלא – דרקון בוגר אחד עושה נזק בל יתואר. מי שישרוד את הקרב הזה, ודאי יחיה בסיוטים עד סוף ימיו.

כמו כן, אם עד עכשיו היו נסיונות קלים למכור לנו את שגעון הגדלות של דאינריז, כאן הוא מופיע בכל הדרו. כמו HBO וכמו אריה לפניה, גם דאינריז באה להשוויץ. בתהליך היא שרפה לא מעט מעגלות האספקה, אותן היא הגיע לאסוף, לכאורה. הרי היא התלוננה על כך שאין ברשותה מזון להאכיל את חייליה. כעת, לאחר שהחורף כבר הגיע, חורף שיהיה ארוך מאד בוודאות, האם זה רעיון מוצלח לשרוף את המזון של האנשים אותם היא באה לכבוש? היא אמנם בחרה לתקוף את הצבא ולא את העיר, במהלך שנראה חכם על פניו, אך מתקפת אש אווירית על המזון האחרון בווסטרוז היא פשע חמור מאד, יש שיגידו לא פחות ואף יותר משריפה של עיר הומה אדם.

וטיריון ראה את ג’יימי לראשונה מזה זמן רב מאד. אין ספק שג’יימי ישרוד את הצלילה שלו למצולות – מישהו יצלול אחריו ויוריד ממנו את השריון שמושך אותו למטה. השאלה רק מי, והאם שני האחים יספיקו להחליף מילים לפני שיפרדו שוב דרכיהם?

בפרק הבא

הפרק החמישי של הסדרה יקרא “מצפה מזרח” (Eastwatch), על שם המצודה המזרחית ביותר על החומה בצפון. זו המצודה אליה ג’ון שלח את טורמונד ואנשיו, כדי לאייש אותה לקראת בואם של המתים, שמגיעים מצפון-מזרח. מצודה זו נמצאת על הים, ואם להאמין לפתיח התלת-מימדי של הסדרה, הים באזור קפא כבר, כך שהמתים יוכלו לצעוד עליו ולהקיף את החומה.

הטריילר לפרק הבא מציג את דאינריז דורשת משבויי הקרב שיקבלו את מרותה או ימותו. מציג את סרסיי מתכננת עם קיברן הגנה. מציג את טיריון וואריז מדברים על המלכה שמראה דימיון מדאיג לאביה. אך שם הפרק לבדו מזכיר לנו פעם נוספת שכל זה לא משנה, כי המתים באים. שלושה פרקים מסוף העונה, נדמה שהמלחמה הנוכחית מתחילה להתקרב לסיומה הפתאומי, לקראת המלחמה הקשה והנוראית פי כמה הצפויה לנו. אולי, עם פוקוס גדול יותר על הצפון, נראה שוב מה עובר על האחווה ללא דגלים, ועל המגויס הכי טרי שלה: סאנדור “הכלב” קלגיין.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
בוריס אוליאנסקי
מבקר קולנוע, צרכן מדיה מכל הסוגים ומעורב במשחקי תפקידים רוב חייו, שולחניים וממוחשבים. שותף להנחיית הפודקאסט Games of Future Past, המבקר משחקים חדשים לצד ישנים, ומשווה ביניהם.
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות