סקירה: Samsung Galaxy Watch – שעון חכם וקשוח

Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בתקופה האחרונה זכה שוק השעונים החכמים זוה לרענון מצד היצרניות, בין אם מדובר בדגם חדש של ה-Apple Watch, הגרסה החדשה Wear OS של גוגל או השעונים של וואווי ו-LG. ה-Galaxy Watch של סמסונג הושק לצד ה-Galaxy Note 9 ומנסה לקרוץ לקהל שעדיין לא החליט אם לענוד על פרק כף היד שלו שעון. בדומה לגרסת ה-Gear Sport אשר הגיעה לשוק לפני שנה, גם הדגם הנוכחי שם דגש על תחום הספורט וניהול אורך חיים בריא.

עיצוב ונוחות שימוש

ה-Galaxy Watch מזכיר את העיצוב של ה-Gear S3 Frontier, רק שהמראה בדגם החדש מחוספס פחות, אבל עדיין זוכה ללוק גברי עם נוכחות רבה. גרסת השעון שנבדקה היא בגודל 46 מ”מ וקיימת גם גרסת 42 מ”מ. נוח ללכת עם השעון על היד, למרות שלטעמי הוא מעט עבה – 13 מ”מ, כאשר המשקל שלו מורגש גם כן ב-63 גרם. רצועת הגומי רכה ונעימה על פרק כף היד, כך ששילוב זה עם השעון מאפשר להסתובב איתו בנוחות.

מסך המגע מגיע בגודל 1.3 אינץ’ (ישנה גם גרסת 1.2 אינץ’) עם פאנל תצוגה מסוג Super AMOLED שנראה נהדר על השעון הזה. המסך מגיע מגיע ברזולוציית 360 על 360 פיקסלים, וניתן לשלוט באמצעות המגע על המסך וגם באמצעות הכתר. הזכוכית המגינה על המסך היא מסוג Gorilla Glass DX. על המסך ניתן להתבונן באור שמש ישיר והוא תומך במצבי תאורה אוטומטיים. אחד הדברים שמפריעים בשעון חכם הוא המסך הנדלק בזמן שנמצאים בסרט או במקום חשוך, אך מצב תיאטרון בשעון מכבה את המסך ולא מדליק גם בעת קבלת התראות.

Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

ספורט ובריאות

השעונים החכמים שמים דגש גדול על הפעילויות הספורטיביות וה-Galaxy Watch לא שונה בזאת. הוא כולל התקן GPS שמאתר את מיקומו בתוך שניות בודדות וגם עמידות למים עד לעומק של 50 מטרים, כך שאפשר ללכת לשחות איתו או לרוץ בלי הסמארטפון. בתוספת אפליקציית המוזיקה ספוטיפיי וחיבור אוזניות אלחוטיות, אפשר לבצע ניתוק מוחלט מהטלפון.

סמסונג מציעה זיהוי אוטומטי של 6 סוגי אימונים. אני נתקלתי בזיהוי הליכה ומשום מה, בעת רכיבה על הקורקינט החשמלי, השעון סיפר לי שאני רוכב על אופניים. רוב הזמן מדידת הדופק בזמן ריצה עבדה היטב, אבל נתקלתי בפעמים בהן השעון איבד את המעקב אחר הדופק לזמן קצר, אך הוא התאושש במהירות וחזר לעבוד. פיצ’ר נחמד עבור הפעילויות הגופניות מתבצע לאחר ריצה, אז השעון יציע לעבור לפעילות אחרת, למשל אופניים או תרגילים. לאחר האימון, הוא יציג סיכום של כל הפעילויות יחדיו.

כמו שעונים חכמים רבים אחרים, גם סמסונג מציעה ספירת צעדים, מדידת קומות והתראה בכל פעם שיושבים זמן ארוך מדי על הכסא. ה-Galaxy Watch לא סתם יגיד שצריך ללכת, הוא גם יציע תרגילי מתיחות עם הידיים במקום לקום. השעון גם יודע למדוד את השינה באופן אוטומטי ולספר כמה שעות שינה היו בפועל. זוהי אופציה נחמדה, אבל לטעמי פחות נוח ללכת לישון עם שעון גדול על היד (מתאר לעצמי שיש אנשים שזה פחות יפריע להם).

Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

השעון יודע לבצע מדידת לחץ שלא ממש הרגשתי שהיא מדייקת. מעבר ליכולת של השעון להגיד אם אתה לחוץ או לא לחוץ, הוא יציע לבצע תרגילי נשימה. נחמד, אבל לא מצאתי יעילות רבה בפונקציה זו.

תפעול שוטף

התקנת השעון על סמארטפון אנדרואיד לא מבית סמסונג דורשת הורדה של 3 אפליקציות שונות. בדומה לסמארטפונים של סמסונג, גם ה-Galaxy Watch כולל את העוזרת הקולית ביקסבי (Bixby), שלא מועילה כאן יותר מדי. ניתן להחליף את הכפתור היעודי שלה להפעלה של אפליקציה מועילה יותר, כמו נגן מוזיקה.

סמסונג משתמשת בשעונים שלה (וגם בטלוויזיות החכמות) במערכת ההפעלה טייזן (Tizen). מדובר במערכת הפעלה עם ממשק נהדר עבור שעונים חכמים. הממשק אינטואטיבי, מהיר ופשוט להפעלה. מעמוד הבית של השעון, ניתן לקבוע מסכי קיצור המציגים את מזג האוויר, מספר הצעדים, נגן המוזיקה, אנשי קשר, תזכורות ואפילו עדכוני חדשות (מאפליקציית Flipboard). המעבר בין המסכים מתבצע בצורה פשוטה באמצעות הכתר (חוגה) שעוטף את המסך ומאפשר מעבר מהיר. לשעון ישנם שני כפתורים פיזיים בצד ימין, הכפתור התחתון מאפשר גישה לתפריט הראשי, שם אפשר למצוא את כל האפליקציות המותקנות על השעון. לחיצה עם האצבע על האייקון תפעיל את אותה אפליקציה.

מערכת ההפעלה טייזן מציעה ממשק בשפה העברית, אשר הגיור שלו התבצע בצורה טובה. ישנה מקלדת זעירה על המסך עם תמיכה בעברית, המאפשרת הקלדה בצורה המזכירה את מקלדות ה-T9 מהטלפונים הישנים של פעם (שתי לחיצות להגיע לאות ב’ או שלוש לחיצות לאות ג’). זה טוב, רק אם רוצים להקליד משהו ממש קצר. ישנה גם אפשרות לקביעת הודעות מוכנות מראש, כאשר רוצים לסנן שיחה או לענות למסרונים. ניתן גם להגיב להודעות וואטסאפ מהשעון או לקרוא אותן, כולל התכתבויות קודמות.

ה-Galaxy Watch מאפשר לבצע ממנו שיחות, כאשר גם המיקרופון וגם הרמקול מספקים ביצועים טובים ביחס לשעון יד. מה שכן מפריע, זה שהשעון בהגדרות הבלוטות’ בסמארטפון משתלט על העברת השיחות, כך שחייבים לנטרל את האופציה הזאת אם רוצים לנהל את השיחות דרך דיבורית ברכב או אוזנייה.

Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

חומרה ואפליקציות

לא נתקלתי בבעיות תגובה של ה-Galaxy Watch והוא בסך הכל רץ חלק. את השעון מריץ מעבד כפול ליבה הרץ בתדר 1.15 גיגה הרץ תחת מערכת השבבים Exynos 9110 מבית סמסונג עם זיכרון עבודה של 768 מגה ונפח אחסון מובנה של 4 גיגה.

מבחר האפליקציות לא דומה לזה שאפשר למצוא ב-Wear OS של גוגל או ב-WatchOS של אפל, אבל יש כאן מפות של Here (ולא של גוגל), ספוטיפיי, טוויטר, טייפ מנהלים ושליטה במוצרים חכמים בבית של סמסונג דרך אפליקציית SmartThings.

כמו שעונים אחרים של סמסונג, כך כולל גם ה-Galaxy Watch עריסה יעודית, עימה ניתן לטעון את השעון ברגע שמניחים אותו עליה. קצת פחות נוח לסחוב את העריסה הזו כאשר נוסעים לטיולים. סמסונג גם מציעה (בתשלום נוסף) משטח טעינה אלחוטי, Wireless Charger Duo, עבור שעון וסמארטפון, דבר המאפשר לטעון את שני המכשירים בו זמנית. מבחינת זמן עבודה של השעון, הצלחתי להוציא ממנו 3 ימי עבודה, כאשר המסך פתוח כל הזמן ומדידת הדופק מתבצעת באופן קבוע. כמובן שאם תחליטו לבצע ריצה או רכיבה על אופניים עם ה-GPS, זמן הסוללה ירד משמעותית. הסוללה מגיעה בקיבולת 472 מיליאמפר/שעה.

Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
Samsung Galaxy Watch (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

השורה התחתונה

ה-Samsung Galaxy Watch הוא שעון שנראה טוב על היד, יש לו ממשק נהדר עם כתר המאפשר לשלוט בנוחות במכשיר. מגוון האפליקציות אומנם לא דומה לאלו של המתחרים, אבל אפשר למצוא פה את רוב מה שצריך, כאשר סמסונג מציעה יכולות פנימיות לאימוני כושר ומדידת שינה. הייתי שמח לו מד הדופק היה קצת יותר אמין. זמן הסוללה של השעון הוא לפחות 3 ימים, כך שלא חייבים לזכור להטעין אותו כל לילה.

מחירים: 1,700 שקלים לגרסת ה-46 מ”מ (בסקירה) ו-1,500 שקלים לגרסת ה-42 מ”מ.

*סקירה זו פורסמה לראשונה באתר The Gadget Reviews. לחצו לסקירות על שעונים חכמים לספורט.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים