דיווח: ענקית המוליכים למחצה TSMC תבנה מפעל ליצור שבבים ב-3nm

מפעל ייצור השבבים של TSMC בטיוואן מפעל ייצור השבבים של TSMC בטיוואן. מקור תמונה: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd

יצרנית המוליכים למחצה TSMC (ר”ת Taiwan Semiconductor Manufacturing Co) צפויה לבנות את מפעל הייצור הראשון בעולם בטכנולוגיית 3nm בפארק המדע בטאינאן שבטאיוואן עד שנת 2022.

בעוד רק עכשיו חברת AMD עוברת לייצור ב-12nm באמצעות חברת GlobalFoundries וחברת אינטל עובדת על מעבדי ה-10nm שיגיעו במהלך 2018, חברת TSMC מתסכלת אל העתיד ומתחילה את בניית המפעל החדש שלה שיוכל לייצר בטכנולוגיית 3nm.

חברת TSMC, יחד עם אינטל וסמסונג, נמצאות במרוץ לשדרוג טכנולוגיות הייצור שלהן, כאשר TSMC צפויה לאפשר ייצור בטכנולוגיית 7nm כבר מהלך 2018 עם שימוש בטכנולוגיית יצור מתקדמת מסוג EUV (ר”ת extreme ultraviolet) ואף מעבר לטכנולוגיית ייצור 7nm+ ומעבר לייצור ב-5nm ברבעון הראשון של 2019. לפי חישובי החברה, לצורך בניית המפעל החדש בטיוואן הם יצטרכו שטח של בין 500 ל-800 דונם עם צפי עלות של כ-15.7 מיליארד דולר, כאשר צפי סיום הבניה נכון להרגע הוא שנת 2022.

לאלו שלא מכירים את TSMC מדובר על חברת “בית יציקה” (foundry) שעוסקת בייצור שבבים בעבור חברות אחרות, המוכרות מבינהן כוללות את אפל, קוואלקום ונווידיה, שעוסקות בתכנון שבבים אך לא מחזיקות מפעלי יצור משלהן.

בעוד מדובר על תהליך ארוך שיקח עוד כ-5 שנים, עדיין מדובר בצעד גדול מאוד וקפיצה משמעותית בייצור השבבים השונים, כאשר נכון לרגע זה אין עוד צפי משאר היצרניות לגבי מעבר לטכנולוגיית הייצור ב-3nm. מדובר על אבן דרך חשובה, אך יקח עוד זמן עד שאנו המשתמשים נזכה לנצל את השיפורים של טכנולוגיית הייצור החדשות עם שבבים חזקים ויעילים יותר ויותר ככל שטכנולוגיית הייצור קטנה משנה לשנה.

השוואת מפרטים