ביקורת סרט: לשבור את הקרח 2 – אל הלא נודע

לשבור את הקרח 2

כמה מאיתנו באמת צפו ב”מלך האריות 2″? או ב”היפה והחיה 2″? “סינדרלה 2”? “במבי 2”? “סינדרלה 3”?! כמה מאיתנו ידעו שהסרטים האלה קיימים אפילו? כי לא המצאתי אף לא אחד מהם – אפילו לא את “סינדרלה 3”. לדיסני יש מסורת ארוכה של סרטי המשך ללהיטים הגדולים שלה. כחלק מהמסורת, אותם סרטי המשך נעשים על ידי צוותים קטנים ומשניים יחסית, בעלויות הפקה נמוכות בהרבה, ולבסוף הם משוחררים ישירות לוידאו. אותם סרטי המשך לא נוטים להגיע לקולנוע.

לעומתם, “לשבור את הקרח 2” (Frozen II) לא רק הגיע היום (ה’, 21.11) לקולנוע, אלא פרץ אליו ברעש האדיר שמאפיין את גדולות ההפקות של דיסני. אין צל של ספק שהמשקל התרבותי של “לשבור את הקרח” המקורי מ-2013 הצדיק את הרעש – הקהל רצה עוד מאנה ואלזה על המסך הגדול, והקהל קיבל. השאלה היא, האם הקהל יכול להיות מרוצה ממה שהוא קיבל?

לשבור את הקרח 2 – העלילה

ממלכת ארנדל יודעת שקט לאחר המאורעות המטלטלים של “לשבור את הקרח” הראשון. המלכה אלזה מולכת בחכמה ובסבלנות, בעוד שאחותה הנסיכה אנה ממשיכה להיות מלאת חיים ואהובה על הבריות. אבל השקט הזה לא יכול להימשך לנצח.

ישנו יער מכושף צפונית לארנדל, בו שולטים ארבעת היסודות – אש, אדמה, אוויר ומים. לפני שנים רבות היסודות של היער הצפוני יצאו משליטה והמיתו עליו ועל תושביו חורבן. כעת החורבן מאיים להגיע גם לממלכה של אלזה, אלא אם מלכת הקרח תצא עם חבריה למסע מפרך ומסוכן כדי לפתור את הצרה הזאת.

בוגר יותר?

“לשבור את הקרח 2” מציג את עצמו כסרט בוגר יותר מקודמו. עברו כשש שנים מאז שהסרט המקורי יצא, והקהל שצפה בו הספיק לגדול מעט. ניתן לראות כבר מהטריילרים שינוי בטון – הוא מציג את עצמו פחות כאגדה קסומה, ויותר כסרט פנטזיה אפל. עדיין טוב לכל המשפחה, אבל סרט שלא פוחד להיות קצת מפחיד, ולעסוק בנושאים יותר בוגרים. אבל בין הקונספט הזה לבין הביצוע עצמו יש פער, והוא פער לא קטן.

הסרט אכן מרשה לעצמו לעסוק בנושאים לא פשוטים. כשהוא עושה את זה הוא אפילו מציג רעיונות מעניינים – רעיונות מורכבים מספיק כדי לעורר מחשבה ודיון במשפחה שצופה בסרט, אבל לא מורכבים מדי, כך שגם ילדים יוכלו לצפות בו. זהו, אחרי הכל, סרט נסיכות של דיסני, והוא צריך להיות נגיש, גם אם הוא מחליט להיות “בוגר”. סרטים רבים של דיסני עשו זאת בהצלחה, ביניהם “מלך האריות” ו”לילו וסטיץ'” המופלאים. אבל “לשבור את הקרח 2” מפיל את הכדור דווקא עם כמה מהדמויות היותר “כבדות” שלו.

לאחר שאנחנו מבססים את העולם כיחסית מציאותי, לפחות בכל מה שנוגע לבני האדם בו, לפתע חלק מהדמויות מתחילות להתנהג כמו קריקטורות חסרות פשר. ולא מדובר באיש השלג אולף, שתמיד היה קריקטורה חסרת פשר, וככזו הוא דווקא הדמות המוצלחת והמצחיקה ביותר בסרט. דווקא הדמויות הבוגרות והרציניות לכאורה הן שסובלות מכתיבה רדודה שמציגה אותן פחות או יותר כילדים שמשחקים בארגז חול, וכל הופעה שלהן נכשלת בלשקף את המצב שבו הןם נמצאות. חוסר האונים הזה נובע כנראה מבעיה אחרת – ב”לשבור את הקרח 2″ יש יותר מדי דמויות.

לשבור את הקרח 2 (באדיבות דיסני)
לשבור את הקרח 2 (באדיבות דיסני)

דמויות משנה לדמויות משנה

מלבד אולף, שהודבק לתוך הסרט בצורה מאולצת, לכל דמות ב”לשבור את הקרח” המקורי היה תפקיד. אנה ואלזה היו כה משמעותיות שעד היום אפשר להתווכח מי מהן הגיבורה האמיתית של הסרט, אם לא שתיהן, וכל הדמויות התומכות מבצעות תפקיד טוב, מעניין ומדויק בסיפור הזה. סרט ההמשך קצת נתקע עם הדמויות האלה, ולא מצליח לעשות איתן שום דבר.

הפעם גיבורת הסרט היא אלזה – זה חד משמעי. אלזה היא בעלת הכוחות ששומעת קריאה של רוח רחוקה, אלזה היא זו שמתמודדת עם היסודות הצפוניים, והיא זו שעוברת תהליך. ובעוד שיוצרי הסרט מנסים להציג את אנה כשווה לה, היא לא. הפעם, בסרט הזה, אנה היא דמות משנה – דמות תומכת לאלזה ספציפית. גם כשאנה פועלת לקידום העלילה, היא פועלת כדי לקדם את הפעולות והאג’נדות של אלזה. היא לא דמות עגולה כלל וכלל.

כתוצאה מזה קריסטוף נהייה דמות שטוחה עוד יותר. הוא אבוד לחלוטין כל הסרט – גם כריסטוף עצמו, וגם התסריטאים שכתבו אותו. אין לו מה לעשות בכלל, אך הוא היה דמות מספיק חשובה בסרט הראשון כדי שבשני הוא יקבל הרבה זמן מסך. כל זמן המסך שלו מוקדש להתחבטות לא מעניינת שלא מקדמת שום דבר מלבד הסיפור האישי שלו, וטיפ-טיפה את הסיפור של אנה, שגם הוא זניח ולא מעניין ביחס למה שאלזה צריכה לעשות.

בשורה התחתונה

“לשבור את הקרח 2” הוא סרט לא ארוך, רק מעט מעל שעה וחצי, וגם את הזמן הזה היה לא פשוט למלא. הסיפור של אלזה מכסה כחצי סרט, ושאר ההתרחשויות ממלאות את החורים בגמלוניות. מדי פעם תראו סצנה מצחיקה או מרגשת במיוחד, ואיש השלג אולף יצחיק  אתכם כנראה הרבה יותר מבסרט הראשון, אבל רוב הזמן תצפו בסרט די משעמם, שלא ממש מצליח למכור את הדרמה של עצמו. והשירים החדשים? די נשכחים.

השוואת מפרטים