הצצה ראשונה: Intel DG1 – כרטיס ה-Xe הראשון של אינטל

כרטיס מסך intel DG1 (מקור אינטל)

בין הפיתוחים המעניינים אותם הציגה חברת אינטל (intel) במהלך תערוכת CES 2020 אפשר למנות את כרטיס ה-Intel DG1, כרטיס המסך היעודי הראשון המגיע בארכיטקטורת ה-Xe החדשה של החברה, ומהווה את סימן הכניסה שלה לתחום המעבדים הגרפיים כמתחרה ל-AMD ו-nVidia.

למרות שאינטל הציגה את הכרטיס בתערוכה, לא מדובר כרגע על גרסה המיועדת לצרכן הביתי, אלא על גרסת SDV (ר”ת software development vehicle) המיועדת לפיתוח ותסופק למפתחי ISV (ר”ת integrated software vendors) ברחבי העולם על מנת לשלב תמיכה בטכנולוגיה החדשה של אינטל.

בעוד רב הנסתר על הגלוי עם כרטיס ה-DG1, קיצור ל-Discrete Graphics 1 (“כרטיס גרפי נפרד 1”), מאחר והחברה שומרת את הקלפים קרוב לחזה, למדנו כי למעשה יהיו 3 סוגי כרטיסי Xe:

  • Xe LP – הגרסה החלשה ביותר של ה-Xe בעלת צריכה חשמלית נמוכה, אותה ניתן למצוא בכרטיס ה-DG1 החדש ומעבדי ה-Tiger Lake, כאשר היא מיועדת למחשבים ניידים וכרטיסי מסך ביתיים לשוק הנמוך.
  • Xe HP – גרסת Xe עוצמתית יותר בעלת צריכה חשמלית גבוהה המיועדת לתחנות עבודה, קידוד וידאו וכרטיס מסך ביתיים לשוק הגבוה.
  • Xe HPC – גרסת ה-Xe היעודית לשוק המסחרי בעבור מערכות שרתים.
כרטיס מסך intel DG1 (מקור אינטל)

בעוד אינטל לא חושפת מידע נוסף על ביצועי הכרטיס או דגמים נוספים שיגיעו בהמשך, חיטוט בדרייברים של אינטל על ידי WccfTech מצא 4 ציון ל-4 דגמים:

  • iDG1LPDEV – ככל הנראה כרטיס הפיתוח של אינטל, ה-DG1, המדורג ככרטיס LP בעל צריכה נמוכה.
  • iDG2HP128 – כרטיס DG2 המיועד לביצועים גבוהים HP עם (ככל הנראה) 128 יחידות עיבוד.
  • iDG2HP256 – כרטיס DG2 המיועד לביצועים גבוהים HP עם (ככל הנראה) 256 יחידות עיבוד.
  • iDG2HP512 – כרטיס DG2 המיועד לביצועים גבוהים HP עם (ככל הנראה) 512 יחידות עיבוד.
גב כרטיס מסך intel DG1 (מקור אינטל)

הצצה חטופה לביצועי DG1 מול IG של אינטל

אף שאינטל עדיין שומרת את הפרטים המלאים אודות ביצועי כרטיסי המסך מסדרת DG1 קרוב לחזה, הדגמה קצרה שנערכה במהלך CES 2020 סיפקה התייחסות מסויימת לביצועים העדיפים של הכרטיס הייעודי, על פני מאיצי הגרפיקה המובנים בהם השתמשה אינטל עד כה.

בהדגמה יכולנו לשחק במשחק MechWarrior 5 על גבי שתי מערכות מחשבים, האחת עם מעבד מהדור העשירי של אינטל (סדרה H החזקה) הכולל כרטיס גרפי מובנה (Integrated Graphics או “IG”), והשני מגיע עם כרטיס המסך הייעודי Xe, המגיע כחלק מסדרת ה-DG1 החדשה של החברה.

באינטל דאגו לציין שעדיין מדובר בגרסה מאוד מוקדמת של הכרטיס, אשר רצה על מחשבים “דקים וקלים”, וגם לא אישרו כי המחשב שהריץ בהדגמה את כרטיס ה-Xe מגיע גם עם מעבד ה-Tiger Lake החדש, אך ההבדלים בין הביצועים של שני המחשב, באופן צפוי, די ניכרים. המחשב עם כרטיס ה-IG הראה כמות נכבדת של לאגים בזמן המשחק, בעוד המחשב שמשתמש בכרטיס ה-Xe רץ חלק למדי, אם כי ראינו תקיעה קלה אחת או שתיים גם במקרה זה.

Intel DG1
צילום: רונן מנדזיצקי, גאדג’טי

נקודת המבט הזו כמובן שאינה מספקת לנו תשובה לגבי הביצועים של הכרטיס החדש מול כרטיסי המסך היעודיים של AMD ו-nVidia, את אלו ככל הנראה נראה בהמשך הדרך, כאשר אינטל תציג את כרטיס ה-Xe החדש במחשבים בשוק הפתוח.

בעוד שכרטיסי ה-Xe החדשים של אינטל עדיין רחוקים מלהיות זמינים מסחרית עם צפי מקורי שמדבר על שנת 2020 להשקת הכרטיסים, מדובר למעשה ביריית הפתיחה לשבירת הדואופול של AMD ו-nVidia בשוק כרטיסי המסך היעודיים. נותר רק לראות אילו ביצועים כרטיסי ה-Xe החדשים יגיעו כאשר הם יהיו זמנים.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של גאדג’טי לעדכונים שוטפים בנושאים טכנולוגים ולערוץ גאדג’טי דיל למבצעים. תוכלו גם להירשם לעדכונים מאיתנו דרך ערוץ האינסטגרם הרשמי, עמוד החדשות של גוגל או בעמוד הפייסבוק.


*חלק מהפוסטים באתר כוללים קישורי תכניות שותפים, עבורם נקבל עמלה עם ביצוע רכישה בפועל של מוצרים. עמלה זו לא מייקרת את העלות הסופית של המוצרים עבורכם.

השוואת מפרטים