טכנולוגיית Twin BiCS FLASH תכפיל את נפח זיכרון ה-NAND על ידי פיצול תאים

KIOXIA

חברת Kioxia (לשעבר Toshiba Memory) הכריזה על פיתוח טכנולוגיית זיכרון NAND חדשה בשם Twin BiCS FLASH שנועדה להכפיל את נפח הזיכרון הקיים על ידי פיצול תאי הזיכרון לשתיים, מה שמאפשר את הגדלת נפח הזיכרון ללא הגדלת כמות השכבות או הביטים לתא.

טכנולוגיית שבבי ה-NAND התפתחה בשנים האחרונות משבב SLC (“זיכרון חד שלבי”) עד לשבב QLC (“זיכרון מרובע שלבי”), כאשר כיום חברות עוסקות גם בפיתוח שבבי PLC (“זיכרון חמש שלבי”) כפתרון להגדלת הנפח בשבבים. הגישה החדשה של Kioxia פונה לכיוון אחר בניסיון להגדיל את נפח השבבים ללא דחיסת נתונים גדולה יותר.

מבלי להיכנס לתחום הטכני של זכרונות ה-NAND יותר מדי, קיימות 3 דרכים עיקריות להגדיל את נפח זכרונות ה-NAND:

  • הגדלת כמות השכבות – הערמת שכבות נוספות בשבבים על מנת להגדיל את הנפח, מ-48 שכבות ועד 128 שכבות כיום, כאשר יצרנים מדברים על הגדלת מספר השכבות עוד ועוד.
  • הגדלת כמות הביטים לתא – המהות של המעבר ל-SLC ל-MLC, TLC ועד ל-QLC הוא להגדיל את כמות הביטים בתא זיכרון בודד, מביט אחד ב-SLC ועד 4 ביטים ב-QLC.
  • הקטנת גודל התא – על ידי הקטנת גודל תא הזיכרון ניתן להגדיל את כמות התאים לשכבה ואיתה את הנפח הכללי.

טכנולוגיית ה-Twin BiCS FLASH החדשה של Kioxia עוסקת באפשרות השלישית, הקטנת גודל תא הזיכרון על ידי פיצול למעשה של תא יחיד לשתיים.

הסבר Twin BiCS Flash (מקור Guru3D)

בעוד שנכון להרגע מדובר על טכנולוגיה בשלבי הפיתוח הראשונים שלה, הגישה החדשה של KIOXIA מאפשרת הגדלת נפח משמעותית בעבור שבבי ה-NAND, ואיתם כונני ה-SSD ומוצרים אחרים המשתמשים בזכרונות NAND, מבלי להגדיל את העלות על ידי הגדלת כמות השכבות או דחיסת ביטים שבתורה מורידה את מהירות השבבים והאמינות שלהם.

השוואת מפרטים