ביקורת סרט: קריד 2 – אם לא מיצינו עד עכשיו, לא נמצה אף פעם

קריד 2 (תמונה באדיבות פורום פילם) קריד 2 (תמונה באדיבות פורום פילם)

אי שם ב-1976 הרחוקה יצא לו סרט שנכתב על ידי תסריטאי לא מוכר – שברוב חוצפתו התעקש גם לככב בסרט. “רוקי”, היה שמו של הסרט, על שמו הגיבור הראשי. את שאר הסיפור אתם ודאי כבר מכירים. אי אפשר להפריד בין סילבסטר סטאלון (Sylvester Stallone) ודמותו כרוקי. הוא אמנם נתפס כיום כשחקן פעולה בעיקר, במיוחד בזכות תפקיד איקוני נוסף בשם ג’ון רמבו, אבל את דרכו סטאלון התחיל כשחקן ותסריטאי דרמטי – ולמעשה הוא לא הפסיק להיות כזה מעולם.

לאחר חמישה סרטים על המתאגרף העצוב, עשה סטאלון קאמבק עם סרט שישי ב-2006 – סרט שהפגיש אותנו עם רוקי מבוגר ועייף. איך ממשיכים משם? כמו שכל ספורטאי יגיד לכם – צריך להפוך למאמן. סרטי “קריד” (Creed) הם הדור הבא של סרטי “רוקי”. אפשר להסתכל על “קריד 2” (Creed 2) בתור “רוקי 8”, ואפשר להסתכל עליו בתור “רוקי 4 חלק 2” – אבל איך שלא נסתכל עליו, האם שווה לצפות בו?

העלילה

מייקל ב. ג’ורדן (Michael B. Jordan) חוזר לנעליו הקופצניות של אדוניס קריד, בנו האבוד של אפולו קריד – יריבו וחברו האגדי והמנוח של רוקי בלבואה האגדי לא פחות. קריד הצעיר הוכיח סוף סוף שהוא לא רק מתאגרף רציני בזכות עצמו, אלא גם אלוף העולם באגרוף במשקל כבד. הזוגיות שלו עם ביאנקה, אותה שוב משחקת טסה תומפסון (Tessa Thompson) מ”ווסטוורלד” ו”ת’ור: ראגנארוק”, ממשיכה להתפתח ולפרוח, וקשה להאמין שמשהו יכול להשתבש בחיים המושלמים שלו. אלא שרחוק מאוד משם, באוקראינה הקרה, מישהו מתכנן להרוס את החיים האלה.

איוון דראגו, יריבו המפחיד והמסוכן ביותר של רוקי, לא שכח ולא סלח על ההשפלה שהוא חווה בזירה הביתית שלו. דולף לונדגרן (Dolph Lundgren) האימתני שוב משחק את דראגו, ויש לו קלף בשרוול – הבן שלו ויקטור, אותו משחק המתאגרף והשחקן הרומני פלוריאן “ביג נאסטי” מונטאנו (Florian “Big Nasty” Monteanu). ויקטור גדל על השנאה של אביו למערב ולרוקי בפרט, ושניהם רואים הזדמנות פז לנקום ברוקי – דרך דוני קריד. למרות חוסר הניסיון היחסי של ויקטור, הוא גדול יותר וחזק יותר מאדוניס, והשנאה שמניעה אותו הופכת אותו ליריב מסוכן, אולי אפילו קטלני. למרות שלדוני יש הרבה מה להפסיד מעימות עם ויקטור, ובפועל אין לו מה להרוויח, הוא לא מסוגל לסרב לקרב מול דראגו הצעיר – אחרי הכל, היה זה דראגו המבוגר שהרג את אביו, אפולו קריד, בזירה.

גודל הדמעות כגודל השרירים

אי אז בשנות ה-70 כל גבר ידע – מותר להתרגש ואף להזיל דמעה אחת בודדת, אבל זה חייב להעשות בצורה שלא תפגע בגבריות השברירית שלו. סטאלון הביא את הנוסחה לכדי שלמות. יש לנו בחור צעיר שאוהב להתאגרף שמקבל הזדמנות להתמודד מול אלוף העולם, והוא הולך על זה. יש קשיים, אתגרים, כשלונות ונפילה לקרשים. יש סיפור אהבה. וכל זה במעטפת של גברים שריריים בבוקסר, שנוכל להזדהות איתם בקטע סטרייטי מאוד וחס וחלילה לא יותר מזה. וזה לא הוגן לרדד את “רוקי” המקורי לרמה הזאת, כי אין ספק שמדובר בסרט גדול, סרט טוב, וסרט חשוב – אבל הוא הוליד סדרה ארוכה של סרטים שכל מטרתם היא לתת לגברים הזדמנות “לגיטימית” להתרגש.

למזלינו שלנו, הגברים, היום יותר מקובל שנתרגש גם מדברים שלא קשורים לספורט ואגרופים וארובות עיניים מרוסקות – לכן כל הגימיק של שרירנים עצובים, למרות שעדיין עובד, התחיל להתיישן. אולי בגלל זה סטאלון החליט להתקדם לדור חדש. עם ג’ורדן ככוכב צעיר ושונה, עם סיפור אחר ונושאים אחרים, “קריד” הראשון היה הרוקי החדש המושלם – דרמטי ורלוונטי. השאלה היא, האם צריך סרט המשך? אחרי שקריד כבר התמודד עם המורשת של אביו, והצליח להראות לכולם שהוא לוחם בזכות עצמו, מה עוד יש לצמד רוקי-את-קריד ללמד את הצופה המתרגש שמצדיק סרט המשך?

מרוסיה בשנאה

דבר אחד שלא בלט ב”קריד” המקורי הוא נבל. היה אמנם מתאגרף אימתני שדוני היה צריך להביס, אבל האויב העיקרי של אדוניס קריד היה אדוניס קריד – ובמידה מסוימת גם אפולו קריד, אביו המיתולוגי, שמהצל שלו אדוניס ניסה תמיד להימלט. ברור מאוד למה לסרט ההמשך חזרנו לאירועי 1985, ל”רוקי 4″, ולאיוון דראגו.

גם מי שלא בקיא בסרטי “רוקי”, וודאי נתקל בדראגו פשוט מרפרנסים תרבותיים. סטאלון עצמו בחר את דולף לונדגרן מתוך מספר מלוהקים, כאשר ראה את המימדים של הבחור הצעיר דאז. כיום לונדגרן המבוגר נהייה מפחיד ומאיים אפילו יותר, ומונטנאו שמשחק את בנו הוא קרנף מלחמה.

גם מונטנאו וגם לונדגרן ראויים לשבח על המשחק שלהם ב”קריד 2″ – כמעט כל המשחק שלהם עובר במבטים, עם מעט מאוד מילים, והם מעבירים עולמות שלמים במבטים שלהם. שנאה, כעס, פחד, ומעט תקווה אפילו – כל אלה משוחקים לעילא ולעילא, וזה למרות שההפקה שוב ושוב תוקעת להם מקלות בגלגלים.

קריד 2 (תמונה באדיבות פורום פילם)
קריד 2 (תמונה באדיבות פורום פילם)

כמובן שלהביא שחקן אחר במקום לונדגרן זאת טעות, ולכן טוב שהביאו אותו, אבל דולף לונדגרן, כידוע, לא קרוב להיות רוסי. הוא שבדי. כמוהו גם מונטנאו הרומני אינו דובר רוסית, וכאשר הם מנהלים זה עם זה שיחות ברוסית כל המשחק הנהדר שלהם מתפורר לחלוטין. אפילו לאוזן הלא מיומנת יהיה ברור ששני השחקנים הנפלאים האלה מקריאים טקסט שהם לא מבינים, ומקריאים אותו לא נכון, במבטאים לא תואמים. זה משבש לחלוטין חלק מרכזי בסרט, כיוון שהגברים לבית דראגו הם הכוח המניע העיקרי בסרט. מהרבה מאוד בחינות זה הסרט שלהם יותר משהוא הסרט של קריד ורוקי, או כך זה יכל להיות אם הם היו מצליחים להתמודד עם זה כמו שצריך.

באופן חריג מאוד הייתי מעדיף לשמוע אותם מדברים ביניהם באנגלית במבטא רוסי מזויף, כמו שהם דיברו עם קריד ורוקי. זה אולי לא הגיוני בכלל, אבל לפחות זה היה עובד, והכי חשוב – מאפשר להם לשחק בחופשיות את החלקים הדרמטיים החשובים והמעניינים באמת של הסרט. כי את רוקי ראינו כבר עולה שש פעמים, ואת קריד פעם אחת ממש לאחרונה. אין שום סיבה לראות את כל זה שוב.

מה שבטוח, את “ביג נאסטי” מונטאנו נראה שוב, ובקרוב. הניחוש שלי אומר שהוא יהיה לנכס רציני לסרטי “מהיר ועצבני” – כי שחקן עם מבנה גוף כמו שלו, ניסיון אתלטי אמיתי, וכישרון משחק שהוא ללא ספק הפגין, יהיה נבל נפלא בכמות לא מבוטלת של סרטי אקשן קיציים.

בשורה התחתונה

“קריד 2” הוא אכן “רוקי 8”. זוהי שוב אותה נוסחה על המתגרף חמום המוח וטוב הלב, שעומד מול מכשול שנראה בלתי אפשרי, ומנצח אותו בזכות המשפחה, החברים וכוח הרצון שלו. ראינו את זה ונראה את זה שוב. אם אתם מסוג האנשים שצריכים את הפיקס הזה אחת לכמה שנים, שצריכים גברים מגודלים ועצובים כדי להתרגש, תבורכו לכם ולכו לקולנוע ליהנות.

אם לעומת זאת השטיק הזה ישן לכם, ואתם מחפשים את הדרמה הנוקבת של “קריד” או “רוקי” הראשונים, סרטים שבהחלט מתעלים מעל לגימיק שלהם, אז על “קריד 2” אפשר לדלג – וחבל, כי האב והבן לבית דראגו כמעט והפכו את הסרט הזה למצוין בזכות עצמו. אבל רק כמעט.

השוואת מפרטים