דרדוויל, עונה 3 (צילום: Nicole Rivelli, תמונה באדיבות Netflix)

ביקורת סדרה: דרדוויל, עונה 3 – שוב, מהתחלה
| יום שני, 15 באוקטובר 2018, 18:00 | בידור ופנאי

בשנה שבה כל אחד מה"מגנים" של מארוול (Marvel) ונטפליקס (Netflix) זכה לעונה חדשה, מעניין לסיים דווקא עם הסדרה שהתחילה את הכל – דרדוויל (Daredevil). לאחר שהוביל את חבריו החדשים כדי להביס את "היד", ולאחר שנעלמו עקבותיו ורוב מי שהכיר אותו הכיר במותו, איך ימשיך מאט מורדוק, הידוע בתור "השד של הלס קיטצ'ן", או "דרדוויל" בקיצור, להילחם בפשע?

צפינו בארבעת הפרקים הראשונים של העונה השלישית של "דרדוויל", ונגיד לכם איך – לאט ובזהירות.

העלילה

מאט פצוע. ממש, ממש פצוע. חלק ניכר מעצמותיו נשברו, עמוד השדרה שלו נפגע, ונפיחות בראש פוגעת בחוש השמיעה והריח שלו. מאט העיוור, שהסתמך על החושים האחרים שלו ברמה על טבעית, איבד כחצי מהם, והתשישות הכללית של גופו השבור משבשת את אלה שעדיין פועלים. הוא לא במצב להילחם בפשע בשום צורה.

למזלו, הוא נמצא על ידי נזירות מהמנזר בו הוא גדל – שבראשו עומד הכומר שמכיר אותו, מכיר אותו טוב יותר משהוא מכיר את עצמו. בגלל הסטטוס הבעייתי של דרדוויל, הנזירות והכומר מחליטים לא לדווח על הימצאותו במקום – ומטפלים בו בצורה המסורה ביותר שאפשר, כדי להחזיר אותו למוטב. אף אחד לא יודע לומר אילו חלקים של מאט יחלימו ואילו לא, אבל הפצע העמוק ביותר שלו בכלל לא פיזי – הנזק החמור ביותר שלו הוא לאמונה.

מאט חווה משבר אמונה כמו שהוא לא חווה בחייו. בתור אדם קתולי מאמין, הדת הייתה המצפן המוסרי שלו. הוא היה זקוק למצפן הזה, כי מאט אוהב להילחם. הוא נהנה מהאדרנלין, מהסיכון, והוא נהנה לגרום לאחרים סבל. והוא לוקח את עצמו לגבול היכולת וחוצה אותו כל פעם, כמעט ונהרג בכל עימות רק כדי לשבור עוד עצם ולרסק עוד לסת של איזשהו נבל תורן.

צמאון הדם של מאט רק מעמיק כאשר הוא מגלה שווילסון פיסק, הנבל הגדול (תרתי משמע) מהעונה הראשונה, חותם על עסקה מפוקפקת עם ה-FBI, שמקרבת אותו אל החופש. גם פוגי וקרן, חבריו של מאט, נחרדים מהחדשות האלה – וכל אחד מהם מנסה לפעול נגד פיסק בדרכו. כי הסיפורים האלה הם גם הסיפורים שלהם, אבל בלי מאט במרכז שידביק אותם, כל אחד מהם פועל באופן עצמאי, עם הכלים והיכולות האישיים שלהם.

לחזור להתחלה עם כל מה שצברנו

עונה 3 של "דרדוויל" פשוט לוקחת אותנו להתחלה. יש לוחם לא ידוע חדש בהל'ס קיטצ'ן – הוא יוצא לרחוב במסכה ומכסח אנשים רעים. יש אדם מכובד ורב השפעה שבלב ליבו הוא מפלצת אלימה – והוא והלוחם במסכה נועדו זה לזה, אין להם ברירה אלה להתנגש זה בזה עד שאחד מהם ימחץ למוות. מאט אפילו לובש את חליפת הנינג'ה השחורה שלו מהעונה הראשונה, לפני השריון האדום המשוכלל שלו. אלא שהפעם, כל הדמויות יודעות דברים שהן לא ידעו פעם.

מאט הוא כבר לוחם מנוסה. הוא נלחם כבר בלא מעט אויבים, והצבא של פיסק היה חלק גדול מזה. הוא מגיע לקרב הזה מוכן, אבל גם עם חששות מאוד מובנות. פיסק יודע כבר מהי זהותו של השד מהל'ס קיטצ'ן, והוא לא יתן לעורך דין עיוור להפריע למהלכים שלו. קרן היא כבר לא קרבן של הנסיבות – היא עיתונאית מבריקה ועקשנית, שמוצאת את דרכה אל הסיפורים הכי חמים שקשורים לפיסק. ופוגי הוא כבר לא חצי מצמד עורכי דין עניים ואידאולוגיים, הוא עורך דין מצליח ועשיר בחברה מאוד נחשבת, עם נקיפות מצפון שדוחפות אותו למעשים גדולים.

יצא לכם אי פעם לפנטז לחזור אחורה, ולשמור על הידע שלכם מעכשיו? תחשבו איזה נפלאות היו השנים של התיכון, או השירות הצבאי, או הלימודים באוניברסיטה, או כל תקופה שעברתם, אם רק הייתם יודעים אז את מה שאתם יודעים היום… בהרבה מובנים זה בדיוק מה שקרה לכל הדמויות האלה. כן, זה יכל להיות משעמם ומיותר – למה שנחזור למערכה שכבר לעסנו? הסיבה שזה עובד זה בדיוק בגלל שהדמויות שונות, כי הן משנות את הכל.

דרדוויל, עונה 3 (צילום: David Lee, תמונה באדיבות Netflix)

דרדוויל, עונה 3 (צילום: David Lee, תמונה באדיבות Netflix)

הדמויות, הו הדמויות!

מכל סדרות מארוול/נטפליקס, האנסמבל של "דרדוויל" היה תמיד הכי חזק. כעת הוא הכי טוב שהוא אי פעם היה.

נתחיל מהקטן ביותר – פוגי נלסון. פוגי משוחק על ידי אלדן הנסון (Elden Henson), ובעונה הראשונה הוא היה אמור להיות ניגוד למאט. פחות דמות, יותר כלי לאיפיון הגיבור. שניהם עורכי דין, אבל איפה שמאט מוכשר באופן טבעי, פוגי צריך לחרוש. איפה שמאט אתלטי ורזה, פוגי שמנמן ועייף. איפה שמאט כריזמטי ומושך, פוגי מטופש ומגושם. והכי חשוב – מאט העיוור רואה את האמת, ופוגי בעל הראייה המצוינת עיוור למציאות סביבו.

נקפוץ להיום, עם כל הפיתוח שפוגי עבר, ולפתע פוגי הוא דמות בפני עצמה. אנחנו רואים את פוגי בעבודה, בזוגיות, אנחנו שומעים על האמונות והמחשבות שלו, ורואים את ההחלטות שלו יוצאות לפעולה. פוגי הוא לא כלי עזר של מאט – הוא אדם בעל יכולת, השפעה וכסף, ויש לו יכולות לפעול באופן עצמאי באפיקים שמאט לא חלם עליהם אפילו, עם מאט או בלעדיו.

ואז ישנה קרן, אותה משחק דבורה אן וול (Deborah Ann Woll). קרן עברה את המסלול הכי ארוך כנראה, מקרבן שהופללה ברצח שהיא לא ביצעה, לעיתונאית קשוחה שהולכת ראש בראש עם פראנק קאסל/המעניש, ואפילו הופכת לאדם היחידי בעולם שהרוצח הטרוד סומך עליו. כאן, בהל'ס קיטצ'ן, היא תמצא בדיוק מה מקור הכוח של פיסק, והיא כבר לא תמימה ולא פראיירית – היא יכולה להגן על עצמה גם מעבריינים מסוכנים אם אין ברירה.

דרדוויל, עונה 3 (צילום: David Lee, תמונה באדיבות Netflix)

דרדוויל, עונה 3 (צילום: David Lee, תמונה באדיבות Netflix)

ולבסוף ישנו הצמד העיקרי שלנו, הבאטמן-את-ג'וקר של הסדרה ושל כל מעצמת מארוול/נטפליקס – מאט מורדוק/דרדוויל ווילסון פיסק/קינגפין. את מורדוק משחק צ'ארלי קוקס (Charlie Cox), ואת פיסק משחק וינסנט ד'אונופריו (Vincent D'Onofrio) – ושניהם מציגים אנשים חזקים ומסוכנים שנדחקו אל הקצה.

מאט סיים את התהליך שהוא התחיל בעונה הקודמת, והפך לדמות לא נעימה בכלל, בעוד שפיסק ממשיך לקרוץ אלינו ברמיזות של אנושיות, שגורמות לנו לכבב ולכבד אותו שוב ושוב, למרות שגם אנחנו יודעים שהוא מפלצת מסוכנת. כמו בקרוסלה, כל אחד מהם מציג לנו שוב ושוב צדדים שונים שלו, ואנחנו מוצאים את עצמינו מתקשים להחליט מי הרע ומי הטוב כאן. בסופו של דבר ברור לנו שפיסק הוא רע – אבל האם מאט מורדוק טוב? יכול להיות שנגלה לקראת סוף העונה – ויכול להיות שזאת תשאר תעלומה.

דרדוויל, עונה 3 (צילום: David Lee, תמונה באדיבות Netflix)

דרדוויל, עונה 3 (צילום: David Lee, תמונה באדיבות Netflix)

בשורה התחתונה

העונה הראשונה של "דרדוויל" קבעה סטנדרט חדש לסדרות טלוויזיה על גיבורי קומיקס. מאז כבר עברו כמה שנים וכמה וכמה סדרות, והסטנדרטים המשיכו לעלות. במבט לאחור, יש עדיין ערך רב בעונה הראשונה, בכל מה שהיא בנתה והציגה וגם בסיפור שלה – אבל היא לא הדבר הכי טוב שאפשר לעשות. העונה השלישית לוקחת אותנו חזרה לתוך מה שאהבנו, עם כלים חדשים ומשופרים.

כל סיפור היד לא עבד. נינג'ות קסומות לא עניינו אותנו. חיבור "המגנים" לא ממש ריגש אותנו. אבל לראות שוב את מאט מורדוק נכנס לקרב ענקים עם פיסק – בשביל זה אנחנו כאן! ועכשיו הדמויות מפותחות יותר, השחקנים מנוסים יותר, האקשן טוב יותר, הדרמה חזקה יותר וסצנת הוואן-שוט המוכרת ארוכה ומופרעת יותר. צפויה לנו רכבת הרים מעולה של סדרת קומיקס משובחת, וזו הדרך הטובה ביותר לסגור את השנה הזאת מבחינת סדרות הקומיקס של נטפליקס.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות