כנס המפתחים WWDC 2019: אלו העדכונים הצפויים ל-iOS 13, macOS 10.15 ועוד

WWDC 19 (תמונה: אפל)

לאחר שעשתה לנו היכרות עם שירותי ה-Apple TV+, Apple News+, Apple Card ו-Apple Arcade, החברה מקופרטינו עומדת לבצע מספר הכרזות מעניינות בכנס המפתחים WWDC 2019 שייערך מחר (ב’, 3.6) ולהציג בפנינו את כל החידושים עליהם עבדה בזמן האחרון. בין השאר אנחנו צפויים לפגוש את מערכת ההפעלה החדשה iOS 13, לצד ה-macOS 10.15 והחידוש שלקח המון (המון) זמן למחשב ה-Mac Pro.

iOS 13

מערכת ההפעלה הייחודית מבית אפל למכשירי האייפון, האייפד והאייפוד טאצ’ שלה עומדת לקבל את גרסה חדשה, ונראה כי הפעם אפל שמה דגש על מעקב אחרי טרנדים, דרישות ובקשות אותן קיבלה מקהל המשתמשים שלה בשנים האחרונות. עם מערכת ההפעלה החדשה אנחנו מצפים לראות מצב לילה (Dark Mode) ברמת המערכת, עדכונים לאפליקציות ואפשרויות חדשות לעיצוב מסך הבית.

בראש ובראשונה, הפיצ’ר המבוקש ביותר המגיע מן הקהל הוא מצב הלילה המיועד לחיסכון בחשמל במסכי OLED, אותם החלה אפל לשלב במכשיריה בשנים האחרונות. עם הפיכת הצבעים הלבנים המאפיינים את ממשק המשתמש הנוכחי של אפל לשחורים, החברה תוכל לחסוך בחשמל לכל משתמשיה העושים שימוש במסכי OLED, זאת עקב העובדה שמסכים מסוג שכזה יכולים לכבות פיקסלים ספציפיים במידה וצבעם שחור לחלוטין.

דרך צילומי מסך שהודלפו מן המערכת החדשה נוכל לראות כי אפל לא עומדת להפוך את צבעי הממשק לשחורים לחלוטין, אלא רק להכהות אותם היכן שאפשר ולשמור על הפרדה בין הצבעים השחורים באופן מוחלט לצבעי ממשק אחרים. פן עיצובי נוסף אותו עשויים המשתמשים ב-iOS 13 לקבל הוא הסרת החלונית המופיעה במרכז המסך בזמן העלאה או הנמכת הווליום, והחלפתה בחלונית קטנה הרבה יותר המופיעה בחלקו העליון או בצד המסך.

מצב לילה ב-iOS 13 (תמונה: 9to5mac)
מצב לילה ב-iOS 13 (תמונה: 9to5mac)

עדכון נוסף שהודלף עוד לפני ההכרזה מספר לנו על עדכון לאפליקציית התזכורות, אך אנחנו מצפים לראות עדכונים גם לאפליקציית ההודעות, המייל, הקבצים והבריאות בנוסף להכל. יחד עם זאת, אפליקציית Find My iPhone תהפוך על פי ההשערות ל-Find My, ובתוכה אפל תשלב את האפשרות למצוא את חבריכם בנוסף לאפשרות למצוא את מכשירי החברה שברשותכם. שמועה המגיעה לצד הדברים הללו מגלה לנו כי ייתכן שהחברה תשיק מכשיר אותו ניתן לשים על חפציכם האישיים, וכך, במקרה שאיבדתם חפץ מסויים, תוכלו לדעת היכן הוא נמצא באמצעות המכשיר המתיישב עליו דרך הסמארטפון.

מערכת ההפעלה העדכנית עתידה להביא עמה גם מספר עדכונים המיועדים לאייפדים בלבד, וביניהם אנחנו מקווים למצוא תמיכה בעכבר, דרך חדשה לעבודה על מספר יישומים במקביל דרך האייפד ועוד. עם זאת, ואנחנו לא יודעים האם הפיצ’ר ייחשף במסגרת iOS 13 או macOS 10.15, אך ייתכן כי אפל תאפשר שימוש באייפד כמסך משני למחשבי המק שלה. כבר ברגעים אלו ישנן מספר דרכים לביצוע המטרה הזו, אך במידה ואפל תיקח את העניינים לידיה, אנחנו צפויים לראות התאמה טובה יותר לאייפדים ולמחשבי המק.

macOS 10.15 ו-Mac Pro

לצד מערכת ההפעלה הבאה של אפל לאייפונים ולאייפדים, אל לנו לשכוח את סדרת מחשבי ה-Mac של החברה המריצים את מערכת ההפעלה macOS. כרגע, אפל שמה בראש סדר העדיפויות שלה את פרויקט מריצפן (Marzipan) המאפשר לאפליקציות שפותחו עבור iOS לרוץ גם על מחשבי המק באמצעות התאמה מהירה של האפליקציה.

על הנייר הדבר נשמע מעולה, אך בשלב זה אנחנו יכולים להתנסות רק עם ארבע אפליקציות מבית אפל התומכות בפרויקט מרציפן והן Apple News, Voice Memos, Stocks ו-Apple Home. בפתיחת Apple Home על מחשב מק, נוכל במבט מהיר להבחין בעובדה שהאפליקציות אינן מותאמות במיוחד למק ועדיין יוצרו מאפס במחשבה על עבודה על אייפד. לדוגמה, ממשק המשתמש באפליקציית הבית של אפל נראה באופן ויזואלי ככזה שמיועד לשימוש באייפד, עם ריבועים מעוגלים מספיק גדולים למגע (מה שגורם לכם לרצות לגעת בהם, אך אי אפשר לעשות זאת במק), פריטים שלא מופיעים עד לגלילה אליהם ועוד. כך שבהתחשב בנסיבות, אנחנו מצפים לעדכון גדול לפרויקט המדובר.

כמו כן, אפל צפויה לפרק את תוכנת ה-iTunes לכמה אפליקציות נפרדות שיעשו לנו סדר בדברים. עד היום, אפל גרמה לכל משתמשיה לעבור דרך iTunes במטרה להעביר כמעט כל דבר לאייפון דרך המחשב. כתוצאה מכך, אנחנו מקווים לראות אפליקציית מוזיקה חדשה שעד כה הסתתרה בתוך iTunes, אפליקציית פודקאסטים, טלוויזיה, ספרים, סרטים ועוד. יחד עם זאת, ייתכן כי נראה גם את הגעתם של קיצורי הדרך של סירי (Siri Shortcuts) ל-macOS, כמו גם את פיצ’ר ה-Screen Time לצפייה בזמן השימוש שלנו במחשב.

חלוקת תוכנת ה-iTunes
חלוקת תוכנת ה-iTunes

מוצר חומרה חדש אשר תריץ את מערכת ההפעלה macOS יהיה ה-Mac Pro, אשר מחכה לגרסה חדשה מאז היכרותינו הישנה איתו ב-2013. 4 שנים לאחר הוצאתו לשוק לראשונה, אפל הכירה בו כמוצר מבולגן מידי, וכזה שאינו נבנה באופן נכון מבחינה תרמית. “אני חושב שעיצבנו את עצמנו לתוך פינה תרמית” אמר אחד העובדים הבכירים בחברה, “היכולת לשים מעבד גרפי גדול יותר דרשה מאיתנו מבנה שונה עם יותר יכולות תרמיות” סיכם.

לדברים הללו הוסיפה החברה בריאיון עם אתר TechCrunch כי היא “חושבת מחדש” על המק פרו וכיצד הוא ייראה, ושהיא תכריז השנה על המק פרו החדש. עם זאת, החברה לא ציינה מתי בדיוק השנה ההכרזה תתפוס מקום, כך שייתכן כי המק פרו ייחשף יחד עם האייפונים בחודש ספטמבר, ולא בכנס המפתחים WWDC הקרוב שייערך מחר.

בשלב זה אנחנו לא יודעים המון אודות ה-Mac Pro הבא מבית אפל, אם כי באותו הריאיון צויינו דברים כמו העובדה שאפל מכוונת למודולריות עם המק פרו הבא, כך שישנו סיכוי שהמק פרו יורכב בחלקים על ידי הלקוחות ולא יגיע באותה תצורה לכל לקוח. מצב שכזה מסוגל להתאים לכל המשתמשים אשר דורשים יותר מהמחשב שלהם, כך שאם המצב ידרוש מהם עוד קירור או עוד כוח גרפי, הם יוכלו לרכוש ‘בלוק’ נוסף למק פרו שלהם ולפתור את הבעיה.

tvOS 13, WatchOS 6 ומסך ברזולוציית 6K

לאחר שהציגה את שירות הסטרימינג +Apple TV באמצעות לא מעט כוכבים כמו אופרה ווינפרי, ג’ייסון ממואה, ג’ניפר אניסטון ועוד, אפל פונה כעת להצגת מערכת ההפעלה שתרוץ על גבי מסכיה. רק לפני כשבועיים שחררה את אפליקציית הטלוויזיה החדשה שלה לקהל, עליה הכריזה באירוע אותו ערכה בחודש מרץ האחרון, כך שלא נותר לנו הרבה לראות אודות המערכת החדשה מלבד מחיר שירות הסטרימינג המדובר.

אם תרצו להשתמש בשירות הסטרימינג ובמערכת ההפעלה של החברה, תוכלו לעשות זאת על מסך ה-6K אותו היא עתידה להציג באירוע, אשר יציע גודל של 31.6 אינץ’ וייתכן כי יישא עמו את מיתוג ה-“Cinema Display” של החברה. יחד עם זאת, אם אתם עומדים בפני רכישת מסך בגודל הזה ועסוקים בהשוואת מחירים, כנראה שהמסך החדש מבית אפל לא יפנה אליכם שכן זה אמור להביא עמו תג מחיר גבוה המאפיין את כל מוצריה של אפל.

+Apple TV (תמונה: Apple)
+Apple TV (תמונה: Apple)

חובבי השעונים החכמים של החברה? תשמחו לשמוע כי מערכת ההפעלה החדשה שתרוץ על שעוני ה-Apple Watch צפויה לכלול את זוג הפיצ’רים עליהם הכריזה אפל באירוע האחרון והם Dose ו-Cycles. תכונת ה-Dose תזכיר לכם לקחת את הכדורים בזמן, בעוד ש-Cycles תוכל לעזור לנשים לעקוב אחרי המחזורים החודשיים. בנוסף, המערכת החדשה תאפשר לכם להקליט תזכורות קוליות מהשעון, בתוספת לשליחת סטיקרים של Animoji ו-Memoji המסונכרנים עם האייפון דרך ההודעות.

בגזרת האפליקציות, אפל עתידה להוסיף את חנות ה-App Store לשעונים החכמים שלה, כך שלא תצטרכו יותר את האייפון בשביל להוריד אפליקציות לשעון ותוכלו לבצע את הפעולה היישר מהשעון. לצד הוספת חנות האפליקציות, אפל צפויה להכיר למשתמשי השעונים גם אפליקציית מחשבון שלא נמצאה עד היום בשעוניה, זאת יחד עם הוספת מספר עיצובי Faces חדשים לשעון.

מתי, ואיך אפשר לצפות?

את אירוע המפתחים הקרוב אפל תערוך מחר (3.6, ב’) בשעה 20:00 לפי שעון ישראל, ובו תוכלו לצפות בשידור חי דרך אתר החברה במק או בווינדוס 10, דרך אפליקציית WWDC באייפון או באייפד או באמצעות Apple TV מדור 2 והלאה.

השוואת מפרטים