ביקורת סרט: אושן 8 – לא מספיק ויותר מדי אושן

סנדרה בולוק וקייט בלאנשט מתוך "אושן 8" סנדרה בולוק וקייט בלאנשט מתוך “אושן 8” (באדיבות Tulip Entertainment)

בשנים האחרונות היה ניסיון לייצר טרנד חדש, שעדיין לא ברור אם הוא ימשיך להתקיים כטרנד של ממש – לקחת סדרות סרטים קיימות שמתמקדות בעיקר בגברים ולהוציא גרסה נשית שלהם. חלק מהתרגומים האלה יותר גלויים (“מגרשות השדים” מ”מגרשי השדים”), חלקם פחות (“לילה קשוח” מ”בדרך לחתונה עוצרים בוגאס”), וחלקם עצרו בשלב ההכרזה (The Expendabelles מ-The Expendables).

החלפת הכרומוזום מ-Y ל-X גוררת סדרה של תגובות נרעמות, הן בעד והן נגד, בכל פעם שהרעיון עולה אפילו, אבל עצם השינוי עדיין לא מבטיח סרט טוב, וגם לא סרט רע. אז איפה בעצם עומד “אושן 8” (Ocean’s 8), והאם הוא מרוויח או מפסיד מהשינוי?

העלילה

דבי אושן היא אחותו של דני אושן, גיבור סדרת הסרטים, והיא מגולמת על ידי סנדרה בולוק (Sandra Bullock). לאחר חמש שנים בכלא דבי משתחררת, ומיד יוצרת קשר עם חברתה הטובה לו, אותה משחקת קייט בלנשט (Cate Blanchett). שתיהן מומחיות בלרמות אנשים כדי לשדוד אותם ודבי רוצה לחדש את הקשר כי יש לה תכנית – היא החליטה שהיא תעשה את מכת המכות, גניבת יהלומים שתאפשר לה את החופש לא לשדוד יותר אף פעם.

לצורך זה דבי ולו מגייסות חמש חברות נוספות: האקרית אותה משחקת ריהאנה (Rihanna), כייסת בגילומה של אווקוואפינה (Awkwafina), יהלומנית תמימה אך מוכשרת בגילומה של מינדי קלינג (Mindy Kaling), מעצבת אופנה כושלת ונוירוטית אותה משחקת הלנה בונהם קרטר (Helena Bonham Carter) ומוכרת ציוד גנוב בגילומה של שרה פולסון (Sarah Paulson). האושנית השמינית לא חברה בצוות, אלא נודבה ללא ידיעתה לקחת חלק ב”מכה” – הדוגמנית שאמורה לענוד את ענק היהלומים, ומשחקת אותה אן הת’אווי (Anne Hathaway).

כבכל סרט אושן, החלוקה לשלוש מערכות מאוד ברורה – תחילה נפרסת בפנינו התכנית והצוות מגויס. בהמשך אנחנו רואים את השוד עצמו קורה, עם כל השיבושים האפשריים, ולבסוף נחשפים דברים מפתיעים שלא ידענו. “אושן 8” לא חוטא לנוסחה, ובלי להכנס לספוילרים נדבר גם על כל חלק בנפרד.

הצוות

גם כמערכה בסרט וגם פשוט כקאסט של דמויות/שחקניות, הצוות הוא החלק הכי טוב שבו. דבי אושן היא גיבורה נהדרת, גרסה נשית מושלמת של דני אושן. בולוק מביאה אנרגיה דומה מאוד לזו של קלוני, אבל גם לא מסתתרת בצל שלו, אלא בונה דמות שהיא לחלוטין שלה – גם כאשה וגם פשוט כדמות מקורית.

שאר חברות הצוות מצוינות, למרות שחלקן קצת נבלעות בזוהר של האחרות, ספציפית אווקוופינה ומינדי קלינג. במקרה של קלינג זה יותר מפתיע, בהתחשב בזה שהיא שחקנית קומית מנוסה מאוד כיום – אבל קשה להתחרות בכוכבות קולנוע כבדות כמו בולוק, בלנשט ובונהם קרטר.

מכל הדמויות שסובבות את דבי בולטת במיוחד הדמות של אן הת’אווי, שמשחקת תפקיד מעט יוצא דופן בשבילה – דוגמנית שטחית ומעט מטומטמת. היא אמנם שיחקה בתפקידים מעט דומים, אבל לא כל כך מוקצנים ובטח לא כדמות שהיא חד משמעית שלילית – מישהי שאנחנו רוצים לראות קצת סובלת מהשוד. ממש טיפה. יש במשחק ובדמויות הרבה הומור, אבל דמותה של הת’אווי מצליחה להיות המצחיקה מכולן רוב הסרט.

אושן 8 (תמונה באדיבות Warner Bros)
אושן 8 (תמונה באדיבות Warner Bros)

ה”מכה”

החלק השני של הסרט, ה”מכה” הגדולה בה היהלומים אמורים להיגנב, הוא חלק מרשים כצפוי. אנחנו רואים את התכנית רוקמת עור וגידים, רואים מספר דברים משתבשים, ורואים כיצד הדמויות מתמודדות עם השיבושים האלה. יש קצת אקשן, הרבה מתח, וגם לא מעט מההומור שעובר בכל הסרט. אבל בשלב מסוים זה מתחיל להיות מעט משעמם.

שוד היהלומים ארוך. ארוך מדי בהתחשב בזה שאת רובו אנחנו יודעים מראש, כי עקבנו אחרי התכניות של הצוות של אושן. גם ההפתעות מתחילות להיות צפויות, ונפתרות בקלות רבה מדי. וסרט שוד שבו השוד הוא החלק המשעמם זה קטסטרופה. למרות הכימיה הטובה בין השחקניות והדמויות הכיפיות, ה”מכה” עצמה כבר לא מתפקדת כמו שצריך. ואז מגיעה גם התגלית המייגעת.

הפתרון

לא אספר מה קורה במערכה האחרונה, בה לפי מיטב המסורת מתרחשים מספר טוויסטים בעלילה ונחשפים פרטים שלא ידענו, ושגם לא כל הדמויות ידעו. אציין רק שמדובר בחלק שלם מהסרט שכפול באורך ממה שהוא היה צריך להיות. חלק הפתרון מציג דמות חדשה בשלב מאוחר ולא נחוץ ומוליך אותנו דרך טוויסטים והפתעות שלא מעניינים אותנו – בואו פשוט נראה את סיפור השוד נגמר.

מתוך "אושן 8" (באדיבות Tulip Entertainment)
מתוך “אושן 8” (באדיבות Tulip Entertainment)

בשורה התחתונה

יש משהו ב”אושן 8″ שהופך אותו כמעט לקטסטרופה. כמעט. הוא לא סרט נוראי בשום קנה מידה, אבל הוא מתחיל כסרט מצוין ובאמצע צונח. הקטסטרופה היא בזה שאחרי שהוא צונח וכבר נחבט בקרקע, הוא גם גורר את עצמו כמה קילומטרים כדי לסחוט כל שביב סיפור לא נחוץ שאפשר.

סרטים שמתחילים טוב ונגמרים בינוני קורים, וזה לא נורא – צריך לדעת לסיים מהר, ולהשאיר לנו כמה שיותר זכרונות מההתחלה. אבל אם החלק החלש הסרט נמתח עוד ועוד, אז כבר לא נזכור ממש את החלק המוצלח. פשוט נזכור כמה רצינו שכל זה יגמר כבר.

השוואת מפרטים