-פרסומת-

משפחת סופר על 2 (באדיבות פורום פילם)

ביקורת סרט: משפחת סופר על 2 – המשך ראוי למקור
| יום שישי, 15 ביוני 2018, 10:00 | בידור ופנאי

מה משותף לפייסבוק, פיגוע הרכבת במדריד, הוריקן קתרינה, הטיסה האזרחית הראשונה לחלל, והמהפכה הכתומה באוקראינה? שכל האירועים האלה התרחשו בשנת 2004 – וכנראה חלק מהם אתם אפילו לא זוכרים. מה שעוד מאפיין את 2004 זה שבשנה הזאת יצא “משפחת סופר על” (The Incredibles), שהפך במהרה לאחד הסרטים האהובים ביותר של דיסני-פיקסאר. עכשיו, 14 שנים מאז, אנחנו מקבלים את סרט ההמשך.

העלילה

“משפחת סופר על 2” ממשיך את סיפורה של משפחת פאר – בוב והלן, הילדים ויולט וחץ, וג’ק-ג’ק התינוק. הם משפחה גרעינית נורמטיבית למראה, אבל יש להם סוד – הם כולם גיבורי על, סופר-אנשים. חוץ מג’ק-ג’ק, שהוא רק סופר-חמוד. אלא שגיבורי על כבר הרבה שנים נמצאים מחוץ לחוק, ובני משפחת פאר לא יכולים להילחם בפשע בלי לסכן את החופש שלהם. לאחר שהבית שלהם נהרס בסוף הסרט הקודם ובלי יכולת להילחם בפשע למחייתם, הם צריכים פיתרון דחוף לפרנסת המשפחה.

אבל יש מי שחושבים אחרת. האח והאחות דיבור, מולטי-מיליונרים מתחום התקשורת, חולמים על ימים עברו, כשגיבורי על לא היו פורעי חוק, אלא גיבורים של ממש – אנשים חזקים שכולם יכלו לסמוך עליהם. ויש להם תכנית להראות לעולם שגיבורי על טובים לאנושות. בשביל זה הם צריכים פיילוט, גיבור על אחד שיעשה עבודה טובה ונקייה מול המצלמות מספיק פעמים, כדי שהעולם ישתכנע שצריך לשנות את החוק. וכל הנתונים שלהם מראים שהגיבורה למשימה היא הלן, או בכינוי שלה אלסטיגירל (נערת הגומי).

הלן יוצאת לפרנס את משפחתה בלוחמה לא חוקית בפשע, תחת הספונסורים העשירים שלה. היא משאירה את בוב בראש המשפחה, שאחרי שנים של קריירה לראשונה מוצא את עצמו בתפקיד המטפל של הילדים. ובוב מגלה כמה זה קשה לגדל שלושה ילדים עם כוחות על – במיוחד את ג’ק-ג’ק, שמסתם תינוק חמוד הופך לתפלץ בלתי נשלט עם מעל עשרה כוחות שונים שהוא לא ממש שולט בהם עדיין.

משבר גיל ה-40

הפוקוס המרכזי של “משפחת סופר על 2” זה משבר אמצע החיים. המשבר של בוב, ולא רק. אנחנו רגילים מאוד לדימוי הגברי של משבר גיל ה-40 – אב המשפחה שקונה מכונית נוצצת, עושה עגיל, קעקוע, ומתחיל להתעניין בספורט אתגרי, מתוך תחושת פספוס. לעתים רחוקות אנחנו רואים בקולנוע נשים עוברות את המשבר הזה, שמתבטא אצלן שונה לגמרי, במיוחד אצל עקרות בית כמו הלן.

כי אחרי שהלן ויתרה על הקריירה שלה במשך כעשור וחצי, היא פתאום חוזרת לנקודה שבה היא עצרה – ואפילו בוב לא מזהה אותה. לוחמת בפשע לבד על האופנוע המודולורי שלה, עם גאדג’טים יקרים שלא היו מביכים גם את ברוס וויין, היא שוב גיבורת העל שהיא תמיד חלמה להיות. ואף אחד לא מנחש שמדובר באם לשלושה ילדים.

משפחת סופר על 2 (באדיבות פורום פילם)

משפחת סופר על 2 (באדיבות פורום פילם)

בוב בינתיים חווה משבר הורות שדווקא יש לא מעט משפחות בארץ שמכירות אותו – הוא דומה למשבר שחווים אנשי קבע בצה”ל, שפורשים בשנות ה-40 לחיים. הם יוצאים לפנסיה כשיותר מחצי מהחיים שלהם עדיין לפניהם, ומוצאים עצמם תקועים בבית ללא מעש, וללא הבנה איך לתפעל את הילדים שעד עכשיו בני הזוג שלהם התמודדו אתם.

הדינמיקות שנוצרות בין בוב לילדים ובין הלן לבוב בעקבות העבודה החדשה של אמא הן ההיילייט של “משפחת סופר על 2”. בתוך המסגרת הזאת של כוחות על ונסיון לשנות את החוק מבפנים, הסיפור המשפחתי הקטן מובלט והופך למיוחד עוד יותר, במיוחד בזכות הכנות שבה הסיפור כתוב. בוב והלן הם לא זוג מושלם, ולא הורים מושלמים, אבל הם זוג שאוהב אחד את השניה והם הורים טובים, שלא מפסיקים לרצות ולנסות. בינתיים סיפור המסגרת קצת פחות מהודק.

מסרים שלא עוברים

“משפחת סופר על” היה מאוד מוצלח, בין השאר, גם כסרט שמבקר מעט את הקונבנציות הקיימות של גיבורי על – צוחק קצת על זהויות סודיות, על גלימות, ועל האיזון בין הלוחמה בפשע לחיים הרגילים. מאז עברו 14 שנים ועשרות סרטי גיבורי על, ביניהם גם היקום הקולנועי של מארוול ששינה לחלוטין את פני השטח הקולנועיים בכל מה שנוגע לז’אנר. אז מה “משפחת סופר על 2″ ינסה לספר עכשיו?

למעשה הוא מצליח לגעת בנקודה ממש טובה – למה גיבורי על? כרגע בעולם הסרט גיבורים נמצאים מחוץ לחוק, וזה נכון כבר הרבה זמן. נבלי על עדיין קיימים, אבל יש תכניות ותשתיות לטיפול בהם והתמודדות איתם. אלה מערכות אמינות ומהימנות. גיבורי על, לעומת זאת, הם אנשים בודדים שאין מעליהם שום פיקוח, ומספיקה טעות אחת, או שתיים קטנות, כדי שהם יעשו יותר נזק מתועלת.

העניין הוא ש”משפחת סופר על 2” רק מציג את הבעיה הזאת, הוא לא ממש נכנס לעומק שלה. הוא מציף אותה כשאלה המרכזית של הסרט, למה בכלל צריך לסמוך על גיבורי על? אבל התשובה לא ניתנת. אנחנו כצופים סומכים על גיבורי על – הרי ראינו כבר שלושה סרטי נוקמים, ועוד כמעט עשרים סרטים ביניהם. לא צריך לשכנע אותנו שגיבורי על הם הטובים. לשכנע אותנו שהם דווקא בעייתיים? את זה הסרט לא ממש מנסה לעשות, למרות שזאת הסוגיה המרכזית שלו.

משפחת סופר על 2 (באדיבות פורום פילם)

משפחת סופר על 2 (באדיבות פורום פילם)

והוא לא הסרט הראשון ששואל את זה. היה לנו את “ווטצ’מן”, “הנקוק” ו”קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים”, שעסקו בנושא דומה, אבל דווקא בגלל התא המשפחתית והקלילות של סרט אנימציה של פיקסאר, “משפחת סופר על 2” יכל לבחון את הסוגיה הזו פחות מהכיוון השכלי של הסרטים האלה, אלא מהכיוון הרגשי שמאפיין את פיקסאר כל כך הרבה. אבל זה לא נעשה כל כך.

בשורה התחתונה

“משפחת סופר על 2” מציג שני כיוונים מעניינים לסיפור – אחד על שינוי התא המשפחתי של משפחת פאר, ואחד על המהות והבעייתיות של גיבורי על. את משפחת פאר הסרט חוקר לעומק, בעוד שאת השאלה הפילוסופית יותר הא די מזניח – רק מציג את הבעיה כדי שנסתכל עליה, אבל לא טוען שום דבר קונקרטי לגביה. למרות שזה עשוי להרגיש מעט צורם וחסר, זה דווקא עובד לסרט הזה יופי. כי סרטי פיקסאר הם סרטים מרגשים שעוסקים באנשים (גם אם במקום אנשים יש דגים, או מכוניות, או רגשות של אנשים). את השאלה הפילוסופית על צדק ולוחמה בפשע, אולי באמת כדאי להשאיר למישהו אחר.

“משפחת סופר על 2” יכול היה להיות סרט מעניין יותר, יש שיגידו חשוב יותר – אבל במקום זה קיבלנו סרט מרגש וכיפי, עם סיפור משפחתי נוגע ואקשן גיבורי על מצוין. הוא לא יהפוך לסרט פולחן כמו קודמו, אבל הוא המשך ראוי וטוב. הוא גם מוכיח פעם נוספת שאפשר לספר סיפור טוב על ארבעת המופלאים – הרי הם ההשראה העיקרית למשפחת פאר, למרות שבקולנוע הם כבר זמן רב מאוד חסרי השראה בכלל. כאן הם מתפקדים נפלא כגיבורים, כמשפחה, וכמניע לעלילה מוצלחת סך הכל.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
עוד על הכותב
author-image
בוריס אוליאנסקי
מבקר קולנוע, צרכן מדיה מכל הסוגים ומעורב במשחקי תפקידים רוב חייו, שולחניים וממוחשבים. שותף להנחיית הפודקאסט Games of Future Past, המבקר משחקים חדשים לצד ישנים, ומשווה ביניהם.
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות