גאדג'טי מסקר: Samsung Galaxy Note 9 – יותר גדול, יותר מהכל

סמסונג הכריזה באופן רשמי על דגם חדש בסדרת ה-Note רק לפני כשבועיים, וכבר עתה משיקה החברה את המכשיר בישראל.  אז כמובן שסקירה על Samsung Galaxy Note 9 היא מתבקשת. הגלקסי נוט 9 מגיע במחיר לא נמוך הנע סביב 4,000 שקלים, אך מוצע גם בגרסה בעלת נפח אחסון גבוה במיוחד של 512 גיגה-בייט, זו נמכרת בכ-800 שקלים יותר ומציעה גם זיכרון פעולה (RAM) מורחב של 8 גיגה-בייט. מדובר בטלפון הגדול ביותר של סמסונג בסדרת הנוט ובאחד הגדולים בשוק, כשהוא מגיע עם תצוגת 6.4 אינץ' ברזולוציית +Quad HD, כך שמדובר בטלפון שמקבל יותר מקודמיו במובנים רבים.

את ה-Galaxy Note 9 קיבלנו לידנו עוד באירוע ההכרזה של החברה בניו-יורק, כאשר מדובר בדגם הבסיסי עם זיכרון 6GB RAM, אחסון בנפח 128GB ובצבע כחול-ים המגיע עם עט סטיילוס S-Pen בצבע הצהוב אשר תומך, לראשונה, בקישוריות בלוטות'. בחנו את המכשיר החדש של החברה לקראת ההשקה בארץ כדי להבין האם כל העדכונים שביצעה סמסונג בדגם החדש מצדיקים את תג המחיר הגבוה – זוהי הסקירה המלאה שלנו לנוט 9.

מה בקופסה?

הקופסה של הנוט 9 מגיעה בעיצוב הדומה לזה שראינו במכשיריה הקודמים. מדובר בקופסה במידות מינימליות ובצבע השחור, אם כי בראשה מציגה השנה סמסונג את עט הסטיילוס החדש, זה תומך לראשונה בקישוריות בלוטות'.

בתוך הקופסה נוכל למצוא אוזניות תוך-אוזן איכותיות מבית AKG עם ראשים להחלפה, שלל מתאמים בין USB-C לחיבורים אחרים (USB או MicroUSB), סיכה להחלפת ראש עט הסטיילוס, מטען תומך בטעינה מהירה, כבל USB-C ל-USB לטעינה והעברת נתונים וסיכה להוצאת מגירת ה-SIM.

יותר גדול, יותר מהכל

כשבוחנים את הגלקסי נוט 9 מבינים מיד כי לסמסונג היה דבר אחד בראש כאשר חשבה על עדכון המכשיר החדש – עוד מהכל. החברה הוסיפה עוד קצת למסך על ידי צמצום השוליים וזה כעת עומד על 6.4 אינץ' במקום 6.3 אינץ' שהופיע בדגם ה-Note 8, ולצד זאת שידרגה את נפח האחסון הבסיסי מ-64GB ל-128GB ודחפה מעלה את האחסון בגרסה היקרה יותר עד ל-512GB, כאשר לכל זאת ניתן לצרף כרטיס זיכרון חיצוני מסוג MicroSD לקיבולת מאוחדת של עד 1 טרה-בייט.

ה-Note 9 כולל לא רק את המסך הגדול ביותר בסדרה עד כה, אלא גם את פאנל ה-Super AMOLED של החברה ברזולוציית +Quad HD ובפריסה של 1440×2960 פיקסלים, אשר יחד הופכים אותו למסך הטוב ביותר שאנו מכירים כיום בשוק. ועם זאת, חובבי הפיקסלים אולי יעדיפו את דגמי ה-Galaxy S9 הקטנים יותר, המעניקים צפיפות גבוהה יותר בשל השימוש ברזולוציה זהה על גבי מסך קטן יותר.

התוספת הגדולה, ואולי המשמעותית מכולן, היא התוספת שמספקת סמסונג בצד הסוללה, זו כעת גדלה לקיבולת של 4,000mAh ומספקת יום עבודה שלם ללא מאמץ מיוחד. בשימושים בינוניים תחת הגדרות תצוגה ברזולוציית +Quad HD הצלחתי למשוך עם הסוללה עד סוף יום העבודה עם כ-20-25 אחוזים שנותרו במחוון הסוללה, כאשר בשימוש בהגדרת התצוגה המגיעה כברירת מחדל עם המכשיר, זו עומדת על +Full HD, נדחף המספר מעלה עד ל-30% בסוף היום, ובפועל אף הצלחתי למשוך עם המכשיר ללא טעינה למשך יום וחצי תחת הגדרות אלו.

הטעינה המהירה הזמינה עבור הסמארטפון מאפשרת להשיג 35% במחוון הסוללה תוך 30 דקות, כאשר לאחר שעה של טעינה הראה מחוון הסוללה 70%. טעינת הסוללה בשלמותה ארכה שעה ו-50 דקות.

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

בנוסף, ישנו המעבר של סמסונג למתן אפשרות לעבודה עם מנגנון ה-DeX, המאפשר עבודה עם הסמארטפון כמחשב לכל דבר עם חיבור מסך, מקלדת ועכבר, ללא צורך בעמדת עגינה. חיבור של מתאם USB-C ל-HDMI פשוט מאפשר את הפעלת פונקציית ה-DeX בחיבור מסך, כאשר תוכלו לחבר לטלפון גם עכבר ומקלדת בלוטות' אם תרצו את התחושה המלאה של המחשב.

כל האפליקציות בטלפון כמובן זמינות לכם על גבי המסך הגדול, אם כי לא כולן מותאמות לעבודה במסך הגדול. תוכלו להשתמש באפליקציות מייל, דפדפן, לוח שנה ואפליקציות מובנות אחרות של סמסונג, לצד כמה אפליקציות צד שלישי, אך משחק בפורטנייט, למשל, יוצג בתצוגה קטנה למדי על גבי המסך הגדול בשימוש ב-DeX.

חווית השימוש בעזרת מתאם פשוט לא שונה בהרבה מזו שתקבלו בעמדת העגינה המותאמת של סמסונג, אם כי הויתור על זו מגיע יחד עם ויתור על אפשרות טעינה של המכשיר, מה שאומר שזמן הסוללה שלכם בשימוש בפונקציית ה-DeX יהיה מוגבל. עם הסוללה הגדולה שמגיעה עם הגלקסי נוט 9, תוכלו לקבל עד 3 שעות שימוש ב-DeX.

S-Pen עם תמיכה בבלוטות'

תוספת גדולה נוספת עליה שמה סמסונג דגש מיוחד הינה התמיכה בבלוטות' המגיעה לראשונה לעט הסטיילוס הנחבא בגוף המכשיר. את העט ניתן להטעין בגוף המכשיר לצורך שימוש לביצוע פעולות שונות מרחוק, כמו צילום, כאשר במבחנים חוזרים הצלחנו להוציא מהעט את 200 הקליקים עליהם הצהירה החברה, ובפועל קיבלנו לרוב יותר מזה עם כל טעינה. אך אין זה משנה, מאחר שהטעינה עצמה של העט אורכת פחות מדקה וגם כאשר הוא אינו טעון, ניתן להמשיך ולהשתמש בו בשימושים הרגילים של החלפת האצבע בשימוש על מסך המגע וביצוע יתר הפעולות שבוצעו עם העט בשנים קודמות.

תמיכת עט הסטיילוס בבלוטות' נשמעת כגימיק, אך שימוש באפשרות בפועל מוכיחה עצמה היטב. צילום תמונות סלפי בעזרת ה-S Pen נוח הרבה יותר מאשר לנסות ולאחוז בטלפון ביד אחת ולצלם בו זמנית ומדובר בתוספת נהדרת שהשימוש בה עשוי להתרחב יותר ויותר עם פתיחת הגישה למפתחי אפליקציות צד-שלישי בהמשך הדרך.

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

העט מאפשר הגדרה של אפליקציות שונות לביצוע פעולות בלחיצה אחת או בלחיצה כפולה, כאשר את הלחיצה הארוכה תוכלו להגדיר לביצוע פונקציה בודדת לבחירתכם. ברירת המחדל המוצעת היא להפעלת המצלמה, אך תוכלו להחליפה בהפעלת החיפוש בגוגל, שירות מפות או כל אפליקציה אחרת במכשיר.

בין האפליקציות התומכות בפעולות מרחוק של S-Pen תוכלו למצוא את הפונקציות הבאות:

  • מצלמה – מאפשרת מעבר בין מצלמת הסלפי למצלמות בגב המכשיר וגם צילום תמונות בפועל.
  • גלריה – מעבר בין תפריטים
  • מדיה (כולל יוטיוב) – הפעלה\עצירה או דילוג.
  • דפדפן כרום – מעבר דפים קדימה ואחורה.
  • מצגות Powerpoint – מעבר בין שקופיות קדימה ואחורה.

צילום ב-Galaxy Note 9

מערך הצילום הכפול הגיע לסדרת הנוט עוד בדגם שהציגה החברה בשנה שעברה, אך כעת מקבלת הסדרה את השדרוגים שראינו בדגמי הדגל Galaxy S9 מוקדם יותר השנה. בגב המכשיר נמצא זוג מצלמות 12 מגה-פיקסל עם תמיכה בייצוב תמונה אופטי (OIS), כאשר הראשית בין השתיים מציעה מפתח צמצם המשתנה בין f/1.5 ו-f/2.4 ויעזור בפתיחת הצמצם בהתאם לצורך בעת צילום תמונות בתאורה טובה או בתנאי תאורה נמוכה. המצלמה המשנית מציעה עדשת טלפוטו שתאפשר צילום בזום אופטי של עד פי 2, כאשר הזום הדיגיטלי יאפשר קירוב של עד פי 10.

השוואת צילום בזום בין זוג מצלמות ה-Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

השוואת צילום בזום בין זוג מצלמות ה-Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

בצילום מול מקור תאורה חזק (מצב HDR) עושה סמסונג עבודה טובה בהארת האיזורים החשוכים יותר בתמונה, אולם הדבר מגיע יחד עם הצגת רעש באיזורים הכהים יותר שהובהרו כחלק מאותו אפקט. זהו אינו דבר שתוכלו לראות על גבי מסך הסמארטפון בהצגת התמונה במלואה על המסך, אך במבט מקרוב ההבדלים הללו מוצגים ומוכיחים כי אף שזה לא משנה כלל עבור רוב המשתמשים, אלו מכם המבקשים להפיק את התמונה המושלמת עדיין יאלצו להשתמש במצלמות הקלאסיות.

הצבעים שמציגות המצלמות מדוייקים למדי וקרובים למציאות בצילום בתאורת אור יום טובה, כאשר בתאורה נמוכה ובלילה נקבל דחיפה של אור שתעזור בהצגת דמויות בחשיכה, אך תביא עימה עיוות בצבעים הקיימים במציאות. ויחד עם זאת, מצלמת ה-Galaxy Note 9 היא אחת ממצלמות ההסמארטפון הטובות ביותר כיום לצילומים ליליים.

העדכון האחרון שביצעה סמסונג עבור אפשרות ה-AR Emoji שהושקה עם סדרת הגלקסי S9 מציעה גם לבעלי ה-Note 9 להשתמש במדבקות של דמויות מוכרות מהסרטים המצויירים של דיסני כמו "משפחת סופר על", "לשבור את הקרח", "מיקי מאוס" ורובי ריינבו" – את אלו תתבקשו להוריד מהחנות של סמסונג דרך אפליקציית המצלמה, ולאחר מכן תוכלו להשתמש בדמויות השונות על מנת ליצור מדבקות עם הבעות פנים שונות אותן תוכלו לשלוח לחברים.

צילומי סלפי בעזרת עט הסטיילוס הפכו עבורי לחוויה טובה הרבה יותר בשימוש במכשיר כה גדול, כאשר מצאתי שנוח הרבה יותר להחזיק את המכשיר ביד אחת ולצלם תמונת סלפי עם הכפתור ב-S Pen הנמצא ביד השנייה.

התוצאות טובות מאוד ונראה כי ישנם שיפורים גם בצילומי הפורטרט, המציגים את הרקע המטושטש סביב המצולם, אם כי עדיין ניתן לראות את השריפה המוגזמת סביב המצולם בצילום בתאורת אור יום. יחד עם זאת, עדיין יוכלו חדי העין לראות טשטוש בקצוות המצולם, בעיקר באיזורים בעיתיים יותר כמו שיער.

לראות נטפליקס ולשחק פורטנייט

אחד הדברים המהנים יותר במכשיר בעל מסך גדול עם תצוגה ברזולוציה גבוהה הינה האפשרות לצפות דרכו בסרטונים ביוטיוב (ממליץ לכם על הסדרה Cobra Kai ב-4K למרות שהמסך לא תומך מעבר ל-Quad HD) או בנטפליקס ולשחק במשחק שכרגע יצא באופן בלעדי רק עבור מכשיריה של סמסונג וזמין להורדה ומשחק בגלקסי נוט 9 – פורטנייט, למרות שגם PUBG עובד מצויין.

הביצועים הגבוהים של המכשיר מאפשרים לנו לשחק ברזולוציות הגבוהות ביותר בפורטנייט וב-PUBG ועל גבי המסך הענק זה נראה מצויין, אם כי לטעמי ישנו יתרון ברור לאלו המשחקים מולי במסך הגדול על המחשב, שכן כי ניצחתי פחות על הגלקסי נוט 9 מאשר במשחק במחשב.

הרמקולים הסטריאופוניים הינה תוספת מצויינת למשחקים ולצפייה בסרטים, כאשר הרמקול העליון המשמש לביצוע שיחות מוגבר באופן משמעותי כדי להוסיף לחוויה והרמקול הראשי הממוקם בתחתית הסמארטפון הוא האיכותי והחזק יותר בין השניים.

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

ואם אתם רוצים יותר בצד האודיו, ישנן אוזניות ה-AKG שמצרפת סמסונג לאריזה, אלו די נוחות לשימושי משחק או צפייה בסרטים, אבל לא הייתי ממהר להשתמש בהן כאוזניות בזמן ריצה. הסאונד הבוקע מהן איכותי מאוד, הרבה מעבר למה שהייתי מצפה לקבל מאוזניות המגיעות באריזת סמארטפון, אבל בכל זאת מה שצריך לקבל עבור מכשיר ברמת 4,000 שקלים ומעלה – והן מפיקות צלילים טובים במידים ובסים תואמים (אגב בסים, לניקי מינאג' יצא אלבום חדש שנשמע מצויין עם אוזניות ה-AKG).

אם נחזור רגע לסוללה, חשוב להדגיש כאן כי דווקא בשימושים הכבדים יותר לא הצלחתי למשוך עם הסוללה יום שלם, אך היא בהחלט מחזיקה הרבה יותר זמן ממכשירים רבים בשוק. משחקים, ובמיוחד משחקי רשת כמו פורטנייט, דורשים לא רק זמן עבודה מהמעבד, אלא גם זמן שימוש רב במסך ברזולוציה גבוהה ושימוש ברשת, כך שבשימושים כבדים כמו משחקים וצפייה מרובה בוידאו יחד עם צילום תמונות וסרטונים המכשיר לא יחזיק את יום העבודה השלם שמבטיחה סמסונג. בסך הכל קיבלתי בין 4 וחצי ועד 6 שעות מסך, עם תלות בסוג השימוש במכשיר.

מערכת הפעלה וממשק משתמש

סמסונג נוהגת לספק למשתמשיה כלים רבים סביב מערכת ההפעלה שעוזרים בתפעול השוטף של המכשיר והדבר אינו שונה גם הפעם. ממשק המשתמש המותאם של החברה מציע לנו אפשרות עבודה עם שני חלונות במקביל, משהו שעובד היטב על גבי מסך כה גדול כמו זה של הנוט 9, כאשר ביצוע פעולות שונות במכשיר דרך מחוות על גבי המסך הופך את חווית השימוש לנוחה יותר.

זיהוי הפנים מוכיח עצמו היטב ומאפשר גישה מהירה מאוד לשימוש במכשיר, כאשר אמצעי האבטחה המחמיר יותר של זיהוי הקשתית עובד היטב גם כן, אם כי לא הייתי ממליץ עליו ללובשי משקפיים. חיישן טביעות האצבע בגב המכשיר עבר כעת למיקום נוח יותר מתחת למערך הצילום הכפול, בשונה למיקום לצד המצלמות, שם הופיע בדגם הנוט 8, אך עדיין מדובר במיקום בעייתי אשר גבוה מידי עבור רבים ולא נוח לשימוש. אני ויתרתי לחלוטין על השימוש בו בשל המיקום ועברתי לזיהוי החכם (שילוב בין זיהוי פנים וקשתית העין) במקומו, זה הציג אופי פעולה פשוט, מהיר ואפקטיבי יותר עבורי בשימושי היום-יום, אם כי זה בטיחותי פחות מטביעות האצבע או מסריקת הקשתית.

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

מערכת ההפעלה המגיעה עם ה-Note 9 באופן מובנה הינה אנדרואיד 8.1 אוראו, וזה דבר עצוב מאוד לאור השקתה של אנדרואיד 9 פאי טרם השקת המכשיר החדש של סמסונג. אף שאנחנו יודעים כי סמסונג תציג את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה עבור מכשיר זה בזמן מסויים בעתיד, היינו מצפים כי הזמן הרב שסיפקה גוגל לסמסונג לשם התאמות אנדרואדי פאי למכשיר החדש (גרסת הבטא הראשונה של אנדרואיד 9 הושקה במרץ!), היה מספק על מנת שנראה השקה של ה-Note 9 עם הגרסה החדשה של אנדרואיד.

התנועה במערכת ההפעלה עצמה נעימה למדי ולא הרגשתי לאגים או תקיעות מיותרות בכל שימוש במערכת, אולם לא מדובר בממשק משתמש שמספק את התנועה המהירה ביותר.

יתרון לתצוגת ה-AMOLED מגיע בצד ממשק המשתמש דרך מסך הדולק תמיד ומציג את השעון, תאריך, מחוון הסוללה ואינדיקציה להתראות מאפליקציות שונות, כך שלא נתבקש להדליק את המסך ולבזבז חייי סוללה רק כדי לבדוק מה השעה. בתחתית המסך נמצא כפתור הבית הוירטואלי, תחתיו מסתתר מנגנון רטט שיאפשר לנו לחוש בלחיצה על הכפתור.

אפשרויות התוכנה הייחודיות בדגם ה-Note 9 מגיעות יחד עם עט הסטיילוס ומאפשרות לכתוב על המסך גם ללא הדלקתו, להעביר הודעות מונפשות, לכתוב פתקים, לצייר, לתרגם טקסטים, לחתוך חלקים מהמסך כצילום-מסך ולשתף עם אחרים ותפריט קיצורי הדרך של העט מאפשר להוסיף גם קיצורי דרך לאפליקציות. התוספת האחרונה של סמסונג לתחום זה הינה אפליקציית PenUp, שתעזור לכם ליצור ציורים נאים גם אם אתם לא יודעים לצייר. האפליקציה מאפשרת לצבוע ציורים קיימים בצבעים שאותם אתם תבחרו ואחר כך לשלב אותם כטפטים בטלפון או לשתף עם אחרים.

השורה התחתונה

במחיר של 4,000 שקלים לדגם הבסיסי ועד 4,800 לדגם המתקדם, ה-Galaxy Note 9 הינו אחד מהמכשירים היקרים כיום בשוק. אך בתמורה למחיר הגבוה מציע המכשיר לא מעט – תקבלו את המסך הטוב ביותר הקיים כיום בסמארטפונים ובגודל מרשים של 6.4 אינץ', תקבלו זוג מצלמות עם יכולות גבוהות בצילומי יום ולילה גם יחד, סוללה גדולה שתאפשר לכם להשתמש בטלפון כל היום, אוזניות AKG באיכות מרשימה ועט סטיילוס עם יכולות בלוטות' שתעזור בניווט ובתפעול המכשיר מקרוב או מרחוק.

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

Samsung Galaxy Note 9 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

סמסונג מספקת במכשיר החדש גם את מה שראינו גם בדגמים אחרים של החברה, בהם עמידות בפני מים ואבק תחת תקן IP68, רמקולים סטריאופוניים ואת חיבור האוזניות הוותיק. עבור ההשקעה הגבוהה תקבלו גם נפח אחסון בסיסי של 128GB עם אפשרות לשדרוג לעד 512GB ואפשרות להרחבה נוספת של עד 512GB דרך כרטיס MicroSD, אך מערכת ההפעלה שתקבלו עם המכשיר היישר מהקופסה הינה אנדרואיד 8.1 בלבד, אף שאנדרואיד 9 כבר זמינה מצידה של גוגל.

האריזה ותכולתה
10
עיצוב ואיכות בניה
9
חומרה וביצועים
10
מסך ותצוגה
10
מערכת הפעלה
8
מולטימדיה
10
סוללה
9
מצלמה
10
סיכום
9.5
יותר מהכל, במחיר גדול
מה אהבנו
חיי סוללה ארוכים
נפח אחסון גבוה
מסך ענק ברזולוציה גבוהה
מצלמות
עט סטיילוס תומך בלוטות'
רמקולים סטריאופוניים
מה לא
אנדרואיד 8.1
מחיר גבוה
קורא טביעות אצבע
כפתור ביקסבי פיזי
מחירים
יבואן רשמי: 4039 שקלים
שוק פתוח: 3890 שקלים
במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות