כל הפרטים על קונסולת PlayStation 5 שתגיע בסוף 2020

לוגו פלייסטיישן

סוני אישרה כי החלה לעבוד על קונסולת הדור הבא שלה עוד בחודש אפריל השנה ואף חשפה לא מעט פרטים אודותיה וכעת מספקת החברה אישור לשמה הרשמי של הקונסולה, שכצפוי תיקרא “פלייסטיישן 5” (PlayStation 5). בנוסף לכך חושפת החברה גם את מועד ההשקה של הקונסולה החדשה, זו תגיע בעונת החגים אשר לקראת סוף שנת 2020, ומספקת פרטים נוספים בראיון של מנכ”ל חטיבת הבידור בסוני, ג’ים ראיין, ובכירים נוספים בראיון לאתר WIRED.

PlayStation 5 – כל מה שצריך לדעת

מאז החשיפה הרשמית הראשונה באפריל, הספקנו ללמוד מסוני לא מעט על ה-PS5, כולל רכיבי חומרה שצפויים להגיע עימה, וגם על יכולות חדשות. סוני כבר אישרה בעבר כי קונסולת הדור הבא תגיע עם כונן דיסקים אופטי, מעבד AMD Ryzen מהדור השלישי עם שמונה ליבות ומעבד גרפי (GPU) ממשפחת Radeon Navi עם תמיכה ב-Ray Tracing, כונן SSD, תמיכה בקצב רענון גבוה יותר שיגיע עד 120 הרץ וגם תמיכה לאחור במשחקי PS4.

כעת שופכת החברה אור על כמה מהשאלות שעלו בנוגע למידע שנחשף עד כה, כמו הדרך בה יתרום כונן ה-SSD בשימוש השוטף ב-PS5, אופי המימוש של טכנולוגיית ה-Ray Tracing בקונסולה וגם חושפת מידע על בקרי המשחק החדשים, אלו עדיין לא קיבלו שם רשמי, אך צפוי כי ייקראו DualShock 5.

Ray Tracing ב-PS5

בעקבות שאלות רבות שעלו בנושא לאחר החשיפה כי הפלייסטיישן 5 תתמוך בטכנולוגיית ה-Ray Tracing, המאפשרת ליצור אפקטים ויזואלים ואודיטוריים מרשימים על ידי ביצוע חישובים מורכבים, מספקת כעת החברה תשובות חד משמעיות בנושאים בוערים.

החשש המרכזי שעלה בעקבות שילוב הטכנולוגיה היה כי סוני תשתמש באמצעי תוכנה על מנת לספק פתרון זה, מה שעשוי לגרום לביצועים נחותים לעומת מה שמוצע בכרטיסי המסך התומכים ב-Ray Tracing, אך בסוני מאשרים כעת כי ה-PS5 תתמוך בהאצת ה-Ray Tracing דרך החומרה של המעבד הגרפי.

PlayStation 5 – כונן SSD מהיר לחיסכון בנפח האחסון

השימוש בכונן SSD מהווה שדרוג משמעותי על פני הקיים בקונסולות כיום. בסוני מסבירים כי השימוש בכוננים מכניים בקונסולות עד כה דרשו ממפתחי המשחקים להיות יצירתיים בדרכים בהן ביצעו את הפיתוחים שלהם. זמני הגישה הגבוהים לכוננים הקשיחים (HDD) גרמו למפתחים לשכפל מידע כך שניתן יהיה לגשת אליו ביתר קלות בכל עת, אך באמצעות כונן ה-SSD ניתן יהיה לגשת במהירות לכל פריט מידע דרוש בכל רגע ובאופן מיידי.

בסוני מספקים דוגמה שממחישה גם את החיסכון בנפח האחסון: “אם תבחנו משחק כמו Marvel’s Spider-Man, ישנם פרטי מידע ששוכפלו 400 פעמים על גבי הדיסק הקשיח“, מציינים בחברה, אך עם המעבר לשימוש בכונן SSD לא יהיה עוד צורך בשכפולי המידע והדבר יגיע בדמות חיסכון בנפח האחסון הנדרש לשימוש על ידי משחקים.

טכניקת חיסכון נוספת בה תנקוט סוני עם קונסולת הדור הבא תהיה בדרך בה יותקנו משחקים. בחברה מציינים כי בשונה מהצורך בהתקנת המשחק כולו על הקונסולה, ב-PS5 תתאפשר התקנה רק של החלקים במשחק בהם אנו מעוניינים. כך, למשל, תוכלו להתקין קמפיין משחק מרובה משתתפים (מולטיפלייר) בלבד, ללא צורך בהתקנת הקמפיין ליחידים, או להתקין את המשחק המלא, ולמחוק את הקמפיין ליחידים מכונן ה-SSD לאחר שסיימתם אותו.

בקר המשחק החדש של ה-PlayStation 5

בקרי המשחק DualShock המגיעים יחד עם הקונסולות של סוני יקבלו אף הם שדרוג עם ה-PS5. שם רשמי עדיין לא ניתן לבקר החדש, אך ניתן להניח כי סוני תמשיך במספור הכרונולוגי שלהם ותקרא לבקר החדש – DualShock 5.

הבקר שיגיע לצד הפלייסטיישן 5 יוכל להיטען דרך מחבר USB-C, בדומה למרבית הטלפונים הקיימים כיום בשוק, וניתן יהיה להמשיך ולהשתמש בו גם באמצעות חיבור כבל, ולא רק באופן אלחוטי. בסוני מציינים גם כי הבקר החדש יגיע עם סוללה גדולה יותר, ואף שהדבר יגדיל את משקלו במעט, בחברה מדגישים כי הוא עדיין יהיה קל יותר מהבקר שמציעה כיום קונסולת ה-Xbox המתחרה.

בקרי משחק לפלייסטיישן (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג'טי)
בקרי משחק לפלייסטיישן 4 (צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי)

השינויים הגדולים שמבצעת סוני בבקר החדש ישפיעו באופן ניכר על חווית המשחק. מנוע Haptic ישולב כעת בבקר על מנת לספק פידבק מציאותי יותר מזה שהיה זמין דרך הרטט החד גוני שזמין כיום בקונסולת ה-PS4, כך שתקבלו פידבק משתנה בסביבות שונות ובביצוע פעולות שונות במשחק. כך למשל, תוכלו להרגיש את ההבדל בין להיתקע בקיר עם מכונית בזמן מירוץ ובין להיתקל בשחקן היריב במשחק פוטבול ולהרגיש את ההבדל בין ללכת על דשא, בוץ, כביש או גשר עשוי עץ.

עדכון נוסף שמגיע לבקר המשחק של ה-PlayStation 5 נקרא “Adaptive Triggers”, זה יאפשר לכם לקבל את התחושה הניתנת במשיכת קשת לפני יריית החץ או להרגיש את ההבדל בין האצת הנסיעה ברכב על גבי כביש בטון וכביש עפר. כפתורי השליטה של הבקר מימין ושמאל, L2/R2, יהיו ניתנים לתכנות על ידי מפתחי המשחק על מנת שיוכלו לספק לכם את תחושה הקרובה יותר למציאות.

ממשק משתמש חדש בפלייסטיישן 5

עדכון נוסף אליו מתייחסת סוני מגיע בצד ממשק המשתמש, זה יקבל רענון משמעותי ויאפשר צפייה במידע עשיר יותר הנוגע למשחק עצמו עוד לפני שתיכנסו אליו. בחברה מציינים כי ממשק המשתמש ב-PS5 ימשוך מידע משרתי משחק מרובה משתתפים על מנת שתוכלו לראות אילו פעילויות זמינות לפני שתצטרפו לשרת המשחק.

בנוסף, משחקים עם מצבי משחק ליחידים יספקו מידע על המשימות השונות הזמינות במשחק והפרסים בהם תוכלו לזכות לאחר השלמתם, זאת עוד לפני שנכנסתם למשחק עצמו. בסוני מציינים כי אף שכונן ה-SSD והשיפור הכללי בחומרה של ה-PlayStation 5 יספקו זמני טעינה מהירים מתמיד למשחקים, הפונקציות החדשות בממשק המשתמש יספקו ערך מוסף לשחקנים, תוך חיסכון בזמן על ידי הצגת מידע טרם הכניסה למשחק.

קונסולת ה-PlayStation 5 תושק באופן רשמי בתקופת החגים לקראת סוף שנת 2020, עד אז עוד נספיק לשמוע עליה פרטים נוספים ולראות משחקים חדשים המיועדים לה וגם את עיצובה הסופי.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים