פירצה ב-Whatsapp איפשרה להתקין רוגלות על מכשירי משתמשים

אפליקציית וואטסאפ באייפון (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

פייסבוק חשפה כי פירצה באפליקציית וואטסאפ (WhatsApp) הנמצאת בבעלותה איפשרה לתוקפים לבצע השתלה מרחוק של קוד המספק גישה למעקב אחר פעולות המשתמשים במכשיר שהותקף, כאשר על פי דיווח ה-Financial Times נוצלה הפירצה באמצעות קוד של חברת NSO הישראלית.

טרם תוקנה, הפירצה, שתויגה תחת הקוד המזהה CVE-2019-3568, הייתה זמינה באפליקציות WhatsApp ו-WhatsApp לעסקים בגרסאות הקודמות ל-v.2.19.134 ו-2.19.44, בהתאמה, על גבי מכשירים מבוססי מערכת ההפעלה אנדרואיד, כאשר במכשירי iOS ניתן היה לנצל את החולשה בגרסאות הקודמות ל-v.2.19.51. בחברה מציינים כי גם אפליקציית WhatsApp למערכת ההפעלה Windows Phone בגרסאות שקדמו ל-v.2.18.348 והאפליקציה ל-Tizen בגרסאות הקודמות ל-v.2.18.15 הושפעו מהחולשה.

החולשה נמצאה במנגנון השיחות הקוליות של האפליקציה ואיפשרה לתוקפים להשתיל קוד בביצוע שיחה קולית דרך וואטסאפ למכשירים בהם הייתה זמינה, כאשר לא נדרש מענה לשיחה מהצד השני לשם השתלת קוד הרוגלה. בחברה לא מציינים את כמות המשתמשים נגדם נוצלה הפרצה, אך בשל אופיה, מדברות ההערכות על מספר מצומצם למדי של משתמשים שככל הנראה היוו מטרה ספציפית מאוד לפירצה מסוג זה.

בהצהרה שמסרה ל-Financial Times ציינה החברה כי "בהתקפה קיימים כל הסממנים של חברה פרטית שידועה בעבודתה עם ממשלות לשליחת רוגלות אשר על פי דיווחים משתלטות על פונקציות שונות במערכת ההפעלה של טלפונים", ומכאן ההערכות כי מדובר בחברת NSO הישראלית, שדיווחים קודמים אודותיה העידו על פעילות מסוג זה.

חברת NSO מסרה לפייננשל טיימס כי "חברת NSO אינה מעורבת בשום פנים ואופן בהפעלה או זיהוי של יעדים מולם נעשה שימוש בטכנולוגיה אותה היא מפתחת, זו מופעלת על ידי ארגוני מודיעין ואכיפת חוק בלבד. NSO לא תשתמש ולא מסוגלת להשתמש בטכנולוגיה שפיתחה על מנת לפעול בעצמה כנגד מטרה, אדם או ארגון, כולל במקרה המתואר".

השוואת מפרטים