הדלפת ענק חושפת את החידושים של אפל ב-iOS 13, MacOS 10.15 ו-WatchOS 6

הזמנה לכנס המפתחים WWDC 2019 (תמונה: Apple) הזמנה לכנס המפתחים WWDC 2019 (תמונה: Apple)

חברת אפל מכינה לנו לא מעט הפתעות אותן תציג בכנס המפתחים הקרוב שייערך בין התאריכים 3 ל-7 ביוני, אך רגע לפני שהיא עושה זאת, הדלפה חדשה המגיעה אלינו מבית אתר בלומברג חושפת כמות גדולה במיוחד של פיצ’רים אותם החברה תציג בתערוכה הקרובה.

ההדלפה מדברת על מערכות ההפעלה של החברה עבור תחום המובייל עם iOS 13, תחום המחשוב עם macOS 10.15 ותחום השעונים החכמים עם watchOS 6, עם זאת, ייתכן כי חלק מהדברים שנחשפו יידחו לשנה הבאה, כך שלא כל מה שנחשף כרגע יוצג בוודאות בתערוכה הקרובה.

החידושים ב-iOS 13

מערכת ההפעלה הייחודית של אפל היא המנוע לכל המכשירים החכמים שלה, ביניהם נוכל למצוא את האייפד, אייפוד וכמובן, את האייפון.  על פי ההדלפה, כל המכשירים אשר יקבלו את העדכון ל-iOS 13 יזכו להיות מהירים יותר ועם פחות באגים לעומת גרסתם הקודמת, עם שינויים קלים בממשק ואנימציה חדשה לחלון ריבוי המשימות וסגירת אפליקציות. חלון העדכונים יקבל עיצוב נקי וקליל יותר מבעבר, כשמשתמשים המעדיפים להשתמש במצב כהה (Dark Mode) אשר יהפוך את ממשק המערכת כולו לגווני שחור-אפור יימצא גם הוא.

פיצ’ר נוסף אותו אפל צפויה להוסיף למערכת ההפעלה iOS 13 מתברר כהחלקה על המקלדת במטרה לייצר מילה אחת. הפיצ’ר קיים באנדרואיד מזה מספר שנים, אך נראה שאפל החליטה שזה הוא הזמן הנכון לשלב אותו במקלדת המגיעה עם האייפון. פיצ’ר חדש לחלוטין אשר מגיע עם מערכת ההפעלה מתגלה כאפשרות לשימוש באייפד כמסך משני למחשב המק שלכם, כך שאם יש לכם מק ואייפד, יהיה העניין קל יותר.

אפליקציית הבריאות של החברה תקבל קטגוריה חדשה בשם Hearing Health, בה ניתן יהיה למצוא מידע אודות הווליום אותו אנחנו מגדירים באוזניות והרעש הנוכחי בסביבתינו. בנוסף לכך, נשים יוכלו לעקוב אחרי המחזור החודשי שלהן באמצעות העדכון לאפליקציה. אפליקציה אחרת המקבלת עדכון היא אפליקציית הספרים של החברה, אשר תעודד ממערכת ההפעלה החדשה לקריאה באמצעות שילוב פס שיראה לכם כמה קראתם עד כה, ומערכת ‘פרסים’ שתעניק לכם טפיחה וירטואלית על השכם בכל פעם שהגעתם ליעד כלשהו.

מערכת ההפעלה iOS 11 על אייפון ואייפד
מערכת ההפעלה iOS 11 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

נוטים לשכוח משימות? אפליקציית התזכורות החדשה תעזור לכם לבצע את המשימות היום-יומיות שלכם באמצעות חלוקה חדשה ל-4 עמודות שונות תחת השמות “תזכורות לביצוע היום”, “תזכורות מתוזמנות”, “תזכורות מסומנות” ו-“כל התזכורות”. כל עמודה תקבל צבע שונה מראש, כך שלא תוכלו להתבלבל בין המשימות המוגדרות להיום לבין משימות אחרות.

עוד בגזרת האפליקציות נמצא את iMessage, אפליקציית ההודעות של אפל, דרכה ניתן יהיה להגדיר תמונת פרופיל ואפילו לכתוב את השם שיופיע לאנשים שישלחו לכם הודעה. בנוסף לכך, נוכל בעדכון הבא לשלוח גם Animoji ו-Memoji כסטיקרים, כך שלא כל הודעה מאויירת שלנו תצטרך להופיע כוידאו. יחד עם זאת, אפליקציית המפות של החברה תאפשר גישה קלה למקומות בהם אתם מבקרים באופן תכוף, כך שלא תצטרכו להקליד בכל פעם מחדש את הכתובת של מקום העבודה שלכם אלא רק ללחוץ עליו.

אפליקציות נוספות אשר יקבלו עדכון הן אפליקציית השעון, אשר תזכה ל-“מצב שינה” חדש המפעיל את מצב “נא לא להפריע”, מחשיך את מסך הנעילה ומשתיק את כל ההתראות. אפליקציית הבית החכם, שתאפשר צפייה בהקלטות קודמות ממצלמות האבטחה. אפליקציית ניהול הקבצים, שתעבוד טוב יותר עם אפליקציות צד שלישי ואפליקציית המייל, בה יהיה ניתן לחסום מיילים מאנשים מסוימים, להשתיק שיחות ולנהל באופן פשוט יותר את תיקיות המיילים.

מלבד העדכונים הרבים לאפליקציות, אפל מתכננת להציג גם לא מעט אפשרויות חדשות בממשקי ההגדרות השונים ובמוצרי החברה. האפשרות החדשה להורים תחת קטגוריית “זמן מסך”, תתיר גישה להגבלת ההתקשרות של הילדים לאנשים מסוימים בלבד בזמנים מוגדרים מראש. לדוגמה, הורים יוכלו להגדיר כך שבשעות בהן הילדים נמצאים בבית הספר, הם יוכלו לדבר רק איתם וכך למנוע מהם שימוש מיותר בסמארטפון.

הבית לעוזרת האישית של אפל אשר עונה לשם HomePod יוכל להגיב למספר קולות שונים ולא רק לאדם אחד, זאת לאחר לא מעט תלונות הדורשות את הפיצ’ר המדובר. שינוי קטן נוסף המתגלה דרך ההדלפה בוודאי מוכר למשתמשי אנדרואיד, ומהעדכון הבא, ברגע שתרצו לשלוח תמונה או שתעתיקו לינק, המערכת תציע לכם לשלוח את אלו ואחרים לאנשי הקשר איתם אתם בדרך כלל יוצרים קשר במטרה לחסוך לכם זמן.

עוד בנושא האפשרויות נגלה כי מכשירי שמיעה ישולבו בצורה טובה יותר בהגדרות הנגישות החדשות, כך שאנשים בעלי מוגבלות שכזו יוכלו להנות מתמיכה משופרת מצד המערכת. לצד האפשרות הזו, אפל מעניקה עיצוב חדש למסך הבית האייפד, זאת בנוסף לממשק ריבוי המשימות. גם האפשרות לדילוג בין גרסאות שונות של אותה אפליקצייה מתווספת בעדכון החדש בבלעדיות לאייפד, כך שאם הדבר משנה עבורכם את חווית המשתמש, אפל כיוונה עבורכם.

דפדפן ה-Safari של החברה יאפשר החל משחרור העדכון ניהול הורדות בדומה למחשב, כך שתוכלו לראות את כל ההורדות שלכם במקום אחד וללא בלאגן. זוג שירותים ההופכים לאחד החל מהעדכון הבא הם Find My iPhone ו-Find My Friends, אשר עתידים להופיע בתוך שירות חדש בשם GreenTorch. על פי הדיווח, זה עלול לצאת לאור לצד מוצר אותו ניתן להוסיף לכל אובייקט שתרצו לעקוב אחריו, כשלאחר מכן תוכלו לראות את מיקומו בתוך השירות החדש.

החידושים ב-macOS 10.15

מערכת ההפעלה macOS Mojave הרצה ברגעים אלו על מיטב מחשבי המק מסביב לעולם בגרסה 10.14 תקבל עדכון לגרסה 10.15, וזו תביא עמה לא מעט שינויים בנוסף לשינוי הקל בספרות. עם העדכון המדובר אפל תאפשר למפתחים לראשונה לשנות מעט את קוד המקור של האפליקציות הקיימות שלהם לאייפד, על מנת שאלו יוכלו לרוץ באותה מידה על מחשבי מק. המפתחים עדיין יצטרכו לכתוב גרסאות נפרדות של האפליקציה למק ול-iOS, אך באמצעות ערכת הפיתוח החדשה הם לא יצטרכו לכתוב את גרסת הבסיס פעמיים.

MacOS Mojave (תמונה: Apple)
MacOS Mojave (תמונה: Apple)

מעבר לכך, אפל מתכננת ליצור אפליקציית מוזיקה (Apple Music) חדשה למק, אשר פותחה במיוחד בשבילו ולא נפרסה על מנת להתאים גם אליו כמו הנוכחית. גם אפליקציית פודקאסטים חדשה נמצאת בעבודות, וזו תשוחרר יחד עם שירות ה-GreenTorch החדשה אשר הוזכר בתוספות החדשות למערכת ההפעלה iOS 13 שלעיל.

לבסוף, אפל אמורה להוסיף גם פיצ’רים שקיימים כבר עכשיו במכשיריה האחרים כמו “זמן מסך”, אפליקציית התזכורות החדשה, השיפורים העדכניים לאפליקציית הספרים, עבודה חדשה והתאמה עם שירות קיצורי הדרך של סירי (Siri Shortcuts), אפקטים וסטיקרים באפליקציית iMessage ועוד. בגזרת החומרה, ייתכן כי נראה גרסה מחודשת של מחשב ה-Mac Pro ה’נייח’ ומסך חדש התומך ב-HDR אשר קיבל בשלב זה את שם הקוד J290.

החידושים ב-watchOS 6

לצד כל העדכונים למערכת ההפעלה iOS 13 ול-macOS 10.15, אפל לא שוכחת גם את מערכת ההפעלה הבלעדית שלה לשעונים, וזו צפויה לקבל לא מעט עדכונים חשובים גם היא. העדכון הראשון והמשמעותי ביותר מתגלה לנו כתוספת חנות האפליקציות (App Store) לשעוני החברה, כך שמשתמשי השעונים יוכלו להוריד אפליקציות היישר מהשעון וללא צורך באייפון.

מיד לאחר מכן נגלה כי אפל תאפשר לשמוע ספרי אודיו דרך אפליקציית הספרים החדשה, כשבנוסף לכך יתווספו לנו גם זוג אפליקציות חדשות בשם “Dose” ו-“Cycles”. הראשונה תעזור לנו עם תזכורות ללקיחת כדורים, בעוד שהשנייה תאפשר מעקב אחר המחזור לנשים. בנוסף, נמצא עוד שיפורים קטנים כמו האפשרות להקליט תזכורות קוליות מהשעון, בתוספת לשליחת סטיקרים של Animoji ו-Memoji המסונכרנים עם האייפון דרך ההודעות.

רוצים לבצע חישוב זריז דרך השעון? בעדכון החדש אפל צפויה לצרף אפליקציית מחשבון לשעון, כך שאם האייפון לא נמצא לצידכם אך השעון כן, חישובים יהיו קלים מאי פעם. בחלקת התצוגה, ניתן יהיה להציג מידע אודות מזג האוויר וגשם, למדוד את הרעש בסביבה, להסתכל על חיי הסוללה של מכשיר השמיעה ולקבל את מצב הקריאה שלנו בספר אודיו מסוים כבר במסך הראשי.

בגזרת ה-Faces החדשים נוכל להנות מ-“Gradient”, אשר ייצור דירוג בין צבעים מצבע מסוים על פי בחירתינו, יחד עם “Solar Analog”, שיציג לנו שעון המדמה שעון שמש ואפילו זוג Faces חדשים בתצורת “X-Large” אשר יאפשרו את תצוגת השעה בפונטים שונים ובצבעים חדשים. גם Face ה-“Infograph Subdial” יוכל להציג כעת מניות או את מזג האוויר, בעוד שה-Face בשם “California” ישנה לנו את תצוגת השעון לכזו הכוללות שילוב של ספרות ערביות או רומניות.

את הפרטים הרשמיים אודות מערכות ההפעלה iOS 13, macOS 10.15 ו-watchOS 6 תחשוף אפל באירוע הפתיחה של כנס המפתחים WWDC 2019 שייערך ב-3 ביוני. באותו מועד צפויה החברה להציג גרסאות בטא ראשונות למפתחים עבור מערכות הפעלה אלו, כאשר הגרסה הסופית תגיע מאוחר יותר השנה.

השוואת מפרטים