טראמפ מודיע על הסרת הסנקציות: “חברות אמריקאיות יוכלו למכור ציוד ל-Huawei”

לוגו וואווי (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי) לוגו וואווי (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

בפסגת ה-G20 שהתקיימה באוסקה, יפן, הכריז היום (ש’, 29.6) נשיא ארה”ב דונלד טראמפ כי הגיע להסכמות עם נשיא סין, שי ג’ין-פינג, בעקבות אלו יוסרו המגבלות של מכירת ציוד לחברת Huawei מחברות אמריקאיות. בכך מסיר טראמפ חלק מהמגבלות שהוטלו על אחת מיצרניות הסמארטפונים הגדולות בעולם כיום, שהוטלו עליה כחלק מכניסתה לרשימת ה-Entity List, המציינת את שמן של חברות שנמצאו על ידי הממשל האמריקני כאלו המהוות סכנה לביטחון הפנים של האזרחים בארה”ב.

חברות אמריקאיות יוכלו למכור את הציוד שלהן ל-Huawei“, ציין טראמפ בנאום שנשא לאחר השיחות עם נשיא סין בפסגת ה-G20 ביפן, אך סייג זאת ב”ציוד אשר לגביו אין סיכון בטחוני [עבור ארה”ב]“.

על פי טראמפ (בתרגום חופשי לעברית):

אנחנו מוכרים הרבה מאוד מוצרים שמגיעים לבסוף למוצר של Huawei. אמרתי שזה בסדר שנמשיך למכור את המוצרים האלה, אלו חברות אמריקאיות שמייצרות את המוצרים האלה. זה מצב מאוד מורכב, אגב. […] הסכמתי לאשר להן [לחברות האמריקאיות] להמשיך ולמכור את המוצר, כך שהחברות האמריקאיות ימשיכו.

בעוד טראמפ לא ברור בדבריו בנוגע לכל האספקטים של הסרת הסנקציות שהוטלו על Huawei בחודש הקודם, הרי שעל פי המשתמע מדבריו תוכל החברה הסינית להמשיך ולרכוש ציוד חומרה ותוכנה מחברות אמריקאיות, הבולטות ביניהן הינן גוגל, האחראית על פיתוח מערכת ההפעלה אנדרואיד, וחברות חומרה כמו קוואלקום, אינטל, מיקרון ואחרות.

הסרת הסנקציות החלקית, ברגע שתיכנס לתוקפה, צפויה לאפשר ל-Huawei להמשיך ולמכור את הטלפונים שלה ברחבי העולם, אך עדיין לא ידוע אם אלו ימכרו בארה”ב באופן סדיר. החדשות בנושא מגיעות כחודש בלבד לפני שמסתיים המועד הקובע לאישור הזמני לרכישת מוצרים מחברות אמריקאיות שקיבלה מלשכת הסחר האמריקאי, אך ככל הנראה לא תאפשר לחברות אמריקאיות לרכוש מ-Huawei ציוד, כך שלחברה לא יתאפשר למכור ציוד לרשתות 5G לחברות אמריקאיות.

מאז הוטלו על Huawei הסנקציות במאי 2019 דאגה החברה להציג עסקים כרגיל, עם לא מעט הכרזות על מכשירים ומוצרי חומרה כחלק מתכניותיה קודם להטלת הסנקציות, הודעות על עדכונים למערכת ההפעלה הבאה של גוגל, אנדרואיד 10, עבור כמה ממכשירי הדגל שלה וכן אזכורים של עבודה מאחורי הקלעים על מערכת הפעלה עצמאית והסרת ההישענות שלה על טכנולוגיות שמקורן באמריקה בייצור השבבים שלה לטלפונים.

השוואת מפרטים