ביקורת סדרה: משחקי הכס, עונה 8 פרק 4 – ברוכים השבים למשחק

מתוך משחקי הכס, פרק 4 בעונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)

שבוע. זה הזמן שקיבלנו כדי להתאושש מהקרב נגד מלך הלילה. לא שבהכרח היינו זקוקים לזמן ההתאוששות הזה, אבל לטוב ולרע – קיבלנו אותו. כעת, בפרק 4 בעונה 8 של משחקי הכס, שנקרא “אחרוני בני סטארק” (The Last of the Starks), מתחיל העימות הסופי של ג’ון ודאינריז מול סרסיי לאניסטר, אבל לא לפני שבווינטרפל יקברו את המתים…

מכאן יתחילו ספוילרים לפרק הרביעי של העונה השמינית – ראו הוזהרתם!

היה שלום, מלך הלילה

החלק הראשון של “אחרוני בני סטארק” מוקדש לפרידה מהמתים, ולחגיגה של החיים – אבל זה לא כל מה שהוא מסמל. הוא מפריד בין מה שהיה עד עכשיו בעונה, המירוץ נגד הזמן לקרב הבלתי נמנע מו המתים, לבין מה שיקרה בסוף העונה וסוף הסדרה כולה, העימות הבלתי נמנע על כס הברזל של ווסטרוז. כדי להכין אותנו לזה אנחנו צריכים לספור מחדש את הנותרים, ולהבין מה יש להם להרוויח ומה הם עשויים להפסיד בעימות הזה. עכשיו שעתיד האנושות כולה אינו מוטל על הכף, סדרי העדיפויות מתחילים להשתנות.

כבר מתחילת הפרק משהו התחיל להרגיש נכון, אחרי שכבר הרבה זמן זה לא הרגיש ככה בכלל. אי שם בסוף עונה 6, ממש בפרק הסיום, אמרתי כמה מעניין יהיה לראות את הסוף שוייס ובניוף, יוצרי הסדרה, מתכננים. למרות כל הקפיצות המוזרות בזמן ובמרחב, נראה שהם סגורים מאוד על העימות המשולש של סרסיי-דאינריז-ג’ון, וזה ממש ריגש אותי. שמחתי לראות שיש כיוון ברור ומגובש, גם אם שונה במידה זו או אחרת מכוונותיו של מרטין. מאז שכחתי מהשמחה הזאת, כי גם הסדרה התרחקה ממנה – היה מלך לילה לטפל בו.

כעסתי על הסדרה שהיא מגושמת, כעסתי על מותו של מלך הלילה שהיה מוקדם, אבל כעת נהייה ברור מה שהיה ברור כבר לפני שתי עונות, לו רק הייתי זוכר את אותה הנקודה. מלך הלילה, בדיוק כמו המלחמה במפרץ העבדים, היה שאריות מהספרים של מרטין – שאריות שלא באמת עניינו את וייס ובניוף. והם טיפלו בשאריות האלה רע, בניסיונות מגושמים ולא אפקטיביים להוציא אותן מהמשוואה. כעת, אחרי שמלך הלילה סוף סוף ירד מהפרק, אנחנו חוזרים לאותה נקודה שוייס ובניוף רצו והצליחו למכור לנו בפרק הסיום של עונה 6.

עוד בסצנת הקבורה הופיעו בקרביים תחושות שנעדרו בפרק הקודם. ב”לילה הארוך”, הפרק הקודם, הנופלים הרגישו לא מספיקים ולא מספקים. כאן, כאשר גופותיהם נקברו וכאשר ג’ון נשא את קינתו עליהם, הקרבן שלהם הרגיש אמיתי. והמשתה היה גם מרגש ומשמח יותר מהרגיל. הרגעים הקטנים, כמו ההכתרה של ג’נדרי ללורד בארתיאון, או משחק השתייה של האחים לבית לאניסטר עם בריאן, כל זה הרגיש טבעי ואמיתי. הפלרטוט המגושם בין ג’יימי לבריאן היה מכמיר לב, אחד הרגעים המתוקים ביותר בסדרה, והרגיש נכון מאוד ביחס לדרכים המעיקות בהן בדרך כלל מוצג סקס בסדרה הזאת.

מתוך משחקי הכס, פרק 4 בעונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)
מתוך משחקי הכס, פרק 4 בעונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)

ראינו סוף סוף את הדמויות שאנחנו אוהבים, ולא רק את השחקנים שלהן שמקריאים שורות טקסט מגושמות. אמת, ראינו חלק מזה גם בפרק ההכנה לקרב על ווינטרפל, אבל בדיעבד הפרק ההוא ממש נספג ונעלם בתוך הקרב – כאן, לעומת זאת, הדמויות חוזרות לחיים ונשארות כאלה, לפחות עד שראשן יופרד מגופן על ידי סרסיי או מי מאנשיה.

משחכס מהסוג הטוב (ברובו)

הפרק הארוך, כמעט כפול באורכו ביחס לפרק רגיל, אפשר ליוצרי הסדרה להכניס הרבה מאוד תוכן לפרק אחד. אחרי שחלק מכובד מאוד מהפרק הוקדש לחגיגת-החיים בווינטרפל, לפיתוח דמות שהיה חסר מאוד לדמויות הללו, היה עוד זמן מספיק לכמה וכמה אירועים גדולים מאוד – הראשון שבהם הוא המארב של יורון גרייג’וי מחוץ לדרגונסטון.

היופי של המארב היה שהוא היה לחלוטין לא צפוי, והוא התחיל מיד במוות של ראיגאל – מוות שנבנה בשלבים. החץ הראשון שהדרקון חטף היה בחזה, וכבר זה היה מספיק כדי לקבור אותו – אבל אנחנו המשכנו לקוות שאולי יש עוד סיכוי. כשחץ נוסף פגע בכנף ושלישי בגרון, והוריד את ראיגאל אל המצולות, רק אז היה ברור כמה נוראית הייתה המתקפה. ויש שיגידו שזה קצת עצלני, לחסוך את מותו בווינטרפל רק כדי להרוג אותו כאן, אבל זאת הייתה סצנת מוות מרהיבה, שגם עזרה להדגיש כמה מסוכנות הבליסטראות של סרסיי. ראינו אחת כזאת פוצעת את דרוגון בעונה 7, אבל עכשיו לראשונה ראינו שהן יכולות גם להרוג דרקון, וללא מאמץ רב.

הסצנה הטובה ביותר בפרק הייתה, כנראה, השיחה בין ואריז לטיריון. ואריז היה כבוי מאוד בעונות האחרונות. לאחר שהביא את דאינריז לווסטרוז ואיחד את תומכיה, תפקידו בסדרה נגמר פחות או יותר. הוא סתם נגרר אחרי טיריון, ולא אמר שום דבר מעניין כבר זמן רב. עכשיו, שג’ון נכנס למשחקי הכס, ואריז נהייה שוב רלוונטי. מאז ומתמיד היו לו, לואריז, עקרון אחד בלבד – הוא לא משרת אף מלך, הוא משרת את הממלכה. זה אומר שהוא יעשה כל שביכולתו כדי להעלות את המלך הנכון על הכס, וגם להפיל את המלך הלא נכון.

ברור לכל שג’ון יהיה מלך טוב יותר מדאינריז. כל פעולותיה של דאינריז הובילו אותה לנקודה שבה אנחנו עוזבים אותה בסוף הפרק – היא הולכת לשרוף את מעלה המלך. לא משנה כמה היא תנסה להאשים את סרסיי, יהיו זה חיליה ואש הדרקון שלה שיהרגו מאות ואף אלפי חפים מפשע. שלא יהיה לאף אחד ספק – ואריז יהיה האויב מספר אחת של דאינריז אם היא תעשה את זה, ונדמה שכבר עכשיו הוא מתחיל לפעול נגדה כדי למנוע את זה. וטיריון חכם מספיק כדי להבין את זה – ואולי גם חכם מספיק כדי לא להפריע לעכביש.

מתוך משחקי הכס, פרק 4 בעונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)
מתוך משחקי הכס, פרק 4 בעונה 8 (צילום: Helen Sloan, תמונה באדיבות HBO)

סוף הפרק נחתם במותה של מיסאנדיי, שהיה גם הוא נקודה גדולה לטובת הפרק. ההוצאה להורג הדהדה את זו של נד סטארק, שילוב גרוטסקי של מוות אכזרי מצד אחד, אך מכבד מאוד מצד ההפקה מצד שני. ראשה נערף וגופתה הושלכה מהחומות – מוות משפיל לכל הדיעות. אבל אנחנו, הצופים, לא חווינו את זה ככה.

מילתה האחרונה, “דראקאריס”, הייתה התרסה בסרסיי, הבטחה שאש דרקונים תמצא את דרכה כדי לנקום את מות מיסאנדיי. גופתה שהושלכה מהחומה נראתה ברקע, מחוץ לפוקוס, ממסגרת את פניו מלאות האימה של טיריון, שהבין טוב מאוד שואריז צדק – מלכתו תהפוך במהלך אחד ממשחררת לכובשת, ולפושעת מלחמה בלתי נסלחת.

היו בפרק גם נקודות חלשות, ללא ספק – בולט במיוחד היה המפגש האנטי-קליימטי בין ברון לבין הלאניסטרים, כמו גם בעיות הזמן והגאוגרפיה הרגילות שמאפיינות את הסדרה בעונות האחרונות, אבל בשורה התחתונה זהו אחד הפרקים הטובים ביותר של הסדרה מהעונות האחרונות, וללא ספק הפרק המוצלח ביותר של העונה הזאת. אם כך הסדרה תמשיך להתקדם בשני הפרקים הנותרים, יתכן מאוד שנקבל סוף ראוי ומספק ל”משחקי הכס”.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים