לקראת סרט ת’ור הבא – מה זה ראגנארוק?

קייט בלאנשט כ"הלה" מתוך "ת'ור ראגנארוק" (באדיבות פורום פילם) קייט בלאנשט כ”הלה” מתוך “ת’ור ראגנארוק” (באדיבות פורום פילם)

ת’ור: ראגנארוק” (Thor: Ragnarok) של מארוול יעלה למסכים בעוד פחות משבועיים, והציפיה לסרט רק גוברת מיום ליום. יהיה זה הסרט השלישי בסדרה של ת’ור, והופעתו השישית של כריס המסוורת’ (Chris Hemsworth) בתפקיד על המסך הגדול, אם להחשיב את הופעת האורח הקצרצרה שלו ב”דוקטור סטריינג’“. אבל מה זה ראגנארוק? בשביל לענות על זה, יש שאלה אחרת שצריך לשאול לפני כן…

מיהו ת’ור?

מלחמתו של תור בענקים
מלחמתו של תור בענקים

ת’ור הוא אל במיתולוגיה הנורדית, המיתולוגיה של רוב העמים הסקנדינבים, כולל השבדים, הנורווגים, הדנים והאיסלנדים. היא גם משיקה למיתוסים ולסיפורי האגדות של שבטים גרמאניים רבים, כולל עמי גרמניה השונים. ת’ור הוא בנו של אודין, המכונה “אב-כל”, העומד בראש הפנתיאון הנורדי. ת’ור עצמו הוא אל הרעם, האוחז בפטיש הקרב מיולניר, פטיש שנוצר כדי להילחם בענקים. דוברי האנגלית שבינינו זוכרים את ת’ור ומכבדים אותו לפחות פעם בשבוע, גם אם אינם מודעים לכך, שכן יום חמישי קרוי על שמו – Thursday.

ישנם הבדלים מסוימים בין ת’ור המיתולוגי לת’ור של מארוול, אבל הבסיס פחות או יותר זהה – גבר בלונדיני רם קומה ויפה תואר, שאוהב לשתות ולהנות, נלחם מול ענקים עם פטיש הקרב הנאמן שלו, ויודע לזמן ברקים ורעמים כשהוא צריך, אם כי בגרסה של היקום הקולנועי של מארוול, עין לו כרכרה שרתומה לשתי עזים, וזה אולי חבל.

ומה על האלים האחרים?

מלבד ת’ור, יש עוד כמה דמויות שישחקו תפקיד משמעותי בראגנארוק, הן האירוע והן הסרט, וגם אליהן ראוי להתיחס.

ראשית, אנחנו הולכים לפגוש את לוקי פעם נוספת, בהופעתו הרביעית של טום הידלסטון (Tom Hiddlestone) בתפקיד. קשה לומר אם לוקי המקורי היה חתיך כמו הידלסטון, אבל הוא היה נבזי לא פחות ואף הרבה יותר ממנו. כמו כן, לוקי מעולם לא התייחס אל פריג, אשתו של אודין, כאמו האהובה. הוא למעשה היה אחראי לרצח של באלדר, בנה האהוב ביותר.

על היימדאל, האל אותו משחק אידריס אלבה (Idris Elba), אין הרבה מה לומר – כמו בסרטי ת’ור, היימדאל שמר על ביפרוסט, גשר הקשת בענן, ועיניו ראו הכל. השינוי הקיצוני יותר הוא דווקא של ולקירי, אותה משחקת טסה תומפסון (Tessa Thompson). ולקירי של מארוול מבוססת על האגדה של ברונהילדה, לוחמת שנהייתה ולקירית – אלוהות זוטרה שאוספת את נשמות המתים בגבורה לואלהאלה, אולם הגיבורים של אודין. היו ולקיריות רבות ששירתו את אודין, אך למארוול ישנה רק ולקירי אחת, למרות שהיא כן מנהיגה קבוצת לוחמות שנקראות “ולקיריור”, כדי להוסיף עוד מעט בלבול.

היפהפייה "הלה"
היפהפייה “הלה”

ולבסוף, אנחנו מגיעים להלה – האויבת של ת’ור בסרט הקרוב. את הלה תגלם קייט בלאנשט (Cate Blanchett), והיא תציג גרסה שונה לחלוטין של הדמות, מזו שמופיעה במיתולוגיה הנורדית. הלה הנורדית היא בתו של לוקי, ענקית מעוותת, שחציה אישה, וחציה גופה נרקבת – חצויה אנכית, מהקודקוד ועד למפשעה. מראה המאיים ומורשת הענקים שלה גרמו לאודין לשים אותה רחוק ככל האפשר, בהלהיים, או הל (Hel) בקיצור, עולם המתים הנורדי, אליו מגיעים כל אלה, שלא זכו לשבת בואלהאלה. במילים אחרות, זהו גהנום. והלה היא מלכתו.

אבל במארוול לא רצו שנסתכל על מישהי, שחצי מפניה הם גופה נרקבת, ולכן הם הלכו לפי השיטה הישנה – הדמות אישה? אז היא צריכה להיות יפהפייה וסקסית, אחרת, איך נמכור חוברות?! וכבר בטריילרים אפשר לראות את הלה בכל הדרה, כמלכת-גיהנום אימתנית ויפת תואר.

בעיה נוספת היא, שהקשר בין הלה ללוקי לא מסתדר כל כך בקומיקס. לכן הוחלט לקבוע שהיא כן בתו של אל התכסיסים, אבל בגלגול קודם שלו. כך הקומיקס מצליח להסביר, איך יכול להיות שהיא בתו, כשהיא די בבירור מבוגרת ממנו, או לפחות בת גילו. איך זה יתבטא בסרט? אנחנו נגלה.

ומה עם מלחמתה באסגרד? ובכן, כאן אנחנו מגיעים לחלק הפיקנטי:

ראגנארוק!

כמו בדתות ובמיתולוגיות רבות, גם לנורדים היה חזון אחרית-ימים מפורט מאוד. ישנו ויכוח על משמעות השם המדויקת, אבל בין אם מדובר ב”אובדן האלים” או “דמדומי האלים”, המהות נותרת – בראגנארוק, שלטון האלים יסתיים, ובאלימות.

תיאורי ראגנארוק השונים מסכימים כולם, שבראגנארוק תהייה מלחמה אדירה, שתתרחש בכל העולמות – בעולם האנשים, בעולם האלפים, בעולם הענקים, וגם באסגרד, עולם האלים. לוקי, שמוגלה בשלב הזה, יחזור לאסגרד כדי לחסל את אודין ומשפחתו. ועם לוקי תגיע גם המשפחה שלו – הזאב פנריר, הנחש הענק יורמונגנד, שמקיף את מידגארד, עולם בני האדם, וכמובן גם הלה, בתו הנאמנה, אליה יתלווה צבא של לוחמים מתים, שלא הגיעו לואלהאלה.

משפחתו של לוקי: הזאב פנריר, הנחש הענק יורמונגנד והלה
משפחתו של לוקי: הזאב פנריר, הנחש הענק יורמונגנד והלה

בסוף של ראגנארוק כולם כמעט ימותו, כולל ת’ור עצמו – הוא יחסל את הנחש הענק יורמונגנד, אך יספיק לפסוע תשעה צעדים בלבד, לפני שיפול, מת מהארס של המפלץ הנורא. האם נראה גם את ת’ור שלנו, האוסטרלי, מוכש למוות? כנראה שלא. אבל אנחנו לא מצפים לדיוק, אחרי הכל – זה מבוסס על קומיקס, לא ישירות על המיתולוגיה.

מה כן נראה? נראה את ראגנארוק מתחיל דווקא מידיה של הלה עצמה. אלת המוות בגרסת המארוול שלה עושה לת’ור ואודין כל הזמן צרות, בעיקר כי היא רוצה להיות אחראית לא רק על עולם המתים שלה, אלא גם על ואלהאלה – למה היא מקבלת את כל המסכנים, ורק אודין מקבל את הלוחמים שמתו בגבורה? הסידור הזה לא מספק אותה. כעת, משאסגרד לא מוגנת על ידי אודין, אותו החליף לוקי המחופש, ועל ידי ת’ור, שאת פטישו הלה מנתצת איכשהו, צבאות הגהנום שלה כובשים את עולם האלים בסערה.

לוקי ילחם במלחמה הזאת, כן, אבל נראה שנגד הלה, לא לצידה. הוא יעמוד לצד ת’ור, ולקירי, והאלק, וכנראה לצד עוד כמה דמויות, כולל דוקטור סטריינג’, שצפוי לקפוץ לביקור. אבל הלה לא תהייה לבד – היא נלחמת לצד סקורג’, אל-תליין אותו משחק קארל אורבן (Karl Urban). למה הוא לא הוזכר לפני זה? כי הוא לא קיים במיתולוגיה, והומצא על ידי מארוול כנבל אלים ומרושע כדי לגרום לאלים הנורדים להיראות יותר טוב. כי אם הייתם מכירים אותם קצת יותר, הייתם מגלים שחוץ מבאלדר המנוח, הם כולם טיפוסים שעדיף להתרחק מהם.

בנוסף, לצידה של הלה ילחמו סקאראנים, גזע חייזרים עם קשר לגזע הקרי המיליטריסטי. הסקאראנים הופיעו כבר ב”שומרי הגלקסיה” הראשון, וכניסתם לאסגרד תחבר את סרטי ת’ור לצד הקוסמי של היקום הקולנועי, ותוביל אותנו למלחמת האינסוף הקרבה ובאה. אחרי הכל, יש עוד אבן אחת בכפפה של ת’אנוס שעדיין לא מצאנו – אולי זו האבן, שאפשרה להלה להביס את ת’ור מלכתחילה?

השוואת מפרטים