מקום אירוע ההכרזה של וואווי ב-MWC 2019

צילום: רונן מנדזיצקי

וואווי עשויה לקבל חסימה מצד ARM תוך ההתמודדות עם החסימה של גוגל

פרשיית וואווי (Huawei) וארצות הברית ממשיכה להתגלות בפנינו על כל רבדיה, כשכעת מגיע דיווח לפיו מפתחת ארכיטקטורות השבבים הבריטית ARM, הנמצאת בבעלותה של SoftBank היפנית, מפסיקה את התקשרויותיה עם החברה בעקבות המשבר מול האמריקאים.

בנוסף, אנו מבינים לראשונה גם את חומרת המצב של החברה בריאיון שמעניק מנכ"ל וואווי, ריצ'ארד יו (Richard Yu), לאתר The Information, בו הוא מסביר על הצורך של החברה בהשקת מערכת הפעלה עצמאית, ועל הזמן הקשה בו היא נמצאת כרגע.

אין ARM, אין Kirin

אחת הטענות המרכזיות שעלו בעקבות חסימת יכולתה של Huawei בעשיית עסקים מול חברות אמריקאיות היו ביתרונה המשמעותי בצד החומרה. חברת HiSilicon, הנמצאת בבעלותה של וואווי, מפתחת עבורה מזה שנים רבות את שבבי העיבוד המגיעים יחד עם מכשירי הטלפון של החברה, כך שזו אינה צריכה לסמוך על קוואלקום האמריקאית כספקית שבבים אלו.

לידי ה-BBC הבריטי הגיע מסמך פנימי שנשלח לעובדי חברת ARM, בו מציגה החברה חשש לגבי המשך העבודה מול Huawei, בשל היות המקורה של חלק מהטכנולוגיה המשמשת אותה בחברות המבוססות בארה"ב. ב-ARM עדיין לא יצאו בהכרזה רשמית וחד משמעית בנושא, אך על פי הדיווח ניתנה הוראה לעובדי החברה לעצור את כל ההתקשרויות מול וואווי בשלב זה.

חברת ARM מפחתת ארכיטקטורות שבבים עליהן נסמכות השחקניות המרכזיות בשוק, בהן וואווי, קוואלקום ואחרות. שבבי ה-Kirin של וואווי, המשולבים במכשירי הטלפון של החברה, נסמכים גם הם על הארכיטקטורות של ARM, ועל כן חסימת העבודה מולה עשויה למנוע מוואווי לשלב שבבים הקריטיים לתפעול הטלפונים שלה.

שלט ARM (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)

צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי

מערכת הפעלה עצמאית רחוקה מלהיות מוכנה

חתימתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על צו שמוסיף את וואווי לרשימת ה-Entity List הכוללת ארגונים עימם נאסר על פירמות אמריקאיות לנהל קשרים עסקיים, הובילה למעשה לחסימתה של היצרנית הסינית להשתמש בחלקים עיקריים במערכת ההפעלה אנדרואיד הדרושים עבור לקוחותיה מחוץ לסין.

וואווי מוצאת עצמה נדחקת לפינה, זאת אף ההיתר הזמני שקיבלה למשך תקופה בת 3 חודשים, ובמצב בו היא חייבת להשיק מערכת הפעלה עצמאית לסמארטפונים שלה על מנת להימנע ממקרה בו לא תוכל לספק ללקוחותיה את כל השירותים הנלווים לאנדרואיד, בראשם חנות האפליקציות Google Play. חטיבת המוצרים של החברה סיפקה לה את מקור ההכנסה הגדול ביותר בשנה האחרונה, כשזו הביאה עימה הכנסות המשתוות כמעט למחצית (48.4%) מהכנסותיה הכלליות של החברה העומדות על כ-105 מיליארד דולר בשנה האחרונה.

לפני הבשורות הרעות אותן מסר טראמפ לוואווי, ריצ'ארד יו שם לחברה למטרה לשלש את ההכנסות המגיעות מחטיבת המובייל ל-150 מיליארד דולר בשנה עד 2023. כעת, לאחר הידיעה כי החברה לא תוכל להשתמש באנדרואיד על מנת להשיג את המטרה שלה, מספר יו כי להשיג את המטרה במצב הנוכחי יהיה "מאוד קשה" במידה והסנקציות אותן הטיל טראמפ ימשכו. עוד לפני כן, הבכיר סיפר כי הסנקציות הגיעו "כהפתעה גדולה" בשבילו.

מערכת ההפעלה אותה מפתחת Huawei נקראת באופן פנימי "Project Z", אך לפי אנשים העובדים על הפרויקט, מערכת ההפעלה רחוקה מלהיות מוכנה ולא נועדה מלכתחילה להוות חלופה מלאה לאנדרואיד, אלא רק חלופה חלקית המיועדת ללקוחותיה בסין, המהווים לכמחצית מהכנסות החברה, עקב העובדה ששירותי גוגל לא נמצאים שם בשימוש מלא מלכתחילה. "לבנות אקו-סיסטם שלם עם אפליקציות על גבי המערכת גם לאחר סיומה, זה הוא האתגר האמיתי", מספרים האנשים העובדים על הפרויקט.

Huawei App Gallery (תמונה: וואווי)

Huawei App Gallery (תמונה: וואווי)

עוד בנוגע לכך, עולים דיווחים לפיהם וואווי תספק למפתחים כלי ייחודי המאפשר להם להתאים בקלות את האפליקציה אותה הם בנו לאנדרואיד לחנות ה-App Gallery הקיימת על מכשיריה כבר היום, אך כשוואווי מנועה מלהשתמש באפליקציות כמו יוטיוב, ג'ימייל, פייסבוק ועוד בשל היותן חברות אמריקאיות, קשה לראות כיצד החברה מעוניינת למלא את חנות האפליקציות שלה ללא האפליקציות המרכזיות הללו. ואם כל זה לא מספיק, מעיד יו כי ממשלת ארצות הברית לא מתירה לחברה להשתמש גם במערכת ההפעלה Windows של מיקרוסופט, או בשירותים של אינטל לרכיבי חומרה ותוכנה.

על פי אותם אנשים העובדים על Project Z, במידה וארצות הברית תמשיך למנוע מהחברה לעבוד עם חברות אמריקאיות, עסקי המחשבים הניידים שלה יקרסו עקב העובדה שללא Windows וללא מעבדים מאינטל, אין לחברה איך למכור מחשבים. יתרה מכך, חברות אמריקאיות כמו Skyworks Solutions גם הן לא יוכלו לעבוד מול Huawei ולספק לה חלקים כמו רכיבי רדיו לסמארטפונים, כך שהאחרונה עומדת בפתחה של תקופה קשוחה ביותר.

הצד החיובי  

בצד השני של המתרס, נמצא את מייסד Huawei רן זנגפיי (Ren Zhengfei), אשר מספר כי החברה מוכנה לחלוטין ועומדת איתנה בפני המצב, כשהסנקציות שהוטלו עליה על ידי ארצות הברית לא פוגעות בעסקי הליבה שלה. אומנם, אפילו עם דבריו המעודדים של רן, אי אפשר להתעלם מהעובדה שוואווי נמצאת כרגע במצב מאתגר במיוחד הדורש צעדים משמעותיים.

לעומת המידע שהגיע דרך האנשים המקורבים לפרויקט, דיווחים מסין מעידים כי מערכת ההפעלה העצמאית של החברה תשוחרר כבר החל מהסתיו הקרוב (חודש ספטמבר והלאה), או בתחילת השנה הבאה כשהיא מיועדת עבור סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים. הדבר סותר לחלוטין את המידע שהוצג בראיון של ריצ'ארד יו לאתר The Information, אך חשוב לקחת בחשבון את זוג המקורות במטרה לא להיות מופתעים מההתרחשויות שיגיעו בהמשך.

עוד צד חיובי יותר של הדברים מספר על האפשרות שוואווי תבנה את מערכת ההפעלה שלה על גבי הקוד הפתוח של אנדרואיד (Android Open Source Project – ר"ת AOSP), ובאמצעות מהלך הזה תקצר משמעותית את זמני הפיתוח והשחרור החדש לקהל. אך גם כאן ישנו צד משמח פחות, כשייתכן כי ארצות הברית תמנע מוואווי גם את השימוש בקוד הפתוח של אנדרואיד עקב העובדה שהדבר מקושר בפטנט לגוגל, חברה המבוססת בארצות הברית.

ומה קורה בישראל?

הנציגות המקומית של החברה כבר העבירה את תגובתה הרשמית של Huawei לאירועים המתפתחים, את זו תוכלו למצוא כאן. ללקוחותיה בישראל מגיבה החברה באופן די אחיד דרך הרשתות החברתיות ומבהירה כי לפחות בשלב זה לא יושפעו לקוחותיה שכבר רכשו מכשירים וגם לא אלו שרוכשים מכשירים של Huawei ו-Honor אשר נמצאים כעת במלאי בחנויות.

לפניכם ציטוט מתוך תגובת החברה למשתמש באינסטגרם ששאל על הנושא:

מוצרים שכבר נרכשו ואלו שאנחנו מוכרים כרגע לא יושפעו. יהיה ניתן להמשיך ולהשתמש במכשירים כפי שהיה עד כה. Huawei תמשיך לספק עדכוני אבטחה ושירותים לכל מכשירי Huawei וחברת-הבת Honor, עבור סמארטפונים וטאבלטים שנרכשו וגם עבור אלה הנמצאים במלאי בנקודות המכירה.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות