תמונה: Square Enix

המלצת נוסטלגיה: Final Fantasy IV – הקפיצה של Square להרפתקה גרנדיוזית
| יום שלישי, 17 באוקטובר 2017, 18:00 | משחקים

ב-1990 יצאה קונסולת הסופר נינטנדו. היתה זו קונסולת 16-ביט חדשנית של נינטנדו, שהיתה מסוגלת להציג גרפיקה יפה יותר, להריץ משחקים מורכבים יותר, ולשמור הרבה יותר מידע על הקלטות שלה. Square נדרשה לעמוד בקצב של הטכנולוגיה, שעשתה את אחת מהקפיצות הגדולות ביותר בהיסטוריה של הגיימינג – ובהתאם, Square גם ביצעה קפיצה משמעותית בסדרת Final Fantasy, עם Final Fantasy 4 המעולה.

הפנטזיה ממשיכה

דיברנו כבר על המשחק הראשון בסדרת "פיינל פנטזי" (Final Fantasy) – המשחק ששינה את גורלה של חברת Square, שהפכה באותם ימים מחברה על סף פשיטת רגל, למפתחת משחקים מכובדת מאד בשוק היפני. לאחר צאת המשחק הראשון, Square לא נחה. במהרה יצאו שני משחקי "פיינל פנטזי" נוספים ל-NES, כאשר כל אחד ניסה לעשות דברים חדשים. במשחק השני הדמויות לא בחרו תפקיד, כמו בראשון, אלא ציוד, ופיתחו יכולות בהדרגה בהתאם לציוד בו הם השתמשו. לדמויות היו שמות הפעם, ועלילה מסוימת התפתחה סביבם, אבל היא הייתה מאוד מוגבלת.

במשחק השלישי שוב שיחקנו ארבעה גיבורי אור אנונימים, ושוב היה עליהם לבחור תפקידים, אבל הפעם התפקידים שלהם יכלו להשתנות במהלך המשחק, באמצעות קריסטלים שנמצאו בהדרגה. מערכת ה"עבודות" (Jobs) האיקונית של "פיינל פנטזי" התגבשה סופית במשחק הזה. ועדיין, שני המשחקים האלה לא נראו כמו משחקי ה"פיינל פנטזי" שאנחנו מכירים.

המהפך האמיתי קרה ב-1991. עם הופעת קונסולת ה-"סופר נינטנדו" (SNES), פיתחה Square את "פיינל פנטזי 4", או IV בספרות רומיות, למקרה שלא הייתם בטוחים. המשחק ניצל את העצמה של הקונסולה החדשה, והביא לשולחן הרבה יותר ממה שהיה לסדרה להציע, עד לאותו רגע.

גרפיקת 16-ביט: שיפור משמעותי מהדור הקודם

המשחק נפתח בסצנה מרשימה בה ספינות אוויר עפות בשמי עולם פנטזיה הררי ומיוער. מפקד הצי, אביר שחור בשם ססיל, תוקף ישובים של חפים מפשע בשם המלך. למרות מעשי הזוועה שלו ושריונו השחור, ססיל מאמין שהוא לוחם צדק, והוא עושה את דבר המלך לטובת הממלכה. המוזיקה הגרנדיוזית של נובואו וומטסו, שרק השתדרגה עם טכנולוגיית הסאונד החדשה, כבר ממלאת אותנו ברגש, ויחסית לשנה בה המשחק יצא, הפתיח שלו הרגיש כמעט קולנועי. מוחשי!

כאשר ססיל חוזר לממלכתו, המלך שלו שולח אותו למשימה נוספת, הפעם רגלית, יחד עם אביר-הדרקון קיין וחברו הקרוב של ססיל. ססיל וקיין פולשים לעיירה של קוסמים, ומפעילים מכשיר קסום שמחריב את העיירה. מיוסר מהזוועות אותן הוא הביא על העולם, ססיל מצליח להציל ילדה אחת יחידה מהעיירה, ויוצא למסע אפי שלא יבייש את ג'ורג' לוקאס או את טולקין, בו הוא יפגוש חברים, ילחם בשדים, יסיר קללות עתיקות ויחזיר צדק לעולם, שהוא עצמו כמעט ועזר להחריב.

לראשונה בסדרה, "פיינל פנטזי 4" הציג לא רק עלילה של מסע גבורה, אלא סיפור אישי עמוק ומרתק, עם דמויות מורכבות ויוצאות דופן, עם טוויסטים מפתיעים בעלילה, חברות, אהבה, מוות, וכל מה שצריך מסאגה אדירה. אם "פיינל פנטזי" הראשון התחיל את הסדרה, "פיינל פנטזי 4" הוא המשחק שהגדיר אותה בתור מה שהפך אותה למפורסמת באמת, סדרה שכל משחק בה הוא סיפור נהדר ומרגש, שאנחנו רק רוצים לחזור אליו פעם אחר פעם אחר פעם.

אז בעצם באנו לשרוף את הכפר?

אחד מהדברים שהופכים את "פיינל פנטזי 4" ליוצא דופן גם היום, הוא הצורה בה הוא מנהל את החבורה. במשחקי תפקידים, מערביים ויפנים כאחד, נהוג לתת לשחקנים חופש יחסי בבחירת הצוות שמתלווה לגיבור הראשי. זה נכון גם לרוב משחקי "פיינל פנטזי". אך במשחקים הראשונים זה עדיין לא היה נהוג, והמשחק הרביעי עשה מעשה מאד אמיץ – הוא כן הגדיל את כמות הדמויות, אך שינה את הרכב החבורה כל הזמן, בהתאם לעלילה.

