אייפון 4S מול גלקסי S3

אייפון 4S מול גלקסי S3 (תמונות: אפל וסמסונג)

סמסונג תשלם לאפל 539 מיליון דולר בגין הפרת פטנטים

לאחר משפט הפטנטים ארוך השנים שהחל באפריל 2011, התכנס השבוע חבר המושבעים בבית המשפט המחוזי בסן חוזה, קליפורניה, על מנת לקבוע את גובה הפיצויים שתשלם סמסונג בגין הפרת פטנטים לאחר שנמצאה יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם אשמה בהפרה של 3 פטנטים בתחום העיצוב ושניים נוספים המהווים חידוש משמעותי על פני הקיים בקביעת בית המשפט משנת 2012.

כעת, קובע חבר המושבעים כי על סמסונג לשלם לאפל סכום של 533,316,606 דולרים בגין הפרת שלושה פטנטים בתחום העיצוב ו-5,325,050 דולרים בגין הפרת שני הפטנטים הנוספים. בסה”כ, קובע חבר המושבעים כי על סמסונג לשלם סכום של כ-539 מיליון דולר לאפל בגין הפרת הפטנטים.

כיצד נקבע גובה התשלום

הדיון הנוכחי של חבר המושבעים נסוב סביב גובה הפיצויים וכיצד יש לקבוע אותם, דיון שנערך לא פעם בבית המשפט המחוזי ואף הגיע בשלב מסוים לבית המשפט העליון. מאז הציג חבר המושבעים תחת השופטת לוסי קו (Lucy Koh) את ההחלטה כי על סמסונג לשלם מעל מיליארד דולר בפיצויים לאפל בגין הפרת פטנטים, השתנה סכום זה מספר פעמים, כאשר הקביעה האחרונה עמדה על 339 מיליון דולר. ומכאן, שהסכום החדש שנקבע כי על סמסונג לשלם מהווה ניצחון עבור אפל.

הצצה לאחור

הנושא המרכזי שנדון בבית המשפט השבוע התמקד בדרך בה יש להתייחס לתשלום הפיצויים בגין הפרת הפטנטים. אפל, מצידה, טענה כי בגין כל הפרה של פטנטים שבוצעה במכשיריה של סמסונג, צריך חבר המושבעים להתייחס להפרה הנוגעת למכשיר כולו ולא רק לחלק במכשיר שבו הופרו הפטנטים.

לפיכך, טענה אפל כי מכשיר בעלות של 600 דולרים שנמצא בהפרה של פטנטים בסכום של 300 דולרים, ידרוש תשלום פיצוי מלא בגין ההפרה, כלומר – 600 דולרים לצורך הדוגמה. סמסונג, מצידה, טענה כי עליה לשלם רק עבור החלק המפר את הפטנטים. חבר המושבעים לא היה ברור בקביעה בנושא, וגם הסכום שנקבע לתשלום לטובתה של אפל לא שופך אור על ההחלטה שהתקבלה.

תגובות סמסונג ואפל

תגובתה של סמסונג לקביעת חבר המושבעים מעידה על כך שהסאגה עדיין לא הסתיימה. “ההחלטה היום נוגדת את החלטת בית המשפט העליון שהתקבלה פה-אחד לטובתה של סמסונג בנוגע לגובה הפיצויים בגין פטנטים בתחום העיצוב“, ציינה סמסונג בתגובה, והוסיפה: “נבחן את כל האפשרויות על מנת להשיג תוצאה שלא תמנע את החדשנות והתחרות ההוגנת עבור כל החברות והצרכנים”.

אפל, מצידה, הביעה שביעות רצון מהחלטת חבר המושבעים וציינה בתגובה: “זוהי עובדה שסמסונג הפרה באופן בוטה את העיצוב שלנו […] אנו אסירי תודה לחבר המושבעים על השירות שנתנו ושמחים שהם מסכימים שסמסונג צריכה לשלם על העתקת המוצרים שלנו“.

מקורות
Bloomberg
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות