-פרסומת-

גאדג’טי מסקר: לוח-אם MSI Z68A-GD80

| יום שבת, 16 ביולי 2011, 21:04 | גאדג'טי מסקר, חומרה

ענקית החומרה הטיוואנית MSI חוזרת לדפי Gadgety – הפעם בזכות לוח-אם לשוק הגבוה מדגם Z68A-GD80

לוח-אם שכבש את חיי

אני באמת כבר לא זוכר את כמות לוחות האם בהם החזקתי, ולמזלי הכמות העצומה הזו נבעה רק מסיבות מקצועיות (מה שאני עושה עכשיו) ושל שדרוג או קנייה מחודשת. הפעם תפס אותי לוח אם חדש מבית MSI המיועד לשוק הגבוה – הם לקחו את הצ’יפ החדש של INTEL מדם Z68 והחליטו לעשות איתו כמה שיותר קסמים, או לפחות ניסו.

אריזה

כרגיל, חברת MSI משקיעה באריזת המוצר. מדובר באריזת לוח האם המרשימה ביותר בה נתקלתי, וכמו שכבר אמרתי – נתקלתי בהמון. התרשמותי הרבה נבעה מכמה סיבות: נתחיל מכך שבחזית בחרה החברה להשתמש במותג שלה “Military Class II” ומלבד כך גם לציין את העובדה שהלוח כולל שלושה חריצי SATA3 ועוד ארבע כניסות USB3. כמו ברוב מוצרי החומרה שהחברה מוכרת, אפשר לפתוח את קדמת האריזה (מן דלת שכזאת), שם נותנת החברה סקירה מלאה של הלוח, מצורתו המלאה ותצורתו עד לפרטים הקטנים ביותר.

בגב האריזה, פרסה החברה את כל יתרונות הלוח ואת יתרונות הטכנולוגיה בה היא משתמשת, כמו לדוגמא ההמהרה המובנית למעבדים, למהירות של 4.2GHz ועוד כל מיני אופציות כאלו ואחרות שעליהן נדון כשנגיע למפרט הטכני. כמובן שהחברה לא שכחה לציין את דרכי יצירת הקשר איתה, את ארץ הייצור (סין – אם לרגע חשבתם אחרת) ותוסף נחמד – סימן הברקוד המאפשר גלישה מהירה ישירות לאתר הבית של החברה. בצידה הימני של האריזה ישנו ברקוד המוצר שאותו צריך לשמור בכדי שנוכל לממש את האחריות בעת הצורך.

צרור

הצרור שמספקת לנו ענקית החומרה MSI איננו גדול בכלל. למעשה, הצרור די סטנדרטי ללוחות אם ואינו מהווה תפנית רצינית בתחום:

 • לוח אם MSI Z68A-GD80
 • 4 כבלי SATA3
 • 2 חיבורי MOLEX SATA המתפצלים ל-4
 • חוברות הוראות שימוש בלוח
 • חוברת הוראות שימוש בתוכנות הבאות עם הלוח
 • פאנל אחורי בעל 2 חיבורי USB3
 • גשר לחיבור SLI / CrossFire
 • חוברת הוראות להתקנה מהירה
 • 6 מגביהים
 • 4 כבלים לבדיקת מתח
 • פוסטר ענקי
 • פחית פאנל אחורי

טוב נו, הייתי ציני – מדובר בצרור ענקי ובו תוספות חשובות ומעניינות כמו פאנל ה-USB3 שמוסיף לנו בעצם שני חריצים נוספים מעבר לאלו שכבר קיימים על הלוח. בנוסף, צירפה לנו החברה מגביהים מיוחדים אשר משמשים להגבהת חיבורי המארז ללוח אם, כך שאם נתקלתם בחוסר מקום או בקשיי נגישות – המגביהים הללו צריכים לפתור את הבעיה לחלוטין. אם זה לא הספיק, חברת MSI מספקת פוסטר ענקי אשר מצדו האחד נראה כמו חוברת הסברה ואילו מצדו השני ישנה תמונת ענק של לוח-האם עם סימון מספרים על כל רכיב ורכיב על גביו, ככה שלא נוכל להתבלבל – ואם בכל זאת נתבלבל, אז כנראה שמשהו אצלנו לא כל-כך בסדר. אולי משקפי הראייה.

עיצוב הלוח ומפרט טכני

בצד העיצוב, כמעט ואין שוני בין לוח זה ל-P67-GD80 אותו סיקרנו לפני תקופה קצרה באתר. ההבדל היחידי בין השניים הוא למעשה המפרט הטכני – כאשר בראש ובראשונה מכיל MSI Z68A-GD80 צ’יפסט Z68 שלא רק משפר את ביצועי המערכת, אלא גם מביא איתו כמה חידושים מרעננים במיוחד כגון SSD CHACE אשר משמש בעצם כזיכרון מטמון לכוננים הקשיחים האחרים, מה שהופך אותם לבעלי יכולת עיבוד מטורפת לחלוטין (לא כמו כונני SSD כמובן) ובכך נחסך זמן רב בקריאה וכתיבה מ\אל הדיסק.

חידוש נוסף הוא השימוש בטכנולוגית VIRTU (שפותחה בישראל על ידי חברת LudicLogix) אשר מאפשרת להשתמש במערך SLI ובמערך CF ואף לחבר בין שני כרטיסים ממותגים שונים של שתי ענקיות החומרה Nvidia ו-AMD. שימוש נוסף הוא למשל היכולת לצריכה מופחתת של חשמל – בכך שנוכל לבטל שימוש במצבים שונים בכרטיס המסך ואף לבחור להשתמש בכרטיס מסך המובנה שעל הלוח עצמו, במקרה שלנו – Intel HD3000.

כאן אנחנו נתקלים במספר בעיות: הראשונה היא שיש צורך לחבר את המסך לשני כרטיסי המסך, מה שלא בהכרח ייתן ביצועים גבוהים בהרבה. למה? מאחר והמערכת הזאת תעבוד במצב QUICK SYNC – היא תקלוט צורך בשימוש בכרטיס המסך המובנה כאשר נפעיל סרטים אשר לא זקוקים לרמות עיבוד גבוהות. הבעיה היא שאנחנו מוגבלים לרזולוציה מסוימת – אתרים לא מעטים ברשת דיווחו על כך שברגע שאנחנו מנסים להריץ רזולוציה גבוהה מ-1280×800, הכרטיס יתפקד היטב, אך כשננסה להריץ רזולוציה כגון 1920×1080 על מסך קטן מ-30 אינץ’, לא יוצג דבר. המצב השני הוא מצב שבו אנחנו בוחרים לנווט את כל היכולת הגרפית שלנו דרך הכרטיס מסך המובנה, ואז כרטיסי מסך הרציניים שלנו יעשו עבודה “וירטואלית” ויקרינו אותה על גבי כרטיס המסך המובנה – מה שמוריד פלאים את הביצועים, עקב צוואר בקבוק גדול שנוצר. למעשה, בכרטיסים לשוק הנמוך (כמו 520GT של Point Of View) נראה ירידה של כמה אחוזים בודדים ואילו כשעלינו אט אט לכרטיסים רציניים, האחוזים עלו ועלו ולצערנו נותרנו עם בעיה די גדולה בעלת פתרון לא פשוט בכלל. לעומת זאת, כאן מגיעה הוכחה אמיתית שאכן ישנו חיסכון בחשמל – מה שעליי לא כל-כך עשה רושם.

על הלוח שלנו ישנו קירור עצום ממדים עם צינור היטפיפ ענקי מסביב לתושבת המעבד, כך שהקירור בצד זה ממש אולטימטיבי. הוא ממותג עם הלוגואים של טכנולוגית MILITARY CLASS II ועם OC II, כך שבחיים לא נשכח מהיכן הגענו ולאן אנחנו ממשיכים ללכת עם MSI! בצד השני של הלוח ישנו עוד לוח קירור איכותי ממותג עם הלוגו של MSI הצבוע בצבעי כחול וכסף ובאמת מרגיש שהוא הולך לבצע את תפקידו היטב.

כמו אחיו זקן הימים (וממש לא בשנים), ה-P67, נמצאת טכנולוגיית ה-Super Charger, אשר מותקנת על גבי כניסת USB בלוח ובאמצעותה ניתן להטעין חשמלית מכשירים כמו מכשירי טלפון מהר פי 2 מאשר חריץ USB רגיל. כניסות נוספות מעניינות על גבי הלוח הם 3 חריצי PCIe שמתפקדים היטב בכל מערך שנחפוץ בו – SLI או CrossFire, כאשר כאן נכנסת לנו מערכת מוזרה – נניח וחריץ מספר 1 מלא, חריץ מספר 2 יוכל בעצם לתפקד רק במהירות חצי הפס. לעומת זאת, אם חריץ מספר 1 מלא וחריץ מספר 3 יהיה מלא – שני החריצים יתפקדו במלוא העוצמה. לא להאמין אבל החברה התקינה לנו עוד 2 חריצי PCI שכבר חשבנו שנכחדו מהעולם, והנה ההוכחה שלא. אליהם מצטרפים עוד 2 חריצי Mini PCIe שאמורים להחליף את חריצי ה-PCI הרגילים עם הזמן.

בגזרת הקול – מדובר בכרטיס קול סטנדרטי של Realtek מדגם ALC892 (דגם הצ’יפ) אשר גם קיבל את תו התקן של THX, דבר שלא קורה הרבה בעולם לוחות האם. כמובן שהכרטיס הוא בעל תמיכה ב-7.1 ערוצים כסטנדרט.

על גבי הלוח ישנה אופציית ה-OC GENIE אשר גורמת להמהרת המעבד בצורה קבועה – לא משנה איזה מעבד נניח, הלוח יבצע בצורה אוטומטית (בעת לחיצה על הכפתור בזמן שהמחשב כבוי) המהרה ל 4.2GHz. ברגע הלחיצה על הכפתור והפעלת המחשב, הכפתור יידלק בצורה יפה ויקבל אורות מהלדים האחוריים שלו, כך שהסגנון נראה ממש יפה. ליד הכפתור הנ”ל נמצאים להם עוד שני כפתורים שימושיים – כפתור ה-POWER וכפתור ה-RESET, ככה שאם נרצה לבצע OVERCLOCK או סתם לבדוק את תקינות הלוח לפני שמכניסים אותו – כך ניתן להפעילו או לבצע RESET בצורה קלה ומהירה.

נעבור לפאנל האחורי של הלוח. ישנן 7 כניסות אודיו (ג’קים), 6 כניסות USB כאשר 2 מתוכן הן USB3 (להזכירכם ישנו גם פאנל אחורי בעל 2 כניסות USB3 נוספות), אליהן מצטרפות גם שתי כניסות ETHERNET לכרטיס הרשת המובנה, חריץ FireWire, כניסה אופטית, כניסה למקלדת/עכבר (בכניסה אחת), כניסת eSATA, כפתור איפוס BIOS (דבר חשוב מאוד) ללא כל צורך בפתיחת המארז. התוספת היחידה שנכנסת כאן הן כניסות ה-DVI ו-HDMI בכדי שנוכל להפעיל את אופציית ה-VIRTU.

BIOS

אחד הדברים היותר יפים שחברת MSI מכניסה ללוחות שלה, הוא כמובן ה-BIOS הגרפי שמעניק ממשק יפה, איכותי, בעל שימוש בעכבר, מבצע בחינות ל-OC שאנו מבצעים, מאפשר יותר אופציות ואפילו נותן לנו מספר משחקים קטנים ונחמדים למקרה שממש משעמם לנו. היתרון הנוסף הוא שהלוח מצליח באמצעות ה-BIOS לתקשר היטב עם מערכת ההפעלה וכך חברת MSI פתחה תוכנה בשם Control Center אשר מאפשר לנו לבצע “המהרות” דרך התוכנה הכוללת שליטה במתח, במכפלה ועוד.

בדיקות

לצורך הבדיקות נידבתי את החומרה שלי:
2600K
CoolerMaster V8
Sapphire HD6850 Black 2GB
Enermax Infiniti 720W
G.Skill F3 4GB 1600Mhz

השתמשנו בהתחלה OC GENIE ובהחלט המחשב עובד בצורה יציבה, איכותית ומתפקדת היטב. המכפלה קפצה לנו ל-42X. שיחקנו במספר משחקים ובהחלט הגענו למסקנה שהמערכת יציבה ולא עושה בעיות כלל.

עברנו להמהרות רציניות יותר – העלנו את המעבד ל-5GHz ולצערנו המחשב התחיל לקרוס – דבר לא אופייני כלל למעבד או ללוח. המחשבה שלנו היתה כמובן שהמעבד הוא הבעייתי מאחר ולא באמת הבאנו אותו למהירות כזאת. בהפעלה של SUPERPI המחשב החליט לקרוס ברמת – 16MB ושוב אנחנו מגלים שהבעיה במעבד. בכל אופן, לאחר שהצטערנו מאוד שלא הצלחנו להוביל את המעבד קדימה החלטנו לבצע בדיקות על 4.2GHz בלבד ולהלן התוצאות:

Spider Man: Shattered.Dimensions

Call Of Duty: Black Ops

Medal Of Honor 2010

3Dmark11

סיכום

מדובר בלוח אם המשלב טכנולגיה ישראלית עם טכנולוגיות זרות, אין ספק שמדובר בלוח טוב ואיכותי שמרים את ביצועי המחשב היטב. שימוש ה-SSD כזיכרון מטמון הופך את הלוח הזה ללוח כמעט מושלם ובמחיר הנע בין 800 ש”ח ל- 1200 ש”ח אפשר להגיד שמדובר בבחירה מצויינת לכל מחשב.

ציון – 5

חדש! מעתה ניתן לקבל עדכונים על כתבות בנושאים שמעניינים אתכם דרך פייסבוק מסנג'ר. נסו בעצמכם:
קריאה נוספת
תגובות לכתבה
 • אביעזר

  שלום,
  1
  לוחות Z68 אינם מיועדים ל- “שוק הגבוה”. לשוק “הגבוה” (של אוהדי אינטל) מיועדים לוחות X58 ההולכים ומזדקנים ושיוחלפו בלוחות X79 בזמן הקרוב. הסמכות לפילוח השוק לסגמנטים היא אינטל, יצרן הצ’יפסט, המעבד ומגדיר מפרט התושבת של המעבד ודרישות הקירור.
  2
  רשמת: “ומלבד כך גם לציין את העובדה שהלוח כולל שלושה חריצי SATA3″.
  SATA הוא לא חריץ – נדמה לי שהיית אמור לרשום
  [לציין את העובדה שלוח זה כולל שתי תושבות בתקן PCIE 3.0].
  במילים אחרות” מדובר בשניים (לא בשלושה) “חריצים” של התקן החדש PCIE 3.0 (שזה פיצ’ר חדשני רציני מאד של הלוח הזה) ולא בחיבורי SATA 3 שכמותם יש גם בלוחות P67 שהגיעו לשוק בתחילת השנה.
  3
  ללוח הזה אין בשורה יוצאת מהכלל בתחום חיבורי SATA 3 – יש המון לוחות עם קומבניציות שונות של חיבורי SATA 3 המבוססים על תוספת רכיב מתוצרת מארוול לתיגבור היכולת של חיבוריות SATA 3 הכלולה בצ’יפסט של אינטל.
  4
  גם בתחום חיבורי USB 3 אין בלוח הזה כל חידוש יוצא דופן. רוב היצרנים מספקים תיגבור של רכיב NEC להגברת מספר חיבורי ה- USB3. גם כאן, לא משתמשים במילה “חריץ” אלא במילה “חיבור”. גם כאשר החיבור הוא חיצוני וגם כאשר הוא פנימי (Header).
  5
  אתה מתפעל מה “military class ii”.
  כפי הנראה טרם זכית להחזיק ביד “sabertooth” כלשהו מתוצרת ASUS. שם רואים ומריחים “מפרט צבאי” של ממש, כולל צבעי הסוואה.
  גם כאן אין כל חידוש וניתן לראות בנייה בסגנון הזה בלוחות של gigabyte שיש להם תוספת-לשם בסגנון UD4, UD5, UD7.
  6
  החיבור השלישי של SATA III לא ניספר היות ולא ניתן לנצל אותו ליצירת RAID (של דיסקים SATA III) הכולל דיסקים שמחוברים ישירות לפורטים של הצ’יפסט.
  לכן, אין בארבעת החיבורים של SATA III (כולל זה של ה-eSATA) של הלוח הזה כל חידוש. כבר לפני הרבה חודשים היו
  לוחות P67 עם התכונה הזו, ובמחירים נוחים.
  7
  אין ללוח הזה שום “בלעדיות” על נושא ה- SSD CACHING.
  למעשה, זהו החידוש הגדול בצ’יפסט Z68.
  את הקרדיט צריך לתת לאינטל ולא ל- MSI.
  אגב, זהו פיצ’ר אדיר המאפשר להתקין דיסק אלקטרוני (SSD) בנפח של מעל 120 ג”ב, לפצל אותו לשתי מחיצות, להקצות אחת למחיצת סיסטם (C) ובמחיצה השנייה להשתמש כזכרון מטמון של הדיסק השני המחובר לחיבור ה- SATA III הישיר השני (זה שנמצא תחת חסותו של הצ’יפסט). לדיסק השני בוחרים בדיסק מהיר (7200 סל”ד) בנפח גדול (בין טרה לשני טרה בתים) והפעלתו באמצעות זכרון המטמון מפיקה ביצועים מצויינים – מבלי להכנס להוצאה גדולה מאד של התקנת SSD בנפח גדול.
  8
  גם ה- BIOS “הגרפי” שמאפשר שימוש בעכבר אינו מהווה חידוש.
  לכל היצרנים יש מזמן כבר את הפתרון הזה המכונה UEFI.
  9
  אני מתרשם שההתפעלות שלך נובעת מזה שכנראה לא נפל לידך לוח מעידן B3 (החל מחודש מארס 2011) המבוסס על P67 או H67 במיוחד מפורמאט ATX.
  10
  אם מוותרים על רכישת לוח משלושת הגדולים (אינטל, אסוס, gigabyte) ורוצים להנות מעושר של פיצ’רים ומאריזת קרטון מרשימה עם חלון, מכסה, רעש וצלצולים, וכל מיני לשוניות וכבלים – יש בשוק גם נוכחות של יצרנים אחרים ברמה של MSI. לדוגמה: סידרת extreme של ASRock.
  11
  אתה משקיען רציני בסיקורים שלך ותודתי נתונה לך על כך.
  בברכה,
  א.

  • 1. מבחינת מחיר הלוח בהחלט לשוק הגבוה. האיכות לא בהכרח מעידה על השוק שאליו הלוח פונה, מאחר והמחיר הוא זה שקובע לאן הלוח מתוייג ובארץ בהחלט הלוח מתוייג בלוחות הגבוהים.

   2. אתה טועה מאחר ומקום שמחברים אליו משהו נקרא חריץ או מחבר(ויש שיגידו שקע) מה גם שהעורך שלנו אמור לסדר זאת ולא אני.

   3. לא ציינתי זאת אבל כדאי שתיכנס לאתר של MSI ותראה שבהחלט יש להם יתרונות וגם הם משתמשים בטכנולוגית MARVEL וכו’..

   4. חיבור הוא דבר שמתחבר ולא דבר שאליו מחברים. טעות נפוצה אצל המון אנשים.

   5.מאחר ואני לא מסקר משהו שאין לי, זכותי להתפעל ממה שלפני.

   6.גם אם חיבור הוא לא בעל אפשרות ליצירת מערך RAID הוא ראוי לאיזכור מאחר ולאנשים לא באמת אכפת מהמערך RAID. הסיקורים שלי לא מיועדים לאנשים כמוך וכמוני הנקראים POWER USERS אלא לאנשים פשוטים שרוצים להבין למה באמת כדאי להם לרכוש את הלוח בצורה הכי פשוטה ומובנת לכל אדם.

   7.לרגע לא אמרתי שהלוח הוא “בלעדי” בתחום. תקרא היטב.

   8. לא לכל היצרנים יש.

   9. דווקא נפלו אבל לא כאלה שהייתי צריך לכתוב עליהם ולכן אני כותב רק על מה שאני מקבל ביחס למה שאני כתבתי בעבר ולא מוסיף מידע על משהו שלאנשים אין בכלל מושג על איזה לוח מדובר מאחר ולא כתבתי עליו (תוספת לתשובה מספר 6).

   10. MSI נחשבת למתחרה הגדולה בעולם של GIGABYTE לידיעתך ככה שאין בכלל מה להשוות בין ASRock לבין ענקית החומרה MSI.. סתם לידע כללי השווי הבורסאי של MSI גדול בהרבה מאוד מהערך של GIGABYTE.

   11. בשמחה.

 • אור

  עמיאל, סיקור מעולה! אביעזר, אתה סתם סנוב – זהו סיקור מקצועי מספיק בשביל קוראים פשוטים שנהנים מטכנולוגיה. אתה נטפל לנקודות קטנות וסתמיות. אנשים כמוך המחפשים את הפגמים השוליים בכל דבר מעצבנים אותי ולבטח לא יודעים להנות משום דבר.

  • סרג’יו

   לי זה גם מרגיש קטנוני, אבל שיהיה לו לבריאות

  • 000

   +1

 • עומר אליאל

  מתיי וידי אה לך תקנה כבר

 • 000

  עמיאל..
  עוד סקירה מעולה !!!

  D:

 • שרון

  נראה לי התבלבלת בביקורת, כי הגרפים משווים כרטיסי מסך, לא לוחות אם.

  • הגרפים מראים את השפעת הלוח אם על FPS. בהחלט ישנה טעות שלא הראתי את הלוחות אם אחרים.. עימכם הסליחה..!

 • עמיאל סיקור מעולה! היום פתחתי מייל וקיבלתי מייל מMSI העולמית (פעם נרשמתי לאתר שלהם) עם קישור לכתבה כאן, שכותרתה Z68A-GD80
  Editor’s Choice!
  http://www.gadgety.co.il וציטוט מתורגם לאנגלית!

 • שלומי

  כאן בארץ אייבורי נותנים שירות גרוע
  ורמת הידע הטכני של התומכים
  היא לא הרבה יותר משל ילד לפני בר מצווה

  MSI הם לוחות שמחזיקים שבועיים, עד שמתחילים בעיות,
  גיגה בייט – זה הדבר האמיתי

  מעדיף לוח של גיגה בייט מלפני שנתיים
  על הלוח הכי חדש של MSI

גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות