אדפטציות פנטזיה שכדאי לצפות להן

מתוך "רשומות קוטל המלך, שם הרוח" מתוך “רשומות קוטל המלך, שם הרוח”

אנחנו חיים בתקופה הטובה ביותר שהייתה אי פעם למי שרוצה לראות את יצירות הפנטזיה והמד”ב האהובות עליו על המסך. כבר בתחילת שנות ה-2000 טרילוגיית “שר הטבעות” כבשה אותנו בסערה, ולאחר מכן סדרת “הארי פוטר” הסעירה מיליוני צופים, גם את אלה שדילגו על הספרים. כעת “משחקי הכס” שולטת במסך, ומושכת אחריה אדפטציות פנטזיה נוספות לטלוויזיה, כגון “אלים אמריקאים“.

בהוליווד וברשתות הטלוויזיה רואים כעת שתכני הפנטזיה הם כבר לא רק מלודרמות עם קצת אקשן לבני נוער. אלה שוברי קופות וסדרות פריים-טיים, והספרים עליהם הם מבוססים שוכבים על המדף ומחכים לתת השראה לעוד ועוד יוצרי קולנוע וטלוויזיה. חלקן, כמובן, כבר בשלבי הפקה. הנה כמה אדפטציות פנטזיה שבהחלט כדאי לצפות להן.

מחזור כישור הזמן – הסדרה שאפילו המוות לא יכל לעצור

בין קוראי פנטזיה מודרנים ישנה הסכמה ש”שיר של אש ושל קרח”, הסדרה עליה מבוססת “משחקי הכס”, היא קלאסיקה מודרנית בז’אנר. לא במקרה דווקא “משחקי הכס” הפכה לסנסציה טלויזיונית. אך ישנה סדרה נוספת שהשפיעה על קוראיה לא פחות: “מחזור כישור הזמן” של רוברט ג’ורדן המנוח.

סדרת “מחזור כישור הזמן” (Wheel of Time) מתרחשת בעולם פנטזיה עשיר ומפותח, שסבל מלחמות איומות לאחרונה. המלחמות נגרמו כתוצאה מכך שאדון האופל, אויבו המושבע של בורא העולם, נמלט מהכלא שלו. העלילה של “מחזור כישור הזמן” יכלה להיות סיפור אפי פשוט, על נער כפרי שמגלה שגורלו הוא להביס את אדון האופל, אך ג’ורדן לוקח את העלילה למקומות מורכבים ועמוקים בהרבה, בסדרה של 14 ספרים עבי כרך.

בשל בריאותו הקלוקלת של ג’ורדן, רבים חששו שהוא לא יספיק לסיים את הסדרה לפני מותו. ואכן, הוא נפטר לפני שהספיק להוציא לאור את הספר ה-12, שאמור היה להיות האחרון. אך סופר הפנטזיה ברנדון סנדרסון נרתם לסיים את הספר עם הערותיו ורישומיו של ג’ורדן. הספר היה עצום, וחולק על ידי סנדרסון לשלושה, ובכך נחתמה אחת מסדרות הפנטזיה הגדולות ביותר בכל הזמנים.

מתוך סדרת ספרי "מחזור כישור הזמן"
מתוך סדרת ספרי “מחזור כישור הזמן”

שיחות על אדפטציה לטלוויזיה או לקולנוע התחילו עם ג’ורדן עוד בשנת 2000. הפרויקט היה בלימבו הפקתי מאז, עובר אולפנים וידיים, כפי שקורה עם פרויקטים כאלה לעתים קרובות. לפני כשנה יצאה הודעה שהפקת סדרת טלוויזיה תחל בקרוב, וב-20 באפריל האחרון הודיעה סוני שהיא תפיק את הסדרה, ושיש כותב ומפיק בפועל שעובד עליה בימים אלו ממש. יש למה לצפות.

רשומות קוטל המלך – הדבר הגדול הבא בעולם הפנטזיה

פטריק רותפס הוא סופר צעיר יחסית וחדש יותר בתחום, לפחות באור הזרקורים. מה שדחף אותו למרכז הבמה היה ספר הפנטזיה המופתי “שם הרוח” מ-2007.

“שם הרוח” מספר למעשה סיפור בתוך סיפור. היסטוריון נודד שמותקף על ידי שדים דמויי עכביש ניצל על ידי בעל פונדק מסתורי. ההיסטוריון מבין שבעל הפונדק הוא קוות’, גיבור ונבל אגדי, זמר נודד שלחייו משויכות הרפתקאות לרוב, אך גם פשע חמור – כי קוות’ רצח מלך, לפי מה שמספרים.

ההיסטוריון מעוניין לתעד עת חייו של קוות’, לספר את סיפורו האמיתי והמדויק, והלה מסכים בסוף, בתנאי אחד – הוא יספר את סיפורו שלושה ימים, לא פחות ולא יותר, ובסופם ההיסטוריון יעזוב אותו לנפשו. הספר הראשון, “שם הרוח”, הוא היום הראשון של הסיפור. וקוות’ מספיק לספר הרבה מאוד ביום אחד.

“פחדיו של האדם החכם”, ספר ההמשך, יצא ב-2011, ומתאר את היום השני של הסיפור. “דלתות האבן” צפוי להיות הספר השלישי, בו קוות’ יסיים את סיפורו, ובו נגלה את כל קורות חייו עד לרגע בו הוא הגיע לפונדק. לפי דבריו של רותפס, זה יסיים את קו העלילה הזה, מה שמרזמז שרשומות קוטל המלך עשויות להמשיך גם אחרי הטרילוגיה הראשונה.

ב-2013 רצתה פוקס להפיק סדרת טלויוזיה, אך לא צלחה בזה, והזכויות חזרו לרותפס. כעת חברת Lionsgate לקחה על עצמה את העבודה, במטרה להפיק סרט, סדרת טלוויזיה ומשחק מחשב. על הפקת הסיפורים הללו הוצב לין-מנואל מירנדה, היוצר של המחזמר “המילטון”, מה שיבטיח שסיפורו של קוות’ יהיה מוזיקלי כנדרש.

אמבר – לוחמים אל-מתים מעולמות מקבילים

רוג’ר זילאזני היה סופר פנטזיה ומד”ב שחי ופעל בסוף המאה הקודמת, לפני מותו ב-1995. הוא כתב לא מעט ספרים מצוינים, אך היצירה הגדולה והחשובה ביותר שלו היא ללא ספק סדרת “אמבר”, על שני חלקיה.

“אמבר” מספרת שהעולם שלנו איננו אמיתי. הוא רק צל, למעשה, של העולם האמיתי היחיד – העיר אמבר. ובאמבר מתגוררים הנסיכים שלה, בני אלמוות בעלי כוחות כמעט בלתי מוגבלים, שמתמודדים עם סכנת הכיליון – כי התוהו, הניגוד המוחלט של אמבר, מטבעו מנסה לפורר אותה, ולהשמיד את כל מה שמוצק, קבוע וחד-משמעי ביקום. בין אמבר לתוהו יש אינסוף עולמות כמו שלנו, המכונים “צללים”, בהם נסיכי אמבר ואצילי התוהו נעים בחופש יחסי, ומגייסים את כוחותיהם למלחמות חורמה זה בזה.

מתוך סדרת ספרי "אמבר"
מתוך סדרת ספרי “אמבר”

הסדרה מחולקת לשתיים, כאמור – סדרת אמבר וסדרת התוהו. כל אחת מחולקת לחמישה ספרים, שמספרים את סיפור העולמות הללו דרך עיניהם של גיבורים שונים – גיבור אחד לאמבר, וגיבור אחר לתוהו. במהלך הסיפור אנחנו מגלים יותר ויותר על משפחות האצולה, שלא מפסיקות לריב ביניהן למרות הסכנה שבמלחמה, ועל המטאפיזיקה הקסומה והמיוחדת של היקום הזה.

ישנם פרטים מעטים מאד כרגע על אדפטציה לספרי אמבר, אך ידוע שהיא מתוכננת. יותר מזה, מי שאחראי עליה כרגע הוא רוברט קירקמן, היוצר של קומיקס “המתים המהלכים” ואחד מהמפיקים של הסדרה.

בשורות טובות – אי אפשר לקחת את סוף העולם ברצינות

לאחר ההצלחה של העונה הראשונה של “אלים אמריקאים”, לא מפתיע שאדפטציות נוספות לספריו של ניל גיימן מתחילות להתגשם. אך כאן מדובר לא רק ביצירתו של גיימן, אלא ביצירה מיוחדת וחד פעמית אותה גיימן כתב יחד עם טרי פראצ’ט, יוצר “עולם הדיסק” עצום המימדים. הספר נקרא “בשורות טובות”, והוא משלב את הפנטזיה המלנכולית של גיימן עם ההומור החריף של פראצ’ט, כדי לספר שחזון אחרית הימים הנוצרי, האפוקליפסה, מתרחש בימים אלה ממש, בעולמינו אנו.

גיבורי הספר הם זוג חברים לא צפויים – המלאך אזירפאל והשד קרולי. אזירפאל וקרולי אמנם לקחו חלק במלחמה הנצחית בין גן העדן והגהנום, אך כעת הם מוצבים בעולם החיים, וחייהם נוחים ומהנים להם מאד. כאשר הם מגלים שהאנטיכריסט נולד ושהעולם עומד להסתיים, הם מחליטים לעשות את כל שביכולתם כדי למנוע את זה. אחרי הכל, לשבת בבתי קפה מוקפים בבני אדם חביבים עדיף בהרבה מלהביא את מלחמם גוג ומגוג.

ב-2016 הודיע גיימן שהוא כותב תסריט למיני-סדרה בת שישה פרקים המבוססת על הספר, דבר שפראצ’ט, שנפטר שנה לפני כן, ביקש בצוואתו. בתחילת השנה הנוכחית הודיעה אמזון שגיימן יפיק את הסדרה בשבילה, והיא תצא בלעדית ללקוחות שירות הצפיה של אמזון במהלך 2018. לפני כחודש הוכרזו הליהוקים המרכזיים של הסדרה – את אזירפאל יגלם מייקל שין (Michael Sheen) מ”הנוסעים” ו”הסקס של מאסטרס”, ואת קרולי ישחק דיוויד טננט (David Tennant) מ”ברודצ’רץ'”, “דוקטור הו” ו”ג’סיקה ג’ונס”.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים