-פרסומת-

ג'ייק ג'ילנהול מתוך "חזק יותר" (תמונה באדיבות פורום פילם)

ביקורת סרט: חזק יותר – לא חזק מספיק
| יום חמישי, 5 באוקטובר 2017, 21:47 | בידור ופנאי

קחו טרגדיה. משהו גדול בזיכרון הקולקטיבי, משהו שיעורר את הרגש הלאומי של הצופה האמריקאי. קלפו טוב טוב עד שתגיעו לחלק הבשרי שבמרכז, זה שטעים במיוחד. היו זהירים עם שקיקי האבל והשנאה, שלא יתפוצצו לכם לתוך הבלילה בטעות. הסירו אותם בעדינות ובמסירות.

הוסיפו כף גדושה של שחקן מצליח, אהוב ומוכר, שרוצה להרחיב את הרפרטואר שלו. זרקו לבלילה שחקנית טלוויזיה כזית, מישהי שתהייה אסירת תודה להיות בסרט בפרופיל גבוה. תבחשו טוב טוב ושימו בתנור למספיק זמן, כדי שתספיקו לבקר אצל ג’ימי קימל וסטיבן קולבר, לספר לכולם את הסיפור המרגש שאתם אופים. הוציאו מהתנור והגישו, מהר! כל עוד זה חם!

ברכותי, יש לכם מועמדות לאוסקר. אל תצפו לזכייה, אבל זה “כבוד גדול להיות מועמד”, אחרי הכל.

העלילה

“חזק יותר” (Stronger), שהגיע היום (ה’, 5.10) לבתי הקולנוע בישראל, מספר את סיפורו האמיתי של ג’ף באומן, בחור צעיר מבוסטון, אותו מגלם ג’ייק ג’ילנהול (Jake Gyllenhaal). ג’ף הוא איש פשוט – הוא לא משכיל, ולמרות שגילו מתקרב ל-30, הוא עדיין מתגורר עם אמו האלכוהוליסטית. הוא אוהב להעביר זמן עם חבריו הלוזרים בבר של דודו, ועובד כמטגן עופות בקוסקו. שום דבר בחייו אינו מזהיר.

אך ג’ף הוא טיפוס חיובי וחייכן, ששמח בחלקו. בעיקר הוא שמח שהכיר את ארין, אותה משחקת טטיאנה מסלני (Tatyana Maslany) מ”אורפן בלאק”. הוא וארין אמנם לא בקשר, אך היו בזוגיות בעבר – שלוש פעמים. הוא בטוח שהיא תשוב לזרועותיו פעם נוספת בקרוב. ארין מתכננת לרוץ במרתון בוסטון 2013, וג’ף מחליט לבוא לעודד אותה בקו הסיום.

אך כמו שאנחנו זוכרים, שתי פצצות הוטמנו על ידי מחבלים ליד קו הסיום של המרתון. אחת מהן שכבה ממש ליד רגליו של ג’ף. בפיצוץ הרה הגורל בו נהרגו שלושה ונפצעו כמה מאות, ג’ף איבד את רגליו. “חזק יותר” מציג את התמודדותו של ג’ף עם אובדן רגליו, ההתמודדות של משפחתו, של ארין ושל עיר שלמה, בוסטון, שהכתירה אותו כגיבור, כאשר הוא לא היה מוכן לתואר, וגם לא היה מעוניין בו.

משחק מצוין

ג’ייק ג’ילנהול הוא שחקן מוערץ מאוד. הוא בדרך כלל לא יעלה בראש הרשימה כאשר נחשוב על שחקנים אהובים, אך תמיד ימצא דרך אליה. זאת מכיוון שהוא שחקן ותיק, ששיחק בסרטים רבים וטובים, ובתפקידים מאוד מגוונים. בין אם זה “דוני דארקו”, “ג’ארהאד” או “אסירים”, כולנו ראינו את ג’ילנהול באיזשהו תפקיד, וכנראה אהבנו אותו שם.

כאן, בתפקיד ג’ף באומן, הלוזר החייכן, ג’ילנהול נפלא. בקלות ובמהירות הוא גורם לנו להתאהב בג’ף, ומכיוון שאנחנו נכנסים לסרט בידיעה שהוא הולך לאבד את רגליו, הסרט מתחיל לשבור את ליבינו כבר מתחילתו, וזה בזכות ג’ילנהול.

אם לא צפיתם ב”אורפן בלאק”, כנראה שלא ראיתם את מה שיש לטטיאנה מסלני להציע, כיוון ששם היה התפקיד המשמעותי היחידי שלה, אך הוא משמעותי מאוד. הם, למעשה, כי מדובר במגוון תפקידים. הסטייה החדה מסדרת מדע בדיוני על שיבוטים, בה מסלני מגלמת קרוב לעשר דמויות שונות ומוקצנות ברובן, לסרט ריאליסטי המגולל סיפור אמיתי, אמור, לכאורה, להוציא אותה מאזור הנוחות. אך נדמה שאין לה אזור נוחות מוגדר.

מסלני נכנסת בטבעיות לנעלי הריצה של ארין, והיא מאוד משכנעת בתפקיד. בדומה לג’ף, גם היא אישה פשוטה יחסית, גם אם פחות “לוזרית” ממנו. היא עובדת בעבודה מסודרת, מנהלת חיי חברה רגילים, ולא מטופחת יתר על המידה, כפי שלעתים מוצגות דמויות קולנוע, גם כאלה שמבוססות על סיפור אמיתי. הייצוג המציאותי הן של ג’ף והן של ארין מרענן, והכימיה בין ג’ילנהול למסלני מושלמת. הם באמת מוכרים את הסיפור של הדמויות שלהם.

ג'ילנהול ומסלני מתוך "חזק יותר" (תמונה באדיבות פורום פילם)

ג’ילנהול ומסלני מתוך “חזק יותר” (תמונה באדיבות פורום פילם)

סרט מיותר

למרות המשחק המצוין והדמויות המשכנעות, בכל זאת מדובר בסרט מאוד, מאוד סתמי. אמירה זו עשויה להישמע כאכזרית – הרי לנפגעי הפיגוע מגיע גם שישמעו את קולם. ואני לא מתווכח עם זה – קולם וחוויותיהם של קורבנות כל פעולת איבה צריכים להישמע, ללא ספק. מבורך גם ש”חזק יותר” לא הולך למקום של שנאה, אלא למקום של התמודדות.

אבל סיפור, כל סיפור, לא משנה מאיזה מדיום, צריך לעורר משהו. רגש, מחשבה, משהו שיצמיד אותנו לכסא ויפעל על החושים שלנו יותר מכתבת תחקיר ממוצעת בעיתון. “חזק יותר” מצליח לרגש בחלק מהזמן, אבל ברובו כל מהלך שלו ידוע מראש. זאת בעיה נפוצה בסרטים שמבוססים על סיפורים אמיתיים, אבל היא לא בעיה הכרחית.

אמירה נפוצה בין יוצרי קולנוע, היא שהמציאות עולה על כל דמיון. לפעמים קורים דברים, שפשוט אי אפשר להמציא. שלא ירגישו אמינים או מעניינים, בלי להצמיד להם את הערך המוסף של “זה באמת קרה!”. זה ה”ואוו!” הזה שאנחנו מרגישים, כשאנחנו חווים סיפורים שלא האמנו שיכול לקרות, והוא באמת קרה.

ומה יש כאן? בחור מסכן שאיבד את רגליו? מערכת יחסים קורסת עם האישה שהוא אוהב, כי הוא לא מצליח להתמודד עם הנכות שלו? עיר ואפילו מדינה שלמה שמסתכלת עליו בהערצה, בזמן שהוא שונא את עצמו יותר ויותר מיום ליום? קלישאות וקלישאות וקלישאות. סיפורו הקשה של ג’ף באומן הוא סיפור טוב, הוא סיפור על אדם שהצליח להרים את עצמו עם תעצומות נפשיות שלא מובנות מאליהן, אבל אין שום דבר בסיפור הזה שמצדיק סרט עם כוכבי קולנוע אדירים, לפחות לא באיך ש”חזק יותר” הציג את הסיפור.

בסרט כזה, ברור לנו שכל מה שיוצרי הסרט שאפו אליו זה אוסקר. מועמדות מובטחת לג’ילנהול, עם סיכוי קלוש אך אמיתי לזכיה, מינוף של מסלני לשחקנית דרמה קולנועית, ואולי אולי אולי מועמדות תסריט, כי גם ככה אין הרבה תסריטים “מקוריים” בהוליווד, אז הסיכוי להתברג לשם קיים.

ג'ייק ג'ילנהול מתוך "חזק יותר" (תמונה באדיבות פורום פילם)

ג’ייק ג’ילנהול מתוך “חזק יותר” (תמונה באדיבות פורום פילם)

בשורה התחתונה

“חזק יותר” הוא חוויה צינית וקרה, שלוקחת את סיפורו המרגש של ג’ף באומן, אדם אמיתי, והופכת את הסבל שלו לעוד כלי למינוף שחקנים ויוצרים בהוליווד. אם אתם תושבי בוסטון, ועקבתם אחרי סיפורו של באומן אישית, הסרט אולי באמת ידבר אליכם, יפעים וירגש אתכם, כי אתם רואים בו גיבור, והקשיים האמיתיים שלו נעלמו מעיניכם.

אבל אם אתם קוראים את השורות האלה, אתם כנראה לא בבוסטון. אתם ורוב האנשים שיצפו בסרט הזה. ומחוץ לבוסטון, מדובר בסרט מיותר לחלוטין. גם לתושב בוסטון, אגב, אפשר היה להגיש סרט קצת פחות מניפולטיבי, אבל מילא. נברך מראש את ג’ילנהול על המועמדות שלו, ונקווה באמת לראות את מסלני בעתיד בסרטים פחות מביכים.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
קריאה נוספת
עוד על הכותב
author-image
בוריס אוליאנסקי
מבקר קולנוע, צרכן מדיה מכל הסוגים ומעורב במשחקי תפקידים רוב חייו, שולחניים וממוחשבים. שותף להנחיית הפודקאסט Games of Future Past, המבקר משחקים חדשים לצד ישנים, ומשווה ביניהם.
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות