כששחקנים שוברים את הטייפ-קאסט

ג'ייסון בייטמן (צילום: Jackson Davis, תמונה באדיבות נטפליקס) ג’ייסון בייטמן (צילום: Jackson Davis, תמונה באדיבות נטפליקס)

אם אתם טובים במשהו, תמשיכו לעשות אותו. זה לא רעיון חדש, ויש בו הגיון. טייס מוכשר כנראה ימשיך לטוס כל עוד גופו ומוחו מאפשרים לו, מלבין כספים ימצא דרכים חדשות לגרום לכל הפעילות שלו להראות חוקית, ומומחה לפריצת כספות ימשיך לפרוץ כספות גם מתוך הכלא. או זה לפחות מה שמלמדים אותנו בסרטים ובסדרות היום. זה בדרך כלל נכון גם לגבי שחקנים, ובאופן צר הרבה יותר.

אם סרט חדש דורש גיבור פעולה, יהיה סביר ללהק שחקן שכבר שיחק גיבורי פעולה לא פעם; לקומדיה רומנטית יקחו שחקני קומדיה בעלי נסיון בגילום מערכות יחסים ולדרמה קשה יקחו בדרך כלל שחקנים שכבר הוכיחו את עצמם ככאלה שיכולים לרגש את הצופים. מצד ההפקה טייפ-קאסטינג זה ללכת על בטוח, ומצד הצופים זה תיאום ציפיות מראש. מצד השחקנים יש בזה גם הרבה יתרונות, אך יש לזכור ששחקנים הם שחקנים – מקצועם הוא לגלם אנשים אחרים, אנשים שהם לא הם. זה אומר שרובם מסוגלים לשחק יותר מסוג אחד של דמות, וכשניתנת להם ההזדמנות הזאת ישנו סיכוי שכולנו נרוויח משהו מזה.

שלושה שחקנים שיצאו מהבועה לאחרונה

את טום קרוז (Tom Cruise) ראינו בעבר בתפקידים מאד מגוונים, בסרטים כמו “ג’רי מגווייר”, “אהבה בשחקים”, “מגנוליה” ו”עיניים עצומות לרווחה”. לאחרונה, אנחנו רואים אותו כמעט ורק בתפקידי פעולה אינטנסיביים. השנה ראינו את קרוז מנסה לצאת מהמסגרת הזאת. הנסיון הבולט ביותר היה “תוצרת אמריקה“, שעלה בסוף השבוע לאקרנים ובו הדבר היחידי שקרוז עשה עם נשקים זה להבריח אותם, ולפעמים גם לשקשק מפחד כשהם מכוונים אליו. נדמה שקרוז רואה את העתיד המתקרב בו גילו לא יאפשר לו לשחק את תפקידי הפעולה המסובכים יותר. החיוך הכובש שלו, לעומת זאת, ישרוד עוד הרבה מאד שנים.

לעומת קרוז, דניאל קרייג (Daniel Craig) לא יצא מהטייפ-קאסט בשביל תפקיד ראשי. הוא שיחק דמות משנית ב”לוגאן לאקי“, אך התפקיד שלו היה חשוב מאוד, והוא היה הפוך ב-180 מעלות מג’יימס בונד, או העיתונאי מ”נערה עם קעקוע דרקון”. הסרט האחרון בו קרייג יגלם את סוכן 007 בהפקה, ואחריו דרכיהם יפרדו. קרייג יוכל להמשיך לשחק גברים אנגלים חמורי סבר, אבל אם הוא יצוץ שוב בתפקידים חריגים כמו ג’ו באנג, מה טוב.

דניאל קרייג מתוך "לוגאן לאקי" (תמונה באדיבות בתי קולנוע לב)
דניאל קרייג מתוך “לוגאן לאקי” (תמונה באדיבות בתי קולנוע לב)

כשזה נוגע לשבירת טייפ-קאסט, שחקני קומדיה לרוב בבעיה גדולה מעמיתיהם. קשה מאוד לקחת ברצינות שחקן שבאופן עקבי משחק דמויות מצחיקות. ג’ים קארי, למשל, הצליח לצאת מהדימוי של הליצן המטורף לתקופה, אך הוא נלחם בזה. בסוף הוא חזר לקומדיה, גם אם בצורה מתונה מעט יותר מבעבר.

למזלו של ג’ייסון בייטמן (Jason Bateman), ב”משפחה בהפרעה”, קומדיה מופרעת למדי, הוא שיחק את הדמות הכי נורמטיבית, יחסית. לאחר מכן הוא ניסה את כוחו במספר קומדיות רומנטיות, עדיין בתור דמויות יחסית רציניות. ב”אוזרק” של נטפליקס הוא עשה קפיצה משמעותית. כמו קרנסטון לפניו ב”שובר שורות”, בייטמן הראה שדווקא בזכות היותו שחקן קומדיה מבוגר, הוא יכול להביא לדרמת פשע איכויות ששחקנים שלוקחים את עצמם יותר מדי ברצינות לא מצליחים. “אוזרק” כבר חודשה לעונה שניה, ובייטמן הולך להיות עסוק עוד זמן מה בתפקיד מלבין הכספים מרטי בירד, לשמחתינו.

שלושה שחקנים שנשמח לראות יוצאים ממנה עוד

סקארלט ג’והנסון (Scarlett Johansson) היא כיום אחת מהשחקניות היותר מבוקשות ופעילות בהוליווד. אחרי שנים של תפקידים שונים ומגוונים, היא מצאה את הנישה שלה – גיבורות פעולה. היא הופיעה כאלמנה השחורה כבר בארבעה סרטי מארוול, שיחקה את גיבורת סרט הפעולה “לוסי” והשנה ראינו אותה גם בתפקיד מייג’ור בחידוש ל”הרוח במעטפת“. היא מושלמת לתפקידים האלה, אך בכל מה שנוגע למשחק רגשי, הדרישות בהם די נמוכות.

הכסף בתפקידים האלה רב, כמובן, שכן מדובר בסרטי פעולה שמיועדים להיות שוברי קופות, והם מתוקצבים בהתאם. אך דווקא תפקידיה הבולטים של ג’והנסון אפשרו לה להוכיח שהיא לא רק גמישה ואתלטית, אלא גם שחקנית דרמה מדהימה. סרטים כמו “אבודים בטוקיו”, “ויקי כריסטינה ברצלונה” ואפילו “היא”, בו ג’והנסון שיחקה רק קול של מערכת הפעלה, הראו איזה טווח מדהים יש לה. שחקניות פעולה יש, ומשנה לשנה אנחנו מגלים יותר, אך אם ג’והנסון והמפיקים ירצו, ממנה אנחנו יכולים לקבל דברים מעניינים ומורכבים פי כמה.

סקרלט ג'והנסון מתוך Ghost in the Shell (תמונה: Paramount Pictures)
סקרלט ג’והנסון מתוך Ghost in the Shell (תמונה: Paramount Pictures)

נוקם נוסף שמצא לעצמו נישה הוא כריס אוונס (Chris Evans), הלא הוא קפטן אמריקה. לאחר כמה תפקידים שלא הצליחו להרים את הקריירה שלו, תפקיד הקפטן נפל לחיקו של אוונס כמתנה שאף אחד לא ציפה לה, גם לא אוונס עצמו. עם שילוב נדיר של המראה הנכון וסגנון משחק מאד אנושי ואמפתי, אוונס הביא את קפטן אמריקה להמונים. דמות שנראתה מטופשת ומיותרת לחלוטין הפכה לאחד מהנוקמים האהובים והחשובים ביותר. עכשיו אוונס הוא שרירן עם לב זהב ומצפן מוסרי חזק, וגם כשהוא לא הקפטן, הוא מלוהק לתפקידים בסגנון, כמו שראינו השנה ב”חיבור פשוט” המופתי.

אך אוונס גם יכול הרבה יותר מזה. גם ב”חיבור פשוט” הוא שיחק דמות שמתגלה כיותר מורכבת מסתם מכונאי סירות טוב-לב, וב-2013 שיחק אוונס ב”רכבת הקרח”, סרט חריג שמבוסס על קומיקס צרפתי ובויים על ידי במאי קוריאני. במאי הסרט ג’ון-הו בונג לא הסכים ללהק את אוונס תחילה, כיוון שהלה נראה לו שרירי ומגודל מדי לתפקיד. אוונס התעקש, וכפתרון הלבישו אותו בסוודר ומעיל, כדי להסתיר את גופו המסותת, עליו הוא עמל בשביל תפקידו כקפטן אמריקה. אוונס מפגין משחק נהדר של דמות רדופה, שנלחמת על עתיד טוב יותר כדי לפצות על עבר קודר. נשמח לראות עוד מאוונס בכללי, אבל נשמח במיוחד לראות אותו מנסה את כוחו בתפקידים שונים – כי מתחת לכל השרירים והעיניים הכחולות מסתתר שחקן מוכשר הרבה יותר משנדמה.

לאליסון ברי (Alison Brie) אין עדיין טייפ-קאסט מגובש. לא לחלוטין. כרגע היא זכורה בעיקר כרות’ מ-GLOW וכאנני מ”קומיוניטי”, דמויות מאוד שונות אבל עם קווי דמיון מאד ברורים. לפני כן היא הופיעה גם ב”מד מן”, שוב בתפקיד שונה לחלוטין. ברי אמנם לא קיבעה דימוי חד משמעי, אך באופן טבעי היא נוטה להיות מלוהקת לתפקידים מסוימים. ייתכן שהטייפ-קאסט שלה דווקא לא יתקבע, והיא תשאר מעין זיקית, כזאת שיכולה לשחק שחקנית כושלת, רעיה אוהבת, סוכנת של סופרת מצליחה או תלמידת קולג’ שמתאמצת יותר מדי. בינתיים נוכל להנות ממה שהיא כבר הספיקה לעשות. למזלה ולשמחתינו, היא משחקת בסדרות מצוינות.

אליסון ברי מתוך "GLOW" (צילום: Erica Parise, תמונה באדיבות נטפליקס)
אליסון ברי מתוך “GLOW” (צילום: Erica Parise, תמונה באדיבות נטפליקס)

קצה הקרחון

זוהי כמובן רק טיפה בים של שחקנים שמנסים לפרוץ את גבולות הסטראוטיפ שהוצמד להם. חלקם מצליחים, חלקם פחות, ויש שחקנים כמו טילדה סווינטון שלא מפתחים זהות במה אף פעם. לפעמים, כמובן, הטייפ-קאסט משרת את כולם, כי מה שצפוי ומוכר הוא גם נוח ונעים. אין סיבה שכל שחקן ושחקנית יתחילו לעשות ג’אגלינג דימויים. כאמור, אם אתם טובים במשהו, תמשיכו לעשות אותו. אך שחקנים מסוימים טובים פשוט במשחק, מכל סוג, ואם אנחנו, הצופים, נהיה פתוחים וניתן להם את ההזדמנויות לנסות תפקידים אחרים, נזכה לסרטים עשירים ומגוונים במיוחד.

אילו שחקנים שאתם אוהבים הייתם רוצים לראות מגוונים את הרפרטואר שלהם, ואילו מקרים בולטים של שבירת שיגרה אתם זוכרים?

השוואת מפרטים