ניקון מכריזה על V1 ו-J1 – מצלמות חסרות מראה ראשונות

| יום שישי, 23 בספטמבר 2011, 19:06 | צילום

ניקון הכריזה על שתי המצלמות, שיהיו חלק ממצלמותיה בפורמט CX. הן יכללו חיישן CMOS של 10 מגה פיקסלים בגודל של אינץ’, אשר טווח ה-ISO שלו הנו 100 עד 3200 (והרחבה עד 6400). מעבד התמונה החדיש של ניקון – EXPEED 3 גם הצטרף לחגיגה (מעבד תמונה זה כולל מעבד מסוג דואל-קור, אשר יאפשר למטב את הביצועים של המצלמה אך מצד שני גם לחסוך בסוללה). המצלמות יוכלו לצלם וידאו בהפרדה גבוהה, כולל Full HD ב-30 או 60 תמונות לשניה, עם סאונד בסטריאו שאורכו של כל וידאו יהיה לכל היותר 29 דקות.

כשאר המצלמות בקטגורייה, הן כמובן מסוגלות לצלם RAW (תמונות שלא עוברות עיבוד במצלמה), יש להן ביונט ניקון מסוג 1 (זאת כמובן בניגוד למצלמות הרפלקס של ניקון הכוללות ביונט ניקון מסוג F עוד משנת 1959), כמובן שמצב ידני, מצבים חצי אוטומטיים ומצבים אוטומטיים מלאים הם חלק מהמפרט. הקרופ פקטור של המערכת הנ”ל של ניקון יהיה 2.7, כלומר אורך המוקד האפקטיבי של העדשה יהיה פי 2.7 ממה שמופיע עליה. כלומר, עדשת הקיט הנה 10-30 מ”מ והיא תתפקד כעדשת 27-81 מ”מ (בפורמט 35 מ”מ).

כמובן שמתוכננות עדשות נוספות. מהתמונות ברשת ניתן לראות:

  • עדשת 10-100 מ”מ (מקבילה ל-27-270 על פורמט 35 מ”מ) שהיא עדשת סופר זום שמקבילה בתפקידה לעדשת ה-18-200 מ”מ על מצלמת רפלקס.
  • עדשת 30-110 מ”מ שתהיה כמובן כהשלמה לעדשת הקיט – 10-30 מ”מ (שמתפקדת כמו 18-55 מ”מ על מצלמת רפלקס בפורמט קרופ – APS-C) והיא תתפקד כמו עדשת ה-55-300 מ”מ על מצלמות הרפלקס.
  • עדשת פריים – עדשה מהירה בעלת אורך מוקד קבוע, 10 מ”מ קבועה וצמצם f/2.8. זוהי עדשה קומפקטית שתאפשר לצלם בתנאי תאורה לקויים ולהפוך את המצלמה לקומפקטית ביותר.

מצלמת ה-V1 שמשקלה כ-300 גרמים תכלול עינית (LCD), כמו שאר חברותיה לקטגורייה. מסך הLCD יהיה בגודל של 3 אינץ’. אחסון התמונות יתבצע על כרטיס מסוג SD/SDHC/SDXC, זה אומר שניתן יהיה להתקין במצלמה כרטיס שגודלו עולה על 32GB, וזהו יתרון משמעותי שכן המצלמה מצלמת וידאו בהפרדה גבוהה ואיננו רוצים למצוא את עצמנו באמצע הצילום מפסידים וידאו חשוב בגלל כרטיס קטן ומוגבל בנפחו. המצלמה תכלול חיבור לחשמל, יציאת A/V משולבת ביציאת ה-USB, יציאת HDMI וחיבור מיוחד לאביזרים.

בנקודה זו חשוב לציין כי בשלב זה, החיבור המיוחד לאביזרים הנו אכן מיוחד לסדרה ולא יהיה ניתן להרכיב עדשות או פלאשים שיועדו עבור מצלמות הרפלקס של ניקון. ייתכן ובעתיד נראה מתאם כזה או אחר שיאפשר לנו שימוש בעדשות, אך כרגע לא ידוע אם הוא יאפשר פוקוס אוטומטי ובאילו עדשות הוא יאפשר שימוש. לגבי הפלאש – אולי רק עם מתאם כזה או אחר, ואני בספק שניקון ירצו לעשות דבר כזה. יתרון אחר ב-V1 טמון בכך שהעינית מובנית ומשאירה את חיבור האביזרים פנוי, זאת בניגוד למצלמות אולימפוס בפורמט 4/3 שמאפשרת שימוש בעינית או בפלאש חיצוני ולא בשניהם.

YouTube Preview Image

מצלמת ה-J1 תתומחר במחיר נמוך יותר, אך תזכה לתריס אלקטרוני במקום תריס מכני, לא יהיה לה חיבור לאביזרים (פלאש חיצוני למשל), יהיה לה פלאש פנימי (שאיננו קיים ב-V1), היא לא תכלול עינית, תהיה קלילה יותר והגוף יהיה עשוי פלסטיק – כלומר בסופו של דבר נקבל שתי מצלמות שדומות מאוד מבחינת הביצועים, אם לא זהות, אך יש ביניהן הפרשים, זה בדיוק כמו המצב כיום במצלמות הרפלקס של ניקון – ה-D5100 וה-D7000 הן בעלות חיישן זהה לחלוטין ועל כן יתמודדו עם רגישות גבוהה באופן דומה ואף זהה, אך לשניה יש נוחות שליטה, גוף שבנוי בחלקו ממגנזיום, שני חריצים לכרטיסי זכרון וכדומה.

לטעמי ניקון איחרו עם ההכרזה, שכן המתחרות כבר משווקות מצלמות כאלו במשך זמן רב, היא נופלת מהמתחרות בכך שכרגע אין אפשרות להרכיב ציוד של מצלמות הרפלקס של ניקון על המצלמה הנ”ל (עד לשיווקו של מתאם מתאים וגם זה בערבון מוגבל – רק העתיד יגיד באילו עדשות הוא יתמוך), זאת בניגוד לאולימפוס למשל שמאפשרת שימוש בפלאשים החיצוניים ובעדשות המיועדות למצלמותיה על מצלמות חסרות מראה שהיא מייצרת.

מדיווחים כאלו ואחרים ברשת, צפויות הכרזות מעניינות יותר בתחום הרפלקס בזמן הקרוב – מחליפת הניקון D700 ומחליפת הניקון D300S.

לסיכום, המצלמה של ניקון מציעה חבילה טובה, אך לטעמי היא נופלת מהמתחרות ויש לה עוד איפה להשתפר כדי שתוכל להיות מועמדת ראויה למתחרות. למרות זאת הדעות ברשת כרגע לא פוסלות את המצלמה כלל. עוד נציין כי הציפיות של המשתמשים השונים ברשת היו שונות לחלוטין, אך למרות זאת ישנם משתמשים שהתלהבו מהתוצאות ששתי המצלמות מפיקות.

במאגר הקופונים שלנו כבר ביקרתם?
סמארטפונים וגאדג'טים במחירים נוחים ובמשלוח ישיר עד הבית
לחצו כאן
תגובות לכתבה
גאדג'טי | Gadgety
ניווט באתר
קטגוריות
גאדג'טי
חיפוש כתבות