זה אמנם לקח חופש מסוים מהשחקנים, אך נתן ליוצרים שליטה הרבה יותר גבוהה בעלילה, ו"פיינל פנטזי 4" רק הרוויח מזה. החבורה מורכבת מחמש דמויות לכל היותר, אך הדמויות האלה מצטרפות אל ססיל כאשר יש בהן צורך, ועוזבות אותו כאשר העלילה דורשת את זה. הדינמיות הזאת של החבורה הופכת את "פיינל פנטזי 4" למשחק שמספר סיפור בצורה הרבה יותר דומה לספר, או סדרה, וסיפורו הרבה יותר טבעי ותואם את המשחקיות בזכות זה. מעטים המשחקים גם היום, שמצליחים להעביר סיפור באותה מיומנות.

שיווק מבלבל

חלק מכם לא זוכרים אולי את "פיינל פנטזי 4". יכול להיות שחלקכם אפילו שחקתם בו, אבל בטוחים שלא שחקתם ב-4 מעולם. זה מכיוון שהשיווק של המשחק במערב היה מאוד, מאוד מבלבל. שני משחקי ההמשך למשחק המקורי לא הופצו מחוץ ליפן. כאשר המשחק הרביעי הגיע למערב סוף סוף, השחקנים האמריקאים והאירופאים לא היו מודעים, רובם, לכך שהיו שני משחקים בינו לבין המשחק הראשון. לכן הוחלט להפיץ את המשחק כ"פיינל פנטזי 2", וככה שחקנים מערביים הכירו אותו.

הבילבול רק גבר כאשר בתחילת שנות ה-2000, האינטרנט נהייה כבר מפותח מאוד, ואתו התפתחה גם תרבות האמולטורים. מי שרצה לשחק ב-2, שיחק ב-4 בטעות, ומי שרצה לשחק ב-4, מצא אותו רק ביפנית משום מה. והבלבול לא עצר רק במספרים.

זה פיינל פנטזי 4? אבל כתוב 2! (צילום: רפאל בן-ארי)

הגרסה היפנית הייתה שונה מעט מהמערבית: היא הייתה בעיקר קשה יותר, וכללה גם יותר יכולות בין הדמויות. היא נחשבה כבר אז לגרסה העדיפה על שחקנים יותר "הארדקור". כמובן ששחקנים יותר סקרנים ורציניים כבר ידעו לעמוד על ההבדלים בין הגרסאות והשמות, ואף עשו תרגומים לא רשמיים ל-4 היפני, אך עדיין הרבה שחקנים נותרו מבולבלים.

היום, Square Enix משחררת מחדש מגוון גרסאות למשחקיה הישנים, ו-4 לא שונה מזה. והיום הוא כבר ממוספר כ-4 גם במערב. אך אם תשימו ידיכם על הגרסה הישנה, תדעו שהמספר אותו אתם מחפשים הוא 2. הכל בגלל שבנסיון לא לבלבל את הקהל האמריקאי, בדיעבד בלבלו אותו הרבה יותר.

איך להשיג ואיפה?

כפי שנאמר, ל"פיינל פנטזי 4" יש מגוון מהדורות, כפי שנהוג במשחקים ישנים יותר של Square, ששוחררו מחדש שוב ושוב ושוב. כרגע, אפשר לחלק את המשחק, בגדול, לשתי מהדורות רלוונטיות – המהדורה היפנית המקורית, ומהדורת ה-DS המחודשת.

המהדורה המקורית יצאה במערב מספר פעמים, כולל לקונסולת ה-PlayStation המקורית, קונסולת ה-PSP, וה-Game Boy Advance. מהדורת ה-DS היא סיפור אחר לגמרי – מדובר ברימייק מוחלט של המשחק במנוע תלת מימדי, עם שינויים וחידושים במשחקיות ודיבוב מלא של הדמויות. הגרסה הזאת היא גם הגרסה שיצאה בהמשך למובייל, הן ל-iOS והן לאנדרואיד.

חידוש בתלת מימד: גרפיקה משופרת, דיבוב מזעזע

איזו גרסה עדיפה? תלוי. השיפורים של הגרסה המחודשת משמעותיים. המשחק נראה טוב, אבל אבוי, הדיבוב של הדמויות מחריד. בהתחשב בכך ש-4 הוא אחד המשחקים הכי דרמטיים בסדרה, הדיבוב הרע פשוט משחית את הדיאלוגים, גורם להם להשמע מגוחכים ובכיינים, ופוגם נורא בחווית המשחק. אני, אישית, לא ממליץ  עליה בכלל.

הגרסה המקורית, לעומת זאת, עדיין מחזיקה, ועדיין כיף מאד לשחק בה. המהדורות המאוחרות יותר שיצאו לה, כמו המהדורה ל-PS ול-PSP, שיפרו חלק מהמערכות והוסיפו תוכן, אבל בבסיס זה אותו משחק מצוין, ועליו אני ממליץ שתשימו את ידיכם. אם לא שיחקתם בו עדיין ואתם אוהבים משחקי תפקידים קלאסיים, תעשו לעצמכם טובה, ותשלימו את "פיינל פנטזי 4".

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות