המלצת נוסטלגיה: The Neverhood – רגשות מפלסטלינה

The Neverhood The Neverhood

את השם דאג טננאפל (Doug TenNapel) אולי לא כולכם שמעתם, אבל הוא דמות ותיקה מאד בתעשיית המשחקים. בכמה תעשיות, למעשה. טננאפל הוא בראש ובראשונה מאייר, אנימטור וכותב קומיקס. מה הקשר שלו למשחקים? ובכן, הוא אחראי לשני משחקי Earthworm Jim, שאם לא שיחקתם בהם אולי נדבר גם על זה עוד בעתיד, והוא היוצר מאחורי The Neverhood מ-1996. ואם לא שמעתם על The Neverhood, כדאי לכם מאד להמשיך לקרוא.

עולם מופלא

The Neverhood הוא משחק שעשוי מפלסטלינה. משחק מחשב, אמנם, אך במשחק יש מעט מאד אנימציות מצוירות. רוב רובו המוחלט של המשחק צולם בטכנולוגיית סטופ-מושן (Stop Motion), בדומה לסרטי פלסטלינה, כמו “הסיוט שלפני חג המולד”, למשל.

המשחק מתרחש בארץ צבעונית ושמחה למראה שנקראת נברהוד. אך שמחה וצבעונית ככל שתראה, יש בעיה אחת מאוד גדולה בנברהוד – היא נטושה. אנחנו משחקים את קליימן, איש פלסטלינה שמתעורר בנברהוד, ורואה שאין בה אף אחד. מדי פעם הוא נתקל ביצורים שונים, ואף במספר מצומצם של אנשים, אך ברור שנברהוד העצומה נבנתה כדי לאכלס כמות גדולה הרבה יותר של אנשים.

המשחק הוא קווסט, שכל השליטה בו נעשית בעזרת העכבר. את קליימן תקחו למקומות שונים בנברהוד, בהם הוא יאסוף חפצים אותם הוא יאכסן בתוך גוף הפלסטלינה המוצק שלו, ובחפצים אלה הוא ישתמש כדי לפתור חידות שונות שמפריעות לו להתקדם הלאה במשחק. ככל שתתקדמו, יחשפו יותר ויותר תעלומות לגבי נברהוד, לצד רמזים שיחשפו בפניכם מה באמת קרה כאן.

אך מה שחשוב בנברהוד זה לא הסיפור, וגם לא בהכרח החידות. החידות במשחק נעות בין סתמיות לסתם קשות, עם מספר חידות מוצלחות מאד, אך לא בגללן המשחק זכור לטובה. גם העלילה, שנחשפת מעצמה בבוא הזמן, היא לא הסיבה לשחק ב-The Neverhood. מה שהופך אותו למשחק חובה זו האווירה הייחודית שלו, והקסם שבאנימציית הפלסטלינה. הסגנון הייחודי של דאג טננאפל מחייה את העולם והדמויות הבלתי נשכחים, ומייצר רגעים נהדרים. ובל נשכח גם את המוזיקה.

The Neverhood
The Neverhood

מוזיקה מקורית פנטסטית

פס קול זה פרט חשוב מאד במשחקי וידאו, לא פחות ולעתים אף יותר מהחשיבות שלו בסרטים. אך נדירים המשחקים שאת פס הקול המקורי שלהם תוכלו לשמוע מתנגנים בברים ומועדונים שנדמה שאין שום קשר ביניהם לבין משחקים. זאת מכיוון שאת פס הקול הזה כתב, הלחין וניגן טרי ס. טיילור (Terry S. Taylor). שם שאולי לא יגיד לכם הרבה, אבל בקהילת מוזיקת הפולק והבלוז האמריקאית הוא אמן שפעיל עוד משנות ה-70.

פס הקול של המשחק לא רק תואם באופן מושלם את האווירה שלו, הוא גם מייצר אותה. כל מיקום במשחק וכל אירוע משמעותי עולים בזיכרון לצד מנגינת הנושא שלהם, המתנגנת בשלל כלי פולק ומתלווה לעתים בקולו העמוק של טיילור, שמברבר וממלמל יותר מלשיר, בהתאם לרוח השטות של המשחק.

איך להשיג ואיפה?

את The Neverhood אין דרך לרכוש בצורה דיגיטלית כיום, לפחות לעת עתה. המשחק הופץ בזמנו על ידי DreamWorks, אך חברת The Neverhood שפיתחה את המשחק כבר לא קיימת. לכן תוכלו למצוא אותו להורדה בקלות יחסית באתרי Abandon Ware שונים, אתרים שמציעים להורדה משחקים שזכויות ההפצה שלהם “ננטשו”.

טרי ס. טיילור שחרר את פס הקול של The Neverhood בנפרד, באלבום שנקרא Imaginarium: Songs from the Neverhood, בשנת 2004. הוא זמין לרכישה בצורה דיגיטלית ואף פיזית גם היום. כאמור, זהו פס קול שניתן להקשיב לו ולהנות ממנו גם בנפרד מהמשחק.

ב-2013 יזם טננאפל פרוייקט קיקסטארטר למימון משחק פלסטלינה בשם Armikrog, מעין המשך רוחני ל-The Neverhood שחולק איתו סגנון משחק ואנימציה כמעט זהים. המשחק יצא למחשב האישי ב-2015 ולקונסולות ב-2016, ולא זכה לאותה הערכה כמו קודמו. הוא זמין לרוב הפלטפורמות האחרונות בעלות 9.99$, למעוניינים.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים