Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

גאדג'טי מסקר: Nokia 9 PureView – לא לזה ציפינו
| שבת, 4 במאי 2019, 20:30 | גאדג'טי מסקר, סלולר

לנוקיה 9 חיכינו כבר המון זמן, עם שמועות רבות הסובבות את המכשיר שצצו בשנה שעברה, וגל הדלפות נוסף שהקיף אותו ככל שהתקרבנו להכרזתו הרשמית. בתחילה חשבנו שזו תהיה נקודת המפנה של המותג מכזה המתגאה בייצור מכשירי ביניים, לכזה המנפח את החזה במבט על מכשירי הדגל שעברו דרכו. אומנם, הציפיות שלנו לא הגיעו ליעדן כשגילינו שהמכשיר פשוט לא עומד בהבטחותיו.

עיצוב ותצוגה

אין יותר מידי מה לספר על איכות הבנייה של ה-Nokia 9 PureView. נוקיה בחרה ללכת כאן על מבנה אולד-סקול, עם שוליים סימטריים בחזיתו וצבע אחיד בחלקו האחורי. המאפיין הבודד שמבדיל את המכשיר משנת 2016 מתברר כמערך הצילום המחומש שבגבו, שם נזהה את כל חיישני הצילום ונוכל לדעת בוודאות כי זה הוא מכשיר שמעוניין להתחרות בשורה הראשונה עם שאר מכשירי הדגל של השנה הנוכחית.

המכשיר עטוף בשתי שכבות זכוכית, כשחלקו האחורי מקומר על מנת לשמור על נוחות האחיזה, וחלקו הקדמי שטוח. את המסך מקיפה מסגרת אלומיניום כסופה הסובבת גם את הכפתורים, כאשר הצבע הכחול שלו ממשיך לשמור על המראה המיושן. על המבנה כולו מגנה החברה באמצעות תקן IP67, מה שמעניק לכם הגנה מפני מים ואבק בעומק של מטר ל-30 דקות.

מסכו מגיע בגודל 5.99 אינץ', ברזולוציית 2K, עם פאנל מסוג P-OLED ובפריסה של 2880 על 1440 פיקסלים. ההגנה מתבצעת באמצעות זכוכית הגורילה גלאס 5 מבית קורנינג, כשבזכות יכולותיו של פאנל ה-P-OLED, אנחנו נהנים גם מפיצ'ר ה-Always-on Display ורבים אחרים. עוד על הנייר, נגלה כי המסך תומך בהצגת תכנים בתקן HDR10, עם צפיפות פיקסלים של 538 פיקסלים לאינץ' וביחס תצוגה של 18 על 9.

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

דיוק הצבעים במסך פשוט לא טוב, כשהתצוגה מסוגלת להציג צבעים חיים מידי או מתים מידי, ללא אפשרות לשליטה על מנת להתאים את עצמכם בין לבין. בממשק ההגדרות ישנה קטגוריה הנקראת PureDisplay, ותחתיה ישנן 4 הגדרות תצוגה הנקראות "דינמי", "בהיר", "קולנוע" ו-"בסיסי". המצב הדינמי הופך כל צבע במסך לרווי יתר על המידה, והמצב הבהיר מתאפיין ברעיון דומה. בעוד שמצב "קולנוע" מציע מקום כמעט בין לבין ומצב "בסיסי" פשוט מוציא כמות נכבדת של חיים מכל צבע במסך.

לאחר סיור בין המצבים ובלית ברירה, בחרנו במצב "קולנוע" כנהג שלנו לשאר השימוש. כמובן שגם במצב הזה הצבעים היו רוויים יתר על המידה, אך בהיעדר אפשרות לשנות את המצב, נשארנו עם מה שיש. אפשרות נוספת המגיעה באילוץ מוחלט מתגלה כסורק טביעות האצבע הממוקם מתחת למסך, כאשר כאן נוקיה בחרה לשלב את הסורק בכל מצב, גם אם הוא עובד באופן נוראי.

ברוב הפעמים הסורק כלל לא זיהה אותנו אם לא לחצנו על המכשיר בעוצמת כף היד של תאנוס, אבל אם בכל זאת הוא הצליח לזהות אותנו, זה לקח כמה שניות ארוכות של אנימציה שכבר חלפה מהרגע בו הנחנו את האצבע. עקב החווייה הזו, העדפנו להשתמש בסריקת הפנים הפחות מאובטחת, שעבדה גם היא בצורה בינונית מאוד, כשרק לאחר שנייה (במקרה הטוב) עד 5 שניות מאז שהסטתם את המכשיר לכיוון פניכם, הוא ייפתח.

ביצועים, חיי סוללה ושמע

חטיבת הביצועים של הנוקיה 9 מתבססת על מערכת השבבים Snapdragon 845 מבית קוואלקום, המיוצרת בתהליך 10 ננו-מטר וכוללת 4 ליבות עוצמתיות מסוג Kryo 385 Gold בתדר מירבי של 2.8 גיגה-הרץ, יחד עם 4 ליבות חסכוניות בחשמל מסוג Kryo 385 Silver בתדר מירבי של 1.7 גיגה-הרץ. לצידן רצים גם רכיב זיכרון עבודה על סך 6 גיגה-בייט, ונפח אחסון שאינו ניתן להרחבה העומד על 128 גיגה-בייט.

אפילו עם מערכת השבבים המרשימה ולא מעט זיכרון עבודה, נוקיה לא מצליחה לשדר לנו כאן ביצועים של מכשיר דגל. האנימציות קופצניות ולא חלקות, ממשק המצלמה נתקע וקורס פעמים רבות, ואפילו משחקים שהיינו מצפים שירוצו באופן חלק על מערכת השבבים הזו כמו PUBG, הציגו לנו בעיות בהרצה על מספר פריימים (fps) גבוה.

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

הסוללה במכשיר לא מצליחה להחזיק יותר מחצי יום במקרה הטוב (שימושים קלים עד בינוניים), או כמה שעות במקרה הרע (שימושים כבדים). לדוגמה, כשיצאתי מהבית לכיוון ירושלים ב-12 בצהריים, ב-3-4 כבר הייתי על 10 אחוזים ואמרתי תודה על כל רגע בו בחרתי להביא איתי את הסוללה הניידת שבה השתמשתי עוד פעמיים במהלך היום הזה.

אציין כי במקרה ספציפי זה מדובר בשימוש בינוני-כבד, ואם אתם תוהים מה היה השימוש שעשיתי עם המכשיר באותו יום, אוכל לספר שזה כלל גלישה בפייסבוק, שיחות ב-WhatsApp, האזנה למוזיקה במסך כבוי דרך Spotify (כולל חיבור רשת להורדת השירים בעת הצורך) ולעתים נדירות (עד 10 דקות שימוש) ניווט דרך Waze. משחקים לא עלו בכלל בדעתי במטרה לשמור על חיי הסוללה שגם ככה יגמרו גם אם לא אשתמש במכשיר, ואת רמת הבהירות השתדלתי לשמור על החצי ואפילו פחות ברוב הזמן.

מצב החיסכון האוטומטי היה דרוש בהפעלה כשהסוללה הציגה מדד של 15 אחוזים, אחרת הוצגה התראה דרכה הסוללה הייתה סופרת את אחוזיה האחרונים לאחור כל 30 שניות.

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

על הנייר, זו היא סוללת 3320 מיליאמפר/שעה, הנטענת דרך מחבר מסוג USB Type-C בהספק מירבי של 18 וואט. המטען המהיר המגיע בקופסה מסוגל להרים את מצב האחוזים מ-0 ל-30 אחוזים תוך 18 דקות, ול-50 אחוזים תוך 35 דקות בלבד. במידה והבית שלכם מאובזר בשלל מטענים אלחוטיים, ניתן להטעין את המכשיר גם באופן אלחוטי, בהספק מקסימלי של 10 וואט בתקן Qi.

את זמני הטעינה המלאים תוכלו לראות בטבלה שלפניכם:

זמןאחוזיםפער זמן
5:110 אחוזים-
5:1710 אחוזים6 דקות
5:2320 אחוזים6 דקות
5:2930 אחוזים6 דקות
5:3540 אחוזים6 דקות
5:4650 אחוזים11 דקות
5:5860 אחוזים12 דקות
6:1170 אחוזים13 דקות
6:2580 אחוזים14 דקות
6:4290 אחוזים17 דקות
7:20100 אחוזים38 דקות (זמן כולל - שעה ו-51 דקות)

איכות השמע במכשיר בינונית במיוחד, כשהסאונד היוצא מהרמקול התחתון והבודד שבמסגרת המכשיר נשמע עמום מידי וחסר חדות לעומת מכשירי דגל אחרים שאף מגיעים עם מערך סטריאו. מנגד, השמע באפרכסת השמע העליונה מעולה, עם חדות טובה מאוד ועם תקווה שבהמשך נוקיה תשחרר עדכון המאפשר להשתמש גם בה במטרה להפיק חוויית שמע סטריאופונית מהמכשיר.

עקב העובדה שזה הוא מכשיר המשתתף בפרויקט Android One, נמצא כאן את מערכת ההפעלה אנדרואיד 9 פאי בגרסתה הנקייה מאוד (מלבד אפליקציית המצלמה של נוקיה). העובדה הזו מגיעה גם עם חסרונות, כשבדרך כלל על מנת לשפר את חוויית השמע מהרמקולים אנחנו מחפשים אקוולייזר בממשק ההגדרות, אך כאן לא ניתן למצוא אחד כזה אלא אם כן יש ברשותכם אפליקציית צד שלישי המאפשרת שימוש באקוולייזר משלה.

חמש מצלמות, תמונה אחת, אכזבה גדולה

כש-HMD הכריזה לראשונה על הנוקיה 9 עם מערך הצילום המחומש שבגבו, לא היה אדם על פני האדמה שהתרגש יותר ממני לקבל אותו. ההבטחות היו בשמיים, עם יכולות התפקסות מהפכניות לאחר שהתמונה צולמה, מפת עומק חדשה לחלוטין המורכבת מ-1200 שכבות מפורטות, טווח דינמי מדהים, לכידת פי 10 יותר אור מכל סמארטפון אחר ועוד המון פיצ'רים שפשוט גרמו לי כצלם להתלהב.

מערך הצילום המחומש שכאן מורכב למעשה ממצלמה בודדת שהוכפלה פי 5, כך שאין כאן אפשרות לצילום בזווית רחבה או בזום מרשים, אלא רק לשיפור האיכות של התמונה הרגילה והסופית אותה אתם מקבלים. כמובן שאם נוקיה בחרה להקדיש לא פחות מחמש מצלמות לעניין איכות התמונה הרגילה, אנחנו מצפים לאיכות שפשוט תרסק את המתחרים, או לפחות תעקוף אותם, אפילו רק באופן שיגרום לנו לבחור בנוקיה 9 על פני מכשירי הדגל האחרים.

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

Nokia 9 PureView (צילום: אופק ביטון, גאדג'טי)

על הנייר, יש לנו כאן חיישן אחד ברזולוציית 12 מגה פיקסל, עם אורך מוקד של 28 מ"מ, במפתח צמצם f/1.8 ועם גודל פיקסלים של 1.25 מיקרו-מטר. גודל החיישן הזעיר לא תורם כאן במיוחד, וזה עומד על 1/2.9 אינץ' לעומת מכשירי דגל אחרים כמו ה-Huawei P30 Pro שעושים שימוש בחיישנים גדולים בהרבה. לדוגמה, החיישן הראשי במכשיר המוזכר מגיע בגודל של 1/1.7 אינץ', מה שעוזר לו להכניס יותר אור וללכוד יותר פרטים באופן עצמאי וללא תלות בעוד 4 חיישנים אחרים.

שתיים מתוך חמשת המצלמות מסוגלות ללכוד תמונות בצבע (RGB), בשעה ששלושת המצלמות האחרות תופסות תמונות בשחור/לבן (B/W) בלבד על מנת להעצים את הפרטים באיזורים המוארים מאוד והחשוכים מאוד. על פי החברה, החיישנים הללו עוזרים מאוד בהעצמת הטווח הדינמי ובהצלת פרטים שבמצב אחר היו נשרפים בצללים או באור חזק במיוחד. וכדובדבן שבקצפת, נוסף כאן גם חיישן עומק (Time of Flight), על מנת לדייק אפילו יותר בהפרדה המתבצעת בין האובייקט לרקע במפת העומק שלה.

ובפועל, התמונות באור יום מהנוקיה 9 מעולות, עם המון פרטים, חדות מעולה וטווח דינמי מדהים. אך עם כל הדברים הללו, ישנם זוג חסרונות שמעיבים על החווייה. למכשיר לוקח בין 15 שניות (במקרה המאוד מאוד טוב) ל-2 דקות לעבד תמונה בודדת לאחר שצולמה, מה שהופך את כל חוויית הצילום למאוד לא מהנה כך שהדבר הוריד לנו באופן דרסטי את הרצון לתפוס את הרגע. הדבר השני שהרס לנו את חוויית הצילום עם המכשיר התברר כצילום בתנאי תאורה קשים.

המכשיר לא מסוגל להתמודד כראוי עם תנאי תאורה קשים, ובהשוואה למכשיר כמו ה-Huawei P30 Pro, אנחנו רואים חוסר בפרטים במקומות שבהם הוואווי הצליח בקלות להפיק את כל הפרטים, וחושך מוחלט במידה ואין מספיק אור במקום. הדבר מהווה סימן נוסף לכך שהנוקיה 9 הוא מכשיר ראשוני ומוקדם, כשהוא מגיע ללא מצב לילה ייעודי העושה שימוש בכל החיישנים, או בכל רעיון שיהפוך את תמונות הלילה שלנו לכאלו שצולמו ממכשיר דגל המתגאה במערך הצילום שלו.

בחזרה לתנאי תאורה טובים, ראוי לציין כי המכשיר הצליח להוציא אפילו יותר פרטים מה-Huawei, אליו אנחנו מבצעים השוואה כרגע עקב העובדה שזה הוא מכשיר הדגל מהמובילים כרגע בגזרת הצילום. אנחנו לא רואים הבדל משמעותי במיוחד ברמת הפירוט בין המכשירים, אך אם נתאמץ נוכל להבחין ביתרון קל לטובת הנוקיה. גם הטווח הדינמי עמד בציפיותינו הגבוהות מהמכשיר, כשזה הציג ביצועים טובים בהרבה מהוואווי, עם שחזור מדויק של השמיים במצבים בהם ה-P30 Pro לא יכל לעמוד בכך.

תמונות הפורטרט מהנוקיה 9 מלוות איתן רגשות מעורבים. מצד אחד, ההפרדה בין האובייקט הראשי לרקע מתבצעת באופן טוב מאוד, אך עדיין לא מתקרבת לרמה המכנית של מצלמות מקצועיות. מצד שני, נוקיה התגאתה ביכולת להתפקס על הרקע לאחר צילום התמונה, מה שהתברר כלא נכון לגמרי, וכשניסינו להשתמש בזה יצא שאם בחרנו להתפקס על הרקע במקום על נקודת הפוקוס המקורית, המכשיר טשטש גם את האובייקט אותו צילמנו בפוקוס לראשונה וגם את הרקע. מבאס.

גם החוסר ביכולת לשינוי הפרספקטיבה שלנו גרם לנו לתהות מדוע כל החיישנים נדרשים, אם חברות אחרות מצליחות להפיק כמות פרטים קרובה מאוד למה שנוקיה מצליחה, עם חיישן אחד בלבד. במקום חמשת החיישנים, היינו שמחים לקבל חיישן צבע, חיישן רחב, חיישן לזום, וזוג חיישנים המצלמים בשחור לבן או כל רעיון אחר אותו נוקיה רואה לנכון לעשות עם זוג החיישנים הללו.

מעבר לכך, נוקיה מייעדת את המכשיר בו אנחנו עוסקים לצלמי הסמארטפון הכבדים, כשכבר בהפעלה הראשונה של המכשיר אנחנו נתקלים באפשרות להורדת אפליקציית לייטרום למובייל. ניסינו לקחת 5 קבצי RAW (נקרא DNG במכשיר) שצולמו עם הנוקיה 9 ולערוך אותם כך שיתאימו לסטייל אותו אנחנו מחפשים. הטווח הדינמי שניתן להפיק מקבצי ה-RAW מרשים מאוד, ואת הפירוט אותו נוקיה משיגה באמצעות העיבוד המובנה ניתן לשחזר בקלות.

לאחר הפעלת מצב ה-RAW בממשק ההגדרות של המצלמה, כל תמונה שתצלמו תגיע אליכם גם כקובץ מעובד עם סיומת JPEG וגם כקובץ לא מעובד עם סיומת DNG. המצב הידני במכשיר מאפשר שליטה על איזון הלובן (בחירה מבין פרופילים מובנים בלבד), רגישות החיישן לאור (בין 100 ל-6400), מהירות התריס (בין 1/4000 ל-10 שניות), ופיצוי החשיפה (בין -2 ל-2). באופן תמוה למדי, נוקיה לא מאפשרת שליטה על טווח הפוקוס, כך שאם תכננתם לצלם עצמים רחוקים כמו הירח או עצמים קרובים מאוד כמו פרחים כשהפוקוס האוטומטי נכשל, כאן לא תמצאו את הפתרון.

צילומי הוידאו מכשיר יצאו בסדר גמור, עם שמע חד באמצעות טכנולוגיית ה-OZO בה נוקיה משתמשת, מה שמבטיח (ומקיים) איכות סאונד מעולה עם הקלטה בסטריאו משלושת המיקרופונים שנמצאים במכשיר. בצד הפחות זוהר של חטיבת הוידאו, נוקיה משתמשת בטריקים ישנים במצב בו אנחנו קצרים בסוללה, ומורידה דרסטית את קצב הפריימים בזמן צילום וידאו כשהסוללה חלשה, מה שהופך את ההסרטה במצב הזה ללא שמישה. בגזרה אחרת, צילומי הסלפי אשר עוברים דרך מצלמת ה-20 מגה פיקסל במפתח צמצם f/2.0 התבררו כטובים מאוד, עם רמת פירוט גבוהה בתנאי תאורה טובים, אך עם מעט ירידה של הצבעים והחדות בתנאי תאורה קשים.

את כל ההגדרות לצילום סרטונים עם ה-Nokia 9 PureView תוכלו למצוא להלן:

רזולוציהיחס תצוגהפריסת הרזולוציהקצב הפריימיםקצב הפריימים כשהסוללה מתחת ל-15 אחוזיםתמיכה ב-HDR
720p HD16:91280 על 720 פיקסלים30 12לא
1080p Full HD16:91920 על 1080 פיקסלים3010לא
UHD 4K16:93840 על 2160 פיקסלים3020לא
+Full HD18:92160 על 1080 פיקסלים3017לא
Full HD16:91920 על 1080 פיקסלים3019כן
UHD 4K16:93840 על 2160 פיקסלים3018כן

סיכום

ה-Nokia 9 PureView מסוגל להתאים אך ורק לחובבי המותג האדוקים ביותר, שמוכנים לסבול לא מעט מגרעות בשביל להחזיק מכשיר של המותג הנוסטלגי. עם מערך צילום מחומש שיכל לתפקד הרבה יותר טוב, ביצועים שזקוקים לשיפור, סורק טביעות אצבע מאכזב, מסך לא מדויק וחוויית שמע שזקוקה לשיפור, יהיה קשה לנו להמליץ על הנוקיה 9, במיוחד במחיר של 2690 שקלים בו ניתן למצוא מכשירים מוגמרים יותר כדוגמת ה-Galaxy S10e מבית סמסונג.

האריזה ותכולתה
9
עיצוב ואיכות בניה
7
חומרה וביצועים
7
מסך ותצוגה
6
מערכת הפעלה
8
מולטימדיה
7
סוללה
5
מצלמה
8
סיכום
7.1
נחכה למכשיר הבא
מה אהבנו
מערך צילום בעל טווח דינמי מרשים
מצלמת הסלפי
מה לא
סורק טביעות אצבע בלתי שמיש
מסך לא מדויק בצבעים
חיי סוללה
מחירים
יבואן רשמי: 2690 שקלים
שוק פתוח: 2690 שקלים

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות