סוני מודה: שוק המציאות המדומה לא צומח בקצב שציפתה לו

לוגו פלייסטיישן

נראה כי סוני למדה כמה לקחים על שוק ה-VR מאז השיקה את משקפי המציאות המדומה שלה, ה-PSVR, לקונסולת ה-PlayStation 4 לפני שנתיים. במהלך הרצאה למשקיעים, שכללה כמה תובנות והצגת המאמצים השונים של סוני, הופיעה גם שקופית המתארת אתגרים ובעיות של החברה. דווקא שם הופיע ה-PSVR, ומתחת לתמונה של משקפי המציאות המדומה נכתב: “צמיחת שוק ה-VR מתחת לתחזיות”.

התחזיות של סוני כנראה גובשו לפני כמה שנים, בזמן ש-VR היתה המילה החמה והחזון הברור לעתיד הגיימינג. באותו זמן פייסבוק קנתה את אוקולוס, שפיתחה את משקפי ה-Rift החלוציים, בסכום של שני מילארד דולר. בערך באותו זמן גם Valve נכנסה למשוואה עם HTC ומכשיר ה-Vive, ובתעשיית המשחקים צפה הערכה כללית כי מציאות מדומה עומדת לשנות את פני הגיימינג באופן משמעותי.

מתוך המצגת של סוני

מאז הושקו ה-PSVR ב-2016, סוני מכרה כשני מיליון יחידות של המכשיר. מדובר במספר מרשים, וסוני מדווחת כי ה-PSVR נמצא במגמת צמיחה, וכי המוצר בריא. עם זאת, שוק ה-VR באופן כללי, מעריכה החברה, גדל באופן איטי שנוגד את התחזיות שהתגבשו אז, כאשר השחקניות הגדולות נכנסו למירוץ המציאות המדומה.

אל סוני הצטרף מאט קונטי (Matt Conte) מחברת אוקולוס, שהודה גם הוא כי שוק ה-VR לא מתקדם בקצב הצפוי. “אני לא הולך לכבס מילים”, אמר מאט, “VR זה עדיין שוק קטן. יש פחות משקפי מציאות מדומה אצל הצרכנים ממה שחשבנו שיהיו לפני כמה שנים”.

נראה כי למרות שהשוק צומח, הקצב בו מאמצים הצרכנים את הטכנולוגיה נמוך למדי. למפתחים יש קהל קטן, נקודת מוצא גרועה ביותר עבור יצרני בידור, הזקוקים לקהל משמעותי כדי לשלם משכורות ולהרוויח. כרגע, הודה קונטי, מדובר בשוק נישתי למדי, והדרך של מפתחי המשחקים והתוכן לשרוד היא על ידי עסקאות בלעדיות – בין אם אלו ה-PSVR, ה-Rift או ה-Vive. האקסלוסיביות מפצלת את התוכן על פני מגוון מוצרים, מה שבסופו של דבר מגביל את ההיצע על כל פלטפורמה.

עם זאת, נראה כי דווקא המוצר החדש של אוקולוס, ה-Oculus Go, מצליח לתפוס נתח שוק בקצב משמעותי יותר. היחידה העצמאית הפכה למבוקשת ביותר בזמן האחרון, ולעתים לאוקולוס היה קשה לעמוד בביקוש ההזמנות. הזמן יגיד האם מדובר בהמראתו המיוחלת של שוק ה-VR, או בעליה זמנית של טרנד שיישאר נישתי בסוף היום.

השוואת מפרטים