הנשיא טראמפ רוצה לעזור ל-ZTE הסינית ומחלץ על הדרך את קוואלקום האמריקאית

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה”ב דונלד טראמפ (By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America (Donald Trump) via Wikimedia Commons)

בזמן שבישראל חונכים היום (ב’, 14.5) את שגרירות ארה”ב שעוברת לירושלים, שולח הנשיא דונלד טראמפ חבל הצלה לחברת ZTE הסינית, עליה הטילה לשכת המסחר האמריקאית לאחרונה סנקציות חמורות המונעות מהחברה לרכוש שבבים ותוכנה המיוצרים בארה”ב.

דרך ציוץ ששיגר לחשבונו הרשמי בטוויטר, ציין טראמפ כי הוא עובד יחד עם נשיא סין, ג’ינפינג שי, על מנת להגיע לפתרון שיאפשר לחברת ZTE לחזור לפעילות סדירה. לכך מוסיף הנשיא, כי הוא הורה ללשכת המסחר האמריקאית להגיע לפתרון בנושא.

התייחסותו של טראמפ לנושא מגיעה לאחר שבשבוע שעבר שיגרה ZTE הודעה לבורסה בהונג-קונג בה ציינה כי לאור הסנקציות שהוטלו עליה מצד לשכת המסחר בארה”ב, נאלצת החברה להשבית את פעילותה בתחום המובייל ותחומים נוספים הדורשים רכש ציוד ותוכנה שמקורם בחברות אמריקאיות.

האם טראמפ באמת יוצא להגנה על ZTE?

העלאת נושא הסנקציות על ZTE מצידו של טראמפ מגיעה במקביל להודעה דומה מצידה של סין הקשורה למיזוג של חברת NXP עם יצרנית השבבים האמריקאית קוואלקום בעסקה ששוויה נאמד בכ-44 מיליארד דולר, כך על פי ההצעה האחרונה של קוואלקום. לשכת המסחר הסינית הפסיקה לאחרונה את הבדיקות לקראת אישור העסקה, בטענה כי חברות מקומיות בסין חוששות מהשפעת העסקה על יכולת (או התשלום) על הפטנטים שתחזיק קוואלקום בתום המיזוג.

בציוץ נוסף ששיגר לחשבון הטוויטר שלו מתייחס טראמפ בעקיפין לנושא ומציין כי:

סין וארה”ב עובדות היטב במסחר, אך המשא ומתן בעבר היה כה חד צדדי לטובתה של סין, במשך כל כך הרבה שנים, שזה קשה עבורם לעשות עסקה שתועיל לשתי המדינות. אבל אל תדאגו, הכל יסתדר.

הדברים מעידים על כך ששני הצדדים עסוקים במשא ומתן שיוציא חברות מסחריות כמו ZTE וקוואלקום מהויכוחים הפוליטיים בין המדינות, ובתקווה לשפר את תנאי המסחר בין השתיים.

יחד עם הצהרתו של טראמפ על ניסיון להגיע לפתרון עבור ZTE, הודיע היום גם הממשל הסיני כי יחל מחדש את הבחינה לעסקת קוואלקום-NXP. צירוף מקרים? נראה שלא, אבל בינתיים מציגה מניית קוואלקום עליה של כ-3 אחוזים במהלך המסחר בנאסד”ק, כאשר מניית חברת NXP ההולנדית מציגה היום עליה נאה של מעל 9 אחוזים.

השוואת מפרטים